Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/okap-kuchenny-jak-wybrac-jaki-najlepszy-polecane-modele/391/ 2018-07-09 11:19:25.000000

Okap kuchenny - Jak wybrać? Jaki najlepszy? Polecane modele.

Przedstawiamy wszystkie rodzaje okapów kuchennych dostępnych na rynku. Który z nich warto wybrać?

Kiedyś uważano go za zbędny wydatek, dziś okap jest nieodłącznym elementem nowoczesnej kuchni. To właśnie on usunie nieprzyjemny zapach spalenizny czy nadmierny dym, który powstanie podczas zbyt długiego smażenia. Aby jednak okap okazał się urządzeniem skutecznym, należy wziąć pod uwagę nie tylko oferowane funkcje czy stylistykę wykonania, ale również położenie i wielkość kuchni.

Nie możemy zapominać także o tym, że każdy z dostępnych na rynku produktów charakteryzuje się konkretnymi parametrami technicznymi, które również należy wziąć pod uwagę.

Rodzaje okapów kuchennych – który wybrać?

Wybór konkretnego typu uzależniony jest oczywiście od naszych indywidualnych preferencji. W ofertach producentów można znaleźć aż 5 rodzajów okapów, które różnią się przede wszystkim umiejscowieniem oraz sposobem mocowania. Różnice możemy zauważyć również w sposobie działania, a także ich ewentualnym czyszczeniu. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznej decyzji, warto wszystkie jest dokładnie przeanalizować.

Okap podszafkowy

Konstrukcja umożliwia przymocowanie okapu bezpośrednio do ściany lub tuż pod szafką. Jest to klasyczne rozwiązanie, które nie rzuca się w oczy tak, jak chociażby modele wyspowe. Pozostałe zalety związane są między innymi z niską ceną urządzenia, a także prostotą montażu – okap podszafkowy może bowiem zostać przymocowany niezależnie od innych elementów w kuchni.

Polecane okapy szafkowe

Stosowanie tego modelu zaleca się w kuchniach o ograniczonej przestrzeni, a także wszędzie tam, gdzie dodatkowy element wystroju może zepsuć aranżacje, przez co musi on zostać jak najbardziej schowany. Po stronie wad okapów podszafkowych wymienia się przede wszystkim drogą eksploatację, związaną z koniecznością wymiany filtrów. Na to też warto zwrócić uwagę przed zakupem. 

Okap kominowy (przyścienny)

Podobnie jak poprzedni typ, okap kominkowy należy do klasycznych konstrukcji wiszących samodzielnie. Jego charakterystyczną cechą jest długi komin, w którym znajduje się rura doprowadzona do szybu wentylacyjnego. Okapy kominowe dzielą się na narożne i skośne. Są niezwykle popularne przede wszystkim ze względu za dość niską cenę i wysoką wydajność, znacznie wyższą niż w przypadku modeli podszafkowych.

Polecane okapy kominowe

Doskonale radzą sobie z pochłanianiem pary wodnej i zapachów, zwłaszcza gdy uruchomimy najszybszy tryb prazy. Okapy kominowe są niestety duże, dlatego rzucają się w oczy. Rozwiązaniem może okazać się zakup modeli o niestandardowym wyglądzie, wykończonych w stylu rustykalnym lub nowoczesnym (okapy stalowe i klasyczne). Oczywiście musimy pamiętać o tym, że wykorzystanie okapu kominowego wymagania dysponowania otworem wentylacyjnym oraz dodatkową kratą, która zapewnia wentylację grawitacyjną. 

Okap wyspowy 

Wyglądem przypomina okapy kominowe, jednak różni się sposobem montażu. Zamiast do ściany, urządzenie mocowane jest do sufitu. Ze względu na duże rozmiary (szerokość wynosi nawet 90 cm), montuje się go w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Najczęściej stosowany jest w kuchniach, w których płyta grzewcza znajduje się na środku pomieszczeni – mowa tu o tak zwanej wyspie kuchennej (stąd zresztą nazwa okapu).

