Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Najlepsza karta graficzna NVIDIA, czyli która? GTX czy RTX?

Najlepszy GTX? Najlepszy RTX? Najlepsza karta graficzna NVIDIA? Które GPU wybrać? Podpowiadamy.

Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów komputera, niezależnie od tego, czy mówimy o laptopie, czy komputerze stacjonarnym. To właśnie od niej zależy wydajność w wymagających procesach graficznych, czy to podczas grania w gry komputerowe, czy pracy w programach do edycji zdjęć, grafiki albo wideo. Moc karty graficznej sprawia, że komputer staje się jeszcze bardziej funkcjonalnym urządzeniem, niż dotychczas, aspirując do miana domowego centrum pracy i rozrywki.

Na rynku kart graficznych do komputerów PC dominuje dwóch producentów – NVIDIA i AMD. Z tego powodu najpopularniejsze karty graficzne, jakie obecnie możemy spotkać, to karty z serii NVIDIA GeForce GTX, NVIDIA GeForce RTX i AMD Radeon. Spośród nich, zdecydowanie większą popularnością, zwłaszcza w laptopach, cieszą się karty wykorzystujące układy firmy NVIDIA, dlatego w niniejszym materiale bliżej przyjrzymy się ofercie właśnie tego producenta.

Naturalnie, wybór karty graficznej zależy od bardzo wielu czynników, z których najważniejsze to rzeczywiste zapotrzebowanie użytkownika i budżet, jakim dysponuje. To na tyle indywidualne kwestie, że nie można jednoznacznie wskazać na wyższość jednej karty graficznej nad drugą. Owszem, moglibyśmy napisać, że najlepszą kartą jest NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti i zamknąć temat, jednak z pewnością nikt nie oczekiwałby takiej odpowiedzi. Co prawda to obecnie zdecydowanie najmocniejsza karta graficzna, jednak dla absolutnej większości użytkowników będzie wydatkiem całkowicie zbędnym. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś, czego możliwości nigdy nie wykorzystamy.

Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym układom z serii GeForce GTX i GeForce RTX, jakie obecnie możemy znaleźć w laptopach i komputerach stacjonarnych, jednak bez wskazania, który z nich jest najlepszy. Różnią się od siebie przede wszystkim wydajnością, dlatego jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy powinien sięgnąć po taki układ, który sprosta jego wymaganiom, bez generowania nadmiernych i nieuzasadnionych wydatków.

GTX czy RTX? Czym różnią się najpopularniejsze karty NVIDIA?

Przegląd kart graficznych NVIDIA rozpocznijmy od udzielenia odpowiedzi na pytanie stawiane przez wielu poszukujących karty graficznej bądź laptopa – czym różnią się układy GeForce RTX od GeForce GTX? Najprościej rzecz ujmując, te oznaczone jako NVIDIA GeForce RTX są nowsze i wspierają bardziej zaawansowane technologie przetwarzania obrazu. W kartach serii GeForce GTX nie znajdziemy, między innymi, sprzętowego wsparcia dla ray tracingu, a także takich innowacji technicznych jak DLSS. Ponadto karty GeForce RTX oferują szereg atutów po stronie oprogramowania, przydatnych przede wszystkim tym, którzy planują nagrywać rozgrywkę i prowadzić transmisje w internecie.

Co do zasady, w zdecydowanej większości przypadków lepszym wyborem będą karty GeForce RTX. Zdarzają się jednak na rynku zawirowania cenowe, kiedy to modele GTX wciąż pozostają nieco bardziej opłacalnymi, jednak to dość złożona kwestia, silnie uzależniona od momentu zakupu karty bądź laptopa.

Najlepszy GTX do laptopa i komputera stacjonarnego

Jaka karta graficzna NVIDIA GeForce GTX będzie najlepsza do laptopa? W 2022 roku dość trudno odpowiedzieć na pytanie, ponieważ znalezienie laptopa z taką kartą graficzną nie jest takie proste. Zdecydowana większość obecnie oferowanych komputerów mobilnych ma na pokładzie karty GeForce RTX. Jeśli jednak znajdziemy taki laptop, będzie miał najprawdopodobniej jedną z tych kart: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti albo NVIDIA GeForce GTX 1650. Który wybrać?

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie laptop z kartą graficzną GTX 1660 Ti. W laptopowej wersji to jeden z najlepszych GTXów, jakie kiedykolwiek powstały, który do dziś cieszy się świetną opinią. W dalszym ciągu można na nim uruchomić praktycznie wszystkie gry, jakie ukazały się na platformę PC. Oczywiście, nie doświadczymy ray tracingu, a w najnowszych pozycjach będziemy musieli zrezygnować z maksymalnej ilości detali, jednak do rozgrywki w rozdzielczości Full HD na matrycy o częstotliwości odświeżania 60 Hz to wciąż bardzo fajna karta.

