Udostępnij
Skomentuj

MSI GF63 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Testujemy gamingowego laptopa MSI GF63 ze średniej półki cenowej. Z jakich podzespołów korzysta?

Gracze często narzekają, że konfiguracje gamingowe z prawdziwego kosztują o wiele za dużo. Na wydatek rzędu 8-10 tysięcy złotych mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, dlatego z takim entuzjazmem są przyjmowane wszystkie urządzenia, które za znacznie mniejsze pieniądze zapewniają obsługę wszystkich nowych gier z segmentu AAA. Kryteria te próbuje spełnić firma MSI, oferując serię laptopów GF63, które, jak na rynek gamingowy, nie są tak drogie.

MSI GF63 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście wszystko zależy od konkretnej konfiguracji – są bowiem te tańsze i droższe. Przed wyborem warto więc sprawdzić, z jakich dokładnie podzespołów korzystają, a także jaka jest ich wydajność.

MSI GF63 – dostępne konfiguracje

Omawiana seria wyróżnia się naprawdę sporą liczbą zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Wystarczy spojrzeć na różnicę w cenie dzielącą najtańszy a najdroższy model, by dojść do wniosku, że jest w czym wybierać. Jest to oczywiście niezwykle korzystne dla kupujących, którzy mogą dobrać taki sprzęt, który mieści się w ich budżecie, a także spełnia najważniejsze kryteria.

Wybór warto rozpocząć od procesora. Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza, wydajniejsza i droższa, dotyczy układu CPU Intel Core i7-8750H (montowany jest między innymi w modelach MSI GF63 8RC). Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami, co już zapowiada, że mamy do czynienia ze sprzętem o sporej wydajności. Dalej jest jeszcze lepiej – procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 2200 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4100 MHz, a także pamięcią podręczną trzeciego poziomu o pojemności 9 MB. Do tego należy dodać stosunkowo niski współczynnik TDP, wynoszący 45 W.

Zobacz MSI GF63

Do czynienia mamy więc z układem o sporej mocy obliczeniowej, wystarczającej do obsługi wszystkich nowych gier z segmentu AAA, oczywiście przy wysokiej szczegółowości oprawy graficznej. Co ważne, procesor dobrze poradzi sobie także z zaawansowanymi programami graficznymi i projektowymi. Wszystko to potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 174 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 1107 punktów.

W laptopach tańszych montowany jest natomiast procesor Intel Core i5-8300H (znaleźć można go między innymi w laptopach MSI GF63 8RD). Tym razem mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 2300 MHz do 4000 MHz, a pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 8 MB. Wszystko to przekłada się na niższą wydajność w porównaniu z modelem i7. Nadal jest ona jednak wystarczająca, by móc myśleć o obsłudze najnowszych gier. Na platformie Cinebench układ ten uzyskał kolejno 170 oraz 805 punktów.

Kolejny wybór w przypadku omawianych laptopów dotyczy karty graficznej. Kolejny raz zdecydować możemy się na jedną z dwóch opcji. W modelach najmocniejszych montowana jest karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1050 Ti (znajdziemy ją np. w modelu MSI GF63 8RD-095XPL). Dysponuje ona 4 GB pamięci typu GDDR5 i przyzwoitym taktowaniem rdzenia. Pozwoli na uruchomienie nowych gier, jednak nie we wszystkich możliwe okaże się obsłużenie wysokich detali graficznych.

Drugą z wykorzystywanych kart jest model podstawowy, a więc Nvidia GeForce GTX 1050, również z 4 GB pamięci własnej. Ze względu na nieco niższe taktowanie, zapewnia nieco mniejszą wydajność w grach od modelu GTX 1050 Ti. Różnica wynosi od 10 do 20 klatek na sekundę.

Po wyborze procesora i karty graficznej, pozostały nam już tylko dwa elementy. Pierwszym będzie pamięć RAM typu DDR4. Jej maksymalna pojemność może wynieść 32 GB. Drugi element to dysk twardy. Laptopy MSI GF63 występują na rynku w różnych konfiguracjach. Mogą one być wyposażony w pojedynczy dysk HDD, pojedynczy SSD lub w dwa dyski, z czego tym drugim będzie zawsze model SSD M.2 PCIe, gwarantujący bardzo szybkie działanie systemu operacyjnego.

MSI GF63 – wygląd

Pod względem designu, mamy do czynienia z typowym laptopem od MSI. Czarna obudowa została urozmaicona poprzez czerwone wstawki i podświetlenie klawiatury w tym samym kolorze. Całość bardzo dobrze wpisuje się w gamingowy charakter sprzętu. Najciekawsze jest jednak to, że laptop jest lekki, waży bowiem zaledwie 1,86 kg. Dzięki temu zyskał on istotną mobilność.

