Udostępnij
Skomentuj

Jaka płyta indukcyjna najlepsza? Polecane płyty indukcyjne

Dużą popularnością w kuchni cieszy się płyta indukcyjna – jaką wybrać, aby spełniła nasze oczekiwania?

Marzy ci się inteligentne i profesjonalne wyposażenie kuchni? Bezstrefowa płyta indukcyjna to nowoczesny sprzęt, który szturmem podbił i zrewolucjonizował rynek artykułów gospodarstwa domowego. Tradycyjne kuchenki gazowe zdecydowanie zostały wyparte przez nowoczesną i wygodną w codziennym użytku technologię. Jaką płytę indukcyjną wybrać? Najważniejsze wskazówki znajdziesz w naszym poradniku. Szukasz jaka jest najlepsza płyta indukcyjna? Forum oraz opinie użytkowników mogą być dodatkową podpowiedzią.

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Produkty te znacznie ułatwiają i przyspieszają codzienne gotowanie. Są nie tylko funkcjonalne, lecz także atrakcyjne wizualnie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kuchenki z indukcją. Duża różnorodność wśród oferowanych przedmiotów sprawia jednak, że ciężko wybrać jeden konkretny model. Jeśli zatem pojawia się pytanie: płyta indukcyjnaczym się kierować przy zakupie, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami kuchenek.

Kuchenki indukcyjne wyglądem przypominają tradycyjne produkty elektryczne, są jednak nowocześniejsze i bardziej wydajne. Modele, w których zastosowano płyty wytwarzające pole magnetyczne, mają wiele zalet. Przede wszystkim bardzo szybko się nagrzewają, przy czym miejsca obok włączonego palnika pozostają zimne, co wpływa na podwyższenie bezpieczeństwa. Jeśli przypadkiem dotkniesz płyty, nie oparzysz się, a wylane substancje, np. mleko, nie będzie przywierało do ciepłej powierzchni.

Czas gotowania posiłków jest zredukowany nawet do 30%. Dają także duże możliwości w kwestii regulacji temperatury, co znacznie ułatwia przygotowanie potraw. Palniki bardzo równomiernie się nagrzewają, dzięki temu nie ma obawy, że garnki przypalą się w jakimkolwiek miejscu. Dodatkowo taką płytę z łatwością wyczyścisz – wystarczy jedynie przetrzeć powierzchnię. Nie musisz dodatkowo męczyć się z tłustymi i przypalonymi resztkami osadzającymi się na ruszcie. Warto także wspomnieć, że kuchenki indukcyjne należą do najbardziej oszczędnych urządzeń dostępnych obecnie na rynku, co wpływa na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Pamiętaj, że używając płyt indukcyjnych, nie możesz korzystać z tradycyjnych garnków – potrzebne są specjalne naczynia. Producenci oznaczają takie artykuły za pomocą symbolu zwojnicy. Ich ferromagnetyczne dno jest płaskie, idealnie przylega do płyty. Najczęściej mają od 5 do 10 cm grubości. Muszą być wykonane z trwałych materiałów bezpiecznych dla człowieka, np. ze stali nierdzewnej, emalii czy aluminium.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej?

Na początku należy ustalić kilka ważnych kwestii, które pozwolą zawęzić krąg poszukiwań tego, jaką płytę indukcyjną wybrać. Przede wszystkim określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na wyposażenie swojej kuchni. Jest też inny ważny czynnik, który musisz wziąć pod uwagę, aby określić, czy odpowiednia będzie dla Ciebie dana płyta indukcyjna — wymiary. Nie każdą wielkość dopasujesz do małej kuchni. Wszystko oczywiście zależy od powierzchni, jaką dysponujesz.

Na rynku dostępne są różne rozmiary urządzeń, np. płyta indukcyjna 71 × 52. Dzięki temu dobierzesz przedmiot idealnie współgrający z całą przestrzenią. Warto także zastanowić się, jaki kolor najbardziej wkomponuje się w ogólną aranżację pomieszczenia. Większość firm oferuje rozbudowaną gamę kolorystyczną. Wybierz zatem model, który bardziej pasuje do reszty AGD, niezależnie od tego, czy jest to płyta indukcyjna biała, płyta indukcyjna szara, czarna czy w zupełnie innym odcieniu. Naturalnie najbardziej powszechne i pasujące do każdego wnętrza są czarne płyty indukcyjne – jednakże to, jaką wybrać pod względem koloru, zależy wyłącznie od Twojego wyczucia estetyki.

