Udostępnij
Skomentuj

Maia – wymagania sprzętowe

Niezależni producenci z Machine Studios od kilku lat przygotowują ekonomiczną strategię science fiction.

Warto podkreślić, że gra od 3 grudnia 2013 roku znajduje się w tak zwanym wczesnym dostępie. Pozwoliło to twórcom zebrać fundusze na dokończenie projektu i wszystko wskazuje na to, że ostateczna wersja ujrzy światło dzienne już w 2019 roku.

Maia – informacje ogólne o grze

Jak to często w tego typu produkcjach bywa, w Maia wcielimy się w postać zarządcy pozaziemskiej kolonii. Nasze zadanie będzie polegało między innymi na utrzymaniu wszystkich jej członków przy życiu, a także regularnym rozwoju siedziby.

  • Producent – Machine Studios
  • Wydawca – Machine Studios
  • Data premiery – 2019 rok (wczesny dostęp od 3 grudnia 2013 roku)
  • Tryb gry – single player

Maia – fabuła, mechanika, detale

Nasz dowódca musi wypełnić misję, która polega na skolonizowaniu planety o dźwięcznej nazwie 3452C. Potocznie określana jest ona jako Maia. Jak już wspomnieliśmy, musimy zadbać o to, aby koloniści czuli się na obcej ziemi jak u siebie.

Nie będzie to jednak tak proste, jak może się wydawać. Przede wszystkim Maia jest planetą zamieszkałą przez wiele stworów, które nie są zbyt przyjaźnie do nas nastawione. Ze względu na ich częste ataki, konieczne okaże się tworzenie kompleksu podziemnych budynków, w których ludzie będą mogli się schronić. Lokacje znajdujące się pod ziemią są bardzo rozbudowane. Sporych rozmiarów mapy są generowane proceduralnie, dlatego każda rozgrywka może przebiegać inaczej. Poza zagrożeniem związanym ze wspomnianymi potworami, musimy zwracać uwagę na uwarunkowania terenu. Wpływ na naszą kolonię będą miały też zmienne warunki pogodowe.

W trakcie rozgrywki musimy więc skupić się na wielu rzeczach naraz. Surowce potrzebne do rozwoju kolonii pozyskujemy poprzez prowadzenie prac wykopaliskowych – w ten sposób możemy również zdobywać nowe tereny zdatne do zamieszkania. Musimy jednak uważać, by nie doprowadziły one do katastrofy, na przykład przez odkrycie źródła groźnej lawy. Jednocześnie musimy pamiętać o ciągłym zagrożeniu ze strony mieszkańców planety – możemy się przed nimi bronić np. poprzez budowę wieżyczek i różnych umocnień.

Wzorem takich produkcji jak RimWorld, koloniści nie tylko piją, jedzą i śpią, ale również wykazują potrzeby natury psychicznej. Powinniśmy więc zadbać o ich dobre samopoczucie, na przykład poprzez zapewnienie im odpowiedniej rozrywki. Wszystko to sprawia, że Maia stawia na bardzo rozbudowaną, wielowarstwową rozgrywkę, która nie powinna nas nudzić. Zwłaszcza ze względu na wykorzystanie proceduralnie generowanej zawartości. Warto nadmienić, że gra pozwala nam przełączyć się na kamerę FPP i tym sposobem zwiedzić przygotowany kompleks.

Maia – wymagania sprzętowe

Oprawa graficzna gry prezentuje się bardzo przyzwoicie. Nie mamy tu co prawda do czynienia z bardzo szczegółowymi lokacjami czy też wieloma efektami specjalnymi, ale twórcy zadbali o to, aby całość prezentowała się dobrze. Wrażenie robią zwłaszcza zmienne warunki pogodowe. Wszystko to sprawia, że gra wymaga użycia solidnego sprzętu.

Maia – minimalne wymagania gry

  • Procesor: Intel Core i3-3250 3.5 GHz/AMD FX-6350 3.9 GHz
  • Karta graficzna: 1 GB, Nvidia GeForce GTX 260/AMD Radeon HD 5770 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Dostępne miejsce na dysku: 2 GB
  • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10

Maia – rekomendowane wymagania gry

  • Procesor: Intel Core i5-3570K 3.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Karta graficzna: 2 GB, Nvidia GeForce GTX 470/AMD Radeon HD 5870 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Dostępne miejsce na dysku: 2 GB
  • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10

Maia – jaki komputer do gry?

Kompletując zestaw, który poradzi sobie z obsługą gry, powinniśmy zainwestować przede wszystkim w wydajny procesor, najlepiej czterordzeniowy i wyróżniający się wysoką częstotliwością taktowania. To on bowiem okaże się najważniejszym podzespołem. Dobrać do niego trzeba przynajmniej 4 GB pamięci RAM. Jeśli chodzi o kartę graficzną, z obsługą niskich detali graficznych poradzą sobie nowsze jednostki zintegrowane, natomiast uruchomienie pełnej szczegółowości będzie wymagało posłużenia się kartą dedykowaną, z co najmniej 2 GB pamięci własnej.

Maia – jaki laptop do gry?

Wydając 2500-3000 złotych, możemy mieć pewność, że gra zostanie obsłużona na wysokich detalach graficznych. Mniej więcej tylko kosztują bowiem laptopy z procesorem o wysokim taktowaniu, 4 GB pamięci RAM i dedykowaną kartą graficzną z 2 GB pamięci GDDR5. Warto podkreślić, że gra nie zajmuje zbyt wiele miejsca na dysku.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.