Udostępnij
Skomentuj

MSI PS42 Modern - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Nowy ultrabook od MSI występuje na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych. Którą z nich wybrać?

Laptop jest kierowany do osób poszukujących smukłego, lekkiego sprzętu, który sprawdzi się w każdym miejscu, także w podróży. Co ciekawe, producent przygotował również wersje z dedykowanymi kartami graficznymi – do wyboru są dwie jednostki.

MSI PS42 Modern – dane techniczne oraz cena

To jednak nie wszystko, ponieważ poszczególne wersje różnią się między sobą także zamontowanymi procesorami, ilością pamięci RAM oraz rodzajem dysków twardych. Pozwala nam to dostosować laptopa do własnych potrzeb i wymagań.

MSI PS42 Modern – dostępne konfiguracje

Oferowane na rynku wersja ultrabooka są bardzo zróżnicowane. Coś dla siebie znajdą osoby stawiające na minimalizację generowanego obciążenia, ale również wszyscy ci, dla których ogromne znacznie ma przyzwoita, dedykowana karta graficzna.

I to właśnie od jednostek GPU warto zacząć analizę modelu MSI PS42 Modern. Do wyboru mamy 3 karty. Najmocniejszą z nich jest bez wątpienia Nvidia GeForce GTX 1050 Max-Q z 4 GB pamięci typu GDDR5 (karta jest montowana między innymi w konfiguracji MSI PS42 Modern 8RC-004PL). Warto podkreślić, iż jest to model o obniżonym taktowaniu, dlatego zapewni o około 10% niższą wydajność niż standardowa karta GTX 1050. Pomimo tego, jest to jednostka, która upora się z obsługą wielu narzędzi graficznych i projektowych. Przyspieszy ona renderowanie grafiki i obróbkę wideo. Do tego dochodzi także obsługa nowych gier – te najbardziej wymagające będą musiały być uruchamiane na niskich detalach graficznych, jednak w wielu innych można poznać pełnię potencjału graficznego.

Zobacz MSI PS42 Modern

Wspomniana wyżej karta jest montowana w wersjach kierowanych do profesjonalistów. Druga jednostka wykorzystywana w MSI PS42 Modern ma bardziej uniwersalny charakter. Jest to model Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci GDDR5 (dostępny między innymi w wersji MSI PS42 Modern 8RA-079XPL). Jej osiągi są znacznie niższe od modelu GTX 1050 Max-Q, dlatego nie pozwoli na wydajną obsługę nowych gier czy też najbardziej zaawansowanych programów projektowych. Do standardowej pracy w programach graficznych okaże się jednak odpowiednia. W przypadku najtańszych modeli laptopa, ograniczyć musimy się do zintegrowanej jednostki Intel UHD Graphics 620, która została przystosowana wyłącznie do podstawowych zadań.

Po wyborze karty graficznej przyszła pora na wskazanie dostępnych procesorów. Mowa jest o dwóch modelach z serii Intel Whiskey Lake-U, które bardzo dobrze sprawdzają się w zastosowaniu biznesowym i multimedialnym. W laptopach droższych montowany jest procesor Intel Core i7-8565U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo dla jednego rdzenia. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest pamięć podręczna trzeciego poziomu w ilości 8 MB oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Do czynienia mamy więc z bardzo przyzwoitym procesorem niskonapięciowym, który powinien spełnić wymagania osób, które oczekują od ultrabooka czegoś więcej niż tylko realizację podstawowych zadań. Potwierdzeniem tego mogą być wyniki testów Cinebench R15, w którym omawiany układ CPU uzyskał średnią na poziomie 174 punktów w trybie jednowątkowym i 584 punktów w trybie wielowątkowym.

