Udostępnij
Skomentuj

Namiot do 200, 300, 400zł. Jaki najtańszy model na początek?

Czy tani namiot odpowiednio ochroni nas przed ciężkimi zjawiskami atmosferycznymi? W jaki namiot zainwestować?

Podróżowanie z namiotem może być wspaniałą przygodą. Co zatem sprawia, że większość ludzi nigdy nie realizuje marzenia o spontanicznym biwakowaniu? Lęk przed nieznanym, obawa o warunki pogodowe oraz ogólna niechęć do opuszczania strefy komfortu. Część turystów powstrzymuje jednak zwyczajny natłok informacji o rodzajach namiotów, który sprawia, że rozeznanie się w temacie i ostateczny wybór stają się dla niektórych wręcz niemożliwe do przejścia.

Polecane namioty turystyczne

Wpisanie w wyszukiwarkę hasła „ranking namiotów tylko pogarsza sprawę, bo zazwyczaj pomijane jest kryterium ceny, czyli ile chcemy i możemy wydać. Dziś przeanalizujemy jaki namiot kupić, w zależności od tego, w jaki sposób będziemy go użytkować, ale też z uwzględnieniem środków, jakimi dysponujemy.

Noc na plaży pod namiotem

Planujesz spędzić we dwoje romantyczną noc na plaży, wpatrując się w gwiazdy? W tym przypadku najważniejsze jest, żeby namiot był lekki, łatwy do rozkładania i składania oraz aby zajmował niewielką powierzchnię po spakowaniu. Zawsze możemy przecież uciec z plaży, jeżeli okaże się, że za bardzo wieje, by móc spokojnie zasnąć. Kryterium ceny jest tu bardzo ważne - w końcu to tylko jedna, maksymalnie kilka nocy w roku. Raczej będziemy zastanawiali się jaki namiot do 150 zł kupić, ewentualnie nieznacznie droższy. W tym wypadku wątpliwe, byśmy musieli zadać sobie pytanie jaki namiot do 1000 zł wybrać.

Ogólnie będziemy szukać wśród modeli turystycznych. Zastosowanie będzie miała samorozkładająca się konstrukcja lub namiot tunelowy, przeznaczony teoretycznie dla jednej osoby, ale w którym spokojnie znajdzie się miejsce dla dwóch śpiworów. Można również wybrać klasyczne, samonośne igloo, które swobodnie przemieścimy po podłożu w dogodne dla nas miejsce. Korzystna, w przypadku wymienionych namiotów, jest ich mobilność oraz cena. Namiot ochroni nas przed piaskiem lecącym z wiatrem, deszczem, a w dzień przed słońcem, ale w zamian musimy zrezygnować z części powierzchni użytkowej.

Kilkudniowy wypoczynek z rodziną

Wyjazd z rodziną na camping jest doskonałą okazją do zaszczepienia dzieciom miłości do natury i wycieczek dalekich od all inclusive. Nie chodzi tutaj jednak o survival, a raczej o komfortowy wypoczynek blisko wody czy też lasu. Na poważniejsze przygody przyjdzie jeszcze czas.

Załóżmy, że jedziemy czteroosobową rodziną, z dwojgiem małych dzieci. W związku z tym wybór będzie dotyczył przede wszystkim namiotów biwakowych i rodzinnych, a głównym kryterium wyboru będzie tu komfort użytkowania. Dobrze jeśli namiot będzie posiadał co najmniej dwa pomieszczenia, które zapewnią nam intymność choć w minimalnym zakresie i dodatkowo przedsionek, w którym będziemy mogli trzymać rowery, dmuchane zabawki, plecaki itp. Tego typu namioty ochronią nas przed owadami, gdyż zazwyczaj mają moskitiery, nadto w ciągu dnia pozwolą nam cieszyć się światłem słonecznym, dzięki foliowym oknom. Wbrew pozorom tego typu namiot wcale nie musi kosztować kroci. Jeśli zastanawiasz się jaki namiot do 500 zł wybrać, to wiedz, że znajdziesz w tej cenie już wiele dobrej klasy produktów rodzinnych. Obecnie konkurencja na rynku jest tak duża, że nawet osoby starające się odpowiedzieć sobie na pytanie „jaki namiot do 300 zł” znajdą coś dla siebie. Oczywiście, istnieją również modele w okolicach 2000 zł – wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela.

Decydując się na tego typu ekwipunek, musimy zdawać sobie sprawę z jego gabarytów oraz tego, że składanie i pakowanie go zajmie nam sporo czasu. Co zyskujemy w zamian? Głównie wygodę, jak już wspomniano powyżej. W namiocie biwakowym bez problemu ubierzesz się, rozlokujesz swoje rzeczy, a nawet zrobisz gimnastykę. Zazwyczaj posiada on dobrą wentylację, poza tym większa powierzchnia zapewnia lepszą cyrkulację powietrza.

Górska ekspedycja

Wybierasz się na niezapomniany wypad w góry? Jeżeli naprawdę cenisz sobie przygody i nie boisz się zaryzykować utraty komfortu, to najlepszy będzie dla ciebie namiot ekspedycyjny. Jest on przeznaczony dla osób, które przemieszczają się szybko i biwakują w warunkach ekstremalnych, czyli na przykład na zaśnieżonych zboczach gór. Ten ekwipunek, wbrew pozorom nie musi być drogi. Możemy zastanawiać się nawet jaki namiot do 200 zł wybrać, ale jeżeli wyprawa dotyczy skrajnych warunków atmosferycznych, to warto zainwestować w nieco droższy sprzęt. Mamy do wyboru głównie namioty igloo oraz sferyczne, o specjalnie wzmocnionej konstrukcji. Zyskujemy na lekkości i kompaktowości sprzętu, który mieści się w plecaku, ale przede wszystkim możemy liczyć na jego niezawodność. Namioty te mają stabilne, wzmocnione konstrukcje, są wodoodporne, często posiadają rękawy śnieżne, które uchronią biwakujących przed zasypaniem. Minusem, podobnie jak przy namiotach turystycznych, będzie minimalna powierzchnia użytkowa, która wielu osobom może nie wystarczyć. Nadto, jeśli są wodoodporne, to chcąc nie chcąc raczej nie zagwarantują nam dużo świeżego powietrza.

Podsumowując, przy wyborze ekwipunku istotne jest jego przeznaczenie. Odpowiadając sobie na pytanie, jaki typ biwakowania interesuje cię najbardziej, łatwiej będzie dokonać wyboru jaki namiot kupić i w jakim zakresie cenowym szukać. Oczywiście, jeżeli lubisz weekendowe wypady w raczej bezpieczne miejsca, możesz kupić namiot ekspedycyjny z najwyższej półki. Warto jednak zastanowić się, czy nie będzie to jedynie kosztowny gadżet, z możliwości którego nigdy nie skorzystasz. Podobnie, jeżeli posmakowałeś już biwakowania z rodziną i wszyscy jesteście zachwyceni. Może warto wówczas wybrać nieco droższy model, który posłuży wam przez dłuższy czas i sprawi, że nawet pobyt w dziczy będzie komfortowy dla wszystkich.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.