Udostępnij
Skomentuj

Pasta termoprzewodząca a temperatura - jak kontrolować? Jaką pastę wybrać?

Pasta termoprzewodząca zapewnia optymalne warunki transferu ciepła pomiędzy procesorami i układami chłodzenia.

Polecane pasty termoprzewodzące

Dobrze dobrana może znacznie poprawić wydajność układu chłodzenia.

Intensywnie pracujący procesor i inne układy scalone, generują duże ilości ciepła. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i lepszej wydajności wyposażono je w układy chłodzenia. Transfer energii cieplnej z procesorów głównych, graficznych, mostka północnego i pamięci RAM odbywa się poprzez bezpośredni kontakt z radiatorem. Powierzchnia kontaktu odpowiada za tempo odprowadzania ciepła z elektroniki. W celu poprawy wydajności przewodzenia energii cieplnej z komponentów nagrzewających się do układu chłodzenia, stosuje się pasty termoprzewodzące. Zadaniem past termoprzewodzących jest wypełnianie wszelkich rys i szczelin na powierzchni obudowy procesora i radiatora oraz niwelacja ewentualnych krzywizn. W ten sposób uzyskuje się optymalną powierzchnię styku, a tym samym najlepszy transfer ciepła do układu chłodzenia.

Parametry pracy pasty termoprzewodzącej

Podstawowym parametrem, który interesuje użytkowników jest współczynnik przewodzenia. Producenci określają współczynnik na podstawie uzgodnionych warunków laboratoryjnych. Dostępne są pasty o współczynniku od kilku do kilkunastu [W/mK]. W warunkach naturalnych, tj. podczas czynności serwisowych, których elementem jest wymiana pasty termoprzewodzącej, uzyskanie wartości podawanych przez producenta może okazać się trudne. Wpływ na współczynnik przewodzenia jaki uzyskamy mają następujące czynniki:

  • Moc źródła ciepła,
  • Grubość warstwy pasty,
  • Powierzchnia styku,
  • Różnica temperatury między źródłem ciepłą i radiatorem.

Pasta powinna pokrywać powierzchnię procesora i radiatora równą cienką warstwą, która będzie wystarczająca do wypełnienia wszystkich szczelin, występujących na powierzchni styku tych elementów.

Pasty termoprzewodzące w zdecydowanej większości oparte są na bazie silikonu. W celu poprawienia termoprzwodzenia stosuje się różne wypełniacze, poprawiające przewodność cieplną, np.:

  • Dodatki ceramiczne,
  • Dodatki metaliczne,
  • Syntetyczne kryształy.

Wypełniacze mogą wpływać także na zmianę innych parametrów, np. na przewodność elektryczną. Jest to cecha niepożądana, która powoduje zagrożenie zwarciem w przypadku niewłaściwej aplikacji pasty. Zwarcie pinów procesora lub rezystorów i kondensatorów wokół gniazda może doprowadzić do uszkodzenia. Innym zagrożeniem wynikający z metalicznych wypełniaczy może być korozja.

Jak kontrolować temperaturę procesora?

Każda pasta termoprzewodząca ma określony właściwy dla niej zakres temperatur roboczych, w którym zachowuje swoje nominalne właściwości. W przypadku past stosowanych w elektronice, zakres ten jest na tyle szeroki, że z powodzeniem spełnia wymagania wydajnych komputerów, nawet tych z podkręconym procesorem. W przypadku ekstremalnie wydajnych zestawów, warto sprawdzić zakres temperatur roboczych, decydując się na zakup pasty.

Skuteczność serwisu pod kątem wymiany pasty termoprzewodzącej można mierzyć badając temperaturę procesora. Można to zrobić z poziomu biosu, jednak wygodniej jest zastosować w tym celu specjalną aplikację. Pomiar temperatur przed serwisem i po wymianie pasty, najlepiej zobrazuje znaczenie tego elementu dla sprawności układu chłodzenia. Jak wspomniano powyżej, duże znaczenie dla współczynnika przewodzenia, ale i wydajności układu ma różnica temperatur procesora i radiatora. W związku z tym należy zadbać o wydajny, aktywny układ chłodzenia i skuteczną wentylację.

Jaką pastę termoprzewodzącą wybrać?

Wybierając pastę termoprzewodzącą, najlepiej wybrać produkt, który w ramach dostępnego budżetu, będzie oferować najwyższy możliwy współczynnik przewodzenia. Jeżeli użytkownik decyduje się na samodzielną wymianą, to lepszy będzie produkt na bazie silikonu. Taki, który nie przewodzi prądu. Jest to szczególnie istotne w gdy nakłada się pastę po raz pierwszy. Dzięki temu, w przypadku wycieku ewentualnego nadmiaru pasty na rezystory i kondensatory gniazda procesora, nie dojdzie do zwarcia i uszkodzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na produkty takie jak:

  • pasta Qoltec – która jest dostępna w kilku wersjach, o współczynniku przewodzenia od niespełna 2 do 11 W/mK. Pasty Qoltec sprzedawane są w opakowaniach różnej wielkości. Zakres temperatur roboczych oferowanych przez Qolteq sięga -50 d0 300 0C.
  • pasta Thermal Grizzly – to produkty o najwyższych parametrach pracy. Idealne dla zaawansowanych overclockerów z budżetem. W ofercie dostępne są środki zawierające ciekły metal, jak Conductonaut, o współczynniku przewodzenia przekraczającym 60W/mK oraz przyjazne dla aluminium pasty jak Kryonaut o zakresie temperatur roboczych między -200oC a 350oC.
  • pasta Cooler Master – z serii MasterGel oraz Thermal Grease. Firma oferuje bezpieczne produkty w większości oparte o silikon. W ofercie Cooler Master dostępne są pasty o współczynniku przewodzenia od ok 2 W/mK do 11W/mK. Produkty pakowane są w wygodne aplikatory w formie strzykawki.
Udostępnij
4,5
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.