Udostępnij
Skomentuj

MSI GF75 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy kolejnego gamingowego laptopa od MSI. Z jakimi podzespołami występuje GF75?

Seria mieści się na średniej półce cenowej. Mamy jednak do czynienia z wieloma wersjami konfiguracyjnymi, które są zróżnicowane pod względem najważniejszych podzespołów. Ich dobór jest niezwykle istotny, gdyż przekłada się na ilość klatek na sekundę w najnowszych grach z segmentu AAA.

MSI GF75 – dane techniczne oraz cena

Mając to wszystko na uwadze, warto dobierać wersję w sposób przemyślany, po wcześniejszej analizie wszystkich najważniejszych podzespołów i elementów.

MSI GF75 – dostępne konfiguracje

Laptopy gamingowe z reguły nie występują w zbyt wielu wersjach sprzętowych – zastosowanie jest jasno określone, podobnie jak podzespoły. W przypadku serii MSI GF75 jest nieco inaczej, ponieważ jesteśmy w stanie dobrać zarówno procesor, jak i kartę graficzną. Do tego dochodzi oczywiście pamięć RAM i dysk twardy.

Jeżeli chodzi o układy CPU, są dwie możliwości wyboru. Osoby, którym zależy na zakupie zdecydowanie najlepszej wersji laptopa, powinny rozglądać się za modelami wyposażonymi w procesor Intel Core i7-8750H. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ doskonale radzi sobie z obsługą najnowszych i najbardziej wymagających (pod względem sprzętowym) gier i nie tylko – dobrze sprawdzi się również podczas pracy na programach graficznych i specjalistycznych narzędziach programistycznych oraz projektowych.

Za wszystko to odpowiadają nie tylko rdzenie i wątki, ale również wysoka częstotliwość taktowania. W trybie bazowy wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć nawet 4100 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz dość niski współczynnik TDP (45W). Mówiąc krótko, mamy do czynienia z niezwykle wydajnym procesorem, który okaże się zakupem na kilka najbliższych lat.

Zobacz MSI GF75

Jego wysoką wydajność potwierdzają wyniki testów diagnostycznych. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 174 punktów w trybie jednowątkowym i 1107 punktów w trybie wielowątkowym. Są to doskonałe rezultaty.

MSI GF75 z i7-8750H nie jest oczywiście jedynym wyborem. Na rynku bardzo często można spotkać konfiguracje wyposażone w układ Intel Core i5-8300H. Tym razem mamy do czynienia z procesorem czterordzeniowym i ośmiowątkowym, które częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 2300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Wydajność, w porównaniu z modelem i7, jest niższa, jednak różnice nie są znaczące. W programie Cinebench R15 procesor ten uzyskał kolejno 170 i 805 punktów. Wciąż możemy więc liczyć na bardzo wysoką wydajność w grach.

Po wyborze procesora przyszedł czas na kartę graficzną. Kolejny raz mamy do wyboru dwie opcje. Tą wydajniejszą jest jednostka Nvidia GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci typu GDDR5. Warto nadmienić, że jest to model oparty na architekturze Max-Q, zapewniającej wyższą wydajność. Karta pozwoli na obsługę wszystkich nowych gier z segmentu AAA, choć w przypadku niektórych konieczne okaże się obniżenie detali graficznych do średnich lub niskich. Drugą montowaną kartą jest podstawowy model GTX 1050, również z 4 GB pamięci własnej.

Laptopy oferowane na rynku korzystają z pamięci RAM typu DDR4, o taktowaniu wynoszącym 2400 MHz. Możemy więc liczyć na szybkie działanie podczas obsługi każdej gry. Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest oczywiście dysk twardy. Na rynku znajdziemy zarówno konfiguracje korzystające wyłącznie z dysków HDD, jak i modele z urządzeniami SSD – w wersji standardowej i M.2 PCIe. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić laptopa z dwoma dyskami (np. MSI GF75 Thin 8RC-055XPL).

MSI GF75 – wygląd

Omówiliśmy już kwestie związane z podzespołami, teraz przyszła kolej na jakość wykonania. Warto nadmienić, że mamy do czynienia z laptopami 17-calowymi, dlatego najlepiej sprawdzą się one na biurku, nie zaś w podróży. W zamian jednak zapewniają bardzo wygodna przestrzeń roboczą. Jak na urządzenia tego typu i tych wymiarów, MSI GF75 to laptopy stosunkowo lekkie, ważą bowiem zaledwie 2,2 kg.

Obudowa została wykonana z materiałów, które bardzo dobrze radzą sobie z obciążeniami. Jednostka zasadnicza i dekiel ekranu nie wyginają łatwo pod naporem, dzięki czemu wykazują bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną. Pod względem designu, mamy do czynienia ze standardowym laptopem gamingowym od MSI – czarna konstrukcja została urozmaicona za sprawa wyżłobień i czerwonych elementów.

