Udostępnij
Skomentuj

NVIDIA GeForce RTX 2060 w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

W sprzedaży znajdziemy już wiele laptopów z grafiką NVIDIA RTX 2060. Jaka jest wydajność tej karty w laptopie?

Wśród laptopów gamingowych nie brak modeli, które wyposażono w grafikę RTX 2060 od NVIDIA. Urządzenia te to średnia oraz wyższa półka cenowa, dlatego warto sprawdzić, na jaką wydajność grafiki można liczyć zanim zdecydujemy się na zakup.

Polecane karty graficzne

NVIDIA GeForce RTX 2060 w laptopie – specyfikacja

Układ graficzny NVIDIA RTX 2060 został oparty na najnowszej architekturze Turing, która zapewnia znacznie wyższą wydajność niż poprzednia generacja kart graficznych. Architektura Turing wspiera ray tracing w czasie rzeczywistym, zaawansowane cieniowanie oraz rozwiązania z zakresu SI. Układ graficzny wyposażony we wspomniane rozwiązania i technologie świetnie sprawdza się w grach, ale też w codziennym użytkowaniu. Parametry techniczne i pełna specyfikacja karty graficznej RTX 2060 w laptopach:

  • Seria – karta NVIDIA RTX2060 to seria Turing.
  • Technologia – karta powstała w 12 nm procesie technologicznym.
  • Taktowanie rdzenia – od 960 do 1200 MHz.
  • Liczba rdzeni CUDA – 1920.
  • Typ pamięci – GDDR6, w standardzie 6 GB pamięci.
  • Wykorzystane technologie – Ray Tracing w czasie rzeczywistym, VR Ready, SI w tworzeniu grafiki, kompatybilność z G-Sync.

NVIDIA GeForce RTX 2060 w laptopie – zastosowanie

Karty graficzne NVIDIA RTX, w tym także RTX 2060, to układy zaprojektowane z myślą o graczach oraz wymagających użytkownikach, którzy pracują w programach graficznych i projektowych. Karty RTX 2060 są już obecne w wielu laptopach z wyższej półki cenowej, a urządzenia te cieszą się sporą popularnością wśród graczy oraz zaawansowanych użytkowników.

Notebooki, w których zdecydowano się zastosować grafikę NVIDIA RTX 2060, to urządzenia posiadające wydajne także pozostałe podzespoły – najczęściej są w nich stosowane procesory Intel Core i5 lub i7 ósmej generacji, a także spory zapas pamięci RAM DDR4, a często również szybkie i wydajne dyski SSD i z tego względu są to urządzenia, które zapewniają wysoki komfort pracy na plikach graficznych oraz w grach.

Sama karta graficzna NVIDIA RTX 2060 to układ wykorzystujący architekturę Turing, która jest wprost stworzona do wykorzystywania zaawansowanego cieniowania, SI oraz Ray Tracingu. Karta NVIDIA RTX 2060 wspiera również technologię 3D VR oraz jest wyposażona w 6 GB pamięci RAM GDDR6.

NVIDIA GeForce RTX 2060 w laptopie – wydajność

Karta graficzna NVIDIA RTX 2060 w laptopie to jedna z  topowych jednostek marki NVIDIA. Układ graficzny RTX 2060 wyposażono w 6 GB pamięci RAM GDDR6. To karta graficzna, która ma zapewnić spory skok wydajności w porównaniu z kartami poprzednich generacji, aczkolwiek jest to najsłabsza karta z serii RTX, dlatego może okazać się nie dość wydajna dla najbardziej wymagających użytkowników.

Parametry techniczne układu NVIDIA RTX 2060 są obiecujące, ale znacznie ważniejsze jest to, jak wybrana grafika sprawdza się w praktyce. Sporo informacji na ten temat można uzyskać, zerkając na wyniki popularnych benchmarków:

  • 3D Mark Time Spy – test przeprowadzony dla rozdzielczości 2560 x 1440 zakończył się wynikiem 5828 punktów. Sama grafika uzyskała w tym teście 5759 punktów, co jest średnim wynikiem, który lokuję tę grafikę powyżej karty GTX 1070 (w laptopie), ale poniżej układu GTX 1080 (w laptopie).
  • 3D Mark Fire Strike – test przeprowadzony dla rozdzielczości 1920 x 1080 zapewnił grafice RTX 2060 15560 punktów, co okazało się słabszym wynikiem niż w przypadku laptopa z grafiką GTX 1070.

Większość użytkowników decyduje się na zakup laptopa gamingowego właśnie do gier, dlatego to testy grafiki w grach są najbardziej miarodajne i cenione. Wydajność karty RTX 2060 w popularnych grach przedstawiono w poniższej tabeli.

NVIDIA GeForce RTX 2060 w laptopie - porównanie z innymi modelami

Układ graficzny NVIDIA RTX 2060 w notebookach spisuje się całkiem dobrze i to zarówno, gdy weryfikujemy jej wydajność w testach, jak również w codziennym użytkowaniu lub w grach. By wyrobić sobie ostateczną opinię na jej temat, warto porównać ją z popularnymi modelami kart NVIDIA GTX: 1060 oraz 1070

Jak widać, karta NVIDIA RTX 2060 w laptopach jest zauważalnie wydajniejsza od swojej poprzedniczki w postaci karty GTX 1060, ale ta wyższość zanika przy porównaniu z grafiką GTX 1070 lub 1080. Warto jednak pamiętać o tym, że układ RTX 2060 bazuje na nowej architekturze i wspiera nowsze rozwiązania technologiczne w grach, dlatego jej potencjał jest spory, choć nie jest to topowa z dostępnych konstrukcji w serii RTX. Jeśli jednak szukamy grafiki do laptopa, który ma być użytkowany do gier, internetu oraz pracy, to karta RTX 2060 może okazać się rozsądnym wyborem.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.