Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad X270 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

W ofercie firmy Lenovo dostępny jest ultramobilny laptop biznesowy ThinkPad X270. Czy warto go kupić?

Przez użytkowników doceniany jest przede wszystkim za niezwykle komfortową pracę mobilną. Kompaktowe rozmiary, niewielka waga i niskonapięciowe podzespoły – wszystko to ma zapewnić wygodną obsługę programów biznesowych i multimedialnych. Warto sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest i jak prezentuje się jakość wykonania sprzętu.

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad X270 – dane techniczne oraz cena

Należy pamiętać również o tym, że na rynku dostępnych jest kilka konfiguracji sprzętowych. Co prawda nie różnią się one jakoś znacząco, jednak warto porównać ze sobą kilka elementów.

Lenovo ThinkPad X270 – dostępne konfiguracje

Premiera omawiane serii laptopów miała miejsce już jakiś czas temu, dlatego znajdziemy w nich procesory Intela siódmej generacji. To jednak nie oznacza, że nie będą one w stanie spełnić wymagań najważniejszych programów biurowych i multimedialnych. Wręcz przeciwnie. Są to modele niskonapięciowe, które wyróżniają się bardzo przyzwoitą mocą obliczeniową.

Najdroższym modelem będzie oczywiście Lenovo ThinkPad X270 i7. Producent zdecydował się na wykorzystanie dwurdzeniowego i czterowątkowego układu Intel Core i7-7500U. Wyróżnia się on częstotliwością taktowania na poziomie od 2700 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3500 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi również 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP procesora wynosi 15 W, a więc tyle samo, co w przypadku większości niskonapięciowych układów Intela.

Co nam mówi powyższa specyfikacja? Procesor ten jest niezwykle popularny wśród klientów biznesowych, ponieważ dobrze radzi sobie z obsługą wszystkich standardowych programów (i nie tylko), zapewniając jednocześnie niewielki pobór energii. Może on zostać wykorzystany również do pracy w bardziej zaawansowanych narzędziach graficznych i projektowych. Jest to więc urządzenie bardzo uniwersalne, co zresztą potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. Na platformie Cienebch R15, układ ten uzyskał średni wynik na poziomie 144 punktów w trybie jednowątkowym i 340 punktów w trybie wielowątkowym. Są to rezultaty przyzwoite, akurat do zastosowania biznesowego.

Na rynku znaleźć można również model laptopa Lenovo ThinkPad X270 i5. Mowa tu o konfiguracjach z procesorem Intel Core i5-7200U. Ponownie mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i czterowątkowym, który jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem niż model i7. Mieści się ono w przedziale od 2500 MHz do 3100 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Niższe parametry przekładają się na słabszą wydajność, jednak należy podkreślić, że różnice między procesorem z serii i5 a i7 nie są duże i wynoszą zaledwie kilka-kilkanaście procent. W testach przeprowadzonych w programie Cinebench R15, układ i5-7200U uzyskał kolejno 128 i 327 punktów.

Niestety, żaden z modeli laptopa Lenovo ThinkPad X270 nie został wyposażony w dedykowaną kartę graficzną, dlatego musimy ograniczyć się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel HD Graphics 620, wyróżniająca się taktowaniem rdzenia na poziomie od 300 MHz w trybie bazowym do 1000 MHz w trybie turbo. Ze względu na wykorzystanie pamięci współdzielonej, jej możliwości są mocno ograniczone. Nie pozwoli więc na obsługę szczególnie wymagających narzędzi graficznych czy też nowych gier.

Lepiej wygląda to w przypadku dysków twardych. Omawiane laptopy występują bowiem na rynku z dyskami SSD M.2 z interfejsem PCIe, które gwarantują znaczne przyspieszenie działanie systemu operacyjnego w porównaniu do dysków talerzowych (HDD). Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać ilość pamięci RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkich kości typu DDR4, o taktowaniu 2133 MHz. Niestety, działają one wyłącznie w trybie jednokanałowym.

Lenovo ThinkPad X270 – wygląd

Do czynienia mamy z niewielkim, poręcznym urządzeniem, które ma zapewnić komfortową pracę nie tylko przy biurku, ale również (a nawet przede wszystkim) w podróży. Należy uczciwie przyznać, że pod tym względem Lenovo ThinkPad X270 spisuje się bardzo dobrze. Jedynym mankamentem jest dość wysokie nagrzewanie się sprzętu podczas pracy na najwyższych obrotach. Dotyczy to obsługi szczególnie wymagających programów.

Poza kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, laptopy z omawianej serii wyróżniają się także bardzo przyzwoitą wytrzymałością mechaniczną. Ich obudowy zostały co prawda wykonane głównie z tworzyw sztucznych, jednak wzmocniono je włóknem szklanym. Pozwoliło to uzyskać zadowalającą sztywność konstrukcji, dzięki czemu nie tak łatwo jest ją wygiąć.

