Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza? Ranking past termoprzewodzących 2022

Pasta termoprzewodząca łączy procesor główny i graficzny z radiatorami.

Między innymi od jakości tego połączenia, zależy wydajność układu chłodzenia komputera. Współczynnik przewodzenia i prawidłowa aplikacja to istotny element montażu i czynności serwisowych. Sprawdźmy jak wpływ na transfer ciepła ma zastosowanie pasty diamentowej.

Ranking najlepszych past termoprzewodzących 2022

Istnieje kilka rodzaju past termoprzewodzących do zastosowania na połączeniach procesora z radiatorem. Większość z nich wykonana jest na bazie silikonu, często stosuje się domieszkę metaliczną lub diamentową. Do najczęściej spotykanych mieszanek, należą:

  • Pasty silikonowe,
  • Pasty silikonowo-ceramiczne,
  • Pasty silikonowa z dodatkiem metali,
  • Pasty diamentowe na bazie silikonu.

Dostępna jest także tzw. pasta bez silikonowa, w jej wypadku wypełniacze na bazie silikonu zastępują komponenty ceramiczne.

Najczęściej kupowane pasty termoprzewodzące

Wydajność pasty przewodzącej do procesora

Im lepsza pasta termoprzewodząca tym wyższy jest jej współczynnik przewodzenia. Wielkość ta podawana jest w Watach na metr i Kelwin (W/mK). Wartość współczynnika można sprawdzić w specyfikacji technicznej każdej pasty termoprzewodzącej. Jak wspomnieliśmy powyżej, w celu poprawy przewodności cieplnej past, producenci stosują różnego rodzaju wypełniacze i domieszki. Najwydajniejsze są produkty zawierające syntetyczne mikrokryształy, z uwagi na ich wysoki indeks przewodzenia.

Dla porównania przyjrzyjmy się specyfikacji pasty silikonowej i jej odpowiednika z domieszką diamentową. Pod lupę bierzemy silikonową pastę termoprzewodzącą Arctic MX-2, w zestawieniu z diamentowym Arctic MX-4.

W niektórych specyfikacjach można znaleźć jeszcze wielkości takie jak rezystywność. O ile większość past na bazie silikonów ma specyfikę zbliżoną do izolatorów, to i tak niektóre z nich przewodzą prąd, głównie z uwagi na zastosowanie dodatków z metali. Może to doprowadzić do zwarć lub przepięć, gdyby środek taki trafił na piny procesora lub elementy wokół rdzenia, takie jak kondensatory i rezystory. Aplikacja past z metalowymi wypełniaczami powinna być prowadzona szczególnie ostrożnie.

Wydajność i cena arctic cooling MX-2 w zestawieniu z MX-4

Jak widać w tabeli, współczynnik przewodzenia pasty z dodatkami z syntetycznych diamentów jest o ok. 50 % wyższy od indeksu pasty silikonowej. Taki wynik uzyskuje się już przy zawartości diamentów na poziomie 5 do 10 %. To naprawdę spora różnica, którą docenią fani gamingu i podkręcania procesora. Różnica w wydajności znajduje odzwierciedlenie także w cenie obu produktów. Opakowanie w formie strzykawki, zawierające 4 g pasty MX-2 kosztuje około 16 zł, takie samo opakowanie MX-4 to wydatek niespełna 25 zł. Wynika z tego, że pasta z dodatkami diamentowymi jest droższa o blisko 60 % od silikonowego odpowiednika.

Pasty termoprzewodzące Arctic MX-2 i MX-4

Obie pasty Arctic charakteryzują się idealną konsystencją do łatwej aplikacji. Zarówno biała pasta MX-2, jak i szary diamentowy MX-4, w małym opakowaniu, wystarczą na kilka aplikacji. Oba produkty są zoptymalizowane pod kątem wypełnienia nierówności i mikro rys na połączeniu procesora z radiatorem. Zastosowanie past Arctic pozwoli na uzyskanie optymalnej powierzchni wymiany ciepła pomiędzy komponentami. Producent w obu przypadkach zapewnia, że pasty nie przewodzą energii elektrycznej, w związku z czym kontakt z pinami lub elementami wokół rdzenia nie stanowi zagrożenia dla procesora i płyty głównej. Co ciekawe, Arctic utrzymuje, że obie pasty są przystosowane do długotrwałego wydajnego użytkowania. Dobrze wykonana aplikacja powinna być skuteczna przez okres do 8 lat. Firma zaleca stosowanie pasty MX-2 w komputerach konwencjonalnych, natomiast MX-4 dedykowany jest overclockerom i entuzjastom optymalizacji.

Wybór past termoprzewodzących nie ogranicza się na ofercie Arctic. Warto zapoznać się z produktami innych firm, dostarczających rozwiązania serwisowe dla IT. W naszej ofercie dostępne są także produkty marek takich jak:

  • pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly – wysokiej jakości pasty termoprzewodzące, zawierające wypełniacze z płynnego metalu, w dedykowanej dla zaawansowanych użytkowników serii Conductonaut. Pasty dedykowane zastosowaniu w ekstremalnie niskich temperaturach – Kryonout oraz Hydronaut – do zastosowań przy dużych radiatorach na ciecz i nie tylko. Produkty thermal grizzly dedykowane są społeczności overclockerów i entuzjastów techniki komputerowej.
  • pasta termoprzewodząca Cooler Master – dostępna w dwóch seriach MasterGel Series i Thermal Grease. Pasty termoprzewodzące Cooler Master oferują współczynnik przewodzenia do 11 W/mK, takie parametry docenią nawet overclokerzy. Oprócz past, firma produkuje chłodzenia procesorów i kart graficznych oraz szereg wysokiej jakości akcesoriów komputerowych.
Udostępnij
2,3
17 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Od wielu lat stosuję Arctic MX-2 ze względu na łatwość aplikacji i dobre przewodnictwo. Kryonaut i mx-4 też są dobre ale ich aplikacja to mordęga !!
Tytuł: "Ranking past termoprzewodzących 2020. TOP 10 najlepszych", a w artykule omówione 4 pasty i wymienione najlepiej sprzedawane. A gdzie ten ranking ??? Wcięło ?
Specjalista Morele | 05:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.