W przypadku mniejszych wymagań i bardziej ograniczonego budżetu, warto celować w konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i5-8265U (znaleźć można go na przykład w MSI PS42 Modern 8RA-081XPL). On także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono 1600 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3900 MHz. Mniejsza jest również ilość pamięć podręcznej trzeciego poziomu – wynosi ona bowiem 6 MB. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Choć parametry są gorsze, wydajność nie wydaje się znacznie niższa. W porównaniu z procesorem i7, liczyć musimy się z kilkunastoprocentowym spadkiem. I tak moc obliczeniowa okaże się wystarczająca podczas obsługi większości programów biznesowych, multimedialnych czy projektowych. Jeśli chodzi o wyniki testów przeprowadzonych w Cinebench R15, wskazują one kolejno 171 i 549 punktów.

Specyfikacja MSI PS42 Modern zawiera także pamięć RAM typu DDR4. Warto podkreślić, że laptop dysponuje tylko jednym slotem na kości pamięci, dlatego może obsłużyć maksymalnie 16 GB RAM. Do tego dochodzi jedno miejsce na dysk twardy SSD – może znaleźć się w nim model z interfejsem SATA III lub znacznie szybszy dysk SSD PCIe 4 NVMe).

MSI PS42 Modern – wygląd

Jak na ultrabooka przystało, otrzymaliśmy kompaktowy, lekki sprzęt (zaledwie 1,24 kg), który doskonale sprawdza się w ramach użytku mobilnego. Nie powinien sprawiać większych trudności podczas pracy w autobusie czy pociągu. Okaże się także wygodny w szkole i na uczelni.

Na uwagę z pewnością zasługuje również samo wykonanie urządzenia. Prezentuje się on bardzo dobrze – srebrna kolorystyka nadaje mu nowoczesnego charakteru, esteci powinni być z niego zadowoleni. Zwłaszcza ze względu na bardzo cienkie ramki ekranu (zajmuje on 80% powierzchni panelu).

Obudowa MSI PS42 Modern została wykonana ze szczotkowanego aluminium, co z jednej strony zapewniło utrzymanie niewielkiej wagi urządzenia, z drugiej pozwoliło uzyskać zadowalającą sztywność i dobrą wytrzymałość mechaniczną. Konstrukcja nie wygina się nadmiernie pod naporem, żadne elementy się nie odkształcają, nic również nie skrzypi. Pozytywnie należy ocenić również zestaw portów, który, jak na laptopa 14-calowego, jest dość bogaty. Na uwagę zasługują przede wszystkim 4 porty USB (w tym dwa typu C).

MSI PS42 Modern – matryca

Czternastocalowy ekran modeli PS42 Modern to jeden z jego największych atutów. Doskonale łączy on bowiem wygodną przestrzeń roboczą z mobilnym charakterem, zapewniającym komfortową pracę na laptopie także w podróży. Jest on więc polecany wszystkim osobom, którym często zdarza się wykonywać obowiązki zawodowe „w trasie” lub po prostu lubią mieć przy sobie sprzęt, na którym wygodnie można obejrzeć film czy też zagrać w grę.

Oczywiście same wymiary to nie wszystko. Kluczowa okaże się także jakość generowanego obrazu. Każda wersja omawianego ultrabooka została wyposażona w matrycę typu IPS, obsługującą rozdzielczość Full HD. Jej parametry należy uznać za bardzo przyzwoite. Generowany obraz jest dobrej jakości – należycie prezentuje się zwłaszcza luminancja, kontrast i odwzorowanie kolorów.

Producent nie zapomniał także o matowej powłoce matrycy, która stanowi skuteczną ochronę przed refleksami świetlnymi, powstającymi wskutek padania na ekran promieni słonecznych czy też silnego światła. Jest to kolejna dobra wiadomość dla osób poszukujących sprzętu przede wszystkim mobilnego.

MSI PS42 Modern – klawiatura i touchpad

Żaden ultrabook nie może obejść się bez podświetlanej klawiatury. W przypadku PS42 Modern funkcję tę spełniają diody LED o białej barwie, które wyraźnie oświetlają klawisze, zapewniając tym samym wygodę pisania także w całkowitej ciemności.

