Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie?

Jak sprawdzić kartę graficzną? Czy test karty graficznej online działa? Rozwiewamy wątpliwości.

Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów każdego komputera PC. Niezależnie od tego, czy występuje jako komponent dedykowany czy zintegrowany z procesorem, to właśnie dzięki niej komputer ma możliwość generowania obrazu, który widzimy na ekranie monitora. W telegraficznym skrócie, gdyby nie karta graficzna, nie moglibyśmy uzyskać wizualnego efektu prowadzonych na komputerze obliczeń. Temat jest jednak zdecydowanie bardziej zawiły, bo wyświetlany obraz cechuje się wieloma parametrami, od których zależy jego jakość. By uzyskiwać zadowalające efekty, karta graficzna musi legitymować się odpowiednio wysoką wydajnością, w zależności od tego, jakie działania będziemy wykonywać na konkretnym komputerze.

Do najprostszych zadań, takich jak praca biurowa, przeglądanie internetu czy korzystanie z komunikatorów internetowych w zupełności wystarczy karta zintegrowana z procesorem bądź nawet podstawowy model karty dedykowanej. Do zdecydowanie cięższych zadań, takich jak granie w gry czy praca w programach graficznych przyda się rozwiązanie dedykowane o wysokiej bądź bardzo wysokiej wydajności, kosztujące nierzadko kilka tysięcy złotych.

Jak sprawdzić kartę graficzną? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników chcących przekonać się o rzeczywistych możliwościach nowego nabytku. Równie często wiarygodnego testu możliwości karty graficznej szukają użytkownicy kilkuletnich komputerów, nie do końca pewni co do ich obecnych możliwości.

Czy istnieje coś takiego, jak test karty graficznej online? Krótko mówiąc, nie istnieje. Gdyby takie oprogramowanie powstało, służyłoby do sprawdzania możliwości serwera, a nie komputera, który się z nim połączył. Z tego powodu oprogramowanie służące przetestowaniu karty graficznej instalujemy bezpośrednio w pamięci komputera. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań ku temu, by pozyskać je właśnie przez pobranie z internetu. To, swoją drogą, zdecydowanie najpopularniejsze źródło wymaganego oprogramowania. Z tego powodu, kiedy posługujemy się wyrażeniem test karty graficznej online należy rozumieć je jako test karty graficznej, który należy pobrać z internetu.

W niniejszym materiale dzielimy się wiedzą o tym, co zrobić, by sprawdzić nie tylko z jakiej karty korzystamy, ale też, co obecnie potrafi. Czy to już ten moment, kiedy trzeba wymienić GPU na nowszy model? Test karty przyniesie odpowiedź.

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie?

Zazwyczaj przed zakupem konkretnego komputera zastanawiasz się, jakie czynności będziesz na nim wykonywać. Od tego czy planujesz na swoim sprzęcie uczestniczyć w długich rozgrywkach gamingowych, czy też projektować wyjątkowe grafiki zależy fakt, jak bardzo wymagające podzespoły wybierzesz. Z tego względu nowe urządzenia przeważnie nie sprawiają problemów z założonym typem użytkowania. Natomiast w późniejszych latach kwestia, jaka karta graficzna znajduje się w Twoim komputerze, staje się szczególnie ważna, kiedy chcesz na swoim sprzęcie zacząć używać nowego oprogramowania lub topowej gry. Wtedy dokładne dane o posiadanych podzespołach są kluczowe, by wszystko odpowiednio zadziałało. Z tego poradnika dowiesz się, jak sprawdzić kartę graficzną i jak przetestować ją w prosty sposób.

Wydajność komputera bezpośrednio wynika z jakości podzespołów umieszczonych w urządzeniu. Odpowiednio dobrana karta graficzna daje gwarancję płynnego użytkowania sprzętu, bez względu na to czy posłuży Ci on do codziennego zarządzania dokumentami i firmowych konferencji, czy też do burzliwych, strzelankowych rozgrywek z przyjaciółmi. Nie zawsze możliwe jest odczytanie parametrów podzespołów z dokumentu poświadczającego zakup, zwłaszcza gdy Twój model ma już dobrych kilka lat. Po wieloletnim użytkowaniu może się także okazać, że osiągi karty graficznej nie spełniają już pierwotnych norm. Niemniej jeżeli pytasz siebie „jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną?” są na to też inne sposoby.

Najszybsza metoda to wykorzystanie narzędzi systemu Windows. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę Ten komputer a następnie Właściwości i Menadżer urządzeń. Wśród długiej listy komponentów pojawi się również ikona opisana jako Karty graficzne. Wystarczy kliknąć w nią dwukrotnie, by rozwinęła się lista kart graficznych zainstalowanych w komputerze. To wystarczy, by przekonać się, jaka konkretnie karta graficzna (bądź kilka kart) pracują w naszym komputerze. Informacja nie wyświetla się poprawnie? Być może wystąpił problem ze sterownikiem karty graficznej i należy pobrać go ze strony internetowej producenta układu - NVIDIA, AMD bądź Intel, w zależności od komputera.

Jak zrobić test wydajności karty graficznej?

