Udostępnij
Skomentuj

Najlepsze gry RPG na PC. W które gry warto zagrać?

Gry RPG to fikcyjne światy otwarte dla każdego. Wybierz jeden z nich i przeżyj niezapomnianą przygodę.

Gry RPG cieszą się ogromną popularnością – wśród tego gatunku nie brakuje tytułów wybitnych. Gatunek ten jest często uznawany za najlepszy, jeśli chodzi o produkcje oferujące rozgrywkę dla jednego gracza. Dlatego każdy fan gier komputerowych powinien zapoznać się przynajmniej z kilkoma najlepszymi tytułami z tego gatunku.

Gry RPG na PC – przegląd najlepszych

Gry fabularne określane często skrótem RPG od angielskich słów role-playing game to jedne z najciekawszych produkcji na całym rynku. Polegają na wcieleniu się w prowadzoną przez siebie postać, która przeżywa różne historie wchodzące w skład przygotowanej przez twórców fabuły. Gry RPG to jednak niesamowicie rozbudowany gatunek pełen różnorodnych produkcji. Dlatego, by ułatwić zapalonym graczom, którzy chcą zapoznać się z tym gatunkiem listę najlepszych gier RPG.

Elden Ring

Jedna z najnowszych ogromnych produkcji reprezentujących gatunek RPG. Trzecioosobowa fabularna gra akcji, jaką jest Elden Ring dostarcza od 40 do nawet 100 godzin zabawy i wysoki stopień trudności, znany z serii Dark Souls. Jeżeli szukasz gry, która jest prawdziwym arcydziełem – trafiłeś w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, że to wyzwanie będzie arcytrudne!

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to produkcja, która po prostu musiała się znaleźć na liście najlepszych gier fabularnych. Dzieło polskiego studia CD Projekt Red okazało się ogromnym sukcesem i jest uznawane za jedną z najlepszych gier nie tylko w 2015 roku, ale też w ciągu minionej dekady, czy nawet w historii gatunku RPG.

Polska produkcja to trzecia część dziejów Geralta z Rivii. Popularny Biały Wilk jest wiedźminem, czyli zabójcą potworów, który przeszedł przez mutacje i wręcz katorżnicze treningi. Fabuła polega na wysiłkach Geralta, który poszukuje swojej przybranej córki Ciri, uciekającej przed Dzikim Gonem. Gra osadzona jest w świecie fantasy wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego, polskiego pisarza, który napisał serię książek „Wiedźmin”.

W trakcie rozgrywki gracz musi dbać o swoje wyposażenie składające się z pancerza oraz dwóch mieczy: stalowego na ludzi i srebrnego na potwory. Aby zwiększyć swoje szanse w trudnych starciach można korzystać z wytworzonych eliksirów, olejów na miecze, czy potężnych odwarów. Ponadto na przestrzeni rozgrywki Geralt staje się coraz silniejszy, gdyż można rozwijać jego umiejętności poprzez kupowanie atrybutów.

Wielką zaletą tej gry RPG są też jej dodatki. CD Projekt Red stworzyło aż dwa rozszerzenia. Pierwsze z nich rozbudowuje największą mapę w grze, czyli Velen, a drugi przenosi rozgrywkę do malowniczego i wręcz bajkowego Toussaint, czyli dumnego księstwa z południa. Co ważne gra pełna jest nawiązań do polskiej i słowiańskiej kultury, a także humoru, który z pewnością przypadnie do gustu nam, jako Polakom.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy to prawdziwa gratka dla fanów świata Harry’ego Pottera stworzonego przez pisarkę J.K. Rowling. Przez lata fani serii książek stworzonych przez pochodząca z Wielkiej Brytanii autorkę nie mieli do dyspozycji żadnej gry na najwyższym poziomie. Hogwarts Legacy to jednak tytuł, który to zmienił.

W tej pozycji gracz wciela się w postać czarodzieja, który dostał się do Hogwartu aż kilka lat później od swoich rówieśników. Podobnie jak w książkach, czy filmach nasza postać trafia do jednego z czterech domów, a następnie uczy się wielu zaklęć. Akcja gry toczy się jednak około 100 lat przed wydarzeniami, które znamy z Harry’ego Pottera.

W trakcie rozgrywki można podziwiać pięknie odwzorowaną Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, wioskę Hogsmead, Zakazany Las i inne tereny znane z książek. Każdy fan gatunku i książek o czarodzieju, który przeżył starcie z największym czarnoksiężnikiem w dziejach, zdecydowanie powinien zapoznać się z tą produkcją.