Polecane okapy wyspowe

Duże rozmiary przekładają się oczywiście na sporą wydajność. Doskonale radzą sobie podczas intensywnego gotowania z wykorzystaniem wszystkich palników. Wszystkie zanieczyszczenia w sposób skuteczny odprowadzane są do szybu wentylacyjnego. Po stronie wad okapów wyspowych należy zapisać ich wysokie ceny, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model o atrakcyjnym wykończeniu lub dysponujący wieloma funkcjami dodatkowymi. Oczywiście nie możemy zapominać również o otworze wentylacyjnym i kratce.

Okap teleskopowy

Jest to okap do zabudowy, który umieszcza się na dnie szafki kuchennej. Składa się z powierzchni pochłaniającej oraz specjalnej szuflady. Jej wyciągnięcie nie tylko zwiększa powierzchnię okapu, ale również uruchamia go bądź wyłącza. Jest to więc nowoczesne i dyskretne rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się w kuchniach o niewielkiej powierzchni.

Tego typu okapy są także całkiem wydajne, pozwalają również na przechowywanie naczyń i innych elementów w szufladzie, w której się znajduje. Oczywiście będzie on pochłaniał zapachy w sposób mniej skuteczny niż modele podłączane do szybu wentylacyjnego, gdyż pracują w obiegu zamkniętym. 

Okap blatowy

Montuje się go nad blatem kuchennym na specjalnym wysięgniku lub też na blacie podobnie jak płyty kuchenne. Co ważne, wyróżnia się bardzo atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądem, dlatego doskonale sprawdzi się w kuchniach o właśnie takim profilu.

Warto podkreślić, że okap blatowy charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością. Jego bliska odległość od kuchenki sprawia, że natychmiast pochłania parę i zanieczyszczenia. Wszystko to sprawia, że dobrze sprawdzi się wszędzie tam, gdzie gotuje się dużo i często. Po stronie jego wad należy napisać oczywiście wysoką cenę, która związana jest z materiałów używanych podczas jego przygotowywania, a także samej konstrukcji.

Okap kuchennych – rodzaje filtrów

Oprócz różnych rodzajów okapów, wyróżnia się kilka grup filtrów, których zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń wytwarzanych w kuchni. W ofercie producentów można znaleźć:

 • filtry metalowe– są to filtry przecitłuszczowe, a więc zatrzymujące cząsteczki tłuszczu. Ich dużą zaletą jest wysoka skuteczność oraz brak konieczności wymiany. Filtr składa się z kilku warstw metalowej siatki. By zachowywał swoją skuteczność działania, należy co 4 miesiące wymyć go ciepłą wodą,
 • filtry węglowe– jest to istotny element okapu nie podłączonego do szybu wentylacyjnego. Filtruje powietrze, pochłaniając zapachy i zwracając czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia,
 • filtry flizelinowe– najczęściej stosowane w okapach podszafkowych. Za pomocą warstwy flizeliny zatrzymuje cząsteczki tłuszczu. Po kilku miesiącach stosowania wymagają wymiany.

Jaki okap kuchenny - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Okap jest nietypowym urządzeniem kuchennym, którego wybór uzależniony jest nie tylko od funkcji, które ma zainstalowane, ale również od pomieszczenia, w którym się znajduje oraz płyty grzewczej. Poniżej przedstawiono kilka elementów, które powinny ułatwić dobór odpowiedniego modelu okapu.