Na plus należy zaliczyć także racę zawiasów, które pozwalają odchylić ekran na płasko. Pracują płynnie i zawsze utrzymują wyświetlacz w stabilnej pozycji. Plus możemy postawić także przy zestawie portów, który, jak na tego typu sprzęt, jest całkiem rozbudowany. W niektórych konfiguracjach znaleźć możemy nie tylko podstawowe elementy, ale również czytniki kart chipowych oraz złącza dokowania.

Lenovo ThinkPad X270 – matryca

Pod względem montowanych matryc, seria X270 jest bardzo zróżnicowany. Każdy laptop dysponuje ekranem o przekątnej 12,5 cali, jednak znaleźć możemy modele HD oraz Full HD. Do tego dochodzi podział na konfiguracje z matrycami wykonanymi w technologii TN i IPS. Wyższą jakość obrazu zapewnia nam ta druga – użytkownicy powinni być zadowoleni przede wszystkim z lepszego odwzorowania kolorów i zadowalającej luminancji.

Warto podkreślić, że każda matryca w Lenovo ThinkPad X270 została wyposażona w matową powłokę, dlatego dobrze sprawdzają się podczas użytkowania przy zwiększonym nasłonecznieniu. Nie musimy martwić się wtedy drastycznym spadkiem widoczności generowanych treści.

Lenovo ThinkPad X270 – klawiatura i touchpad

W biznesowych laptopach z serii X270 zamontowana została odporna na zalanie klawiatura wyspowa, która, pomimo zmniejszonych rozmiarów, sprawdza się bardzo dobrze. Wielkość klawiszy sprzyja szybkiemu tworzeniu długich tekstów, a użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawiatura nie jest  głośna.

Na plus należy zaliczyć także skok klawiszy oraz ich reakcję. Oczywiście nie można zapomnieć o zaimplementowanym podświetleniu i wszelkich dodatkach, takich jak trackpoint oraz czytnik linii papilarnych, który został zamontowany pod klawiszami strzałek. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe sprawiają, że praca okaże się bardzo komfortowa.

Lenovo ThinkPad X270 – wydajność

Niskonapięciowe procesory Intela siódmej generacji nie są zespołami najnowszymi, jednak nadal cieszą się dużą popularnością, także wśród klientów biznesowych. Wynika to przede wszystkim z ich wysokiej efektywności energetycznej oraz przyzwoitej wydajności, którą potwierdzają testy diagnostyczne.

Jak natomiast wygląda sprawa ze zintegrowaną kartą graficzną? Intel HD Graphics 620 z oczywistych względów nie zapewnia nam zbyt wielu możliwości. Pozwoli na obsługę podstawowych programów, a także gier, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Również wyniki uzyskiwane w testach nie są specjalnie wysokie. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 1508 punktów, natomiast w 3DMark Unlimited Graphics wyniosła ona 79066 punktów. Z obsługą jakich gier powinna sobie poradzić?

Lenovo ThinkPad X270 – wady i zalety

Laptopy z omawianej serii kierowane są przede wszystkim do osób poszukujących ultramobilnych sprzętów. Bardzo dobrze sprawdzają się w podróży, zapewniając przy tym wydajność, która pozwala nie tylko na wygodne oglądanie filmów czy przeglądanie zasobów internetowych, ale również obsługę wielu programów biurowych i biznesowych.

Po stronie zalet z pewnością trzeba zapisać także możliwość wyboru konfiguracji sprzętowych różniących się procesorami i matrycami. Nie możemy zapomnieć też o wzmocnionej obudowie, dobrze wykonanym osprzęcie i szerokim zestawie portów, w którym znaleźć możemy również pewne dodatki (tylko w wybranych modelach).

Co natomiast powinniśmy zapisać po stronie wad? Przede wszystkim brak dedykowanej karty graficznej, co w pewien sposób ogranicza nasze możliwości wykorzystania sprzętu, a także mocne nagrzewanie się laptopa, głośną pracę przy maksymalnym obciążeniu oraz wykorzystanie pamięci RAM działającej wyłącznie w trybie jednokanałowym.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Przyzwoite, niskonapięciowe procesory
  • Szybkie dyski SSD M.2 PCIe
  • Wzmacniana obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Możliwość wyboru spomiędzy kilku rodzajów matryc
  • Szeroki zestawy portów

WADY

  • Brak laptopa z dedykowaną kartą graficzną
  • Laptop mocno się nagrzewa i jest głośny podczas pracy przy maksymalnym obciążeniu
  • Pamięć RAM działa wyłącznie w trybie jednokanałowym

Lenovo ThinkPad X270 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie mobilnego sprzętu o przyzwoitej wydajności i nie przeszkadza Wam brak dedykowanej karty graficznej, Lenovo ThinkPad X270 okaże się dobrym wyborem. Zwłaszcza że laptopy zostały wykonane z dbałością o szczegóły.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.