Cyberpunk 2077

Mimo sporego falstartu, jaki zaliczył Cyberpunk 2077, obecnie, czyli trzy lata po premierze, jest to naprawdę dobra produkcja, która do tego wciąż cieszy się wsparciem twórców. Osadzona w pesymistycznej wizji przyszłości gra przenosi nas do Night City, czyli ogromnego megapolis, w którym każdy żyje w pogoni za pieniędzmi, władzą czy też sławą, a modyfikacje ciała są na porządku dziennym. Miłośnicy gier studia CDP Red, jak i całego gatunku z pewnością będą zadowoleni.

The Outer Worlds

The Outer Worlds to dość dziwny przypadek. Produkcja studia Obsidian Entretainment debiutowała w 2019 roku i mogła być ogromnym sukcesem, szczególnie po rozczarowaniu, jakim był Fallout 76. Twórcy gry Fallout: New Vegas przy tworzeniu tej produkcji popełnili jednak kilka nie najlepszych decyzji. Mowa tu przede wszystkim o tym, że gra jest dość zacofana technologicznie. Mimo wszystko fani gatunku, a także produkcji od kalifornijskiego studia powinni dobrze bawić się z tym tytułem.

Baldur’s Gate III

Baldur’s Gate III to dość wyjątkowy przypadek na tej liście. Produkcja nie doczekała się jeszcze bowiem swojej oficjalnej premiery i znajduje się wciąż w fazie wczesnego dostępu. Taki stan rzeczy nie potrwa jednak długo. Premiera oficjalnej wersji gry jest bowiem zaplanowana na 31 sierpnia 2023 roku. Jest to trzecia odsłona słynnej serii Baldur’s Gate, która korzysta z systemu znanego z kultowych papierowych RPGów Dungeons & Dragons.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Prawdziwa klasyka tego gatunku. Skyrim to gra, która po prawie 12 latach od premiery wciąż przyciąga wielu graczy swoim światem, czy też ogromną ilością modów. Piąta część znanej serii The Elder Scrolls debiutowała 11 listopada 2011 roku i jest jedną z najbardziej kultowych gier w historii całego gatunku RPG.

Fabuła całej gry może na początku przytłaczać osoby nieznajomione z serią. Gracz trafia bowiem do świata Tamriel. Fantastycznej krainy, w której żyją różne rasy ludzi, elfów, orkowie, czy też khajit, czyli koty o wyprostowanej posturze i niesamowitej zwinności. W tej części fabuła ma miejsce w Skyrim, czyli w położonej na odległej północy krainie będącej domem dla nordów.

Gracz wciela się w postać Smoczego Dziecięcia zwanego Dovakhiinem, czyli wybrańca którego bogowie naznaczyli umiejętnością smoczej mowy, znaną tylko przez same smoki oraz przez osoby, które całe życie poświęciły jej studiowaniu. Przybycie Smoczego Dziecięcia do Skyrim zbiega się z powrotem smoków po wielu latach. Dodatkowo cała kraina pogrążona jest w wojnie domowej pomiędzy Cesarskimi, czyli Cesarstwem Tamriel, a Gromowładnymi, czyli zwolennikami Ulfrica Gromowładnego, jarla Wichrowego Tronu.

Jedną z największych zalet Skyrima jest z pewnością otwarty świat, nielinowa fabuła pełna wielu rozmaitych wątków. Poza wątkiem głównym gracz może wpłynąć na wynik wojny domowej, a także dołączyć do jednej z wielu gildii i organizacji. W Skyrim działa bowiem Gildia Złodziei, Towarzysze, Akademia Magów, czy też Mroczne Bractwo. Oprócz tego gracz ma do dyspozycji wiele innych wątków i misji pobocznych. Może też skupić się na eksploracji ogromnego otwartego świata, w którym może kupić dom w niektórych miastach, zawrzeć małżeństwo, wytwarzać broń, pancerze, a także zglębiać tajniki alchemii i zaklinania.

Na uwagę zasługuje też ogromna różnorodność broni, rozbudowany system magii, naprawdę przyjemny system skradania i po prostu przystosowanie gry do dziesiątek, a nawet setek godzin rozgrywki na różne sposoby. Całość można do tego wzbogacić o wiele modyfikacji stworzonych przez miłośników jednego z najlepszych RPG, jakim bez wątpienia jest Skyrim.