Jesteś w trakcie aranżacji kuchni i brakuje w niej miejsca na podstawowe urządzenia? W takim przypadku najlepsza płyta indukcyjna, jaką poleca niejedno forum internetowe, to modele do zabudowy z dwoma polami grzewczymi. Decydując się na taką opcję, bez problemu wygospodarujesz dodatkową przestrzeń roboczą na blacie – niezależnie od metrażu pomieszczenia i rozmieszczenia AGD. Jakie wymiary ma taka płyta indukcyjna? W zależności od producenta i konkretnego modelu szerokość może się wahać w granicach 30 cm.

Jeżeli nie chcesz, aby poszczególne urządzenia były widoczne, zdecyduj się na sprzęty ukryte. W takim wypadku potrzebna Ci będzie płyta indukcyjna do zabudowy. Pamiętaj jednak, że decyzja o takim rozwiązaniu musi być podjęta już na etapie projektowania kuchni. Produkty zabudowane należy bowiem odpowiednio zaaranżować. Kolejna ważna kwestia to parametry wpływające na funkcjonalność konkretnej kuchenki.

Jakie parametry powinna mieć dobra płyta indukcyjna?

Dużą różnorodność produktowa sprawia, że podczas zakupów pojawia się pytanie: płyta indukcyjna jaką wybrać? Wybór ułatwią na pewno najważniejsze parametry wpływające na funkcjonalność urządzenia. Pierwszy z nich to liczba i rozmiar pól. Typowa kuchenka wyposażona jest w okrągłe lub owalne palniki. Do najbardziej zaawansowanych należą płyty indukcyjne bezstrefowe, dopasowujące się do wielkości oraz kształtu garnków. Pola grzewcze możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • pojedyncze – najprostszy typ wymagający garnka o określonej średnicy,
  • poszerzane podwójnie lub potrójnie — składają się z kilku wpisanych w siebie kół, co pozwala na używanie naczyń różnych rozmiarów,
  • brytfanna – służą do gotowania w naczyniach o nietypowych kształtach,
  • bezstrefowe – najbardziej funkcjonalne rozwiązanie znacznie poszerzające zakres powierzchnię do gotowania.

Dobra płyta indukcyjna ma wbudowany intuicyjny system sterowania. Tańsze modele oferują pokrętła podobne do tych, jakie znajdują się w tradycyjnych kuchenkach. Większą popularnością cieszą się droższe artykuły z panelem dotykowym. Do ustawiania temperatury lub powierzchni pola używa się przycisków „+” oraz „-”. Niektóre nowoczesne sprzęty programuje się poprzez przesuwanie palcem po skali liniowej.

Na szczególną uwagę zasługuje także zasilanie oraz sposób instalacji płyty indukcyjnej. Większość kuchenek można podłączyć do instalacji jednofazowej o wartości 230 V. Na rynku są też dostępne urządzenia 400 V (wymagające podłączenia trójfazowego). Dlatego przed zakupem sprawdź, jakie rozwiązanie zostało zastosowane w Twoim domu lub mieszkaniu – to jedna z kluczowych kwestii związana z tym, jaką płytę indukcyjną wybrać.

Płyta indukcyjna dwupalnikowa lub czteropalnikowa może być wyposażona w różne funkcje dodatkowe. Dla osób niecierpliwych idealna będzie opcja Power Booster, która znacznie przyśpiesza gotowanie posiłków. Dzięki niej poszczególne palniki nagrzewają się dosłownie w kilka sekund. Praktycznie każdy model pozwala skorzystać z timera. Z jego pomocą ustawisz czas przygotowania potrawy. Po upłynięciu określonego przedziału sygnał dźwiękowy poinformuje Cię, że danie nadaje się już do jedzenia.

Równie przydatna okazuje się funkcja Stop&Go. Jeśli nagle musisz wyjść z domu, wystarczy, że włączysz stop, a kuchenka automatycznie się wychładza. Bezpieczeństwo przed przegrzaniem zapewnia opcja Auto Stop. Przegrzanie jednego z palników sprawia, że kuchenka samodzielnie się wyłączy.

Niektóre nowoczesne płyty rozpoznają także wielkość garnka i dopasowują do niego ogrzewaną powierzchnię. Nie są to jedyne udogodnienia, jakie stosują producenci AGD. Szukając najlepszej płyty indukcyjnej, forum z opiniami użytkowników często podkreśla duży plus, jaką jest możliwość blokady. Płyty indukcyjne pozwalają na włączenie specjalnej kontroli rodzicielskiej. Dzięki niej nie musimy się obawiać o przypadkowe naciśnięcie przez dziecko kilku guzików – urządzenie wciąż pozostanie zablokowane.

Jaką moc płyty indukcyjnej wybrać?