Co do słabszego modelu – GTX 1650 byłbym jednak sceptykiem. Choć to karta, która wciąż obsłuży absolutną większość gier, nie należy do najmocniejszych. Jeśli tylko budżet pozwala, sięgnijmy po coś nowszego i wydajniejszego.

W przypadku komputerów stacjonarnych wybór jest zdecydowanie bardziej zawiły, głównie z uwagi na obecną sytuację na rynku podzespołów komputerowych. Jako że ceny najnowszych kart graficznych wciąż pozostają na poziomie dalekim od sugerowanych cen detalicznych, klienci wciąż interesują się starszymi kartami, zwłaszcza kiedy budują tańsze komputery do gier. Po które GPU sięgają najczęściej? W zależności od posiadanego budżetu są to NVIDIA GeForce GTX 1650 i GTX 1650 SUPER. Obydwie karty to obecnie prawdopodobnie najlepszy wybór, jeśli budujemy możliwie jak najtańszy komputer do gier. Wciąż poradzą sobie nawet z tak wymagającymi grami, jak Cyberpunk 2077, jednak tylko w rozdzielczości Full HD i przy oszczędnym gospodarowaniu detalami.

Do niedawna jedną z rekomendowanych kart była również NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, jednak wszystko zmieniło się w momencie, gdy znacząco spadły ceny nowszego układu – NVIDIA GeForce RTX 3050. W sytuacji, gdy obydwie karty utrzymują się na podobnym pułapie cenowym, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie sięgnięcie po nowszy model.

Najlepszy RTX, czyli który? Każdemu według potrzeb

Jako że wszystko wskazuje na koniec problemów z dostępnością kart graficznych, wśród GPU NVIDIA GeForce RTX możemy swobodnie przebierać, o ile tylko budżet na to pozwala. Ważne, by znaleźć odpowiedni balans między naszymi rzeczywistymi potrzebami a możliwościami karty, którą chcemy kupić. Po raz kolejny podkreślamy: szkoda przepłacać za niewykorzystaną moc.

I tak w przypadku komputerów stacjonarnych, do grania w rozdzielczości Full HD i częstotliwości 60 klatek na sekundę w zupełności wystarczy model podstawowy – NVIDIA GeForce RTX 3050. To samo, tyle że z detalami na poziomie ultra i włączonym ray tracingiem? Karta NVIDIA GeForce RTX 3060 będzie wyborem optymalnym. Oczywiście, nie zaszkodzi dopłacić do modelu RTX 3060 Ti, zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy monitor o ponadstandardowej częstotliwości odświeżania.

Bardziej wymagający gracze, celujący w rozdzielczość 1440p, powinni sięgnąć po kartę NVIDIA GeForce RTX 3070. Przy braku ograniczeń budżetowych i chęci gry w rozdzielczości 4K, przy zachowaniu maksymalnej ilości detali, właściwym wyborem będzie NVIDIA GeForce RTX 3080. Mocniejsze karty to już produkty dedykowane profesjonalistom – ich moc obliczeniowa, na moment publikacji niniejszego materiału, nie jest wykorzystywana w grach. Jeśli nie gramy w rozdzielczości 8K, zakup mocniejszych kart nie jest konieczny.

W przypadku laptopów jest bardzo podobnie – im większe wymagania, tym po lepszą kartę warto sięgnąć, pamiętając o naszym własnym, indywidualnym limicie cenowym. Nawet najbardziej podstawowe z laptopowych kart dedykowanych – RTX 3050 i RTX 3050 Ti zapewnią możliwość grania w rozdzielczości Full HD, choć nie przy najwyższym poziomie detali. Zdecydowanie najpopularniejszym wariantem pozostaje nieco droższa karta – NVIDIA GeForce RTX 3060. Czy najpopularniejsza, oznacza również, że najlepsza? Naturalnie, nie, ponieważ są wydajniejsze, jednak to właśnie ona stanowi złoty środek między wydajnością a opłacalnością w przypadku laptopów.

Wybierając kartę graficzną do komputera czy laptopa kierujmy się tym, która będzie najlepsza właśnie dla nas. Sięgnijmy po ten model, którego wydajność wykorzystamy w pełni, a jednocześnie spełni nasze oczekiwania i nie nadszarpnie zanadto portfela. Najlepszy GTX to optymalny GTX.

Udostępnij
5,0
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

dziękuje za pomoc
Specjalista Morele | 11:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.