Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie?

Funkcjonalność karty graficznej decyduje o mocy całego komputera. Dowiedz się, jak sprawdzić co potrafi.

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie?

Zazwyczaj przed zakupem konkretnego komputera zastanawiasz się, jakie czynności będziesz na nim wykonywać. Od tego czy planujesz na swoim sprzęcie wprowadzić długie rozgrywki gamingowe, czy też projektować wyjątkowe grafiki zależy fakt, jak bardzo wymagające podzespoły wybierzesz. Z tego względu nowe urządzenia przeważnie nie sprawiają problemów z założonym typem użytkowania. Natomiast w późniejszych latach kwestia, jaka karta graficzna znajduje się w Twoim komputerze, staje się szczególnie ważna, kiedy chcesz na swoim sprzęcie zacząć używać nowego oprogramowania lub topowej gry. Wtedy dokładne dane o posiadanych podzespołach są kluczowe, by wszystko odpowiednio zadziałało. Z tego poradnika dowiesz się, jak sprawdzić kartę graficzną i jak przetestować ją w prosty sposób.

Wydajność komputera bezpośrednio wynika z jakości podzespołów umieszczonych w urządzeniu. Najlepsza karta graficzna daje gwarancję płynnego użytkowania sprzętu, bez względu na to czy posłuży Ci on do codziennego zarządzania dokumentami i firmowych konferencji, czy też do burzliwych, strzelankowych rozgrywek z przyjaciółmi. Nie zawsze możliwe jest odczytanie parametrów podzespołów z dokumentu poświadczającego zakup, zwłaszcza gdy Twój model ma już dobrych kilka lat. Po wieloletnim użytkowaniu może się także okazać, że osiągi karty graficznej nie spełniają już pierwotnych norm. Niemniej jeżeli pytasz siebie „jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną?” są na to też inne sposoby.

Najszybsza metoda to wykorzystanie narzędzi systemu Windows. Na początku otwórz folder „Mój komputer” i w jego obszarze naciśnij prawy przycisk myszy oraz wybierz „Właściwości”. Następnie kliknij komendę „Menadżer urządzeń”, po czym „Karty graficzne”. Dzięki tym paru kliknięciom szybko dowiesz się, jaka karta graficzna jest zainstalowana na danym urządzeniu. Tym sposobem uzyskasz podstawowe informacje, takie jak nazwa karty i numer, jaki posiada sterownik do karty graficznej.

Polecane karty graficzne

Jak zrobić test wydajności karty graficznej?

Natomiast jeżeli zastanawiasz się nie tylko jak sprawdzić jaka karta graficzna znajduje się w Twoim komputerze, ale również chcesz poznać jej dokładne parametry techniczne, najlepiej będzie posłużyć się specjalnie przeznaczonym do tego oprogramowaniem lub aplikacją. Wśród przykładowych tego typu narzędzi znajduje się DxDiag, dostępny w systemie Windows. Bez problemu znajdziesz go po nazwie w wyszukiwarce programów (ikona lupy koło menu „Start”). Po otworzeniu w DxDiag zakładki „Ekran” i „Renderowanie” otrzymasz wszystkie konkretne informacje na temat karty razem z danymi o pamięci RAM.

Testy karty graficznej można przeprowadzić także za pomocą benchmarków lub narzędzi wbudowanych w większości gier. Szczególnie polecanymi są darmowe przy wykorzystaniu niekomercyjnym 3DMark i Unigine Superposition. Zapewniają one kilka rodzajów testów w zależności od przeznaczenia posiadanych zestawów – od tych dla sprzętów codziennego użytku do bardzo wydajnych komputerów do grania. Jeżeli zdecydujesz się na 3DMark, wyniki swojego urządzenia będziesz mógł porównać z innymi konfiguracjami zapisanymi w bazie aplikacji. Zapalonym graczom poleca się także wykorzystanie narzędzia CAM, które umożliwia analizę liczby klatek na sekundę oraz monitorowanie temperatury procesora i karty graficznej.

