Udostępnij
Skomentuj

MSI Alpha 15 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy pierwszego laptopa z jednostką GPU stworzoną w procesie technologicznym 7 nm.

To jak na razie jedyna okazja do zakupu sprzętu z taką kartą graficzną. MSI Alpha 15, bo o nim mowa, to laptop gamingowy, który ma zapewnić więcej niż przyzwoite osiągi w grach, obsługiwanych w rozdzielczości Full HD. Producent postawił na sprawną współpracę między procesorem AMD Ryzen a nową kartą Radeon RX 5500M.

MSI Alpha 15 – dane techniczne oraz cena

Jak można wyczytać z oficjalnych materiałów promocyjnych, gracze mogą liczyć nie tylko na wysoką wydajność, ale również na jeszcze płynniejszą rozgrywkę z wykorzystaniem wyświetlacza o odświeżaniu 120 Hz, 144 Hz i 240 Hz. Uwagę warto zwrócić także na gamingową klawiaturę, której podświetlenie można dostosowywać w zależności od typu ogrywanych tytułów, a także różnego rodzaju efektów.

MSI Alpha 15 – dostępne konfiguracje

Dzięki ofercie sklepu Morele.net możecie przekonać się, jak najnowszy laptop od MSI sprawdza się w grach. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad wyborem konkretnej konfiguracji. I choć producent nie przygotował zbyt wielu wersji swojego urządzenia, na kilka elementów warto zwrócić uwagę.

Naszą analizę zaczniemy jednak od pierwszej karty graficznej przygotowanej w 7-nanometrowych procesie technologicznym. Jak już zostało wspomniane, jednostka AMD Radeon RX 5500M ma zapewnić więcej niż zadowalającą wydajność w grach, a także wysoką efektywność energetyczną. Do tego dochodzi wykorzystanie technologii FreeSync, która ma zapewnić płynniejszy obraz podczas wyświetlania dynamicznych scen.

Karta dysponuje 4 GB pamięci typu GDDR6. Powinna zapewnić więc sprawną obsługę większości nowych gier, choć w niektórych produkcjach konieczne okaże się zrezygnowanie z najwyższych detali graficznych. Proces technologiczny 7 nm zapewnia przede wszystkim lepszą efektywność energetyczną, która ma ogromne znaczenie podczas wykorzystania pełnej mocy karty (np. w przypadku wyświetlania dynamicznych scen w grach).

Zobacz MSI Alpha 15

Specyfikacja MSI Alpha 15 wskazuje również na wykorzystanie procesorów AMD Ryzen najnowszej generacji. W najlepszej konfiguracji laptopa znajdzie się układ AMD Ryzen 7 3750H, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2300 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 4000 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 35 W.

Procesor bardzo dobrze sprawdza się w trybie wielowątkowym, co potwierdzają testy diagnostyczne. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 802 punktów. W trybie wielowątkowym natomiast średni rezultat wyniósł 150 punktów. Wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia z układem CPU, który nie powinien mieć większych trudności z obsługą najnowszych gier. W żaden sposób nie spowoduje on spowolnienia pracy karty graficznej, ani odwrotnie – jednostka GPU nie wpłynie negatywnie na procesor. Współpraca między tymi podzespołami okaże się bardzo sprawna, toteż możemy liczyć na utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę w większości gier z segmentu AAA.

Laptop gamingowy MSI Alpha 15 został wyposażony również w szybką pamięć RAM. Producent zdecydował się na zamontowanie kości typu DDR4, których taktowanie osiąga poziom 2400 MHz. Co ważne, ich pojemność wynieść może nawet 64 GB. Pozwala nam to stworzyć bardzo wydajną maszynę do gier, ale również do obsługi wielu programów profesjonalnych, wykorzystywanych między innymi do obróbki grafiki, montowania materiałów wideo czy też tworzenia rozbudowanych projektów, wymagających użycia sporej mocy obliczeniowej.

W laptopie MSI Alpha 15 znalazła się jedna zatoka 2,5”, w której zamontowany może zostać dysk talerzowy (HDD), a także gniazdo M.2 – znajdzie się w nim dysk półprzewodnikowy (SSD), pracujący z wykorzystaniem interfejsu SATA III lub PCIe. Najkorzystniejszą opcją jest oczywiście ta ostatnia. Tego typu dyski twarde pozwolą bowiem na znaczne przyspieszenie pracy systemu operacyjnego. Przełożą się również na skrócenie instalacji i uruchamiania gier, a także na sprawniejsze ładowanie tekstur.

MSI Alpha 15 – wygląd

Pod względem designu, laptop bardzo przypomina pozostałe gamingowe laptopy tego producenta. Do czynienia mamy z dość masywnym sprzętem, który wyróżnia się sporą grubością. Wszystko po to, aby możliwe stało się zamontowanie dwóch dużych wylotów powietrza, które znajdziemy z tyłu obudowy. Dzięki nim, przesył generowanego ciepła podczas pracy na najwyższych obrotach odbywa się bez zastrzeżeń. Jak na urządzenie 15-calowe, model MSI Alpha 15 jest dość ciężki. Waga na poziomie 2,3 kg sprawia, że najlepiej sprawdzi się on podczas obsługi stacjonarnej, przy biurku. O dłuższym graniu mobilnym powinniśmy zapomnieć.

Producent postawił na sprawdzone tworzywa, które gwarantują przyzwoitą sztywność konstrukcji, a także zadowalającą wytrzymałość mechaniczną. Zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się nadmiernie pod naporem. Nie musimy obawiać się także irytującego skrzypienia czy też odkształcania się palmrestu podczas intensywnego użytkowania klawiatury. Większych uwag nie można mieć także do pracy zawiasów. Działają one w sposób płynny, zapewniając utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji.

