https://www.morele.net/wiadomosc/laptop-dla-studenta-czy-tablet-jak-wybrac-polecane-modele/936/ 2017-12-22 10:33:22.000000

Laptop dla studenta czy tablet? Jak wybrać? Polecane modele.

Niemal każda osoba wybierająca się na studia prędzej czy później postanowi kupić laptopa. Powodów jest kilka: jego mobilność, także w czasie podróży pomiędzy uczelnią a rodzimym miastem czy niewielkie rozmiary. Laptop okazuje się bardzo dobrym kompanem podczas wykładów czy ćwiczeń, umożliwiając robić notatki od razu w formie elektronicznej. Jednak już nie tylko studenci szukają notebooka. Coraz więcej uczniów szkół średnich także interesuje się jego zakupem. Co w takim razie powinien mieć idealny laptop dla studenta? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze notebooka dla licealisty? A może lepszym zakupem okaże się tablet?

Do czego będzie wykorzystywany?

Laptop dla ucznia lub studenta musi spełnić dwa podstawowe kryteria:

 • służyć do nauki
 • pozwolić na rozrywkę m.in. gry, oglądanie filmów, słuchanie muzyki.

Są to dwa warunki, które przy ograniczonym budżecie mogą się wykluczać, przez co znalezienie odpowiedniego modelu może zająć dużo czasu.

Dlatego też warto już na samym początku zastanowić się, do czego laptop będzie częściej wykorzystywany: do specjalistycznego oprogramowania, robienia notatek na wykładach czy też do zadań multimedialnych i czysto rozrywkowych.

Na co zwracać uwagę?

Wydajność

Trudno wskazać najlepsze rozwiązanie, jako że studenci różnych kierunków mają inne potrzeby, podobnie jak uczniowie. Warto jednak zainwestować w laptopa z szybkim procesorem np. z serii Intel Core, dzięki czemu praca będzie szybsza i komfortowa. Nie będzie także problemu z obsługą multimediów. Jeśli laptop ma służyć także jako maszyna do grania, konieczny będzie zakup notebooka z dedykowaną kartą graficzną nVidia GeForce lub AMD Radeon. Należy jednak liczyć się z wyższą ceną za sprzęt.

Czas pracy na baterii

Chodząc na wykłady czy lekcje w szkole, nie zawsze jest możliwość podłączenia laptopa do gniazdka. Ponadto akumulator to dodatkowy ciężar do noszenia. Dlatego też warto poszukać notebooka, który oferuje jak najdłuższy czas pracy na baterii, wynoszący minimum 3-4 godziny. Nie zawsze jednak dane podane przez producentów znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Aby uniknąć rozczarowania, najlepiej zapoznać się z testami i recenzjami poszczególnych modeli, gdzie na pewno znajdzie się informacja o czasie pracy na akumulatorze i to przy różnych zastosowaniach.

Rozmiary

Rozmiary

Pamiętając o mobilności i częstym przenoszeniu notebooka, z uczelni lub szkoły do wynajętego mieszkania (lub akademika), z mieszkania do rodzinnego miasta, czy z jednych zajęć na drugie, warto znaleźć sprzęt, który będzie lekki, a jednocześnie niezbyt duży. W takim przypadku jednym z najbardziej oczywistych wyborów są ultrabooki (które jednocześnie zapewniają przyzwoitą wydajność oraz długi czas pracy na baterii) oraz netbooki. Zdarzają się jednak modele, które nie zostały przypisane do powyższych kategorii, a które spełniają kryteria postawione mobilnym komputerom

Z pewności należy omijać szerokim łukiem notebooki, które ważą więcej niż 2,5 kg i mają matrycę większą niż 15,6 cala. Taki sprzęt sprawdzi się na biurku i przy sporadycznych podróżach, a nie przy codziennym noszeniu.