 • Rozmiar pomieszczenia. Ma on wpływ na maksymalną wydajność, jaką powinien osiągać interesujący nas okap. Im większa kuchnia, tym wyższy powinien być ten parametr. Wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę i oznacza maksymalną ilość przefiltrowanego powietrza w ciągu jednej godziny. Aby wybrać okap odpowiedni do rozmiaru kuchni, należy policzyć jej objętość (powierzchnia * wysokość) i pomnożyć przez 6 (wydajny i skuteczny okap powinien przynajmniej 6-krotnie i maksymalnie 12-krotnie w ciągu godziny przefiltrować całe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu). Wielkość kuchni wpływa również na rodzaj okapu. Do niewielkich pomieszczeń warto wybrać okapy podszafkowe, z kolei do dużych, otwartych pomieszczeń najlepiej zdecydować się na najbardziej wydajne urządzenia, czyli okapy wyspowe lub okapy kominowe.
 • Emisja hałasu. Szczególną rolę odgrywa w przypadku kuchni otwartych połączonych z salonem. Zbyt głośna praca okapu może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie domowników, przeszkadzając w rozmowach czy oglądaniu telewizji/słuchaniu radia. Aby okap pozwalał na komfortowe przebywanie w pomieszczeniu, poziom hałasu nie powinien przekraczać 55 decybeli.
 • Dostęp do szybu wentylacyjnego. Okap może pracować na dwa sposoby. Bardzo często producenci łączą obie funkcje. Wyróżniamy dwa główne tryby pracy. Pierwszym z nich jest pochłaniacz. W takim przypadku nie jest wymagane podłączenie do szybu wentylacyjnego. Okap zasysa powietrze z pomieszczenia, filtruje je, a następnie wydmuchuje z powrotem do kuchni. Urządzenie działa w obiegu zamkniętym. Rozwiązanie ma swoje wady, gdyż okap w tym trybie nie pochłania wilgoci ani też nie obniża temperatury po intensywnym gotowaniu. Wiąże się również z wyższymi kosztami eksploatacji. Drugi tryb to wyciąg – zasysane powietrze wraz z parą wodną, zapachami oraz zanieczyszczeniami jest usuwane do szybu wentylacyjnego. Okap działa w obiegu otwartym. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto zainwestować w kupno okapu, który można podłączyć do szybu. Urządzenia działające w trybie wyciągu, są skuteczniejsze i lepiej eliminują zgromadzone w kuchni zanieczyszczenia. W takim przypadku warto również zwrócić uwagę na średnicę wylotu powietrza, by rura odprowadzająca powietrze pasowała do wylotu. Jeśli jest uformowana w nietypowy kształt, konieczne będzie kupno specjalnych przejściówek.
 • Wymiar okapu. Sam rozmiar okapu nie jest bez znaczenia. Jego szerokość powinna wynosić co najmniej tyle, co płyty grzewczej. Najczęściej spotykana szerokość to 60 i 90 cm, choć można również spotkać rozmiary niestandardowe mieszczące się w przedziale 50-120 cm.
 • Rodzaj sterowania. Producenci oferują dwie możliwości sterowania okapem. W tańszych modelach będzie to system mechaniczny. Okap sterowany jest za pomocą przycisków i specjalnych suwaków, które umożliwiają regulację pracy silnika oraz oświetlenia. Droższe okapy są natomiast wyposażone w panel dotykowy. Bardzo często pojawia się w tym przypadku wyświetlacz informujący o aktualnie ustawionych parametrach.

Okap kuchenny – dodatkowe funkcje

Oprócz standardowego działania, wiele modeli jest wyposażonych w dodatkowe funkcje, które ułatwiają ich obsługę oraz poprawiają funkcjonowanie samego okapu. Nie są one konieczne, lecz warto zwrócić na nie uwagę podczas przeglądania ofert firm:

 • czasowe wyłączenie– pozwala ustalić czas pracy okapu, po upływie którego urządzenie wyłączy się automatycznie,
 • pilot zdalnego sterowania– umożliwia włączanie i regulację ustawień bez konieczności podchodzenia do okapu,
 • praca 24-godzinna– okap pracuje całą dobę, filtrując i wymieniając powietrze w pomieszczeniu. Jest to funkcja polecana osobom, które dużo gotują lub też chcą pozbyć się z mieszkania dymu tytoniowego. Taki tryb pracy zapewnia również stałą wilgotność oraz temperaturę powietrza,
 • tryb intensywny– umożliwia szybką wentylację powietrza. Charakteryzuje się wysokim poziomem hałasu,
 • regulacja oświetlenia– możliwość ustawienia natężenia oświetlenia w zależności od pory dnia,
 • sensor– okap włącza się automatycznie po wykryciu zbyt dużej wilgotności powietrza,
 • system wyciszający– obniża poziom hałasu emitowanego przez okap. W tym celu stosowane są specjalne wkłady wyciszające,
 • czujnik czyszczenia– informuje o konieczności wymiany filtrów.

