Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Lenovo przygotowała odświeżoną wersję laptopa 2w1 z serii X1 Yoga. Na jakie zmiany możemy liczyć?

Sprzęt określany jest mianem konwertowalnej odmiany innego prestiżowego laptopa, a mianowicie ThinkPad X1 Carbon 7. Oba urządzenia stały się lżejsze, wyposażono je również w nowe podzespoły, które mają zapewnić jeszcze szersze możliwości obsługi.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście nie można zapominać także o ultramobilnym charakterze modelu Yoga 4. Zawiasy pozwalają na obrócenie ekranu o 360 stopni i wykorzystanie go w formie tabletu. Jak można się było domyślać, na rynek zostało wypuszczonych wiele konfiguracji sprzętowych, które warto przeanalizować.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 – dostępne konfiguracje

Specyfikacja techniczna omawianego laptopa jest bardzo zbliżona do modelu Carbon 7. Liczyć możemy więc przede wszystkim na niskonapięciowe podzespoły, które zostały dostosowane do obsługi programów biznesowych. Producent postarał się o przygotowanie co najmniej kilku różnych konfiguracji sprzętowych, choć trzeba przyznać, że każda z nich kosztuje bardzo dużo.

Dość szeroki wybór dotyczy przede wszystkim procesorów. W laptopie ThinkPad X1 Yoga 4 znaleźć możemy bowiem aż 4 różne układy z serii Intel Whiskey Lake-U. Bardzo często są one montowane w laptopach biznesowych – zapewniają z jednej strony więcej niż przyzwoitą wydajność, a z drugiej ograniczenie ilości pobieranej energii.

Najlepszym z czterech procesorów jest model Intel Core i7-8665U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi „zaledwie” 1900 MHz, jednak w razie potrzeby może zostać podbita aż do 4800 MHz dla jednego rdzenia w trybie turbo. Gwarantuje to doskonałe dostosowanie do aktualnego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest współczynnik TDP wynoszący 15 W, a także pamięć podręczna trzeciego poziomu, o pojemności 8 MB.

Zobacz Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4

Procesor spełnia wszystkie wymagania nowoczesnych, niskonapięciowych urządzeń. Zapewnia więcej niż przyzwoitą wydajność, która pozwoli na komfortową obsługę programów biznesowych, multimedialnych, graficznych, projektowych i wielu innych. Warto zwrócić uwagę na to, jakie wyniki uzyskiwał w programach diagnostycznych. Testy przeprowadzone w Cinebench R15 wskazały na średnią wynoszącą 180 punktów w trybie jednowątkowym i 600 punktów w trybie wielowątkowym. Jak na model niskonapięciowy, są to świetne rezultaty.

Podobnymi możliwościami wyróżnia się drugi z procesorów i7 montowanych w laptopie Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4. Mowa o modelu Intel Core i7-8565U, także czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Dysponuje on jednak nieco niższym taktowaniem (1800-4600 MHz). Jeśli natomiast chodzi o pamięć podręczną i współczynnik TDP, wszystko pozostaje bez zmian. Niewielkie różnice w taktowaniu przełożyły się na trochę niższą wydajność, co jednak nie powinno być problemem w ramach omawianego zastosowania. W testach Cinebench R15, układ ten uzyskał kolejno 174 i 584 punkty.

W nieco tańszych konfiguracjach znajdziemy natomiast procesory z serii i5. Mowa tu o dwóch modelach – Intel Core i5-8365U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-4100 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W) oraz Intel Core i5-8265U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3900 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W). Warto podkreślić, iż są one tylko trochę słabsze od modeli i7, dlatego też nie powinny mieć problemów z obsługą rozmaitych programów biznesowych czy też bardziej zaawansowanych narzędzi projektowych.

Jak wskazuje specyfikacja Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4, wszystkie wersje korzystają z pamięci RAM typu LPDDR3. Jest ona nieco przestarzała, jednak warto podkreślić, że jej taktowanie zostało nieco podbite, co przekłada się na lepsze działanie w programach. Wspomnieć należy także o wykorzystaniu dysków twardych typu SSD M.2, z interfejsem PCIe. Ich pojemność może wynieść nawet 2 TB. Co jednak najistotniejsze, gwarantują błyskawiczne działanie systemu operacyjnego.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 nie dysponuje dedykowaną kartą graficzną. Jest to przede wszystkim sprzęt mobilny, który ma zapewnić niski pobór energii. W związku z tym, skorzystać możemy wyłącznie ze zintegrowanej jednostki Intel UHD Graphics 620.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 – wygląd

Najnowszy model Yoga został zmniejszony względem poprzedniego, choć jego waga pozostała taka sama. Ma to zapewnić jeszcze większą wygodę pracy mobilnej. Wpływ na to ma oczywiście także ekran, którym możemy obracać do woli, przełączając się z trybu laptop w tryb tabletu. Ten konwertowalny sprzęt doskonale sprawdzi się w rozmaitych środkach transportu, dlatego okaże się dobrym wyborem dla osób, które często pracują w podróży.

Obudowa została wykonana z aluminium, dlatego też możemy liczyć na bardzo przyzwoitą wytrzymałość mechaniczną, zwłaszcza że przeszła ona testy wojskowe. Główny panel roboczy nie odkształca się podczas pracy, przyczepić można się jedynie do cienkiej klapy ekranu – trochę siły wystarczy, aby ją wygiąć. Pod względem designu, Yoga 4 prezentuje się bardzo dobrze. Żelaznoszara obudowa doskonale wpasowuje się w nowoczesny charakter sprzętu, dlatego powinna zadowolić większość użytkowników.