Budżet

Cena laptopa dla młodzieży, szczególnie studentów, odgrywa najczęściej bardzo znaczącą rolę. Warto więc zastanowić się, jakie elementy oraz parametry są najważniejsze i koniecznie powinny znaleźć się w laptopie. Jeśli więc najnowsze gry na najwyższych detalach będą uruchamiane rzadko, lepiej odpuścić sobie sprzęt gamingowy na rzecz bardziej mobilnego rozwiązania.

Ranking laptopów do 1500 zł

1.

                            Laptop Lenovo V110-15 (80TL00BGPB)
Laptop Lenovo V110-15 (80TL00BGPB)
Laptop Lenovo V110-15 (80TL00BGPB)
2.

                            Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80QQ00P8PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80QQ00P8PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80QQ00P8PB)
3.

                            Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80MJ00Q4PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80MJ00Q4PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80MJ00Q4PB)
Pokaż więcej produktów

Kultura pracy

Jest to element, o którym bardzo często zapomina się, przeszukując oferty sklepów. Należy jednak pamiętać, że głośny notebook będzie przeszkadzał wszystkim wokół, zarówno prowadzącemu zajęcia jak i studentom obok. Kultury pracy, szczególnie pod większym obciążeniem, nie da się sprawdzić ani w specyfikacji, ani przy krótkiej prezentacji pokazowej. Rozwiązaniem jest zapoznanie się z testami oraz opiniami innych użytkowników.

Modem 3G

Będąc często w podróży np. dojeżdżając codziennie na uczelnię pociągiem, można pokusić się o zakup laptopa z wbudowanym modemem 3G, który pozwoli na korzystanie z Internetu, nawet gdy w pobliżu nie ma dostępnej sieci bezprzewodowej. Nie jest to jednak konieczne, gdy dysponuje się zewnętrznym modemem podpinanym do portu USB.

Oprogramowanie

Oprogramowanie

Przed zakupem laptopa, warto najpierw dowiedzieć się, jakie oprogramowanie udostępnia uczelnia. Na niektórych wydziałach można otrzymać darmową licencję na korzystanie z systemu operacyjnego Windows, na innych duże zniżki na zakup specjalistycznych programów potrzebnych w czasie studiów lub na szkolnych lekcjach. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na kupno laptopa o lepszych parametrach.

Warto również poszukać promocji w sklepach internetowych, w których oferowane są laptopy z oprogramowaniem Office. Dzięki temu za niewiele wyższą cenę otrzymuje się w pełni legalny pakiet biurowy.

Laptop dla studenta informatyki

Na studia informatyczne nie jest potrzebny bardzo szybki komputer, jednak powinien zapewniać komfort pracy. Warto zwrócić uwagę na ekran, który nie powinien być mniejszy niż 15,6 cala i najlepiej o podwyższonej rozdzielczości np. 1600x900 pikseli. Da to dość duży obszar roboczy, a tym samym komfort pisania kodu. Laptop powinien mieć również wygodną klawiaturę, która po dłuższym korzystaniu nie zmęczy dłoni. Warto jednak pamiętać, że laptopa należy dopasować do wybranej specjalizacji. Jeśli jest to np. projektowanie gier komputerowych należy rozważyć notebooki o lepszej wydajności (zarówno pod względem procesora jak i karty graficznej).

Laptop dla studenta architektury

Student architektury musi korzystać z zasobożernego oprogramowania np. Autocada. Dlatego też konieczna jest inwestycja w wydajny procesor, najlepiej czterordzeniowy, ale i niezłą kartą graficzną. Z pewnością przyda się również matowa matryca o rozdzielczości Full HD. Taki laptop nie będzie tani, jednak zapewni komfortową i szybką pracę.

Laptop czy netbook dla studenta

Netbook, podobnie jak ultrabook, to bardzo dobre rozwiązanie dla humanistów i studentów, którzy szukają komputera do robienia notatek, przeglądania stron www oraz pisania prac. Są lekkie, mniejszych rozmiarów, a przy tym zapewniają dość długi czas pracy na baterii. Laptop to urządzenie, które przyda się przede wszystkim na uczelniach technicznych, gdzie wyższa wydajność oraz większy ekran jest jak najbardziej wskazany.

