Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie?

Test karty graficznej online? Czy taka forma poddania próbie naszego GPU jest możliwa?

Czy coś takiego, jak test karty graficznej online jest możliwe do zrealizowania? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej w tekście. Oprócz tego opowiemy więcej o dedykowanych benchmarkach (zarówno osobnym oprogramowaniu, jak i tych wbudowanych w gry), przedstawimy zalety płynące z testowania tego układu, oraz podpowiemy nazwy innych, przydatnych programów, które udzielą nam wielu istotnych informacji o parametrach naszego sprzętu.

Test karty graficznej online – czy to możliwe?

Być może będzie to szokiem, dla każdego, kto chciałby poddać swój sprzęt do generowania grafiki próbom obciążeniowym, ale test karty graficznej online nie istnieje. Poddanie stress testom GPU wiążę się ze zbyt zaawansowanymi procedurami, które nie mogą być wdrażane za pomocą internetu. Owszem, możesz tu sprawdzić prędkość łącza, ogólną ocenę pracy przeglądarki oraz inne, mniej zaawansowane formy poddania próbie swojego komputera. Karta graficzna (choć nie tylko, podobnie jest również z procesorem) musi być jednak testowana z użyciem oprogramowania, które potocznie określamy mianem benchmarków.

Oprogramowanie to uprzednio instalujemy na komputerze z podzespołem, który chcemy poddać próbie. Jeżeli poszukujesz takiego narzędzia, trafiłeś w dobre miejsce. W niniejszym tekście skupimy się na testowaniu karty graficznej. Fakt, nie zrobimy tego za pomocą strony internetowej, ale z użyciem wyspecjalizowanego oprogramowania, które polecamy najbardziej do tego zadania.

Czego będziesz potrzebował do testu karty graficznej?

Nadal chcesz poddać swój sprzęt próbie? By zacząć, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie. W sieci dostępnych jest wiele popularnych benchmarków kart graficznych, zatem wybór narzędzia, któremu powierzysz to zadanie, jest całkiem spory. Większość popularnych programów nie jest jednak darmowa, choć nie oznacza to, że ich wykorzystanie będzie niemożliwe. Przykładem jest 3DMark, który ma swoją wersję darmową – owszem, użytkownik nie ma dostępu do wszystkich opcji, ale można go wciąż wykorzystać do stress testu GPU i zdobycia wielu cennych informacji o naszym GPU.

Choć sam wspomniany 3DMark, nawet w wersji darmowej, pokrywa zdecydowaną większość oczekiwań użytkowników, zawsze możesz chcieć więcej. W takim przypadku polecamy również Heaven Benchmark, Furmark oraz Superposition Benchmark. Nie musisz pobierać każdego, po prostu postaw na jedno rozwiązanie i przetestuj swoje GPU.

Testowanie karty graficznej

Po zainstalowaniu programu, uruchamiamy go i przygotowujemy ustawienia pod rozpoczęcie pierwszego testu. Jeżeli nie masz w tym doświadczenia, nic nie szkodzi – poświęcenie chwili na przestudiowanie poszczególnych parametrów nie zajmie wiele czasu. Możesz m.in. ustawić jakość tekstur, która będzie wykorzystana podczas testu oraz rozdzielczość ekranu. Ten drugi parametr powinien być taki sam, jak natywna rozdzielczość, której używasz na co dzień.

Nie jesteś pewien co do ustawień? Bez obaw, większość programów dostępnych na rynku jest wyposażona w predefiniowane profile ustawień, które możesz wybrać. Różnią się one od siebie obciążeniem, któremu poddają nasz sprzęt, będąc określane różnym mianem, jak „basic”, „normal” czy „extreme/hardcore”.

Po wyborze właściwych ustawień wystarczy rozpocząć procedurę testowania. Program po wczytaniu wszystkich parametrów, najczęściej przeniesie nas na malowniczą scenerię. Ten sielski widok jest prawdziwym testem dla naszego GPU – obraz będąc w ciągłym ruchu, przenosi nas w różne okoliczności, jak wybuchy, efekty cząsteczkowe, ruch płynów, natężenie NPC na ekranie, słowem wszystko to, co wyciska siódme poty z naszego układu graficznego. Możemy być pewni, że benchmark GPU skupi się na testowania samej karty graficznej, ograniczając użycie innych podzespołów, jak pamięć RAM oraz CPU, do maksymalnego minimum. Po zakończeniu testu naszym oczom ukażą się wyniki, które przedstawiają wszelkie, najważniejsze informacje o wydajności naszego układu graficznego.

