Udostępnij
Skomentuj

Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie?

Mocowanie telewizora do ściany to wyjątkowo estetyczne rozwiązanie. Na jakiej wysokości powinien zawisnąć?

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?

Nic dziwnego, że montaż telewizora na ścianie wybiera coraz więcej osób. Takie rozwiązanie bez wątpienia cieszy oko i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w domu. Zanim jednak przejdziesz do pracy, czyli wieszania telewizora na ścianie, przemyśl: na jakiej wysokości powinien wisieć TV? Odpowiedź na pytanie uzależniona jest od kilku kwestii i ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania sprzętu – oraz zdrowia odcinka szyjnego kręgosłupa oglądających telewizję.

Polecane uchwyty do telewizorów

Urządzenie zawieszone za wysoko sprawi, że użytkownicy będą musieli nienaturalnie odchylać głowę do tyłu podczas seansów, z kolei umieszczone zbyt nisko budzi ryzyko przypadkowego jego uszkodzenia. Wobec tego – jak zamontować TV na ścianie, by cieszyć się ulubioną rozrywką wygodnie i bez narażania kręgosłupa oraz samego telewizora na szkodę? Główny czynnik decydujący o wysokości to rozmiar, czyli przekątna ekranu. Im większy sprzęt, tym wyżej powinna zostać umieszczona jego górna krawędź. W każdym przypadku podstawowa zasada montażu telewizora na ścianie mówi jednak, by zmierzyć wysokość poziomu oczu.

Wystarczy, że osoba dorosła usiądzie na kanapie przed miejscem docelowym, przeznaczonym na telewizor. Trzymając szyję i kark wyprostowane, powinna pokierować innego domownika, by ten zaznaczył ołówkiem na ścianie punkt stanowiący obszar, który siedzący widzi bez pochylania głowy w dół albo odchylania do tyłu. Dzięki temu ustalisz poziom wzroku. Dokładnie ten punkt ma odpowiadać środkowej poziomej linii ekranu telewizora. Z pewnością będzie on zaznaczony minimum 1 metr nad podłogą; a dokładna wartość uzależniona jest od wysokości sofy lub fotela oraz wzrostu użytkownika.

Na jakiej ścianie można powiesić telewizor?

Montaż TV na ścianie to dość prosta operacja, mimo tego wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Poza ustaleniem, na jakiej wysokości telewizor w sypialni, salonie lub kuchni powinien zawisnąć, należy też upewnić się, że sama ściana umożliwia jego odpowiednio solidne zawieszenie. Wyzwanie stanowi zazwyczaj montaż telewizora na ścianie karton-gips. Jej grubość wynosi w większości przypadków ok. 12 mm, co stanowi ogromną różnicę w porównaniu do klasycznej cegły lub betonu.

Ściana z karton-gipsu i innych miękkich, cienkich, lekkich materiałów, nie zawsze utrzyma telewizor; szczególnie ten o dużym ekranie. Im cięższy, tym większe wyzwanie będzie stanowił dla wspomnianego podłoża. Nie oznacza to natomiast, że użycie ścianki działowej do jego zawieszenia musi być niewykonalne. Wystarczy zastosowanie odpowiedniej metody montażu. W tym przypadku najlepszy efekt zapewniają kołki rozporowe typu Molly. Mocowanie wieszaka na telewizor przy pomocy 6-10 takich śrub powinno zapewnić odpowiednią trwałość konstrukcji.

Pamiętaj jednak, że występuje ryzyko trafienia kołkiem w stelaż ściany, dobrze więc wiedzieć, w których dokładnie miejscach znajdują się metalowe elementy. Zweryfikuj również, z czego konkretnie została wykonana płyta; z samego karton-gipsu czy posiada wzmocnienie wiórowe? Jakie jest jej maksymalne obciążenie? Z kolei w przypadku ścian betonowych oraz ceglanych, ale bardzo wiekowych, zweryfikuj ich ogólną kondycję. Mocno zawilgocone mury mogą powodować kruszenie się materiału, a tym samym pękanie ściany wzdłuż mocowania.

Od czego zależy wysokość telewizora?

Określenie idealnej wysokości dla zawieszenia telewizora uzależnia przede wszystkim poziom wzroku oglądających – i to siedzących na meblu mającym stać przed telewizorem. Tym samym, w przypadku wieszania urządzenia na ścianie w sypialni, należy zastanowić się, w jakiej pozycji zamierzasz najczęściej oglądać telewizję: na leżąco czy siedząc? Jeżeli dostosujesz wysokość sprzętu do poziomu wzroku osoby leżącej, podczas siedzenia oglądanie będzie prawdopodobnie mniej komfortowe.

Co ciekawe, uchwyt do montażu telewizora na ścianie bardzo często występuje w wersji regulowanej w pionie oraz poziomie. Oznacza to, że przy wyborze właśnie takiego zestawu montażowego zyskujesz możliwość dopasowywania kąta ułożenia sprzętu do obecnej pozycji – możesz delikatnie pochylić go w dół, kiedy leżysz, i wyprostować, gdy siedzisz.

Gdzie powiesić telewizor?

