Udostępnij
Skomentuj

Listwa zasilająca zarządzalna – jak wybrać? Którą wybrać?

Popularnym rodzajem listwy do serwerów i urządzeń zarządzanych zdalnie jest listwa zarządzalna. Jaką wybrać?

Listwa zarządzalna to specyficzny rodzaj listwy zasilającej. Jest zdecydowanie bardziej zaawansowana od zwyczajnej listwy antyprzepięciowej, a nawet od listwy typu smart. Listwa zarządzalna umożliwia obsługę poszczególnych gniazd i zasilania poprzez dostęp zdalny – często nawet na kilka sposobów. Listwy tego typu to profesjonalne rozwiązania dla biznesu, do serwerów, ale też dla najbardziej wymagających użytkowników indywidualnych. Jak wybrać listwę zarządzalną? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać listwę zasilającą zarządzalną?

Oferta listew zasilających zarządzalnych nie jest mała, a rozwiązania te nie należą do tanich, dlatego zakup warto przemyśleć i oprzeć na konkretnych kryteriach. Oto kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

 • Zgodność z wybranym standardem racklistwy zasilające zarządzalne są, najczęściej, wybierane właśnie do montażu w szafkach rack i z tego względu warto od razu skupić się na dopasowaniu rozwiązania do standardu szaf, z jakich się korzysta. Listwa zasilająca rack zarządzalna najczęściej jest przystosowana do montażu w najpopularniejszym standardzie – 19, ale są też szafy 10 i 24 i do nich również są produkowane listwy zarządzalne.
 • Liczba i rodzaje gniazd – to parametr, który należy dopasować do indywidualnego zastosowania. Niektóre listwy oferują kilka gniazd 230 V, inne są wyposażone wyłącznie w gniazda IEC C13 i C19, a są też listwy dysponujące wieloma gniazdami RJ-45, dlatego listwę należy dobrać po przemyśleniu i zaprojektowaniu konkretnego połączenia, by nie okazało się, że nie dysponuje wystarczającą liczbą lub preferowanym rodzajem gniazd zasilających.
 • Maksymalne obciążenie – warto zwrócić uwagę nie tylko na podane maksymalne obciążenie całej listwy, ale też na maksymalne obciążenie pojedynczego gniazda.
 • Sposoby zarządzania listwą – wśród listew zarządzalnych znajdziemy różne rozwiązania. Najpopularniejszym jest listwa zasilająca zarządzalna po IP (LAN), ale są również listwy zarządzalne przez przeglądarkę, a nawet poprzez linię telefoniczną z wybieraniem tonowym. Im bardziej zaawansowane i liczne sposoby zarządzania listwą, tym większe możliwości w sytuacjach awaryjnych, ale też zdecydowanie wyższa cena. Do prostych połączeń polecanym rozwiązaniem będzie więc listwa zasilająca zarządzalna LAN, a do rozbudowanych serwerów i w sytuacji, gdy nie można pozwolić sobie na utratę dostępu w przypadku awarii sieci komputerowej, warto wybrać listwę zarządzalną nie tylko przez IP, ale również przez łącze telefoniczne.
 • Wejścia na czujniki – nawet budżetowe modele listew zasilających zarządzalnych powinny dysponować wejściami na dodatkowe czujniki. Mogą to być czujniki temperatury, wilgotności lub czujniki hybrydowe (dwa w jednym).
 • Monitorowane parametry i funkcje alarmowe – listwy zasilające zarządzalne mogą być wyposażone w zaawansowane rozwiązania pozwalające na monitorowanie kluczowych parametrów: kontrola zaniku napięcia, monitorowanie obciążenia, alarmowanie o nieprawidłowościach lokalnie, a także poprzez wysyłkę powiadomienia e-mail, logi zdarzeń i wiele innych opcji.
 • Najważniejsze funkcje do skonfigurowania – warto zwrócić uwagę na to, które parametry i funkcje urządzenia można będzie skonfigurować. Przydatne mogą okazać się nie tylko podstawowe rozwiązania, jak czasowe programatory lub automatyczne wyłączenie w przypadku awarii, ale też możliwość ustawienia własnych parametrów alarmowych i odcinających zasilanie.
 • Watchdog – warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana listwa zasilająca zarządzalna jest wyposażona w Watchdog IP i ilu urządzeń dotyczy. Jest to rozwiązanie, które pozwala na monitorowanie ich i na ewentualny restart automatyczny na wypadek wykrycia awarii.
 • Marka – wybierając listwę zarządzalną, warto zwrócić uwagę na to, jakiego jest producenta. Popularnością cieszy się, na przykład, listwa zasilająca zarządzalna APC, ale też wielu innych marek. Przed zakupem dobrze jest zorientować się, jaką renomą cieszy się producent wśród użytkowników.
 • Cena – listwy zasilające zarządzalne nie należą do tanich. Budżetowe rozwiązania można kupić już za kilkaset złotych (najczęściej są to mniejsze listwy z gniazdami 230 V), ale najbardziej zaawansowane technicznie listwy kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Listwa zarządzalna to rozwiązanie, które przydaje się do zasilania serwerów, systemów ogrzewania i wentylacji, a także do zaawansowanych instalacji firmowych, a nawet domowych. Zdalny dostęp, szeroka kontrola nad parametrami zasilania i liczne zabezpieczenia powodują, że jest to rozwiązanie, które warto zastosować.

Polecane listwy zasilające

Czym się różni listwa zasilająca zarządzalna a inteligentna listwa zasilająca?

Zdalne sterowanie listwą zasilającą jest możliwe zarówno w przypadku listwy zarządzalnej, jak również listwy smart, choć rozwiązania te różnią się pod wieloma względami.

 • Listwa zasilająca smart – jest to listwa wyposażona w łączność Wi-Fi, co umożliwia jej zdalną obsługę za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Dokładna funkcjonalność tego rozwiązania zależy od modelu listwy i od funkcji, jakie oferuje aplikacja, ale najczęściej sprowadza się ona do możliwości zdalnego włączenia lub wyłączenia całej listwy lub pojedynczych gniazd, a także do zaprogramowania czasu zasilania w cyklu dobowym lub tygodniowym.
 • Listwa zasilająca zarządzalna – to zdecydowanie bardziej funkcjonalna i zaawansowana listwa zasilająca. Można sterować nią przez sieć LAN, przez internet, a nawet poprzez linię telefoniczną (dokładna funkcjonalność zależy, oczywiście, od wybranego modelu listwy). Wiele listew tego typu posiada również czujniki temperatury i wilgotności, szereg zaawansowanych zabezpieczeń i rozwiązań automatycznych, co czyni je popularnym rozwiązaniem do zasilania serwerów.

Listwa zasilająca typu smart to rozwiązanie polecane do użytku konsumenckiego i domowego. Listwy zasilające zarządzalne doskonale sprawdzają się w budowie sieci i serwerów i wszędzie tam, gdzie priorytetem jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętów i serwerów oraz możliwość ich zdalnego uruchomienia, wyłączenia lub zresetowania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.