Udostępnij
Skomentuj

Jaką paste termoprzewodzącą do procesora wybrać? Która najlepsza?

Pasta termoprzewodząca to istotny element podczas pierwszego montażu i w przypadku wymiany procesora na nowy.

Służy poprawie przewodzenia, pomiędzy grzejącym się podczas intensywnej pracy procesorem i układem chłodzenia.

Polecane pasty termoprzewodzące

Jaka pasta termoprzewodząca do procesora?

Pasta termoprzewodząca to plastyczna masa, głównie na bazie silikonu, której cechą charakterystyczną jest wysoka zdolność przewodzenia. W celu podniesienia współczynnika przewodzenia stosuje się różne domieszki. Do najbardziej popularnych past termoprzewodzących należą:

  • pasty silikonowe,
  • pasty silikonowe z domieszką granulatu z ceramiki,
  • pasty silikonowe zawierające sproszkowany metal,
  • pasty z domieszką syntetycznych kryształów.

Najlepszy efekt w postaci wysokiego współczynnika przewodzenia uzyskuje się stosując pastę zawierającą syntetyczne kryształy. Takie pasty są najdroższe, jednak w przypadku podkręcanych procesorów i wydajnych komputerów gamingowych warto zainwestować w produkt o bardzo dobrych parametrach.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą past termoprzewodzących. W naszym sklepie można kupić produkty renomowanych producentów, takich jak:

  • pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly – jedna z najlepszych past termoprzewodzących, docenianych prze grono doświadczonych overlockerów. Firma produkuje pasty i nowoczesne aplikatory pozwalające na jeszcze szybsze i bardziej komfortowe prowadzenie prac serwisowych.
  • pasta termoprzewodząca Cooler Master – uznany producent radiatorów pasywnych, aktywnych i chłodzonych cieczą. Ponad to Cooler Master dostarcza wysokiej jakości wentylatory do elektroniki oraz akcesoria gamingowe. Firma przygotowała także serie past termoprzewodzących do zastosowań w wydajnych komputerach stacjonarnych i laptopach.

Co daje pasta termoprzewodząca na procesorze?

Jak wiadomo układy scalone wydzielają znaczne ilości ciepła podczas pracy. Utrzymanie temperatury na właściwym poziomie jest kluczowe dla poprawnego działania:

  • procesora głównego,
  • procesora graficznego,
  • mostka północnego,
  • kości pamięci podręcznej.

Pasta termoprzewodząca na procesorze służy optymalizacji transferu energii do radiatora, jej zadaniem jest wypełnienie ewentualnych nierówności pomiędzy łączonymi elementami. Nakłada się ją w miejscu styku pomiędzy procesorem i radiatorem, w celu uzyskania jak największej powierzchni kontaktu pomiędzy tymi elementami. Efekt ten osiąga się poprzez wypełnienie pastą nierówności na powierzchni obudowy cpu i chłodzenia procesora. Istotne jest, aby zdolność przewodzenia pasty nie spowalniała tego procesu. Wymieniając procesor na nowy, warto zastosować pastę o najwyższym dostępnym współczynniku przewodzenia.

Wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze

W przypadku wymiany pasty z uwagi na czynności serwisowe, czyszczenie staje się istotnym elementem procedury. Zabrudzenia i pozostałości po starej paście wpłynęłyby negatywnie na zdolność przewodzenia. Usuwanie starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej z procesora wymaga użycia chemii do zastosowań w elektronice. Najczęściej stosuje się rozpuszczalniki, benzynę ekstrakcyjną lub alkohol.

Pasta termoprzewodząca traci z czasem swoje parametry i co za tym idzie zdolność przewodzenia. Okresowa wymiana pasty należy do standardowych czynności serwisowych, szczególnie w intensywnie pracujących komputerach i maszynach gamingowych.

Można kupić także dwukomponentowy zestaw środków chemicznych dedykowanych czyszczeniu procesora. Środek do czyszczenia wstępnego pozwala na łatwe usunięcie zastygniętej, starej pasty. Po jej usunięciu stosowany jest środek do dokładnego oczyszczenia powierzchni. Powierzchnię procesora i radiatora można czyścić ręcznikiem papierowym lub patyczkiem do uszu.

Nakładanie pasty termoprzewodzącej na procesor

Istnieje kilka teorii na temat tego, w jaki sposób powinno wyglądać nakładanie pasty termoprzewodzącej na procesor. Niezależnie od podejścia chodzi o to, aby powierzchnię obudowy procesora pokryć równomierną, cienką powłoką pasty. Środek ten ma dość gęstą konsystencję. Nie ma zagrożenia, że zaleje inne elementy na płycie głównej. Po nałożeniu, można go równomiernie rozprowadzić dołączoną do pasty plastikową szpatułką. Ewentualne nierówności zostaną zniwelowane podczas montażu radiatora, który równomiernie dociśnie pastę podczas dokręcania go do podstawki. Nadmiar pasty, który może zostać wyciśnięty spod radiatora, można usunąć ręcznikiem papierowym lub plastikowym patyczkiem do uszu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.