Lenovo Yoga S940 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Laptop obsługuje oprogramowanie Glance, które śledzi ruch oczu oraz głowy użytkownika i na tej podstawie dostosowuje swoją pracę. W jaki sposób? Gdy odchodzimy od urządzenia, ekran automatycznie się wygasza, a nasze postępy zostają zapisane. Możemy również szybko przenieść zawartość komputera na podłączony monitor zewnętrzny – wystarczy na niego spojrzeć, by cała operacja została wykonana automatycznie.
Lenovo Yoga S940 – dane techniczne oraz cena
Poza wykorzystaniem sztucznej inteligencji, ultrabook ma zachęcić nowoczesnymi podzespołami oraz wysoką jakością wykonania. Jak podkreśla producent, jest to sprzęt w pełni mobilny, gwarantujący komfortową pracę w każdym miejscu i w każdych warunkach.
Lenovo Yoga S940 – dostępne konfiguracje
Do czynienia mamy z laptopem nowym – jego sprzedaż ruszyła w maju tego roku. Już sama specyfikacja, a także wspomniane funkcje dodatkowe wskazują, że jest to sprzęt bardzo ciekawy, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Oczywiście ostateczna jego ocena zależna jest od wielu kwestii, związanych zarówno z wydajnością działania, jak i jego wytrzymałością czy też jakością wykonania osprzętu.
Naszą analizę zaczniemy jednak od omówienia oferowanych na rynku wersji konfiguracyjnych. Nie są one w znaczący sposób zróżnicowane, co jednak nie oznacza, że nie ma w czym wybierać. Podkreślić należy między innymi to, że producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów z serii Intel Whiskey Lake-U, które bardzo często znajdują zastosowanie w laptopach biznesowych. Ze względu na ich zwiększoną ilość rdzeni i wątków, możemy być spokojni o moc obliczeniową zarówno w programach standardowych, jak i bardziej wymagających narzędziach wykorzystywanych między innymi do obróbki grafiki czy też montażu wideo.
Zobacz Lenovo Yoga S940
W modelach najdroższych znajdziemy procesor Intel Core i7-8565U (montowany na przykład w konfiguracji Lenovo Yoga S940 81Q7003PIN), który korzysta z czterech fizycznych rdzeni i ośmiu wątków. Jest to bardzo przyzwoity układ niskonapięciowy, który doskonale sprawdza się podczas realizacji zadań typowo biznesowych, a także multimedialnych. Zagwarantuje wysoką, stałą wydajność, z której zadowolonych powinna być większość użytkowników biznesowych.
Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4600 MHz dla jednego rdzenia. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP układu wynosi 15 W. Jak wskazują parametry, jest to bardzo solidny sprzęt, dobrze dopasowany do wymagań stawianych przed sprzętami biznesowymi. Potwierdzeniem tego są jego wyniki uzyskiwane w testach Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 178 punktów, a w trybie wielowątkowym 564 punkty.
Drugim procesorem montowanym w omawianym laptopie jest Intel Core i5-8265U – on także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Warto jednak podkreślić, że jego pozostałe parametry są niższa niż w przypadku modelu i7. Mowa tu zarówno o taktowaniu (1600-3900 MHz), jak i pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Co to oznacza? Wydajność układu jest nieco niższa, jednak wcale nie oznacza to, że w sposób znaczący odstaje on od przedstawionego przed chwilą procesora i7. Jego wyniki w Cinebench R15 wynoszą kolejno 171 i 549 punktów. Śmiało można więc stwierdzić, że oferuje zbliżoną wydajność, dlatego powinien poradzić sobie z obsługą tych samych programów biznesowych i multimedialnych.
Wszystkie oferowane na rynku konfiguracje laptopa korzystają wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej, co jest zrozumiałe – mamy bowiem do czynienia z 14-calowym ultrabookiem, który nie został przystosowany do obsługi specjalistycznych narzędzi czy też nowych gier. Korzysta on z karty Intel UHD Graphics 620, która dobrze radzi sobie z podstawowymi programami, nie zapewnia jednak dodatkowej mocy obliczeniowej podczas realizacji szczególnie zaawansowanych operacji.