Laptop z funkcją tabletu

Laptopy, które można przekształcić w tablet, nazywa się konwertowalnymi lub hybrydami. Obecnie są to najczęściej ultrabooki, lekkie, niewielkie i wydajne maszyny, wyposażone w dotykowy ekran. Działają pod kontrolą systemu Windows 8. Dla studenta taki laptop może być idealnym rozwiązaniem, który pozwoli zarówno komfortowo pracować dzięki klawiaturze jak i wykorzystywać go w celach rozrywkowych jako tablet.

Sprawdź naszą ofertę.

Tablet czy laptop dla studenta?

Nie zawsze laptop okazuje się słusznym rozwiązaniem. W końcu jest to maszyna, która musi odpowiednio więcej ważyć, by zachować trwałość i jakość wykonania, a jednocześnie nie da się jej zmniejszyć poniżej pewnego pułapu. Alternatywą są tablety. Co prawda nie nadadzą się studentom na uczelniach technicznych, na których będzie wymagana obsługa bardziej wymagających programów, jednak świetnie sprawdzą się w plecakach i torebkach studentów nie potrzebujących wydajnych maszyn. Tablet jest jeszcze mniejszy i lżejszy niż ultrabook, a jego jedyną niedogodnością może okazać się tylko brak fizycznej klawiatury (który można bardzo szybko rozwiązać za pomocą doczepianej klawiatury). Dla studenta idealnym rozwiązaniem będą tablety działające pod kontrolą iOS oraz Windows. Szczególnie te drugie wydają się być ciekawą alternatywną dla notebooków ze względu na możliwość instalacji oprogramowania znanego ze zwykłych komputerów.

Co w takim razie powinien mieć dobry tablet dla studenta?

 • Możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych (klawiatura, myszka, a czasem także monitor)
 • Obsługę zewnętrznych modemów 3G lub wbudowany modem, co pozwoli uniezależnić się od sieci bezprzewodowych np. poza uczelnią.
 • System operacyjny iOS lub Windows 8
 • mocną i trwałą obudowę ze względu na częste przenoszenia.
Polecane artykuły
 

Do czego będzie wykorzystywany?

Laptop dla ucznia lub studenta musi spełnić dwa podstawowe kryteria:

 • służyć do nauki
 • pozwolić na rozrywkę m.in. gry, oglądanie filmów, słuchanie muzyki.

Są to dwa warunki, które przy ograniczonym budżecie mogą się wykluczać, przez co znalezienie odpowiedniego modelu może zająć dużo czasu.

Dlatego też warto już na samym początku zastanowić się, do czego laptop będzie częściej wykorzystywany: do specjalistycznego oprogramowania, robienia notatek na wykładach czy też do zadań multimedialnych i czysto rozrywkowych.

Na co zwracać uwagę?

Wydajność

Trudno wskazać najlepsze rozwiązanie, jako że studenci różnych kierunków mają inne potrzeby, podobnie jak uczniowie. Warto jednak zainwestować w laptopa z szybkim procesorem np. z serii Intel Core, dzięki czemu praca będzie szybsza i komfortowa. Nie będzie także problemu z obsługą multimediów. Jeśli laptop ma służyć także jako maszyna do grania, konieczny będzie zakup notebooka z dedykowaną kartą graficzną nVidia GeForce lub AMD Radeon. Należy jednak liczyć się z wyższą ceną za sprzęt.

Czas pracy na baterii

Chodząc na wykłady czy lekcje w szkole, nie zawsze jest możliwość podłączenia laptopa do gniazdka. Ponadto akumulator to dodatkowy ciężar do noszenia. Dlatego też warto poszukać notebooka, który oferuje jak najdłuższy czas pracy na baterii, wynoszący minimum 3-4 godziny. Nie zawsze jednak dane podane przez producentów znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Aby uniknąć rozczarowania, najlepiej zapoznać się z testami i recenzjami poszczególnych modeli, gdzie na pewno znajdzie się informacja o czasie pracy na akumulatorze i to przy różnych zastosowaniach.