Mimo wszystko należy pamiętać, że optymalizowane skrypty nie do końca działają w ten sam sposób, co najbardziej zaangażowani gamerzy. Z tego względu warto przeprowadzić także inne, niezależne testy. Mogą do tego posłużyć, chociażby darmowe aplikacje, takie jak EVGA Precision X (jeżeli w Twoim urządzeniu znajduje się karta graficzna Nvidia) oraz MSI Afterburner (w której działa nie tylko dedykowana karta graficzna MSI, ale także modele AMD i firmy Nvidia, np. karta graficzna GTX). Są one przeznaczone do kontrolowania takich parametrów jak: temperatura, obroty wentylatora, taktowanie procesora graficznego oraz pamięć wideo. Wskazane dane można monitorować bezpośrednio na ekranie podczas czynności obciążającej kartę (na przykład w trakcie grania) lub wyświetlić później w formie wykresu.

Jak sprawdzić kartę graficzną za pomocą aplikacji?

Jeżeli użyjesz aplikacji jeszcze bardziej zaawansowanych niż te wymienione w poprzednim akapicie (chociażby takich jak OCCT czy GPU-Z), poza uzyskaniem wiadomości na temat karty, z łatwością przeprowadzisz jej rozbudowany test. Programy te pozwolą Ci zdiagnozować przyczynę spadku wydajności karty, na przykład dzięki sprawdzeniu jej temperatury. Do przeprowadzenia tego typu kontroli szczególnie dobrze nadaje się pierwszy z wymienionych programów – OCCT. Zapewnia on dane dotyczące nie tylko karty graficznej, ale także zasilacza oraz procesora. Warto podkreślić, że przeprowadzone przez niego testy zakładają maksymalne obciążenie wspomnianych podzespołów.

Uzyskanie informacji o stałym utrzymywaniu się wyjątkowo wysokiej temperatury karty (powyżej 75 stopni Celsjusza) świadczy o konieczności wyczyszczenia tego podzespołu lub zastosowania w nim świeżej pasty termoprzewodzącej. Istotne wówczas jest także sprawdzenie stanu zamontowanego systemu chłodzącego. Być może jest on zbyt zabrudzony, co powoduje trudniejsze obracanie się wentylatora. Kompleksowe informacje zarówno o temperaturach generowanych przez poszczególne podzespoły, jak i o szybkości oraz sprawności działania wentylatorów zapewnia program HWMonitor. W przypadku wystąpienia problemów z przegrzewaniem się akceleratora trzeba najpewniej będzie wyczyścić jego konstrukcję, zwiększyć obroty wentylatora lub wymienić chłodzenie karty graficznej.

Niekiedy problemy, które generuje karta graficzna, wynikają z oprogramowania, np. przestarzałych sterowników. Informacje na ich temat także z łatwością odnajdziesz w aplikacji, wskaże Ci ona również najlepszy czas na zainstalowanie nowych wariantów. Ulepszone wersje oprogramowania często zawierają poprawki zauważonych przez firmę i konsumentów usterek bądź niedoróbek oraz optymalizacje pod nowowychodzące gry – dlatego warto regularnie sprawdzać na stronie producenta, czy są już one dostępne dla Twojego urządzenia.

 

Udostępnij
5,0
4 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Witam, a jak sprawdzić z jaką największa rozdzielczością karta może pracować, chcę kupić monitor zewnętrzny i zastanawiam się czy będę w stanie bez zmiany karty wykorzystać w pełni jego możliwości. Chodzi mi tutaj o grafike 2D i aplikacje biurowe , no bo nie mam najnowszego komputera a kupując monitor zewnętrzny chciałbym w pełni cieszyć się jego możliwościami, czy jest np taki program który sprawdzi czy przy no jakiejś dowolnej rozdzielczości oraz będzie wyświetlay stabilnie, lub po prostu pokaże maksymalna rozdzielczosc z jaka radzi sobie karta. z góry dziękuje, pozdrawiam
..
Witam , jak sprawdzić jaka jest największ możliwa rozdzielczość wyświetlana przez kartę?