Pracę procesora wspiera natomiast pamięć RAM typu LPDDR3, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Jest to bardzo przyzwoity wynik, jednak trzeba pamiętać, że jest to pamięć wlutowana. Pod obudową nie znajdziemy więc wolnych slotów, w których umieścimy kolejne kości RAM, zwiększając tym samym potencjał sprzętu. Ilość pamięci nie może zostać zmieniona, dlatego warto zastanowić się, czy wystarczające okażą się modele wyposażone w 8 GB pamięci czy może lepiej dołożyć trochę środków i pokusić się o konfigurację z 16 GB pamięci.
Przed podobnymi dylematami staniemy w przypadku dysku twardego. Każdy model laptopa korzysta z dysku SSD M.2 PCIe, którego pojemności może być różna (od 256 GB do 1 TB). Co jednak istotne, gwarantuje on doskonałe parametry pracy, nieporównywalnie lepsze od tego, z czym mamy do czynienia podczas wykorzystania standardowego dysku talerzowego (HDD).
Lenovo Yoga S940 – wygląd
Jak już zostało wspomniane, model S940 to smukły ultrabook, który ma zagwarantować komfortową pracę zarówno przy biurku, jak i w podróży. Wysoki komfort pracy zapewniają zarówno kompaktowe wymiary sprzętu, jak i jego waga (zaledwie 1,2 kg). Wszystko to sprawia, że możemy liczyć na pełną swobodę pracy w biurze, restauracji, parku, autobusie, pociągu i w wielu innych miejscach.
Laptop jest ceniony na rynku również za nowoczesny, niezwykle atrakcyjny design. Szara kolorystyka, zaokrąglone krawędzie, niemal bezramkowy ekran i doskonałe spasowanie wszystkich elementów – wszystko to przekłada się na bardzo miłą dla oka bryłę, która bardzo dobrze oddaje nowoczesny charakter sprzętu. Jest to jeden z najładniejszych ultrabooków dostępnych obecnie na rynku.
Jak natomiast wygląda sprawa wytrzymałości mechanicznej? Obudowa została wykonana z aluminium, dzięki czemu jej sztywność stoi na zadowalającym poziomie. Pokrywa ekranu nie wygina się tak łatwo, jak ma to miejsce w konstrukcjach wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie musimy również obawiać się odkształcania obudowy podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Pod względem wytrzymałościowym, całość wypada bardzo dobrze. Plusik możemy postawić także przy jakości wykonania zawiasów, które skutecznie utrzymują ekran w stabilnej pozycji, nie dopuszczając do jego chybotania.
Ciekawie prezentuje się także zestaw zamontowanych portów. Znajdziemy w nim bowiem aż 3 porty USB typu C, w tym dwa z obsługą interfejsu Thunderbolt. Do tego dochodzi jeszcze port USB 3.1 oraz gniazdo audio. Niektórzy użytkownicy z pewnością mogą narzekać na brak czytnika kart pamięci.
Lenovo Yoga S940 – matryca
Laptop sprzedawany jest w wersjach z dwoma matrycami – mowa tu o 14-calowym panelu Full HD oraz UHD. I choć oba modele zostały wykonane w technologii IPS, dzięki czemu gwarantują co najmniej przyzwoitą jakość obrazu, tak modele UHD są jednymi z najlepszych w tej kategorii cenowej.
Matryca obsługuje technologię HDR, dlatego gwarantuje naprawdę żywe, realistyczne barwy. Wspomnieć należy także o wysokiej luminancji wynoszącej 500 nitów, a także bardzo wysokim kontraście. Wszystko to przekłada się na doskonałe przeżycia podczas oglądania nowych filmów, a także na możliwość obsługi programów graficznych. Jedynym minusem jest tu błyszcząca powłoka ekranu, która słabo radzi sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Może dochodzić wtedy do obniżania widoczności wyświetlanych treści, dlatego tez najlepiej laptop sprawdza się w miejscach zacienionych.
