Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać namiot turystyczny? Który będzie najlepszy?

Jaki namiot wybrać, aby wyprawa na łono natury zawsze była komfortowa? W tym tekście dowiesz się wszystkiego.

Chcesz spędzić kilka dni na łonie natury? To świetny sposób na obcowanie z naturą! Niezależnie od tego czy będzie to wyprawa trekkingowa, czy też spokojny wypoczynek na polu kempingowym, namiot będzie koniecznością. W niniejszym artykule wyjaśniamy jaki namiot wybrać, aby być z niego maksymalnie zadowolonym.

Jaki namiot wybrać, aby być z niego zadowolonym?

Idealny namiot nie istnieje. To kontrowersyjny wstęp, który może się wydawać zaskakujący, ale tak się mają rzeczy. I nie mamy tu na myśli tego, że na rynku nie ma dostępnych namiotów, które oferują wysoką jakość wykonania i szereg istotnych funkcji. Chodzi nam bardziej o to, że nie sposób wybrać jeden konkretny model lub rodzaj, który spełni oczekiwania każdego. Tu nie ma wyjątku: to, jaki namiot spełni Twoje oczekiwania uzależnione jest od tego, jak dobrze jesteś ich świadom.

Dlatego przed samym wyborem konkretnego rodzaju, warto jest zrobić listę własnych wymagań. I to właśnie od tego rozpoczniemy ten artykuł, aby nakreślić ogólne ramy tego, co należy rozpatrzeć przed zakupem samego namiotu. Jest ich kilka, dlatego przejdźmy od razu do wypunktowanej listy:

  • Pojemność namiotu – to, jaki namiot wybrać powinno być przede wszystkim uzależnione od tego, ile osób będzie go użytkować równocześnie. Rzecz jasna nie kupujemy namiotu dla jednej osoby, gdy zamierzamy wybrać się na rodzinny wypad.
  • Pakowność – wybierając się w samotną wędrówkę, gdzie namiot będzie niesiony na plecach, warto jest zwrócić szczególną uwagę na jego wagę oraz to, ile miejsca zajmuje po złożeniu. Lekki, turystyczny namiot będzie w takim przypadku lepszy, niż duża i masywna konstrukcja.
  • Konstrukcja – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów namiotów: tunelowe, iglo, dachowe a nawet takie, które są przystawkami do samochodu. Warto wybrać taki, którego konstrukcja w 100% spełni nasze wyobrażenia.
  • Materiał wykonania – bardzo ważny czynnik, który nie powinien być bagatelizowany. Warto wybierać tkaniny odporne na wodę i wiatr oraz inne warunki atmosferyczne. Istotną kwestią jest także odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość czyszczenia.
  • Przeznaczenie – określmy to, w jakie pory roku zamierzamy korzystać z naszego namiotu. Model o przeznaczeniu zimowym powinien zapewniać odpowiednią ochronę przed zimnem, podczas gdy letni namiot musi zapewniać ochronę przed deszczem.
  • Dodatki i sposób rozkładania – na koniec możemy przyjrzeć się szczegółom, jak rodzaj stelaża, to czy jest to namiot z przedsionkiem, obecność moskitiery, kolor lub sposób rozkładania. W tym ostatnim przypadku, na rynku dominują tradycyjne modele, ale dostępne są również namioty samorozkładające. Pamiętaj również, aby upewnić się co do rodzaju mocowania namiotu do gruntu. Przy okazji, jak działa namiot samorozkładający?

Namioty

Kategorie namiotów

Prześledźmy teraz popularne rozmiary namiotów, analizując oferowaną przez nie przestrzeń pod liczbę osób korzystających z nich. W ofercie dostępnych jest wiele modeli, które mają różne przeznaczenie pod tym względem. Zacznijmy więc od najmniejszego, stopniując ten czynnik w górę.

Namiot jednoosobowy

Namioty 1-osobowy to idealne rozwiązaniem dla turystów, którzy decydują się na samotne wyprawy. Konstrukcje tego rodzaju to najczęściej minimalistyczne schronienia, które nie oferują wiele przestrzeni wewnątrz. Nie spodziewaj się tu zatem namiotu, który będzie szeroki i wysoki, gdyż nie o to tu chodzi. Takie modele muszą być kompaktowe, aby z powodzeniem można było zmieścić je w plecaku, bez przesadnego obciążania go.

Przed zakupem takiego namiotu warto jest go przetestować, gdyż nie każdy może czuć się komfortowo w takich warunkach. Niekiedy kompaktowość staje się zbyt dużym wyzwaniem, aby móc w nim spokojnie spędzić noc. W takim przypadku warto jest rozważyć inne, nieco większe opcje. Doskonałym dodatkiem do tego rodzaju namiotu będzie dokupienie odpornej na wilgoć podłogi, co z pewnością przełoży się na komfort płynący z użytkowania.