Rozmiary

Rozmiary

Pamiętając o mobilności i częstym przenoszeniu notebooka, z uczelni lub szkoły do wynajętego mieszkania (lub akademika), z mieszkania do rodzinnego miasta, czy z jednych zajęć na drugie, warto znaleźć sprzęt, który będzie lekki, a jednocześnie niezbyt duży. W takim przypadku jednym z najbardziej oczywistych wyborów są ultrabooki (które jednocześnie zapewniają przyzwoitą wydajność oraz długi czas pracy na baterii) oraz netbooki. Zdarzają się jednak modele, które nie zostały przypisane do powyższych kategorii, a które spełniają kryteria postawione mobilnym komputerom

Z pewności należy omijać szerokim łukiem notebooki, które ważą więcej niż 2,5 kg i mają matrycę większą niż 15,6 cala. Taki sprzęt sprawdzi się na biurku i przy sporadycznych podróżach, a nie przy codziennym noszeniu.

Budżet

Cena laptopa dla młodzieży, szczególnie studentów, odgrywa najczęściej bardzo znaczącą rolę. Warto więc zastanowić się, jakie elementy oraz parametry są najważniejsze i koniecznie powinny znaleźć się w laptopie. Jeśli więc najnowsze gry na najwyższych detalach będą uruchamiane rzadko, lepiej odpuścić sobie sprzęt gamingowy na rzecz bardziej mobilnego rozwiązania.

Ranking laptopów do 1500 zł

1.

                            Laptop Lenovo V110-15 (80TL00BGPB)
Laptop Lenovo V110-15 (80TL00BGPB)
Laptop Lenovo V110-15 (80TL00BGPB)
2.

                            Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80QQ00P8PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80QQ00P8PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80QQ00P8PB)
3.

                            Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80MJ00Q4PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80MJ00Q4PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD (80MJ00Q4PB)
Pokaż więcej produktów

Kultura pracy

Jest to element, o którym bardzo często zapomina się, przeszukując oferty sklepów. Należy jednak pamiętać, że głośny notebook będzie przeszkadzał wszystkim wokół, zarówno prowadzącemu zajęcia jak i studentom obok. Kultury pracy, szczególnie pod większym obciążeniem, nie da się sprawdzić ani w specyfikacji, ani przy krótkiej prezentacji pokazowej. Rozwiązaniem jest zapoznanie się z testami oraz opiniami innych użytkowników.

Modem 3G

Będąc często w podróży np. dojeżdżając codziennie na uczelnię pociągiem, można pokusić się o zakup laptopa z wbudowanym modemem 3G, który pozwoli na korzystanie z Internetu, nawet gdy w pobliżu nie ma dostępnej sieci bezprzewodowej. Nie jest to jednak konieczne, gdy dysponuje się zewnętrznym modemem podpinanym do portu USB.

Oprogramowanie

Oprogramowanie

Przed zakupem laptopa, warto najpierw dowiedzieć się, jakie oprogramowanie udostępnia uczelnia. Na niektórych wydziałach można otrzymać darmową licencję na korzystanie z systemu operacyjnego Windows, na innych duże zniżki na zakup specjalistycznych programów potrzebnych w czasie studiów lub na szkolnych lekcjach. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na kupno laptopa o lepszych parametrach.

Warto również poszukać promocji w sklepach internetowych, w których oferowane są laptopy z oprogramowaniem Office. Dzięki temu za niewiele wyższą cenę otrzymuje się w pełni legalny pakiet biurowy.

