Udostępnij
Skomentuj

Rodzaje obiektywów fotograficznych – co warto wiedzieć o obiektywie szerokokątnym i obiektywie makro?

Obiektyw szerokokątny czy obiektyw makro? Do czego służą i czym się różnią od standardowych? Dowiedz się więcej!

Rodzaje obiektywów fotograficznych

Warto zacząć od tego, czym tak naprawdę jest opisywany element aparatu. Chodzi o układ optyczny lub pojedynczą soczewkę, której zadaniem jest tworzenie w aparacie widzialnego kadru obserwowanych przedmiotów. Jest obowiązkowym wyposażeniem każdego aparatu cyfrowego, ponieważ bez niego niemożliwe byłoby uzyskanie ostrego i wyraźnego obrazu. Obiektywy i ich rodzaje podzielone są ze względu na zdolność ogniskowania. W skrócie zjawisko to polega na umiejętności widzenia kątowego, szerokości obserwowanego kadru. Z tego względu istnieją następujące typy obiektywów: zmiennoogniskowe, stałoogniskowe. Pierwszy z opisywanych elementów charakteryzuje się większą uniwersalnością od modeli stałoogniskowych. Potocznie nazywany jest zoomem. Chodzi o zdolność przybliżania obiektu poprzez dynamiczną zmianę ogniskowej. Proces ten odbywa się za pomocą ruchu kilku zgrupowanych soczewek. Takie obiektywy fotograficzne cechują się również większymi gabarytami i wagą. Ciekawą propozycją są takie rodzaje obiektywów do lustrzanek Nikon jak: Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR lub AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD MACRO 1:2. Drugi typ prezentowanych układów optycznych wyróżnia się zdecydowanie mniejszymi rozmiarami, ciężarem i prostotą konstrukcji. W swoim zastosowaniu jest mniej uniwersalny, zapewnia jednak zdecydowanie lepszą rozdzielczość i jasność od obiektywu zmiennoogniskowego posiadającego tą samą wartość ogniskowej. O obiektywach tych warto wspomnieć w kontekście różnych modeli charakteryzujących się odmiennymi parametrami. Są to obiektywy: standardowe, szerokokątne, wąskokątne.

Polecane obiektywy

Czym się charakteryzuje obiektyw standardowy?

Podstawową cechą tego typu modeli jest umiejętność przekazywania obrazu o perspektywie bardzo bliskiej zdolności postrzegania ludzkiego oka. Oznacza to przekazywanie zbliżonych proporcji danego obiektu do ich rzeczywistego rozmiaru. Ich ogniskowa jest bardzo bliska przekątnej matrycy. Dlatego w aparatach małoobrazkowych zastosowana jest ogniskowa obiektywu 50mm podobnie jak w aparatach typu full-frame. Taki standardowy obiektyw jest uważany za wystarczający do amatorskich zdjęć bez względu na rodzaj uchwyconego kadru. Najczęściej robione są nim zdjęcia portretowe w plenerze. Niekwestionowanym plusem jest brak zakłóceń i zniekształceń na wykonanym zdjęciu.

Czym jest obiektyw portretowy?

Są to specjalne rodzaje obiektywów do aparatów cyfrowych, których ogniskowa jest zdecydowanie większa niż przekątna matrycy. Taki układ optyczny zapewnia bardzo wąski kąt widzenia mniejszy niż 35o. Dzięki temu możliwe jest uchwycenie wielu szczegółów twarzy bez konieczności zbliżania się do fotografowanej osoby. Takie typy obiektywów posiadają bowiem wysokiej jakości zoom, dzięki któremu powiększane przedmioty nie tracą na jakości. Wykonywanie zdjęć portretowych wymaga uchwycenia nie tylko twarzy danego modela, ale także jego relacji emocjonalnej z otoczeniem. Dlatego ten rodzaj obiektywów ma zastosowanie nie tylko do zdjęć do dokumentów, ale również uchwycenia kogoś skupiającego się na danej pracy. Portretem jest również większa część sylwetki danego człowieka w otoczeniu ulic, ukazująca rozmyte tło i reakcje fotografowanej osoby. Dlatego obiektyw portretowy może mieć – w zależności od modelu – różną ogniskową. Ciekawą propozycją tego rodzaju obiektywów Sony są Sony 85 mm f/2.8 SAM (SAL85F28.AE) i Sony Carl Zeiss 135Mm F/1.8.