Namiot 2-osobowy

Niezwykle popularny segment namiotów – są chętnie wybierane przez pary, ale także mogą z nich korzystać samotni wędrowcy, którzy nie czują się dobrze w „jedynkach”. Duża różnorodność namiotów 2-osobowych sprawia, że jest tu w czym przebierać. Znajdziesz tu konstrukcje zarówno lekkie, jak i większe modele namiotów, które oferują szereg udogodnień.

W tym pierwszym przypadku, gdy celujesz w lekką konstrukcję, warto pamiętać o przestrzeni. A raczej jej deficycie, gdyż śpiąc w duecie w mniejszej „dwójce”, wolnej przestrzeni zawsze brakuje – zwłaszcza jeżeli dodamy do tego bagaże, które często noc muszą spędzać „pod dachem”. Zaletą tego rozwiązania jest jednak to, że w trakcie marszu taki namiot nie będzie przesadnym obciążeniem. Warto jest więc dobrze przeanalizować wymiary oraz to, ile ekwipunku zamierzamy wybrać na wyprawę. Pozwoli to ocenić nam, który aspekt będzie można poświęcić, aby wyprawa nie stała się utrapieniem. Lub po prostu zakupić większy model namiotu.

Namiot 3-osobowy

Popularne „trójki” to doskonałe rozwiązanie dla małych grup, takich jak rodziny, przyjaciele czy pary, które potrzebują więcej przestrzeni wewnątrz. Dzięki swojej przestronności, umożliwiają wygodne spanie trzech osób, a także przechowywanie niezbędnych rzeczy, takich jak plecaki czy sprzęt turystyczny.

Namioty 3-osobowe to również popularny segment modeli namiotów, zatem możemy śmiało spodziewać się tu dużej różnorodności. Która to właśnie w ich przypadku będzie najbardziej widoczna. Chodzi tu o to, że taki namiot, jeżeli wybierzemy mniejszą konstrukcję, wciąż może być zabrany na wyprawę trekkingową. Szczególnie gdy jego złożone elementy zostaną rozdzielone między uczestników. Duży namiot dla trzech osób może być jednak znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem, znajdując zastosowanie w wyjeździe kempingowym dla par z dzieckiem. Raz jeszcze: odpowiednie zapoznanie się ze sprzętem i określenie swoich potrzeb odgrywa tu kluczową rolę.

Namiot 4-osobowy i większe

W domenie namiotów dla czterech osób nie ma już żadnego „stania w rozkroku”. Ten rodzaj sprzętu jest rekomendowany pod kemping w większej liczbie osób. I co warte odnotowania, taki w którym na miejsce docieramy za pomocą pojazdu. Najczęściej namioty 4-osobowe są zbyt ciężkie do przenoszenia na pieszo. Choć na upartego byłoby to możliwe, komfort takiej wędrówki byłby wątpliwy.

Namioty tego rodzaju to przeważnie tunelówki, choć zdarzają się odstępstwa od tej normy. Rekomendujemy je pod wyprawy pojazdem dla dużej rodziny na miejsce pod kemping. Jeżeli zależy Ci na wyprawie trekkingowej, postaw na dwa mniejsze modele niż jedną dużą „czwórkę”. Tego rodzaju namioty są wyposażone najczęściej w zadaszony przedsionek – warto zwrócić uwagę, jak dużą powierzchnię będzie pokrywał. Odpowiednio duży może służyć za miejsce schronienia przed namiotem nie tylko dla Ciebie i towarzyszy, ale także Waszych rzeczy.

Na rynku są dostępne rzecz jasna większe konstrukcje. Wśród nich wyróżniamy namioty 5-osobowe oraz namioty 6-osobowe i większe. Pamiętajmy jednak, że ich rozmiary, nawet w złożonej formie, będą rosnąć, co przełoży się na konieczność wygospodarowanie więcej miejsca podczas transportu.

Dwa najpopularniejsze rodzaje namiotów: iglo vs tunelowy. Jaką konstrukcję wybrać?

Przeglądając ofertę sprzedażową i zastanawiając się „jaki namiot wybrać”, z pewnością najczęściej Twoim oczom ukazywały się dwa rodzaje namiotów: namiot iglo oraz namiot tunelowy. W tej sekcji przybliżymy Ci oba modele namiotów, wskazując na różnice, jakie je dzielą.

Namiot iglo

Zacznijmy od prostszej konstrukcji, jaką niewątpliwie jest namiot iglo. Popularność tego rozwiązania nie bierze się z przypadku: w mamy tu swoistą kombinację prostej budowy, przy zachowaniu stosunkowo niskiej wagi. Sporą zaletą namiotów tego rodzaju jest również to, że nie wymagają wiele czasu i wysiłku przy rozkładaniu. Namiot iglo jest najczęściej wolnostojący co sprawia, że nie przytwierdzamy go do podłoża. Nie można tego jednak traktować jako jednoznacznej zalety. Owszem, skraca to czas rozkładania, ale może być problematyczne w trakcie silnych wichur.