Zestaw portów jest dość standardowy. Znajdziemy w nim wszystko to, co potrzebne, a więc kilka portów USB i złącze HDMI. Pod tym względem nie powinniśmy narzekać na braki.

MSI GF75 – matryca

Jak już wspominaliśmy, do czynienia mamy z laptopami 17-calowymi. Urządzenia zostały wyposażone w matrycę typu IPS, obsługujące rozdzielczość Full HD. Pod względem parametrów obrazu, wszystko prezentuje się bardzo przyzwoicie. Gracze powinni być zadowoleni zarówno z luminancji, jak i kontrastu oraz odwzorowania kolorów. Warto nadmienić również, że częstotliwość odświeżania matryc wynosi 60 Hz.

Oczywiście ekran każdego laptopa został wyposażony w matową powłokę, która dobrze radzi sobie z redukowaniem refleksów świetlnych w sytuacji zwiększonego nasłonecznienia.

MSI GF75 – klawiatura i touchpad

O komforcie grania decyduje również osprzęt. W tym przypadku możemy mówić o spełnieniu podstawowych kryteriów. Wyspowa klawiatura została bowiem wykonana z trwałych tworzyw, dzięki którym wielogodzinne granie nie jest męczące. Klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i reakcją, a ich praca nie jest specjalnie głośna.

Skorzystać możemy oczywiście z czerwonego podświetlenia klawiatury, które pozwala nam na sesje nocne. Pozytywnie należy ocenić także touchpad, który po prostu spełnia swoje funkcje. Wyróżnia się przyzwoitymi właściwościami ślizgowymi, precyzyjną pracą i dobrą reakcją.

MSI GF75 – wydajność

Najważniejsze w laptopach gamingowych są oczywiście poszczególne podzespoły – to od nich zależy bowiem, jakie gry będziemy w stanie uruchomić i ile klatek na sekundę zostanie wygenerowanych w najważniejszych momentach. Jak już udowadnialiśmy, MSI GF75 jest wyposażony w elementy gwarantujące obsługę wszystkich nowych gier z segmentu AAA. Szczególnie dobrze sprawdzają się procesory.

Jak natomiast wygląda sprawa karty graficznej? Warto sprawdzić to poprzez programy diagnostyczne, w których sprawdzany był MSI GF75. Test dotycz zarówno jednostki GTX 1050 TI, jak i GTX 1050. W pierwszym przypadku możemy liczyć na średnią na poziomie 8841 punktów w programie 3DMark Performance GPU i 324705 punktów w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics. Karta GTX 1050 w tych samych testach uzyskała kolejno 7664 oraz 287928 punktów. Jeśli więc zależy Wam na jak najwyższej wydajności, powinniście celować w modele z jednostką GTX 1050 Ti. Poniżej zamieszczamy krótką listę gier, z obsługa których konfiguracje te powinny sobie poradzić bez większych problemów.

MSI GF75 – wady i zalety

Omówiona wyżej seria laptopów składa się z wielu konfiguracji sprzętowych, co z pewnością należy zapisać po stronie jej zalet. Wybrać możemy między dwoma procesorami i kartami graficznymi, do tego dochodzi pamięć RAM, a także dysk lub dyski twarde. Wszystko to pozwala również na dostosowanie wyboru pod względem posiadanego budżetu.

Wydajność zamontowanych podzespołów również należy ocenić wysoko. Mowa tu zwłaszcza o procesorach. Jednostki graficzne poradzą sobie z obsługą nowych gier z segmentu AAA, choć trzeba przyznać, że w przypadku podstawowego modelu GTX 1050 niektóre produkcje będą musiały zostać uruchomione na średnich bądź niskich detalach graficznych.

Po stronie zalet zapiszemy również wysoką jakość wykonania (mowa tu przede wszystkim o wytrzymałość obudowy), dobry osprzęt i wysokiej jakości matrycę, zapewniającą zadowalający obraz.  Do tego możemy dodać jeszcze przyzwoity zestaw portów. Jeżeli chodzi o wady, wspomnieć należy oczywiście o wciąż wysokich cenach za poszczególne konfiguracje, pomimo że mamy do czynienia z modelami gamingowymi ze średniej półki cenowej.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Bardzo przyzwoite podzespoły
  • Wysokiej jakości matryca
  • Dobre wykonanie obudowy
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Podświetlana klawiatura

WADY

  • Wysokie ceny
  • Druga z dedykowanych kart graficznych mogła być nieco mocniejsza

MSI GF75 - podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo przyzwoitymi laptopami, które dobrze radzą sobie z obsługą najnowszych gier z segmentu AAA. Co ważne, seria składa się z wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.