Wspomnieć warto również o zestawie portów. Jak na laptopa tej wielkości, jest on całkiem rozbudowany. Cieszy przede wszystkim dostęp do dwóch portów USB typu C, które obsługują interfejs Thunderbolt 3.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 – matryca

Poza bogatym wyborem podzespołów, potencjalni nabywcy sprzętu mogą liczyć również na dostęp do kilku rodzajów matryc. Yoga 4 korzysta bowiem z aż pięciu różnych ekranów, każdy z nich wyróżnia się przekątną wynoszącą 14 cali.

Najdroższe konfiguracje sprzętowe są wyposażane w matrycę IPS 4K UHD. Obsługują one technologię HDR400 i wyróżniają się wysoką luminancją. Wszystko to przekłada się na bardzo wysoką jakość generowanego obrazu. Zachwycają przede wszystkim kolory, które są bardzo żywe i realistyczne. Matryca ta doskonale sprawdzi się podczas pracy w programach graficznych, a także do oglądania filmów.

Na rynku znajdziemy również laptopy z matrycą IPS WQHD oraz Full HD – w tym przypadku należy wskazać 3 modele. Pierwszy jest standardowy, drugi zapewnia obniżony pobór energii, a trzeci został wyposażony w system PrivacyGuard, który sprawia, że dla osoby stojącej z boku wyświetlane treści stają się niewidoczne. Wszystkie te matryce zapewniają wysoką jakość obrazu, z której powinny być zadowoleni nawet najbardziej wymagający użytkownicy.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w odporną na zalanie, wyprofilowaną klawiaturę, która bardzo dobrze sprawdza się podczas codziennego użytkowania. Kształt klawiszy sprawia, że tworzenie dłuższych tekstów nie będzie nadmiernie męczące. Wpływ na to ma również ich skok, który jest wyraźny i przyjemny. Co ważne, producent postarał się o wytłumienie klawiatury, dlatego jej praca nie jest nadmiernie głośna. Oczywiście została ona wyposażona w podświetlenie LED. Na klawiaturze znalazł się również trackpoint.

Jeśli chodzi o touchpad, do czynienia mamy ze standardową płytką, którą spotkać można w wielu urządzeniach z serii Lenovo ThinkPad. Nie jest zbyt duża, jednak nie przeszkadza to w wygodnym operowaniu kursorem. Zwłaszcza że jej właściwości ślizgowe są bardzo przyzwoite. Obok touchpada, po prawej stronie, umieszczony został czytnik linii papilarnych.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, procesory montowane w oferowanych na rynku konfiguracjach X1 Yoga 4 spełniają wszystkie najważniejsze kryteria stawiane przed mobilnymi, niskonapięciowymi urządzeniami. Nie pobierają zbyt dużo energii, a przy tym zapewniają więcej niż przyzwoitą wydajność, pozwalającą na obsługę nie tylko podstawowych programów biznesowych. Potwierdzeniem tego są oczywiście przedstawione wyniki testów przeprowadzonych w Cinebench R15.

Zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620 nie gwarantuje dodatkowej mocy w szczególnie wymagających narzędziach. Jej możliwości są mocno standardowe. Wynika to oczywiście z tego, że korzysta z pamięci współdzielonej. Jej wyniki testów wydajnościowych również nie robią wrażenia – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią wynoszącą 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics osiągnęła ona poziom 42908 punktów.

Osoby liczące na to, że ThinkPad  X1 Yoga 4 okaże się ultramobilnym laptopem do gier, mogą się rozczarować. Oferowane na rynku konfiguracje sprawdzą się wyłącznie w produkcjach o niskich wymaganiach sprzętowych.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 – wady i zalety

Model Yoga 4 jest kierowany przede wszystkim do osób poszukujących nowoczesnego urządzenia ultramobilnego. Pod tym względem spisuje się świetnie. Kompaktowe wymiary, niewielka waga, a także solidna, wytrzymała obudowa – wszystko to ma ogromny wpływ na komfort pracy w podróży. Nie należy zapominać także o wysokiej jakości matrycach. W przypadku każdej konfiguracji możemy liczyć na przejrzysty, żywy obraz. Do tego dochodzi także możliwość wykorzystania laptopa w różnych trybach, na przykład tabletu.

Po stronie zalet sprzętu musi znaleźć się także bardzo wysoka jakość jego wykonania. Prezentuje się on naprawdę dobrze, dlatego powinien przykuć oko większości osób poszukujących laptopa klasy premium. Plus możemy postawić także przy niskonapięciowych procesorach Intel Whiskey Lake-U, szybkich dyskach twardych typu SSD, a także rozbudowanym zestawie portów. Nie można zapomnieć również o bardzo solidnym osprzęcie i dodatkach, na przykład w postaci czytnika linii papilarnych. Wyposażeniem dodatkowym Lenovo ThinkPad X1 Yoga może być także stacja dokująca.

Największą wadą sprzętu jest oczywiście jego bardzo wysoka cena. Każda dostępna na rynku konfiguracja kosztuje krocie, dlatego nie są one dla wszystkich. Narzekać można również na wykorzystanie nieco przestarzałej już pamięci RAM oraz na sporą podatność obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Możliwość pracy w różnych trybach (np. tabletu)
  • Atrakcyjna, solidna obudowa
  • Niskonapięciowe procesory
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Wysokiej jakości matryce
  • Szybkie dyski SSD
  • 2 porty USB typu C
  • Dodatki

WADY

  • Bardzo wysokie ceny
  • Pamięć RAM typu DDR3L
  • Podatność na zabrudzenia

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 – podsumowanie, czy warto?

Trudno nie rekomendować zakupu laptopa klasy premium. Należy jednak zdać sobie sprawę z wysokich cen oferowanych modeli. Jeśli jednak dysponujecie wystarczającym budżetem, możecie liczyć na sprzęt, którego wykonanie stoi na absolutnie najwyższym poziomie.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.