Warto w tym miejscu podkreślić, że obudowa została wykonana z aluminium, dlatego wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się pod naporem, nie musimy martwić się również charakterystycznymi skrzypnięciami. Bardzo dobrze sprawdzają się także zawiasy, gwarantując utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji.

Jedynym mankamentem obudowy wydaje się jej spora podatność na zabrudzenia. Na powierzchni mocno widoczne są zwłaszcza odciski palców. Jeśli chodzi o zestaw portów, znajdziemy w nim wszystko to, co jest potrzebne podczas gry.

MSI GF63 – matryca

Nie da się ukryć, że wyświetlacz w laptopach gamingowych jest często tak samo ważny, jak wydajne podzespoły. W urządzeniach z omawianej serii zastosowano 15-calową matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS. Zapewnia ona więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu – gracze powinni być zadowoleni zarówno z odwzorowywania kolorów, jak i luminancji oraz kątów widzenia.

Wszystko to sprawia, że granie okaże się jeszcze wygodniejsze. Częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, warto jeszcze dodać, że matryca została wyposażona w matową powłokę, która bardzo dobrze radzi sobie z pracą w pełnym słońcu.

MSI GF63 – klawiatura i touchpad

Laptopy z omawianej serii są doceniane także ze względu na wysokiej jakości klawiaturę, która bardzo dobrze sprawdza się w grach. Wymiary klawiszy gwarantują nie tylko komfortowe granie, ale również wygodne tworzenie dłuższych tekstów. Wyróżniają się one przyjemnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem.

Do tego wszystkiego należy dodać również wspomniane wcześniej czerwone podświetlenie. Bez większych zastrzeżeń sprawdza się także touchpad. Jego właściwości ślizgowe, a także precyzja działania stoją na zadowalającym poziomie. Pod tym względem wszystko sprawdza się bardzo dobrze.

MSI GF63 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, najwyższą wydajność zapewniam model laptopa MSI GF63 z procesorem i7. Wyniki testów diagnostycznych doskonale pokazują, że mamy do czynienia ze sprzętem prawdziwie gamingowym.

Przyzwoite ceny poszczególnych konfiguracji wynikają przede wszystkim z użycia dość wiekowej karty graficznej. Nvidia GeForce GTX 1050 Ti swoją premierę miała ponad 2 lata temu, jednak nadal zapewnia więcej niż przyzwoitą wydajność. Pokazują to zresztą wyniki testów. W programie 3DMark 11 Performance karta uzyskała średnią na poziomie 9518 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 299188 punktów. Wszystko to pozwala na uruchomienie wszystkich nowych gier, jednak w nie we wszystkich będzie w stanie ujrzeć pełną szczegółowość oprawy graficznej.

MSI GF63 – wady i zalety

Chcąc pisać o atutach omawianej serii, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ceny poszczególnych konfiguracji. Nie są one tak wysokie, jak w przypadku wielu innych sprzętów, co jednak nie oznacza, że otrzymujemy laptopy wybrakowane.

Wręcz przeciwnie. Możemy liczyć na bardzo wydajny procesor i więcej niż przyzwoitą kartę graficzną. Do tego możemy dodać również wysokiej jakości matrycę IPS, która zapewnia dobre odwzorowanie kolorów, wytrzymałą obudowę i solidny osprzęt. Po stronie plusów zapisać możemy także niewielką wagę urządzeń, dzięki czemu nie muszą one być używane wyłącznie przy biurku. Jeżeli chodzi natomiast o wady, należy wspomnieć o sporej podatności na zabrudzenia (zwłaszcza odciski palców), a także na fakt, że zamontowane karty graficzne za rok-dwa mogą okazać się niewystarczające do obsługi wysokich detali w wielu grach. Wspomnieć należy także o tym, że laptop podczas pracy na najwyższych obrotach jest dość głośny, mocno się również nagrzewa

ZALETY

  • Stosunkowo niskie ceny (jak na laptopy gamingowe)
  • Bardzo wydajny procesor
  • Wytrzymała obudowa
  • Wysokiej jakości matryca
  • Klawiatura dobrze sprawdzająca się w grach
  • Niewielka waga sprzętu

WADY

  • Wysoka podatność na zabrudzenia
  • Głośna praca
  • Laptop znacząco nagrzewa się podczas pracy na najwyższych obrotach
  • Karta graficzna to wybór na dość krótko

MSI GF63 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy z omówionej serii zapewniają wszystko to, co jest obecnie potrzebne do obsługi nowych gier z segmentu AAA. Do tego wszystkiego otrzymujemy jeszcze solidne wykonanie i wysokiej jakości matrycę. Wszystko to sprawia, że są one warte zakupu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.