Wielkość klawiszy sprawia, że szybkie, bezwzrokowe pisanie jest jak najbardziej możliwe. Wyróżniają się one płaską budową, ich skok jest wyraźny, a reakcja sprężysta. Wszystko to należy zapisać po stronie zalet sprzętu. To samo tyczy się stosunkowo cichego działania klawiatury. MSI PS42 Modern okaże się więc dobrym wyborem dla osób, które dużo piszą.

Pozytywnie należy ocenić także touchpad. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe zapewniają wygodną, precyzyjną pracę. Gwarantuje ona również odpowiednią obsługę gestów.

MSI PS42 Modern – wydajność

Specyfikacje oferowane na rynku prezentują różny poziom, co jest dobrą wiadomością. Procesory montowane w ultrabooku gwarantują skuteczną obsługę zarówno programów typowo biznesowych i projektowych, jak i multimedialnych oraz graficznych. Wyniki testów wydajnościowych pokazują, że okażą się one wystarczające w przeciągu kilka najbliższych lat.

MSI PS42 Modern dobrze wypada także pod względem kart graficznych. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim zamontowanie jednostki Nvidia GeForce GTX 1050 Max-Q. Pomimo obniżonego nieco taktowania, pozwoli na komfortową pracę w narzędziach do obróbki grafiki i wideo. Powinna poradzić sobie również z bardziej rozbudowanymi projektami i animacjami 3D. Wskazują na to zresztą wyniki testów. Średnia z prób przeprowadzonych w różnych konfiguracjach na platformie 3DMark 11 Performance GPU wskazuje na 7016 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics zatrzymała się ona na 5102 punktach. Do tego wszystkiego dochodzi również możliwość obsługi gier – na poniższej liście znalazły się naprawdę interesujące produkcje.

MSI PS42 Modern – wady i zalety

Jak na ultrabooka przystało, PS42 Modern spełnia wszystkie kryteria mobilnego, nowoczesnego sprzętu, który powinien bardzo dobrze sprawdzić się zarówno w rękach pracownika biurowego, profesjonalisty, jak i zwykłego użytkownika, któremu zależy przede wszystkim na programach multimedialnych. Wpływ na to mają również zamontowane podzespoły – mowa tu zarówno o procesorach, jak i dedykowanych kartach graficznych. Specyfikacje ze średniej i wysokiej półki cenowej pozwalają naprawdę na wiele.

Sam fakt, iż na rynku dostępnych jest tyle konfiguracji sprzętowych, należy ocenić bardzo pozytywnie. Każdy jest w stanie bowiem dobrać sprzęt w zależności od swoich potrzeb, a także możliwości finansowych. Po stronie zalet znajdzie się również jakość wykonania matrycy oraz bardzo solidny osprzęt. Wiele osób z pewnością będzie zadowolonych także z nowoczesnego designu sprzętu oraz z zamontowanego zestawu portów.

Jeśli chodzi natomiast o wady, użytkownicy wskazują między innymi na sporą podatność na zabrudzenia. Przyczepić można się również do dostępności wyłącznie jednego slotu pamięci RAM, a także do braku możliwości zamontowania dwóch dysków twardych.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Ultramobilny charakter
  • Bardzo przyzwoita wydajność podzespołów
  • Wysokiej jakości matryca IPS
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Bogaty zestaw portów
  • Czytnik linii papilarnych i podświetlenie klawiatury

WADY

  • Wyłącznie jeden slot RAM
  • Podatność na zabrudzenia
  • W laptopie zamontować można tylko jeden dysk twardy

MSI PS42 Modern – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony wyżej ultrabook to sprzęt bardzo nowoczesny, gwarantujący dostęp do przyzwoitych podzespołów i wysokiej klasy wyposażenia. Co jednak najważniejsze, jest on bardzo wszechstronny – posłuży zarówno w pracy, nauce, jak i podczas relaksu. Wszystko to sprawia, że warto się nim zainteresować. Zwłaszcza że występuje na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.