Swoim kształtem przypomina kopułę lub samo igloo, czyli domy ze śniegu wznoszone przez Innuitów. Najczęściej są to niewielkie modele namiotów, maksymalnie przeznaczone pod dwie, trzy osoby – nie więcej. Czyni to z nich idealny sprzęt pod trekking, ale zawsze należy mieć w pamięci ich ograniczoną przestrzeń użytkową. W szczególności namiot iglo nie zaoferuje dużo miejsca na wysokość, co trzeba mieć na względzie przed samą wyprawą i ilością zabranego sprzętu. Ten rodzaj namiotów polecamy pod mniejsze liczbowo wyprawy trekkingowe.

Przykładem takiej konstrukcji będzie namiot Coleman, dokładnie model Darwin 3 Plus.

Coleman Darwin 3 Plus

Namiot tunelowy

Ten rodzaj namiotu doceni każdy, kto planuje wyprawę z dużą ilością sprzętu. Namiot tunelowy to przede wszystkim więcej dostępnego miejsca. Tak jak w przypadku iglo mamy do czynienia ze skośnymi ścianami kopuły, tak w tym przypadku są one znacznie bardziej zbliżone do pionu. Sprawia to, że znacznie większe połacie podłogi mogą być swobodnie wykorzystane, szczególnie w górę.

Namioty tunelowe dysponują również większym przedsionkiem. Z reguły takim, w którym można z powodzeniem schować nawet rower, który posłuży do transportu namiotu. Dodatkową zaletą są również dwa wejścia, co umożliwia łatwiejsze wietrzenie i suszenie naszego namiotu. Ten rodzaj namiotu sprawdzi się w wyprawach z większą liczbą osób i oporządzenia.

Namioty tunelowe mają jednak swoje minusy. Przede wszystkim: bez stabilnego zabezpieczenia namiotu w gruncie, ten w ogóle nie zostanie postawiony. Wbijanie śledzi jest więc koniecznością, co wydłuża samo wznoszenie namiotu. Zbyt twardy grunt może być problematyczny, więc chcąc ograniczyć czas wznoszenia namiotu, postaw na iglo. Warto mieć też na uwadze, że namiot tunelowy jest wystawiony na mocniejsze działanie wiatru. Ma to rzecz jasna związek z jego kształtem: bardziej pionowe ściany stawiają większy opór, niż kopuła namiotu iglo.

Doskonałym przykładem namiotu tunelowego jest Peme Bojan 6.

Peme Bojan 6

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem namiotu?

Jeżeli jesteś na etapie wyboru odpowiedniego namiotu, ale nie masz w tej kwestii wiele doświadczenia, pozwól nam służyć pomocą. W tej części artykułu skupimy się na przydatnych elementach i aspektach, na które warto jest zwrócić uwagę przed zakupem namiotu. Na to, jaki wybrać namiot składają się również istotne parametry oraz małe dodatki, które razem tworzą obraz całości.

  • Wodoodporność – arcyważna kwestia, najniższy parametr odporności na wodę to poziom przynajmniej 1000 mm słupa wody. W odrębnym artykule wyjaśniamy jaki namiot wodoodporny wybrać i na co zwrócić większą uwagę w tym aspekcie.
  • Wentylacja namiotu z racji małej powierzchni i przebywania w nim ludzi, we wnętrzu namiotu bardzo szybko może zacząć osadzać się wilgoć. Aby wyeliminować ten problem, postaw na namiot, który oferuje szereg otworów i ma odpowiednią cyrkulację powietrza. Pożądane będą tu np. dwa wejścia, otwory wentylacyjne lub okienka.
  • Obecność podklejanych szwów – nawet wytrzymały materiał może puszczać wodę na szwach, jeśli te nie są one zabezpieczone warstwą klejenia.
  • Wejścia do namiotu – aspekt zależny od samego rodzaju naszego namiotu, ale warto pamiętać, że nocując w więcej niż dwie osoby, każda liczba wejść, która jest większa niż jeden, będzie ułatwieniem.
  • Obecność haka na suficie – niby nic, ale taki dodatek z pewnością ułatwi zrobienie prowizorycznego żyrandola z latarki.
  • Obecność skrytki wszytej w materiał wewnątrz namiotu – nie jest to rzecz jasna sejf na najważniejsze elementy jak portfel lub kluczyki, ale z pewnością ułatwi organizację i utrzymanie wszystkiego pod ręką.
  • Barwa – może się wydawać, że kolor samego namiotu to rzecz najmniej ważna. Pamiętajmy jednak, że w zależności od rodzaju wyprawy, może mieć ona duże znaczenie. W przypadku wypraw górskich, krzykliwe barwy mogą być swoistą „latarnią” dla ratowników podczas akcji ratunkowej. Jeżeli jednak cenisz sobie bushcraft, postaw na namiot, który wtopi się otoczenie. Wyprawa w gorętsze rejony świata to konieczność wyboru namiotu o jaskrawych barwach, aby uniknąć nagrzewania się materiału.