Benchmarki w wybranych grach komputerowych

Niekiedy ciesząc się nową grą komputerową, nie poświęcamy wiele czasu na wnikanie w ustawienia, chcąc jak najprędzej dołączyć do rozgrywki. Wielu graczy może przez to przeoczyć pewien całkiem interesujący szczegół. Otóż wybrane gry posiadają wbudowany benchmark, który działając w oparciu o środowisko graficzne tytułu, jest w stanie określić sprawność nie tylko naszego układu graficznego, ale również procesora, RAM-u oraz dostarczyć inne istotne informacje. To naprawdę przydatna opcja, która w bardzo szybki i przejrzysty sposób przedstawia, jak nasz sprzęt radzi sobie z danym tytułem.

Jak wspominaliśmy, obecność wbudowanego benchmarku nie jest standardem. Bardzo często możemy go jednak spotkać w grach od francuskiego wydawcy Ubisoft. Wśród jego tytułów znajduje się m.in. Tom Clancy’s The Division 2, Far Cry 6, Assassin’s Creed Origins, Odyssey i Valhalla, czy też Tom Clancy’s Wildlands i Breakpoint. Nie są one jednak domeną jedynie Ubi, gdyż inni wydawcy również je stosują. Dowodem na to są takie tytuły jak Metro Exodus, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2, Hitman 3, Forza Horizon 5 i wiele innych tytułów.

Czy są jakieś różnice między benchmarkiem wbudowanym w grę komputerową a takim osobnym? Przede wszystkim rodzaj prezentowanego naszym oczom testu – ten z gry zawsze będzie wykorzystywał dynamiczną sytuację z gry. I tak ogólny ciąg zdarzeń będzie bardzo podobny (miejsce pełne akcji, wybuchów, prezentacja zachowania płynów, natężenie NPC oraz wiele innych), tak benchmark gry będzie wykorzystywał jej grafikę oraz assety w celu wygenerowania obciążenia.

Różnic jest jednak więcej – osobny benchmark skupia się zazwyczaj na jednym podzespole, dostarczając nam więcej informacji o jego zachowania w stresie. Benchmark gry sprawdza wydajność całego PC w danym tytule, dostarczając ogólną ocenę wydajności, obciążenie na GPU, CPU i ilość wykorzystywanego RAM-u. Dodatkowo przedstawia on również licznik klatek, co jest pomocne w określeniu tego, jak nasz pecet radzi sobie z danym tytułem. Wbudowane benchmarki to świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu i sprawdzić, czy nasz komputer jest w stanie poradzić sobie z daną grą. Życzylibyśmy sobie ich obecności w każdym tytule – kupując grę na platformie Steam, po kilku minutach wiedzielibyśmy, czy możemy się w nią komfortowo bawić, czy należy skorzystać z opcji refundacji.

Dlaczego powinno się testować GPU w benchmarku?

Posiadanie wiedzy na temat możliwości swojego obecnego sprzętu daje nam wiele ważnych atutów. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić realną moc obliczeniową GPU, choć nie tylko. Poniżej znajdziesz główne powody, które naszym zdaniem, powinny skłonić każdego do regularnych testów układów graficznych.

  • Przede wszystkim, benchmark sprawdzi stabilność Twojego GPU. Praca w stresie przez pewien czas pozwoli się upewnić, że wszystko działa tak, jak powinno. Jeżeli karta pod obciążeniem nie zachowuje się dziwnie (brak sypania artefaktami etc.) to znak, że wszystko jest z nią tak, jak należy.
  • W celu upewnienia się, co do wydajności naszego układu. Posiadając dany model karty graficznej, mamy dostęp do jej wydajności w sieci – np. przez parametr score, który określa jej średnią wydajność w danym benchmarku. Możemy więc ją przetestować, aby sprawdzić, czy wynik będzie podobny. Jeżeli nie, możemy poszukać przyczyn tego stanu rzeczy (przegrzewanie, stare sterowniki oraz inne).
  • Benchmark GPU jest także punktem wyjścia, w przypadku gdy chcemy zmienić nasz układ graficzny na coś nowego. Specyfikacja karty graficznej, którą chcesz zakupić, mówi Ci niewiele? Poddaj swoje obecne GPU testom i porównaj je z testami innej, pożądanej przez Ciebie karty. Dzięki temu zobaczysz, jak duża wydajność dzieli oba układy.
  • Benchmark GPU to także przydatne narzędzie każdego overclockera. Jeżeli podkręciłeś wydajność karty, każdorazowa zmiana tego parametru wiąże się z koniecznością sprawdzenia stabilności układu, który pracuje na podwyższonych obrotach. Nie ma lepszej opcji, niż benchmark, który poddaj ten układ ogromnemu obciążeniu, w celu upewnienia się, że nowe parametry nie są za bardzo przesadzone.

