Udostępnij
Skomentuj

Lenovo Legion Y740 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

W ofercie firmy Lenovo znalazł się nowy laptop gamingowy. Co potrafi model Y740 i czy warto go kupić?

Najważniejszą informacją w przypadku Y740 wydaje się być to, iż występuje on na rynku w wersji 15-calowej i 17-calowej. To jednak nie wszystko, ponieważ oferowane konfiguracje są zróżnicowane także pod względem najważniejszych podzespołów.

Lenovo Legion Y740 – dane techniczne oraz cena

Producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów Intela ósmej generacji, a także karty graficzne z serii Nvidia GeForce RTX 20. Gracze mogą więc oczekiwać naprawdę sporej mocy obliczeniowej i wysokich cen za najlepsze modele laptopa.

Lenovo Legion Y740 – dostępne konfiguracje

Szybki rzut oka na powyższą specyfikację techniczną pozwala wysnuć wniosek, iż producent poszedł przede wszystkim w wydajność. Zastosowane podzespoły mają zapewnić doskonałą obsługę wszystkich nowych gier z segmentu AAA.

Oczywiście ostateczna moc obliczeniowa jest zależna od wybranej konfiguracji techniczne. A jest w czym wybierać. Analizę warto rozpocząć oczywiście od procesorów Intel Coffee Lake. Do wyboru mamy dwa modele. W laptopach droższych montowany jest układ Intel Core i7-8750H. Dysponuje on sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami, dzięki czemu bardzo dobrze radzi sobie podczas obsługi szczególnie wymagających gier, robiących użytek z wielu fizycznych rdzeni. Na uwagę zasługuje także częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi ona 2200 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita aż do 4100 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Zobacz Lenovo Legion Y740

Nie ma wątpliwości, iż jest to procesor o prawdziwie gamingowej wydajności. Bez większych problemów poradzi sobie nie tylko z nowymi grami, ale również wieloma programami specjalistycznymi, wykorzystywanym chociażby do obróbki grafiki i wideo czy też tworzenia modeli 3D. Wszystko to potwierdzają testy diagnostyczne, przeprowadzane między innymi w programie Cinebench R15. Średnia wykonanych testów wskazuje na 173 punkty w trybie jednowątkowym i aż 1116 w trybie wielowątkowym – dodatkowe rdzenie robią więc swoje. Wybór tego właśnie układu CPU okaże się zakupem na lata.

Drugim z procesorów montowanych w laptopie Lenovo Legion Y740 jest Intel Core i5-8300H. Tym razem mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Jego częstotliwość taktowania wynosi 2300 MHz w trybie bazowym, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4000 MHz. Dysponuje on również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a jego współczynnik TPD wynosi 45 W.

Ze względu na mniejszą ilość rdzeni i wątków, jest to proces słabszy od modelu i7, jednak jego wydajność także pozwoli na bezproblemową obsługę wszystkich nowych gier. Nie musimy więc martwić się, że któraś z nowszych produkcji spowoduje znaczne spowolnienie działania sprzętu. Bardzo dobrze prezentują się również wyniki Cinebench R15 – procesor uzyskał kolejno 173 i 1116 punktów.

Na kilka możliwości wyboru możemy liczy także w przypadku kart graficznych. To tutaj ujawnia się też największa różnica między Lenovo Legion Y740 17 a modelem 15-calowym. Tylko w tym pierwszym laptopie znaleźć można bowiem kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q, która obecnie jest jedną z najwydajniejszych jednostek gamingowych dostępnych na rynku.

Dysponuje 8 GB pamięć typu GDDR6, co gwarantuje ogromną wręcz moc obliczeniową. Jeśli dodamy do tego wysokie taktowanie rdzenia i pamięci (12000 MHz!), otrzymamy kartę na lata. Pozwoli ona na komfortową rozgrywkę na najwyższych detalach graficznych w każdej grze.

Pozostałe konfiguracje laptopa 17-calowego, a także wersje 15-calowe korzystają z dwóch nieco słabszych jednostek. Nie oznacza to jednak, że nie zapewniają one sporej wydajności. Wręcz przeciwnie. Mowa bowiem o kartach Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q z 8 GB pamięci GDDR6, a także Nvidia GeForce RTX 2060 z 6 GB pamięci GDDR6. Poza wysoką wydajnością, która pozwala na uruchomienie każdej gry, jednostki z serii RTX obsługują również technologię Ray Tracingu, który zwiększa realizm efektów świetlnych, zdecydowanie podnosząc jakość oprawy graficznej.

Specyfikacja Lenovo Legion Y740 wskazuje również wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4. W większości modeli znaleźć można kości o taktowaniu 2400 MHz (maksymalna pojemność 32 GB), jednak oferowane są także konfiguracje z pamięcią DDR4-3200 (maksymalnie 16 GB). Na koniec pozostaje tylko dobrać dyski twarde – najczęściej spotykane są różne konfiguracje dysków HDD z SSD M.2 PCIe, które gwarantują znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego.

Lenovo Legion Y740 – wygląd

Jak można się domyślić, obie wersje laptopa różnią się pod względem wagi. Lenovo Legion Y740 15 waży 2,2 kg, natomiast model 17-calowy 2,8 kg. Różnica dotyczy także poręczności. Większe urządzenia posłużą nam do użytku stacjonarnego, zapewniając w zamian większa przestrzeń roboczą, która w grach okaże się bardzo przydatna.