Moc standardowej płyty mieści się w przedziale 2,812 kW. Najniższa wartość zarezerwowana jest dla sprzętów podpinanych pod jedną fazę. Może to być mała płyta indukcyjna (2 palniki). Dwu- lub 3-fazowe modele (tak zwane siłowe) oferują zakres od 4,7 kW do 12 kW. Część firm produkuje kuchenki 7,2 kW. Są to np. płyta indukcyjna Gorenje, płyta indukcyjna Whirlpool, płyta indukcyjna Samsung. Inne koncerny mają w swoich katalogach artykuły o standardowej mocy 7,4 kW, np. płyta indukcyjna Electrolux czy płyta indukcyjna Amica.

Największe kuchenki, posiadające 5 lub 6 płyt, osiągają nawet 1012 kW. W takim wypadku należy podpiąć indukcję pod wszystkie fazy. Wszystkie wymienione maszyny zasilane są napięciem 230 V. Pamiętaj, że podczas instalacji prawą stronę należy podpiąć do jednej fazy, a lewą do drugiej (nie mogą być podłączone do tej samej). W takiej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc elektryka.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna działa na zasadzie fizycznego zjawiska zwanego indukcją elektromagnetyczną. Polega ono na magazynowaniu energii przy użyciu fal magnetycznych. W przypadku kuchenek oznacza to, że pod powierzchnią szklanego blatu umieszczono specjalne cewki. W trakcie gotowania należy używać garnków ze stali ferromagnetycznej, która przyciąga magnes. W momencie, gdy postawisz odpowiednie naczynie na kuchence, wspomniane już cewki zaczynają wytwarzać pole elektromagnetyczne, co powoduje powstawanie ciepła.

Warto przy tym zaznaczyć, że nagrzewa się tylko to konkretne miejsce, na którym stoi garnek. Reszta płyty pozostaje chłodna. W ten sposób gotowanie jest szybsze, ale także bezpieczniejsze. Nie trzeba czekać, aż nagrzeje się rondel lub patelnia. Zastosowanie w artykułach gospodarstwa domowego podstawowych praw fizyki podwyższa wydajność sprzętu. Między innymi dlatego kuchenki indukcyjne stają się coraz popularniejsze. Doceniają je przede wszystkim szefowie kuchni najlepszych restauracji. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, sprawdź, czy inni użytkownicy są zadowoleni z parametrów, jakie oferują płyty indukcyjne. Opinie oraz porady na pewno pomogą w podjęciu decyzji.

Polecani producenci płyt indukcyjnych

Kolejna ważna kwestia, którą można kierować się przy wyborze konkretnego artykułu, to marka. Oczywiście nie każdy sprzęt to dobrej klasy płyta indukcyjna. Jakiej firmy szukać, aby cieszyć się profesjonalnym wyposażeniem kuchni? Koncernów produkujących nowoczesne urządzenia tego typu jest obecnie bardzo dużo. Warto zdecydować się na model znanej marki, która cieszy się zaufaniem konsumentów już od wielu lat. Do takich należy przede wszystkim płyta indukcyjna Bosch. Niemiecka firma oferuje precyzyjnie wykonane kuchenki z najlepszymi parametrami.

W czołówce znajduje się także słoweńska firma Gorenje, która w zestawieniach najbardziej cenionych europejskich producentów AGD znajduje się w pierwszej dziesiątce. Kolejne cenione marki to Amica, Samsung, Electrolux czy Whirlpool. Każda z wymienionych firm ma w swoim katalogu kuchenki w różnych rozmiarach, kolorach oraz wyposażone w rozmaite opcje.

Decydując się na zakup indukcji, pamiętaj, że tradycyjna kuchenka jest tańsza niż nowoczesna płyta indukcyjna. Cena podstawowych i dobrych modeli zaczyna się z reguły od 1200 zł. Oczywiście można dostać urządzenia, za które zapłacisz mniej, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego warto przeanalizować przygotowane przez ekspertów porównania sprzętu. Płyta indukcyjna — ranking to aktualne zestawienie dokładnie opisujące funkcje, wymiary oraz udogodnienia poszczególnych artykułów. Mimo wszystko, jaka płyta indukcyjna nie zostanie przez Ciebie wybrana, to możesz mieć pewność, że będzie ona bardziej funkcjonalna, a przy tym wygodniejsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu, w odróżnieniu od kuchenki gazowej.

Udostępnij
4,6
11 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Warto przede wszystkim szukać płyty z systemem flexi power, która jest dużo mniej obciążająca dla sieci energetycznej, no i dużo bardziej oszczędna w użyciu.
Mastercook? Serio? Firma od dawna juz nie istnieje!
Ja teraz przy urządzaniu kuchni wziełam płytę BEKO, akurat była w promocji w zestawie z piekarnikiem, super się komponują :D
Data: 11.09.2018 a komentarze z 2015 roku! Nie ładnie!
Specjalista Morele | 19:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.