Lenovo Yoga S940 – klawiatura i touchpad
Laptop został wyposażony w podświetlaną klawiaturę typu chicklet – zarówno wielkość klawiszy, jak i odstępy między nimi zapewniają bardzo wygodne, szybkie pisanie bezwzrokowe. Przyczepić można się wyłącznie do pomniejszonych klawiszy górnej i dolnej strzałki. Warto nadmienić, że skok klawiszy jest dość krótki, jednak sprężysta reakcja sprawia, że pisanie okaże się w pełni komfortowe. Wpływ na to ma także stosunkowo ciche działanie klawiatury. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy ocenić ją całkiem przyzwoicie.
To samo tyczy się szklanego touchpada, którego właściwości ślizgowe zapewniają precyzyjne operowanie kursorem. Do tego wszystkiego dochodzi sprawna obsługa gestów i dobre działanie zintegrowanych przycisków. Co dziwne, producent nie zdecydował się na zamontowanie czytnika linii papilarnych, który jest pewnym standardem w kategorii urządzeń biznesowych.
Lenovo Yoga S940 - wydajność
Jak już zostało wspomniane, największą wydajnością wyróżniają się konfiguracje oparte na procesorze Intel Core i7-8565U, który bardzo dobrze sprawdza się podczas obsługi nie tylko programów biznesowych, ale również zaawansowanych narzędzi multimedialnych, graficznych czy też projektowych.
Do tego wszystkiego dochodzi przyzwoita zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620. Jej możliwości, z oczywistych względów, są mocno ograniczone, jednak w ramach szeroko pojętego użytku biznesowego powinna okazać się wystarczająca. Pokazują to zresztą wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 43057 punktów. Recenzja Lenovo Yoga S940 objęła także test najmocniejszej konfiguracji w grach. Wyniki wskazują na to, ze laptop powinien poradzić sobie z klasykami, a także niektórymi tytułami przygotowanymi przez studia niezależne.
Lenovo Yoga S940 – wady i zalety
Do czynienia mamy z nowoczesnym, bardzo ciekawym ultrabookiem, który powinien zainteresować szerokie grono klientów biznesowych. Sprzęt zachwyca nie tylko pod względem designu, ale również wykorzystania matrycy UHD 4K, która zapewnia wspaniałe doznania wizualne. Niezwykle interesująco wygląda również sposób wykorzystania sztucznej inteligencji, choć z pewnością niektórzy mogą czuć się niekomfortowo z tym, że laptop śledzi ich ruchy.
Po stronie zalet zapisać należy także wysoką jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się zadowalającą wytrzymałością i sztywnością. Dodać do tego możemy także przyzwoity osprzęt, ciekawy zestaw portów, a także niskonapięciowe podzespoły, które dobrze radzą sobie z zadaniami, o których była mowa w tekście.
Do czego można się przyczepić? Dla niektórych problemem będzie cena Lenovo Yoga S940. Po stronie wad znajdzie się także błyszcząca powłoka ekranu oraz wlutowana pamięci RAM. Użytkownicy narzekają również na to, że laptop mocno się przegrzewa, co przekłada się na wahania wydajności procesora.
ZALETY
- Atrakcyjny design
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji
- Bardzo dobra matryca UHD HDR
- Niskonapięciowe procesory Intela
- Dyski twarde SSD M.2 PCIe
- Dobrze wykonany osprzęt
- Solidna, lekka obudowa
- Aż 3 porty USB typu C
WADY
- Wysokie ceny oferowanych konfiguracji
- Wlutowana pamięć RAM
- Błyszcząca powłoka matrycy
- Laptop mocno się nagrzewa, co wpływa na wydajność procesora
Lenovo Yoga S940 – podsumowanie, czy warto?
Przedstawiony wyżej ultrabook wyróżnia się na tle innych urządzeń z tej kategorii. Nie jest tani, jednak w zamian otrzymujemy atrakcyjny, nowoczesny sprzęt, który korzysta z nowych technologii, a także wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Mając to wszystko na uwagę, warto przyjrzeć się mu bliżej.
Komentarze (0)