Okap kuchenny – jak zamontować?

Przy projektowaniu kuchni, warto pamiętać, że każdy okap powinien być zamontowany nad płytą grzewczą przy zachowaniu pewnych odległości. Przyjmuje się, że urządzenie powinno znajdować się:

 • 75 cm nad płytą grzewczą gazową,
 • 70 cm nad płytą grzewczą elektryczną.

Aby okap działał wydajnie, należy przy montażu zastosować się do kilku wskazówek. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że gładkie rury odprowadzające powietrze zapewniają niższy poziom hałasu niż rury spiralne. Doprowadzenie do kanału wentylacyjnego powinno być natomiast jak najkrótsze oraz jak najmniej razy łamane. Kupno okapu wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii. Jeśli jednak dostosujemy je do naszych potrzeb, a także specyfiki kuchni, dokonamy prawidłowego wyboru.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
4 oceny
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)


Najpopularniejszą grupą okapów są okapy przyścienne. Instaluje się je bezpośrednio nad płytą kuchenną. Wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, często z dodatkiem elementów z hartowanego, giętego, prostego lub kolorowego szkła.
Czy okapy toflesza się sprawdzają? Nie zepsuje mi się po dwóch miesiącach?
Toflesz to firma taka sobie, raczej tania i raczej kiepskiej jakości.
Trochę bzdura z tymi minusami. Dlaczego niby twierdzicie, że okapy podszafkowe są mało wydajne i drogie w eksploatacji? Czynnik pierwszy zależy od jakości sprzętu, ceny i producenta, a drugi jest wyjęty z kosmosu - w czym ten rodzaj okapów jest niby droższy od innych?
Dalej: piszecie, że okapy wyspowe są drogie. To chyba pojęcie względne, prawda? Istnieją dobre, wyspowe modele za 2-3 tysiące, dla jednych to dużo, a dla innych wcale nie.
I dalej: skąd informacje, że okapy teleskopowe nie mogą działać w trybie wyciągu, tylko wszystkie są pochłaniaczami? Przecież to bzdura też. Plus informacja o tym, że okap po wyciągnięciu zwiększa swoją powierzchnię może być myląca, bo powietrze i tak zasysa tylko tą częścią, która jest bezpośrednio nad płytą grzewczą.
Autor/ka nie odrobił/a zadania domowego pisząc ten tekst :)
Najlepiej wybrać coś co ułatwi nam pracę w kuchni i uprzyjemni gotowanie. Niby okap nie ma nic z tym wspólnego a jednak. Mamy okap z funkcją Hob2Hood i przyznam, ze Electrolux nieźle to sobie przemyślał. Okap jest zintegrowany z płytą i sprawdza to się na tyle dobrze, ze w ogóle nie musze myśleć o okapie bo pracuje sam działająć zawsze tak jak powinien pracować okap.
Na jakiej zasadzie on się z tą płytą łaczy, zawsze się włącza, obojętnie czy gotuję coś 3 minuty czy 3 godziny?
To zintegrowanie czyli Hob2Hood polega na tym, że okap jest połączony z plytą indukcyjna. Bezpośrednio z poziomu plyty możemy sterować okapem albo ustawic go automatycznie i wtedy sam będzie wyczuwał kiedy dzieje się na płycie coś że musi się załaczyc.
Masz taki okap u siebie? Ciekawi mnie hałas, czy jest większy niż przy zwykłym okapie?
No dobrze, ale rozumiem, że trzeba w takim razie mieć też płytę z funkcją Hob2Hood? Bo pewnie nie z każdą indukcją jest spójny? Chodzi o zasadę łączności podczerwienią?