Jak dbać o namiot?

Na pewnym etapie to, jaki namiot wybrać przestanie mieć racje – dokładnie będzie to momenty, gdy zakupisz go. Gratulujemy dobrego zakupu, ale chcemy zaznaczyć, że namiot wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim, tak aby mógł Ci służyć jak najdłużej. W tej części skupimy się na poradach, które zapewnią mu długowieczność.

Zacznijmy od momentu odebrania namiotu ze sklepu, ale jeszcze przed wykorzystaniem go w warunkach bojowych. Bardzo ważną kwestią jest upewnienie się co do obecności klejonych szwów. W wielu modelach namiotów są one normą, ale nie jest to wciąż standardem. Zwłaszcza jeżeli wybraliśmy budżetową konstrukcję. W takim przypadku najlepszym pomysłem będzie zakup kleju do szwów namiotowych i własnoręczna aplikacja. W innym razie, nawet wodoodporna tkanina zacznie przepuszczać wodę na łączeniach.

Taka procedura może być nieodłączna po kilku latach użytkowania namiotu, gdy klej zacznie puszczać. Niezbędnym zabiegiem będzie wtedy zabezpieczenie takich miejsc, aby móc z niego korzystać komfortowo.

Jeżeli będzie to Twoja pierwsza wyprawa w głuszę z zamiarem nocowania w namiocie, przygotuj się do niej odpowiednio. Nie chodzi tu jedynie o całość oporządzenia, ale umiejętność sprawnego i pewnego rozkładania namiotu. Posiądziesz ją, trenując np. na podwórku lub w parku. Rozstaw namiot w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, sprawdzając przy tym jak sprawuje się nie tylko w czasie pięknej pogody, ale także w wymagającej aurze.

Warto wiedzieć!

Doradzamy suszenie namiotu po każdym użyciu, ale w tej kwestii nie wolno przesadzać. Zbyt długa ekspozycja na promienie UV doprowadzi do zniszczenia jego włókien. W szczególności promieniowanie słoneczne prowadzi do osłabienia włókien nylonowych. Zbyt długie narażenie na działanie Słońca może sprawić, że namiot zacznie się przedwcześnie rwać. Suszenie namiotu to kluczowy element, ale należy zachować tu umiar. Żaden namiot nie powinien być wystawiony na jego działanie przez długi czas.

W momencie samej wyprawy, tuż po postawieniu namiotu z wykorzystaniem śledzi, upewnij się, że jest zabezpieczony. Sprawdź naciąg lin i głębokość wbicia śledzi – namiot musi tkwić pewnie w swoim miejscu. Jeżeli posiadasz model wolnostojący, opuszczając go, włóż do środka coś ciężkiego: pełen plecak lub głaz. Da Ci to pewność, że sam namiot nie odfrunie lub nie zostanie przewrócony przez wiatr. W ten sposób unikniesz uszkodzeń, jakie mogłyby wyniknąć przez uderzenie namiotu np. o drzewo.

Po powrocie z wyprawy nie wolno zapominać o doglądaniu naszego sprzętu. Pozbądź się ze środka i z powierzchni wszelkich owadów. Oprócz tego pamiętaj, aby pozwolić mu wyschnąć. Umieść go w nasłonecznionym miejscu, najlepiej w pozycji wiszącej (iglo) lub leżącej. Przywiąż dużą wagę do odpowiedniego wysuszenia namiotu, gdyż wilgoć może przyczynić się nie tylko do uszkodzeń materiału, ale także wytworzenia się pleśni.

Przechowuj namiot w luźnym ułożeniu, bez zwijania go w rolkę lub składania. Unikaj też składania go, gdyż może to doprowadzić do pęknięć w materiale. Po sezonie wyprawowym obejrzyj go dokładnie, usuwając wszelkie uszkodzenia, nanosząc klej tam, gdzie to konieczne i zmywając wszelkie zabrudzenia za pomocą wody z mydłem. Pamiętaj też, aby przechowywać namiot w suchym miejscu.

I to tyle w temacie, jaki namiot wybrać – mamy nadzieję, że nasze porady będą dla Ciebie przydatne! Życzymy owocnych zakupów. A jeżeli nie jesteś pewien wyboru, to dzielimy się informacjami na temat, jaki tani namiot na początek wybrać. Polecamy również artykuł na temat rankingu namiotów!

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.