Natomiast jeżeli zastanawiasz się nie tylko jak sprawdzić jaka karta graficzna znajduje się w Twoim komputerze, ale również chcesz poznać jej dokładne parametry techniczne, najlepiej będzie posłużyć się specjalnie przeznaczonym do tego oprogramowaniem lub aplikacją. Wśród przykładowych tego typu narzędzi znajduje się DxDiag, dostępny w systemie Windows. Bez problemu znajdziesz go po nazwie w wyszukiwarce programów (ikona lupy koło menu „Start”). Po otworzeniu w DxDiag zakładki „Ekran” i „Renderowanie” otrzymasz wszystkie konkretne informacje na temat karty razem z danymi o pamięci VRAM.

Testy karty graficznej można przeprowadzić także za pomocą benchmarków lub narzędzi wbudowanych w niektóre gry. Szczególnie polecanymi są darmowe przy wykorzystaniu niekomercyjnym 3DMark i Unigine Superposition. Zapewniają one kilka rodzajów testów w zależności od przeznaczenia posiadanych zestawów – od tych dla sprzętów codziennego użytku do bardzo wydajnych komputerów do grania. Jeżeli zdecydujesz się na 3DMark, wyniki swojego urządzenia będziesz mógł porównać z innymi konfiguracjami zapisanymi w bazie aplikacji. Zapalonym graczom poleca się także wykorzystanie narzędzia NZXT CAM bądź dowolnej innej nakładki (np. GeForce Experience), które umożliwia analizę liczby klatek na sekundę oraz monitorowanie temperatury procesora i karty graficznej.

Mimo wszystko należy pamiętać, że test syntetyczny, choćby najlepszy, nie jest w stanie w stu procentach odzwierciedlić tego,  czym spotykają się gracze na co dzień. Z tego względu warto przeprowadzić także inne, niezależne testy. Mogą do tego posłużyć, chociażby darmowe aplikacje, takie jak EVGA Precision X (jeżeli w Twoim urządzeniu znajduje się karta graficzna Nvidia) oraz MSI Afterburner (w której działa nie tylko dedykowana karta graficzna MSI, ale także pozostałe modele wykorzystujące układy AMD i NVIDIA, na przykład NVIDIA GeForce RTX 3060 czy AMD Radeon RX 6600 XT. Są one przeznaczone do kontrolowania takich parametrów jak: temperatura, obroty wentylatora, taktowanie procesora graficznego oraz pamięć wideo. Wskazane dane można monitorować bezpośrednio na ekranie podczas czynności obciążającej kartę (na przykład w trakcie grania) lub wyświetlić później w formie wykresu.

Jak sprawdzić kartę graficzną za pomocą aplikacji?

Jeżeli użyjesz aplikacji jeszcze bardziej zaawansowanych niż te wymienione w poprzednim akapicie (chociażby takich jak OCCT czy GPU-Z), poza uzyskaniem wiadomości na temat karty, z łatwością przeprowadzisz jej rozbudowany test. Programy te pozwolą Ci zdiagnozować przyczynę spadku wydajności karty, na przykład dzięki sprawdzeniu jej temperatury. Do przeprowadzenia tego typu kontroli szczególnie dobrze nadaje się pierwszy z wymienionych programów – OCCT. Zapewnia on dane dotyczące nie tylko karty graficznej, ale także zasilacza oraz procesora. Warto podkreślić, że przeprowadzone przez niego testy zakładają maksymalne obciążenie wspomnianych podzespołów.

Uzyskanie informacji o stałym utrzymywaniu się wyjątkowo wysokiej temperatury karty (powyżej 75 stopni Celsjusza) świadczy o konieczności wyczyszczenia tego podzespołu lub zastosowania w nim świeżej pasty termoprzewodzącej. Istotne wówczas jest także sprawdzenie stanu zamontowanego systemu chłodzącego. Być może jest on zbyt zabrudzony, co powoduje trudniejsze obracanie się wentylatora. Kompleksowe informacje zarówno o temperaturach generowanych przez poszczególne podzespoły, jak i o szybkości oraz sprawności działania wentylatorów zapewnia program HWMonitor. W przypadku wystąpienia problemów z przegrzewaniem się akceleratora trzeba najpewniej będzie wyczyścić jego konstrukcję, zwiększyć obroty wentylatora lub wymienić chłodzenie karty graficznej.

Niekiedy problemy, które generuje karta graficzna, wynikają z oprogramowania, np. przestarzałych sterowników. Informacje na ich temat także z łatwością odnajdziesz w aplikacji, wskaże Ci ona również, czy to właściwy moment do przeprowadzenia aktualizacji. Ulepszone wersje oprogramowania często zawierają poprawki zauważonych przez firmę i konsumentów usterek bądź niedoróbek oraz optymalizacje pod nowowychodzące gry – dlatego warto regularnie sprawdzać na stronie producenta, czy są już one dostępne dla Twojego urządzenia.

Udostępnij
5,0
5 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Witam, a jak sprawdzić z jaką największa rozdzielczością karta może pracować, chcę kupić monitor zewnętrzny i zastanawiam się czy będę w stanie bez zmiany karty wykorzystać w pełni jego możliwości. Chodzi mi tutaj o grafike 2D i aplikacje biurowe , no bo nie mam najnowszego komputera a kupując monitor zewnętrzny chciałbym w pełni cieszyć się jego możliwościami, czy jest np taki program który sprawdzi czy przy no jakiejś dowolnej rozdzielczości oraz będzie wyświetlay stabilnie, lub po prostu pokaże maksymalna rozdzielczosc z jaka radzi sobie karta. z góry dziękuje, pozdrawiam
..
Witam , jak sprawdzić jaka jest największ możliwa rozdzielczość wyświetlana przez kartę?
Specjalista Morele | 18:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.