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon to jedna z najbardziej oryginalnych pozycji na tej liście. Przede wszystkim wyróżnia się swoim bardzo wysokim poziomem trudności. Darkest Dungeon to pozycja, która zdecydowanie nie wybacza błędów i miłośnicy spokojnej rozgrywki będą mocno zaskoczeni tym, jak stresujące potrafi być sterowanie swoimi podopiecznymi w tym tytule.

Całym zamysłem gry jest przechodzenie przez kolejne „dungeony”, które najłatwiej przetłumaczyć na polski jako lochy. Każdy z nich charakteryzuje się różnym poziomem trudności, rozkładem i innymi przeciwnikami. Dodatkowo do wypadu trzeba się dobrze przygotować. By mieć pewność, że naszym podopiecznym reprezentującym różne klasy niczego nie zabraknie konieczne jest zabranie m.in. pochodni, czy też żywności oraz lekarstw.

Równie ważną częścią gry jest miasto pełniące rolę bazy wypadowej. To w nim postacie tworzące naszą drużynę odpoczywają, czy też leczą się. Do tego w mieście znajdziemy tawernę, w której na zatrudnienie czekają nowi rekruci gotowi na zwiedzanie z nami różnorodnych lochów.

Obecnie Darkest Dungeon można znaleźć w naprawdę okazyjnych cenach. Powodem jest gra Darkest Dungeon II, czyli druga część serii, którą pierwotnie zapowiedziano w 2019 roku. Premiera ma mieć miejsce ósmego maja 2023 roku.

Wasteland 3

Wasteland to seria gier bardzo ważna dla całego gatunku RPG. Jej pierwsza część, która debiutowała jeszcze w 1989 roku była bowiem inspiracją do stworzenia Fallouta. Gra Wasteland 3 debiutowała z kolei dopiero w 2020 roku. Jest to jednak jedna z najciekawszych propozycji dla miłośników gatunku.

W Wasteland 3 kierujemy naszymi postaciami z dość nietypowej dla gatunku perspektywy. Zamiast grania z pierwszej lub trzeciej osoby, wszystkimi sterujemy z tak zwanego rzutu izometrycznego. Jedne z największych zalet produkcji to wielowątkowa fabuła, która kończy się na różne sposoby, a także rozgrywka, która zapewni nawet do 40 godzin dobrej zabawy.

Fallout: New Vegas

Bethesda to deweloper i dystrybutor gier PC, i na różne konsole, który odpowiada nie tylko za serię The Elder Scrolls, do której należy Skyrim. Studio z Rockville w stanie Maryland ma również na koncie serię Fallout również uznawaną za jedną z najlepszych w historii gatunku gier RPG.

Za jednego z najlepszych przedstawicieli tej serii uznawany jest z kolei Fallout: New Vegas. Co ciekawe ta produkcja to nie dzieło Bethesda Game Studios. Odpowiada za nią kalifornijskie studio Obsidian Entertainment. W tamtym czasie jego portfolio nie było zbyt rozbudowane. Po latach jednak okazało się, że ma ono talent do bardzo dobrych gier RPG. Odpowiada ono bowiem za gry takie jak South Park: Kijek Prawdy, czy też dwie części gry Pillars of Eternity.

Fallout to kolejna gra, której akcja dzieje się w świecie po nuklearnej zakładzie z roku 2077. Tym razem gracz trafia do Stanów Zjednoczonych 204 lata po tym jak na świat spadły bomby atomowe i wciela się w kuriera, który przemierza pustynię Mojave po to by dostać się do miasta New Vegas, czyli wcześniejszego Las Vegas.

Gameplay jest bardzo podobny to tego z Fallouta 3. New Vegas to bowiem pewnego rodzaju spin off. Nie zapewnia więc wybitnych doznań i bardzo płynnych animacji, gdyż silnik gry ma już swoje lata. Mimo tego zdecydowanie warto sprawdzić ten tytuł z zupełnie innego względu. Jest nim jego warstwa fabularna, która została napisana w bardzo ciekawy sposób i do tego składa się na nią cała masa różnych wątków.

Co ważne Fallout: New Vegas to gra RPG na PC, która będzie dobrze działać nawet na nieco starszym sprzęcie, co z pewnością ucieszy wielu graczy. W końcu nie każdy jest chętny na wydawanie sporych pieniędzy na ulepszenie swojego komputera.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.