W każdej wersji laptop jest dość masywny. Wynika to oczywiście z konieczności wykorzystania rozbudowanego systemu chłodzenia. Został on oparty na dwóch pokaźnych wentylatorach, które mają utrzymywać niskie temperatury podczas obsługi najbardziej wymagających gier. Co z pewnością zadowoli wielu graczy, design laptopa stanowi połączenie gamingowego charakteru z elegancją typową dla laptopów biznesowych. Ciemna, dość prosta bryła jest przełamywana kolorowym oświetleniem klawiatury i wylotów powietrza. Może ono być dowolnie dostosowywane, co pozwala przygotować własne efekty.

Obudowa laptopa została wykonana całkowicie z aluminium. Dzięki temu, konstrukcja jest bardzo wytrzymała. Zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się pod naporem, co oczywiście należy zapisać po stronie zalet sprzętu. To samo tyczy się zestawu portów, który w każdej konfiguracji wygląda tak samo. Niestety, zabrakło miejsca na czytnik kart pamięci.

Lenovo Legion Y740 – matryca

Wybór między laptopem 15-calowym a 17-calowym jest sprawą czysto indywidualną. W pierwszym przypadku zyskujemy większa mobilność, natomiast ekran 17-calowy zapewnia większą przestrzeń roboczą – dzięki temu możemy dostrzec więcej, gry również prezentują się lepiej.

Co jednak najważniejsze, każdy laptop dysponuje matrycą Full HD, obsługująca technologię Dolby Vision, zapewniającą 72-procentowe pokrycie gamy kolorów, luminancję wynoszącą 500 nitów, a także odświeżanie na poziomie 144 Hz. Wszystkie te parametry gwarantują naprawdę wysoką jakość obrazu, doskonale dopasowaną do gier. Liczyć możemy więc na płynny obraz, bez żadnych rwań czy innych problemów. Jak wskazują opinie użytkowników, ekran jest bardzo dobrze skalibrowany, dlatego gry instalować możemy już po wyjęciu laptopa z pudełka. Na pochwałę zasługuje także antyrefleksyjna powłoka, która dobrze radzi sobie z silnym światłem padającym na ekran. Nie powoduje ono znacznych spadków widoczności.

Lenovo Legion Y740 – klawiatura i touchpad

Jak na gamingowego laptopa przystało, model Y740 został wyposażony w wysokiej jakości klawiaturę, która bardzo dobrze sprawdza się w grach. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim wykonanie klawiszy, które wyróżniają się wyraźnym skokiem i precyzyjnym działaniem. Co równie ważne, ich działanie nie jest przesadnie głośne.

Co dziwne, w modelu 15-calowym zabrakło panelu numerycznego. Pojawiły się wyłącznie klawisze funkcyjne, umieszczone obok właściwej klawiatury, po lewej stronie. Dla niektórych graczy może być to spory problem. Każda konfiguracja korzysta natomiast z podświetlenie RGB, które można łatwo dostosowywać do własnych preferencji. Jeśli chodzi o touchpad, dobrze spełnia on swoje funkcje. Jego wielkość, a także właściwości ślizgowe sprawiają, że praca na nim jest wygodna.

Lenovo Legion Y740 – wydajność

Każdy test Lenovo Legion Y740 wskazuje, że mamy do czynienia z niezwykle wydajną maszyną gamingową, która pozwoli na obsługę wszystkich nowych gier na najwyższych detalach graficznych. Jest to zasługa zarówno użytych procesorów, jak i kart graficznych.

Wrażenie robi przede wszystkim jednostka Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q z aż 8 GB pamięci typu GDDR6. Jak pokazują testy wydajnościowe, jest to karta, która okaże się wystarczająca przez kilka najbliższych lat. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka ta uzyskała imponującą średnią na poziomie 27812 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 438431 punktów. Dzięki niej, nie musicie przejmować się czymś takim jak ilość klatek na sekundę.

Lenovo Legion Y740 – wady i zalety

Oczywiście największym atutem omawianego laptopa jest jego ogromna wydajność. Każda konfiguracja, nie tylko Lenovo Legion Y740 RTX 2080, zapewni moc obliczeniową, która pozwali na uruchomienie wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta nie zmieni się w przeciągu najbliższych kilku lat. Na uwagę zasługują zwłaszcza karty graficzne z serii GeForce RTX 20, które obsługują technologię Ray Tracingu.

Po stronie zalet modelu Y740 znaleźć muszą się również wysokiej jakości matryce, której parametry powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających graczy. Do tego dodać można również bogaty zestaw portów, świetny osprzęt i możliwość wyboru między modelem 15- a 17-calowym.

A czy Lenovo Legion Y740 ma wady? Oczywiście. Wiele osób w pierwszej kolejności wymieni oczywiście bardzo wysokie ceny, jednak to nie wszystko. Przyczepić można się do braku panelu numerycznego w laptopach 15-calowych, braki czytnika kart pamięci, a także do krótkiej żywotności baterii (zaledwie 5-6 godzin na minimalnym obciążeniu).

ZALETY

 • Doskonała wydajność
 • Karty graficzne GeForce RTX 2000
 • Wysokiej jakości matryce
 • Możliwość wyboru modelu 15-calowego lub 17-calowego
 • Wytrzymała, aluminiowa obudowa
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Ciche działanie systemu chłodzenia

WADY

 • Wysokie ceny
 • Brak panelu numerycznego w laptopach 15-calowych
 • Brak czytnika linii papilarnych
 • Krótka żywotność baterii

Lenovo Legion Y740 – podsumowanie, czy warto?

Model Y740 to doskonała maszyna gamingowa, która przez kilka najbliższych lat upora się z obsługą nowych gier. Jeśli więc dysponujecie wystarczającym budżetem i poszukujecie bardzo wydajnego laptopa, Lenovo Legion Y740 okaże się dobrym wyborem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.