Udostępnij
Skomentuj

Inteligentna listwa zasilająca – jak wybrać? Czy warto?

Listwy zasilające typu smart są nieodłączną częścią inteligentnych instalacji. Jaką listwę smart wybrać?

Instalacje typu smart są coraz popularniejszym rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno w domach i mieszkaniach, jak również w firmach. Możliwość komfortowego zarządzania instalacją przy pomocy aplikacji jest nie tylko wygodna, ale też bardzo praktyczna. Nie każdy jednak posiada rozbudowany system tego typu. By móc zdalnie podłączać, czasowo uruchamiać lub dezaktywować wybrane urządzenia, nie trzeba ingerować w całą instalację – wystarczy zastosować inteligentną listwę zasilającą. Jak to działa? Jaką listwę wybrać i czy warto ją kupić?

Jak wybrać inteligentną listwę zasilającą?

Inteligentna listwa zasilająca Wi-Fi jest przedmiotem coraz częściej poszukiwanym, a przez to znaleźć można ją w asortymencie różnych marek. Wybór nie jest tak duży, jak w przypadku klasycznych listew, ale i tak warto zapoznać się z kluczowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Do tych kwestii należą:

 • Liczba gniazd – w sprzedaży znajdziemy różne listwy typu smart. Część z nich ma zaledwie 3 lub 4 gniazda, inne aż 6. Warto dopasować listwę właśnie pod kątem tego, jak wiele urządzeń będzie do niej podłączane.
 • Wtyczka – niektóre inteligentne listwy to produkty z importu na rynek azjatycki, brytyjski lub australijski. W takim wypadku wtyczka będzie niekompatybilna ze standardowymi gniazdkami europejskimi. Niektórzy producenci w standardzie dołączają przejściówkę, można ją również dokupić we własnym zakresie, ale można też po prostu zdecydować się na zakup listwy z wtyczką, która nie wymaga stosowania żadnej przejściówki.
 • Rodzaje gniazd – listwa zasilająca z Wi-Fi może dysponować wyłącznie gniazdami z uziemieniem, jak również gniazdami na wtyczki płaskie. Spotykane są również listwy oferujące gniazdka wielofunkcyjne – dopasowane zarówno do wtyczek europejskich, jak również brytyjskich lub chińskich.
 • Opcje sterowania, funkcjonalność aplikacji – przed wyborem listwy zasilającej typu smart, warto zorientować się, jaką funkcjonalność zapewni i jakie są opcje w dedykowanej aplikacji. Nie mniej istotne jest również to, czy dedykowana aplikacja będzie kompatybilna z posiadanym przez użytkownika smartfonem lub tabletem.
 • Długość przewodu – może być różna, w zależności od wybranego modelu listwy, dlatego warto zwrócić na to uwagę i dopasować rozwiązanie najlepiej odpowiadające potrzebom użytkownika. Dobrym pomysłem jest dokonanie pomiarów, by przekonać się, jak daleko od gniazdka musi znajdować się listwa, by można było wygodnie podłączyć do niej wybrane urządzenia.
 • Marka – zdecydowanie warto wybierać urządzenia wiodących producentów, a szczególnie gdy mowa o listwach zasilających i elementach instalacji smart. Inteligentna listwa zasilająca D-link lub Xiaomi będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż produkt nieznanej marki.
 • Cena – inteligentne listwy zasilające nie należą do zbyt tanich rozwiązań. Ich ceny sięgają najczęściej kilkuset złotych, ale jak w przypadku każdego typu urządzeń i akcesoriów, znajdziemy zarówno rozwiązania budżetowe, jak i z wyższej półki – najważniejsze, by wybrać listwę oferującą optymalne parametry i funkcjonalność w rozsądnej cenie.
 • Zabezpieczenia – warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana listwa posiada zabezpieczenie antyprzepięciowe oraz przeciwko przegrzaniu się.

Polecane listwy zasilające

Inteligentne listwy zasilające – jak działają? Co umożliwiają?

Listwy zasilające typu smart są wyposażone w Wi-Fi oraz kompatybilne z wybraną aplikacją do zarządzania. Listwę tego typu wystarczy podłączyć do gniazdka, a także podłączyć do niej wybrane urządzenia, by następnie móc zdalnie:

 • Uruchomić zasilanie dla wszystkich sprzętów podłączonych do listwy lub wyłącznie dla wybranych (w zależności od modelu listwy istnieć może opcja zarządzania pojedynczymi gniazdami). Przykładowe zastosowanie: włączenie ogrzewania elektrycznego z wyprzedzeniem, by w domu było ciepło, gdy domownicy się w nim zjawią.
 • Odciąć zasilanie dla urządzeń, które są do listwy podłączone. Przykład: wyłączenie pompy cyrkulacyjnej w instalacji wodnej na czas, gdy w domu nikogo nie ma.
 • Zaprogramować automatyczne cykle zasilania na różne dni tygodnia. Przykład: automatyczne uruchamianie i wyłączanie systemu podlewania w ogrodzie.

Oczywiście to tylko kilka przykładów na to, jakie zastosowanie może znaleźć inteligentna listwa zasilająca. Z jej pomocą można sterować oświetleniem, urządzeniami AGD i RTV, elementami instalacji wodnej oraz grzewczej, a także wieloma innymi sprzętami.

Czy warto kupić inteligentną listwę zasilającą?

Systemy inteligentnego zarządzania i zdalnego sterowania urządzeniami oraz zasilaniem cieszą się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić – to spore ułatwienie i duża wygoda na co dzień. Listwy typu smart nie należą do najtańszych i to jest ich najpoważniejszy mankament – markowa listwa tego typu może kosztować nawet 400 lub 500 zł, a to może być zniechęcające.

Mimo wszystko, jeśli tylko budżet na to pozwala, warto zastanowić się nad zakupem listwy tego typu, a szczególnie w sytuacji, gdy często bywamy poza domem lub biurem i brakuje nam możliwości zdalnego włączania lub wyłączania poszczególnych sprzętów.

Niektórzy szukają sposobów na samodzielne wykonanie listwy tego typu. Schemat inteligentnej listwy zasilającej można znaleźć bez problemu, ale przy braku kwalifikacji oraz odpowiednich narzędzi, zdecydowanie lepiej pozostać przy gotowych, certyfikowanych i bezpiecznych listwach ze sklepu.

Udostępnij
3,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.