System chłodzenia procesora i karty graficznej został oparty na dwóch wentylatorach i siedmiu przewodach cieplnych. Całość powinna dobrze sprawdzić się nawet podczas obsługi tytułów najbardziej wymagających pod względem sprzętowym. Na plus trzeba zaliczyć także zamontowany zestaw portów i złączy. Gracze powinni być zadowoleni zwłaszcza ze złączy Mini DisplayPort i HDMI,  a także z czterech portów USB.

MSI Alpha 15 – matryca

Laptop został wyposażony w 15-calowy panel IPS. W zależności od wybranej konfiguracji, częstotliwość odświeżania wyniesie 120 Hz, 144 Hz lub 240 Hz. Za sprawą obsługi technologii Radeon FreeSync, możemy liczyć na odpowiednią płynność obrazu w każdej sytuacji. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, czyli odwzorowanie kolorów, luminancja, kontrast oraz kąty widzenia, wszystko zostało odpowiednio dostosowane do wymagań gamingowych. Liczyć możemy więc na pełne doznania w każdej nowej produkcji.

Do tego dodana została oczywiście matowa powłoka matrycy, która ma redukować wpływ promieni słonecznych padających na ekran. Gracze nie muszą przejmować się znacznymi spadkami widoczności wyświetlanych treści, choć oczywiście gra w pełnym słońcu może okazać się bardzo utrudniona.

MSI Alpha 15 – klawiatura i touchpad

Producent postawił na pełnowymiarową klawiaturę (wraz z panelem numerycznym), której podświetlenie można zmieniać w dowolny sposób. Przy użyciu specjalnego programu uruchamiane różne style, podświetlające klawisze najczęściej używane w konkretnych gatunkach gier (np. FPS, MMO, MOBA), a także wykorzystujące rozmaite efekty, które są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym i mało wygodne podczas gry. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby własnoręcznie dostosować rodzaj oraz kolor podświetlenia dla każdego klawisza z osobna.

Wykorzystane materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem, a także sprężystą reakcją, co przekłada się na wysoką wygodę gry. Warto nadmienić również, że klawiatura jest stosunkowo cicha – to także należy zapisać po stronie zalet sprzętu. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do wykonania touchpada. Płytka jest odpowiednich wymiarów, a jej właściwości ślizgowe zapewniają bardzo wygodne operowanie kursorem.

Producent postawił także na głośniki stereo, które są pięć razy większe od modeli wykorzystywanych w pozostałych laptopach gamingowych. Ma to zapewnić jeszcze lepsze doznania dźwiękowe, a także możliwość usłyszenia każdego efektu przygotowanego przez twórców gier.

MSI Alpha 15 – wydajność

Oczywiście w przypadku laptopów gamingowych najważniejsza okaże się wydajność w grach, zwłaszcza tych najnowszych, należących do segmentu AAA, a więc przygotowywanych przez największe studia deweloperskie. Wykorzystanie nowych procesorów AMD Ryzen gwarantuje bardzo stabilną pracę sprzętu podczas obsługi tytułów najbardziej wymagających pod względem sprzętowym, jednak najważniejszym podzespołem okaże się tu oczywiście karta graficzna AMD Radeon RX 5500M, pierwsza jednostka przygotowana w procesie technologicznym 7 nm.

Jak pokazują liczne testy diagnostyczne, do czynienia mamy z bardzo przyzwoitą jednostką ze średniej półki, która pozwoli na ogrywanie najnowszych tytułów. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie aż 17668 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics Score wyniosła 214666 punktów. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty, które pokazują, że MSI Alpha 15 7nm zapewni spore możliwości obsługi nowych gier. Poniżej przedstawiamy przykład tego, jak karta RX 5500M radzi sobie z obsługą popularnych tytułów.

MSI Alpha 15 – wady i zalety

Analizując mocne oraz słabe strony przedstawionego wyżej laptopa, nie można oczywiście zapomnieć o pierwszej karcie graficznej stworzonej w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Jednostka AMD Radeon RX 5500M zapewnia wysoką wydajność i efektywność energetyczną. Okaże się dobrym wyborem do ogrywania najnowszych tytułów. Podobnie jak procesory AMD Ryzen.

Po stronie zalet laptopa należy zapisać również wykorzystanie szybkiej pamięci RAM, a także możliwość wykorzystania dysków twardych SSD M.2 PCIe. Do tego dodać należy bardzo przyzwoitą jakość wykonania, dobrej jakości matrycę Full HD IPS, a także rozbudowany zestaw portów i złączy. Gracze zadowoleni będą również z klawiatury, której podświetlenie można dowolnie konfigurować.

Jeśli chodzi natomiast o wady, niektórzy mogą przyczepić się do sporej wagi urządzenia, a także jego dużej masywności. Dla niektórych problemem może okazać się również bark napędu DVD.

ZALETY

  • Karta graficzna AMD Radeon RX 5500M
  • Szybkie procesory AMD Ryzen
  • Nowoczesna pamięć RAM typu DDR4
  • Możliwość zakupu konfiguracji z dyskiem SSD M.2 PCIe
  • Solidna obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Klawiatura z konfigurowalnym podświetleniem

WADY

  • Laptop jest dość ciężki i masywny
  • Brak napędu DVD

MSI Alpha 15 – podsumowanie, czy warto?

Firma MSI przygotowała bardzo ciekawe, nowe urządzenie, które można przypisać do średniej półki gamingowej. Jak wskazuje recenzja, MSI Alpha 15 korzysta z wydajnych podzespołów, które zapewnią stabilną obsługę nowych gier. Do tego dodać należy również solidne wykonanie, a także dobrej jakości matrycę.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.