Laptop dla studenta informatyki

Na studia informatyczne nie jest potrzebny bardzo szybki komputer, jednak powinien zapewniać komfort pracy. Warto zwrócić uwagę na ekran, który nie powinien być mniejszy niż 15,6 cala i najlepiej o podwyższonej rozdzielczości np. 1600x900 pikseli. Da to dość duży obszar roboczy, a tym samym komfort pisania kodu. Laptop powinien mieć również wygodną klawiaturę, która po dłuższym korzystaniu nie zmęczy dłoni. Warto jednak pamiętać, że laptopa należy dopasować do wybranej specjalizacji. Jeśli jest to np. projektowanie gier komputerowych należy rozważyć notebooki o lepszej wydajności (zarówno pod względem procesora jak i karty graficznej).

Laptop dla studenta architektury

Student architektury musi korzystać z zasobożernego oprogramowania np. Autocada. Dlatego też konieczna jest inwestycja w wydajny procesor, najlepiej czterordzeniowy, ale i niezłą kartą graficzną. Z pewnością przyda się również matowa matryca o rozdzielczości Full HD. Taki laptop nie będzie tani, jednak zapewni komfortową i szybką pracę.

Laptop czy netbook dla studenta

Netbook, podobnie jak ultrabook, to bardzo dobre rozwiązanie dla humanistów i studentów, którzy szukają komputera do robienia notatek, przeglądania stron www oraz pisania prac. Są lekkie, mniejszych rozmiarów, a przy tym zapewniają dość długi czas pracy na baterii. Laptop to urządzenie, które przyda się przede wszystkim na uczelniach technicznych, gdzie wyższa wydajność oraz większy ekran jest jak najbardziej wskazany.

Laptop z funkcją tabletu

Laptopy, które można przekształcić w tablet, nazywa się konwertowalnymi lub hybrydami. Obecnie są to najczęściej ultrabooki, lekkie, niewielkie i wydajne maszyny, wyposażone w dotykowy ekran. Działają pod kontrolą systemu Windows 8. Dla studenta taki laptop może być idealnym rozwiązaniem, który pozwoli zarówno komfortowo pracować dzięki klawiaturze jak i wykorzystywać go w celach rozrywkowych jako tablet.

Sprawdź naszą ofertę.

Tablet czy laptop dla studenta?

Nie zawsze laptop okazuje się słusznym rozwiązaniem. W końcu jest to maszyna, która musi odpowiednio więcej ważyć, by zachować trwałość i jakość wykonania, a jednocześnie nie da się jej zmniejszyć poniżej pewnego pułapu. Alternatywą są tablety. Co prawda nie nadadzą się studentom na uczelniach technicznych, na których będzie wymagana obsługa bardziej wymagających programów, jednak świetnie sprawdzą się w plecakach i torebkach studentów nie potrzebujących wydajnych maszyn. Tablet jest jeszcze mniejszy i lżejszy niż ultrabook, a jego jedyną niedogodnością może okazać się tylko brak fizycznej klawiatury (który można bardzo szybko rozwiązać za pomocą doczepianej klawiatury). Dla studenta idealnym rozwiązaniem będą tablety działające pod kontrolą iOS oraz Windows. Szczególnie te drugie wydają się być ciekawą alternatywną dla notebooków ze względu na możliwość instalacji oprogramowania znanego ze zwykłych komputerów.

Co w takim razie powinien mieć dobry tablet dla studenta?

 • Możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych (klawiatura, myszka, a czasem także monitor)
 • Obsługę zewnętrznych modemów 3G lub wbudowany modem, co pozwoli uniezależnić się od sieci bezprzewodowych np. poza uczelnią.
 • System operacyjny iOS lub Windows 8
 • mocną i trwałą obudowę ze względu na częste przenoszenia.
Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 02.08.2017
Social
5,0
2 oceny
2 komentarzy
Moja ocena
harry53
Dla studenta ważna jest cena xD ja swój nowy gadżecik kupiłem na promocji "Niskie ceny do szkoły", co z tego, że nie idę już do szkoły, student też sie uczy :D
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-09-04