Udostępnij
Skomentuj

Lutownica oporowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Lutownice oporowe to dość popularne narzędzia.

Ich konstrukcja jest bardzo prosta, za to lista zadań w zasadzie nie ma końca. Choć projekt lutownicy oporowej jest już naprawdę bardzo stary, co chwilę wskazywane są dla niej nowe zastosowania.

Co to jest lutownica oporowa?

Lutownica oporowa to narzędzie ręczne służące do nakładania warstwy lutu. Wyposażona jest w stały grot o precyzyjnym zakończeniu, rozgrzewający się dzięki obecności oporowej grzałki (energia cieplna wytwarzana jest dzięki zjawisku oporności). Jest to obecnie coraz popularniejsze narzędzie, a to ze względu na stale wydłużającą się listę zastosowań oraz dużą łatwość wykorzystania.

Jaka lutownica: oporowa czy transformatorowa?

Różnica między lutownicą oporową a transformatorową jest widoczna na pierwszy rzut oka, jeśli wiadomo, gdzie patrzeć. A języczkiem u wagi jest grot: lutownice oporowe mają grot wykonany z kawałka metalu i nie jest on wymienny, natomiast wymienne groty lutownic transformatorowych są wykonane z grubego drutu. To co prawda tylko uproszczenie, bo groty grzałkowe (oporowe) też da się wymienić, ale nie jest to tak proste, jak w przypadku lutownic transformatorowych. Który z tych dwóch typów jest lepszy? To zależy od zastosowań, ale podjęcie decyzji też nie jest trudne.

Lutownice grzałkowe (oporowe) są precyzyjne i świetnie sprawdzają się przy lutowaniu małych elementów. Stanowią na przykład element roboczy stacji lutowniczych.

Lutownice transformatorowe nie są precyzyjne – rozgrzewają większą powierzchnię grotu i powietrza wokół niego, dlatego lepiej sprawdzają się do łączenie przewodów o większym przekroju czy kabli żyłowych.

Lutownice transformatorowe stosowane są częściej tam, gdzie konieczna jest możliwość szybszego zmienienia spalonego grotu, ale przede wszystkim w tych sytuacjach, w których można wygodnie podeprzeć rękę, ponieważ są wyraźnie cięższe od lutownic grzałkowych.

Polecane lutownice oporowe

Jaka lutownica oporowa będzie najlepsza?

Tak naprawdę lutownice oporowe różnią się od siebie dość nieznacznie i wybór lepszej nie jest w związku z tym tak łatwy.

Wygoda. Większość lutownic oporowych to tzw. lutownice kolbowe, mające formę kolby lub grubego długopisu. Zasadniczo taki kształt zapewnia dobry chwyt i wysoką użyteczność, jednak nie wszyscy producenci zadbali o wygodne dostosowanie rękojeści. W związku zaś z tym, że są to narzędzia wykorzystywane do prac precyzyjnych, warto skupić się na komforcie pracy, mimo że przy małej masie i tak zawsze da się wypracować akceptowalną pozycję.

Moc. Lutownice grzałkowe nagrzewają się szybko i – co oczywiste – tym szybciej, im większą mają moc. Dlatego lutownica oporowa 40 W będzie nieco gorsza niż lutownica oporowa 60 W. Nie jest też jednak tak, że moc jest tu najważniejsza. Musi być ona wydajnie przekazana z grotu na lut, a przy tym trzeba to zrobić wystarczająco precyzyjnie, by możliwe było lutowanie drobnych elementów.

Marka. Ponieważ nie da się inaczej na pierwszy rzut oka określić jakości lutownicy, trzeba polegać na wyczuciu renomy producenta. Lutownica Dedra czy lutownica Yato będą dość drogie jak na tego typu produkty, ale można mieć prawie zupełną pewność, że nie zawiodą przez długi okres użytkowania.

Co lutuje się grzałkami?

Lutownice oporowe mają bardzo precyzyjne groty, dlatego właśnie na ich bazie buduje się stacje lutownicze, które pozwalają lutować bardzo misterne układy scalone. Poza tym właściwie cała elektronika jest łączona właśnie lutami z tych lutownic: od komputerów, po samochody.

Lutownice oporowe pozwalają do minimum ograniczyć ogrzewanie elementów sąsiadujących, więc wykorzystywane są przy łączeniu delikatnych części. Są lekkie, więc wykorzystuje się je też jako narzędzia przenośne nawet tam, gdzie ogólnie rzecz biorąc, lepiej sprawdziłyby się lutownice transformatorowe.

Są tanie i wygodne, więc coraz częściej zastępują transformatory i choć nie zawsze jest to postępowanie godne pochwały, trzeba przyznać, że doświadczony operator z dobra lutownicą oporową poradzi sobie czasem lepiej niż ten, który korzysta z lutownicy transformatorowej, ale brak mu doświadczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.