Rozmiar wolnej przestrzeni koniecznej do poświecenia na zawieszenie telewizora uwarunkowuje oczywiście wielkość samego urządzenia. Jeśli jednak liczysz na zachowanie wizualnej przestronności pomieszczeniu, wygospodaruj tyle miejsca, by po obu stronach TV pozostawić trochę „światła”. Planujesz powiesić go dokładnie na środku ściany, a w obu jej kątach ustawić wysokie półki na książki? Zadbaj o to, by między telewizorem a meblami znalazło się chociaż pół metra przestrzeni. Unikniesz efektu przytłoczenia.

Miej również na uwadze, że wielkość telewizora ma wpływ nie tylko na konieczność pozostawienia wolnej przestrzeni. Dodatkowo zależy od niej bowiem, czy będzie mógł w ogóle zawisnąć w danym miejscu. W bardzo wąskich pomieszczeniach z krótką (np. dwumetrową) ścianą prostopadłą do tej, na której ma zawisnąć telewizor, oglądający siedzą zwykle za blisko ekranu.

Jakie są wady i zalety powieszenia telewizora na ścianie?

Montaż telewizora Samsung na ścianie i wszystkich pozostałych marek bez wątpienia ma sporo zalet. Przede wszystkim oszczędza miejsce w pomieszczeniu, co docenią zwłaszcza właściciele niewielkich salonów lub sypialni, gdzie postawienie dodatkowej szafki pod TV stanowi spore wyzwanie. Telewizory ścienne dodatkowo nadają pokojowi nowoczesnego klimatu i luksusowego charakteru. Nie sposób pominąć dodatkową zaletę, z której skorzystają osoby przymierzające się do zadania, jakim jest montaż telewizora Philips na ścianie. Nowe modele są bowiem wyposażone w inteligentne podświetlenie Ambilight. Rzuca ono na ścianę kolorowe światło LED dopasowujące się do wyświetlanego obrazu, dając efekt „wylewania się” go poza ramy telewizora.

Dodatkowym atutem jest opcja ukrycia kabli w ścianie. W efekcie użytkownik widzi sam ekran, co w połączeniu ze zdecydowaniem się na model niemal bezramkowy uczyni z telewizora nie tylko źródło rozrywki, lecz także modernistyczny element dekoracyjny. Takie rozwiązanie docenią też właściciele kotów mogących chodzić po szafce za urządzeniem i przypadkiem je zrzucić; zawieszone będzie zdecydowanie bardziej bezpieczne.

A czy wieszanie TV na ścianie ma jakiekolwiek wady? Kłopot może stanowić dostęp do tylnych portów telewizora. Jeśli posiadasz wiec model, w którym wszystkie wejścia HDMI, USB i tym podobne znajdują się z tyłu obudowy, dokładnie przemyśl sposób ewentualnego połączenia innych sprzętów z TV – na przykład przekazywania obrazu z telefonu albo laptopa. Na szczęście większość nowoczesnych modeli powinna udostępniać łączność przez Bluetooth lub Wi-Fi.

Jaka powinna być odległość od telewizora?

Wspomniano, że zachowanie bezpiecznej odległości oglądających od telewizora jest bardzo ważne – ze względów zdrowotnych. Bardzo duży ekran połączony z siedziskiem ustawionym blisko niego szybko przełoży się na ból oczu i głowy, a po pewnym czasie pogorszy wzrok. Co więcej, nieodpowiednio dobrana odległość zaburzy odbiór obrazu, który straci na jakości; nie wykorzystasz w pełni jego możliwości. Oznacza to, że inna będzie odpowiedź na pytanie, w jakiej odległości od sofy należy powiesić, i na jakiej wysokości, telewizor 55 cali, telewizor 65 cali i tak dalej.

Uznano, że w przypadku urządzeń o rozdzielczości HD oraz Full HD, na każdy cal przekątnej ekranu trzeba przeznaczyć ok. 4 cm odległości. Tym samym kanapa powinna stanąć przynajmniej 2,20 m od telewizora 55-calowego, i chociaż 2,40 m od 60-calowego. Natomiast telewizory w Ultra HD oraz 4K wymagają zaledwie 2 cm na każdy cal przekątnej. Ma to związek ze znacznie wyższym poziomem skupienia pikseli, a tym samym lepszą jakością obrazu, dzięki której bez kłopotu zauważysz każdy szczegół, nawet stojąc tuż przed ekranem.

Telewizor na ścianie – jak ukryć kable?

Kolejną istotną kwestią jest to, jak zamontować telewizor na ścianie, by przewody nie musiały wisieć na widoku. Najbardziej estetyczna z opcji to przygotowanie „półki” wewnątrz ściany – czyli wyrwy na głębokość ok. 9 cm oraz ok. 10 cm długości. Od niej powinny przebiegać wąskie kanały doprowadzające do gniazdka elektrycznego oraz anteny. W „półce” umieścisz rurkę typu peszel, a w niej wszystkie przewody; te wymagające dojścia do gniazdka lub anteny puścisz kanalikami. Całość należy oczywiście zatynkować, czyli z tego rozwiązania skorzystają osoby dopiero projektujące mieszkanie.

Jeżeli ściana została już wykończona, postaw na wykorzystanie maskownicy. Minimalistyczne estetyczne listwy nie przyciągają spojrzenia, pozwalając ukryć kable w sposób dyskretny i gustowny. Co więcej, ich wybór na rynku jest tak szeroki, że bez kłopotu znajdziesz model optymalnie pasujący do wystroju wnętrza. Tym samym, jak się okazuje, montaż telewizora na ścianie nie musi być trudny – warto się na niego zdecydować!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.