Jak sprawdzić kartę graficzną za pomocą aplikacji?

Jeżeli użyjesz aplikacji jeszcze bardziej zaawansowanych niż te wymienione w poprzednim akapicie (chociażby takich jak OCCT czy GPU-Z), poza uzyskaniem wiadomości na temat karty, z łatwością przeprowadzisz jej rozbudowany test. Programy te pozwolą Ci zdiagnozować przyczynę spadku wydajności karty, np. dzięki sprawdzeniu jej temperatury. Do przeprowadzenia tego typu kontroli szczególnie dobrze nadaje się pierwszy z wymienionych programów – OCCT. Zapewnia on dane dotyczące nie tylko karty graficznej, ale także zasilacza oraz procesora. Warto podkreślić, że przeprowadzone przez niego testy zakładają maksymalne obciążenie wspomnianych podzespołów.

Uzyskanie informacji o stałym utrzymywaniu się wyjątkowo wysokiej temperatury karty (powyżej 85 stopni Celsjusza) świadczy o konieczności wyczyszczenia tego podzespołu lub zastosowania w nim świeżej . Istotne wówczas jest także sprawdzenie stanu zamontowanego systemu chłodzącego. Być może jest on zbyt zabrudzony, co powoduje trudniejsze obracanie się wentylatora. Kompleksowe informacje zarówno o temperaturach generowanych przez poszczególne podzespoły, jak i o szybkości oraz sprawności działania wentylatorów zapewnia program HWMonitor. W przypadku wystąpienia problemów z przegrzewaniem się akceleratora trzeba najpewniej będzie wyczyścić jego konstrukcję, zwiększyć obroty wentylatora lub wymienić chłodzenie karty graficznej.

Niekiedy problemy, które generuje karta graficzna, wynikają z oprogramowania, np. przestarzałych sterowników. Informacje na ich temat z łatwością odnajdziesz w aplikacji, która wskaże Ci również, czy to właściwy moment do przeprowadzenia aktualizacji. Ulepszone wersje oprogramowania często zawierają poprawki usterek i niedoróbek zauważonych przez firmę oraz konsumentów. Możesz także spodziewać się optymalizacji pod najnowsze gry. W związku z tym warto regularnie sprawdzać na stronie producenta dostępność najnowszych wersji oprogramowania dla Twojego urządzenia.

Wiesz już, że coś takiego, jak test karty graficznej online nie istnieje, ale zyskałeś również nową, przydatną wiedzę. Każdy układ graficzny możesz sprawdzić, z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji, lub benchmarka wbudowanego w grę. To zajęcie może Ci się spodobać na tyle, że benchmarki GPU staną się Twoim hobby!

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Dyski SSD - Chłodzenie wodne - RTX 4070 - RTX 4090 - RTX 4080

Udostępnij
5,0
5 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Witam, a jak sprawdzić z jaką największa rozdzielczością karta może pracować, chcę kupić monitor zewnętrzny i zastanawiam się czy będę w stanie bez zmiany karty wykorzystać w pełni jego możliwości. Chodzi mi tutaj o grafike 2D i aplikacje biurowe , no bo nie mam najnowszego komputera a kupując monitor zewnętrzny chciałbym w pełni cieszyć się jego możliwościami, czy jest np taki program który sprawdzi czy przy no jakiejś dowolnej rozdzielczości oraz będzie wyświetlay stabilnie, lub po prostu pokaże maksymalna rozdzielczosc z jaka radzi sobie karta. z góry dziękuje, pozdrawiam
..
Witam , jak sprawdzić jaka jest największ możliwa rozdzielczość wyświetlana przez kartę?
Specjalista Morele | 06:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.