Co to jest obiektyw makro?

Takie rodzaje obiektywów skonstruowane są w oparciu o stałą ogniskową i nadają się do uchwycenia bardzo małych obiektów bez konieczności ich powiększania. Wykorzystują skalę 1:1 lub większą. Dzięki temu uzyskuje się bardzo wysoką rozdzielczość przy jednoczesnym zachowaniu proporcji przedmiotu i wyrazistości szczegółów. To wszystko sprawia, że takie typy obiektywów są wykorzystywane do fotografowania owadów i kwiatów. Ich zastosowanie sięga również w branżę marketingową, ponieważ przy pomocy tych układów optycznych można uchwycić drobne szczegóły biżuterii, a nawet wykonywać interesujące portrety. Obiektywy makro są więc przeznaczone dla osób, które wiedzą, po co ich używać. Nie chodzi jedynie o samo zrobienie zdjęcia małemu obiektowi. Obraz makro w obiektywie musi mieć skale 1:1 lub większą z obserwowanym przedmiotem. Dopiero wtedy można mówić śmiało o tego typu fotografii. Jednak poza wymienionymi rodzajami obiektywów i ich zastosowaniem, istnieją jeszcze inne bardzo interesujące typy układów optycznych. Obiektywy makro to jedna z ciekawszych grup obiektywów na rynku. 

Inne rodzaje obiektywów

Wśród niewymienionych jeszcze do tej pory rodzajów obiektywów do aparatów cyfrowych należą:

  • teleobiektyw
  • rybie oko
  • obiektyw fotogrametryczny
  • obiektyw reprodukcyjny

Pierwszy z nich oferuje bardzo dużą ogniskową, która mieści się w przedziale 70mm – 300mm. Takie obiektywy umożliwiają wykonywanie zdjęć portretowych, jak również fotografowanie z oddali przy użyciu odpowiedniego zbliżenia. Do bardzo interesujących modeli zaliczyć można super teleobiektywy, których zastosowanie jest bardzo wąskie i obejmuje obserwację i uchwycenie szybko poruszających się zwierząt z dużej odległości lub wykonywanie fotografii obiektów kosmicznych np. Księżyca. Pora na kolejny obiektyw i opis jego parametrów. To bardzo interesujący model „rybie oko”, który pracuje na ogniskowej w zakresie 8-16mm. Kąt widzenia obiektów jest bardzo szeroki sięgający nawet 220o, a kształt zdjęcia osiąga charakterystyczny beczkowaty kształt. Najczęściej wykorzystywany jest do uchwycenia architektury, widoku miasta lub konkretnego jego fragmentu. Wykorzystywany jest także do fotografowania wąskich i wysokich obiektów. Do fotogrametrii wykorzystuje się niezwykle skomplikowane i bardzo dokładnie skonstruowane teleobiektywy fotogrametryczne. Ich zadaniem jest przekazywanie rzeczywistych wielkości obiektów względem siebie na zdjęciach o szerokim kącie widzenia. Przy ich pomocy tworzy się mapy, mierzy odległości, a także wysokości obiektów. Muszą być pozbawione aberracji tj. wad polegających na zniekształcaniu obiektów. Ostatnie z wymienionych powyżej typów obiektów służą do reprodukcji poligraficznej. Ich zastosowanie obejmuje wierne odwzorowanie oryginału tekstu czy obrazu, by mógł być on naniesiony na inne podłoże bez zmian. Tego typu procesy są obecnie zastępowane przez komputerowe skanery i elektroniczną obróbkę. Widać wyraźnie, że wśród wielu rodzajów obiektywów można znaleźć również te, które będą służyć amatorom, jak i profesjonalistom. Wybór należy do Ciebie.

Polecane artykuły
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.