Udostępnij
Skomentuj

Ogniskowa, a kąt widzenia – na co każdy fotograf powinien zwrócić uwagę?

Ogniskowa oraz kąt widzenia obiektywu to bardzo istotne elementy dla fotografa. Poznaj szczegółowe informacje.

Przy zakupie aparatu fotograficznego powinniśmy wziąć pod uwagę szereg parametrów technicznych, które obejmuje specyfikacja. Bardzo istotne elementy to ogniskowa oraz kąt widzenia. Podpowiadamy, jak wybrać wysokiej klasy sprzęt, aby cieszyć się najwyższym komfortem wykonywania przepięknych ujęć.

Co to jest kąt widzenia?

To niezwykle ważny parametr, który należy dokładnie przeanalizować podczas zakupu aparatu lub obiektywu. Kąt widzenia określa szerokość kadru, jaki możemy objąć, co bezpośrednio przekłada się na jakość zdjęcia. Oczywiście najbardziej naturalny obraz uzyskamy, jeżeli kąt widzenia będzie maksymalnie zbliżony do zakresu, jaki może zobaczyć ludzkie oko. Obiektywy szerokokątne zyskały uznanie w oczach profesjonalnych fotografów, którzy pasjonują się pięknymi widokami. Aby wybrać dobry obiektyw stałoogniskowy, kąt widzenia powinien być idealnie dostosowany do osobistych preferencji, a właściwie do rodzaju zdjęć, jakie robimy na co dzień. Właśnie dlatego przed zakupem należy zapoznać się z opisami produktów, gdzie uwzględniono wszystkie właściwości.

Polecane obiektywy

Kąt widzenia obiektywu – garść szczegółów

Na rynku znajdziemy różne rodzaje obiektywów. Dzieli się je m.in. ze względu na kąt widzenia. Kupujący powinni zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt, gdyż w dużej mierze zadecyduje on o możliwościach, na jakie możemy liczyć podczas wykonywania zdjęć. Każdy z obiektywów wyróżnia się charakterystycznymi cechami i ma swoje atuty. Sprawdź, który z nich sprawdzi się najlepiej w Twoich rękach.

  • Obiektyw superszerokokątny – idealne rozwiązania do fotografowania krajobrazów czy panoram. Wystarczy udać się na punkt widokowy i wykonać kilka niezwykłych ujęć, które z pewnością zachwycą najbardziej wymagających krytyków. To doskonała propozycja dla klientów, którzy zawsze poszukują nowoczesnych rozwiązań. Pewną wadą mogą być zniekształcenia, jakie niekiedy pojawiają się na krańcach kadru. Nie ulega wątpliwości, że taka fotografia wymaga nienagannej precyzji. Jednak efekty potrafią zaskoczyć.
  • Obiektyw szerokokątny – znane i sprawdzone rozwiązanie, które również spotkało się z ciepłym odbiorem ze strony profesjonalistów. Entuzjaści dalekich widoków i zniewalających krajobrazów z pewnością docenią pole widzenia obiektywu i ponadprzeciętny komfort użytkowania. Warto nadmienić, że nie jest to sprzęt uniwersalny i nie nadaje się do fotografii obiektów z bliska, nie mówiąc już o zdjęciach portretowych. Poszukując kompleksowych rozwiązań, warto sięgnąć po kilka obiektywów.
  • Obiektyw standardowy – bardzo cenione rozwiązanie, gdyż pole widzenia obiektywu zbliżone jest do tego, jakie widzi ludzkie oko. Dzięki temu nasze zdjęcia będą bardzo naturalne. To znakomity sprzęt zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Zdecydowanie warto stawiać na sprawdzone rozwiązania. Oczywiście standardowe obiektywy mogą mieć zróżnicowane kąty widzenia, dlatego należy dokładnie sprawdzić właściwości danego modelu.
  • Teleobiektyw – charakteryzuje się mniejszym kątem widzenia, względem obiektywu standardowego. To propozycja dla osób, którym zależy na maksymalnym przybliżeniu obiektów. Z tego rozwiązania śmiało korzystają fotografowie krajobrazu, dla których atrakcyjna perspektywa ma bardzo istotne znaczenie.
  • Obiektyw ultra zoom – doskonała propozycja dla profesjonalistów, którzy pragną uchwycić obiekty, znajdujące się bardzo daleko. Z tego typu urządzeń korzystają reporterzy, którzy relacjonują wydarzenia sportowe czy koncerty. Taki sprzęt znakomicie sprawdza się wśród wymagających entuzjastów fotografii.

Nie ulega wątpliwości, że wybierając obiektyw – kąt widzenia powinien stanowić aspekt priorytetowy. Odpowiedni wybór pozwoli nam wykonywać idealne ujęcia. Inny obiektyw sprawdzi się przy fotografii portretowej, a inny przy zdjęciach wykonywanych z dalekiej odległości. Przed zakupem warto przeanalizować specyfikację, a także opinie klientów oraz profesjonalne recenzje w branżowych portalach. Dzięki temu wybierzemy rozwiązanie idealnie dostosowane do naszych potrzeb.

Ogniskowa, a kąt widzenia – zależności

Podczas wyboru aparatu lub obiektywu, powinniśmy pamiętać, że kąt widzenia zależny jest od ogniskowej i rozmiarów matrycy. Ustawiając dłuższą ogniskową, uzyskamy mniejszy kąt widzenia obiektywu. Na ten aspekt ma wpływ budowa aparatu. Ten sam model obiektywu zastosowany w różnych aparatach będzie charakteryzował się różnym kątem widzenia. Kąt widzenia można obliczyć ze wzoru:

  • tg γ/2 = (d/2)/F
  • γ = 2*arctg(d/2F)

Oznacza to, że długość przekątnej matrycy (d) należy podzielić przez dwie długości ogniskowej. Aby ułatwić sobie zadanie, wystarczy otrzymany wynik wprowadzić do kalkulatora i skorzystać z funkcji tan-1. Nie ulega wątpliwości, że pole widzenia obiektywu w dużej mierze decyduje o jakości zdjęcia. Jeżeli dokładnie zapoznamy się ze specyfikacją techniczną oraz zależnościami – ogniskowa a kąt widzenia, z pewnością wybierzemy obiektyw, który idealnie sprawdzi się w naszych rękach. Wybierz najlepszy sprzęt dla siebie i ciesz się możliwością wykonywania wymarzonych fotografii.

Polecane artykuły
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.