Udostępnij
Skomentuj

Ultrabook czy laptop? Co wybrać? Co lepsze?

Jak odróżnić ultrabooka od laptopa? Które urządzenie wybrać? Przygotowany poradnik pomoże Ci podjąć decyzję.

Czym różni się ultrabook od laptopa?

Wraz z postępem technologii producenci robią wszystko, aby zadowolić każdego klienta i dostosować swoje produkty do ich różnorodnych wymagań. Na rynku istnieje wiele urządzeń, które dzięki ich kompaktowości jesteś w stanie zabrać je ze sobą,gdziekolwiek chcesz. Można wyróżnić m.in. ultrabook, laptop i tablet Na rynku znajdziesz także hybrydy, którą jest na przykład laptop 2w1 (konwertowany), czyli połączenie ultrabooka z tabletem. W gąszczu opcji, które są do wyboru, można się pogubić. Dlatego przejdźmy do najważniejszej kwestii — czym są te urządzenia i jakie są między nimi różnice.

Polecane laptopy

Każdy wie, czym jest laptop. To mobilne urządzenie zagościło na dobre w wielu domach i biurach. Jednak czym jest ultrabook? Najłatwiej określić go jako pewny typ laptopa. Każdy ultrabook może być nazwany laptopem, jednak nie działa to w dwie strony — nie każdy laptop możemy określić jako ultrabook. Działa to podobnie jak przy porównywaniu telefonu i smartfonu. Nazwa Ultrabook została zastrzeżona przez firmę Intel po sukcesie firmy Apple. Laptop tej marki był bowiem dotychczas najcieńszym laptopem dostępnym na rynku.

Największą różnicą między ultrabookiem a laptopem jest ich wielkość i waga. Pierwsze z nich są o wiele smuklejsze i lżejsze, co za tym idzie bardziej kompaktowe. Ultrabooki często mają bardziej wytrzymałą baterię, posiadają dyski SSD oraz niskonapięciowe procesory Intel. Nie posiadają za to napędu CD, co jest również typowe dla nowych modeli laptopów, które też są pozbawione tego wejścia na ten nośnik.

Podstawowe parametry techniczne ultrabooka i laptopa

Przy zakupie ultrabooka lub laptopa ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na parametry tych sprzętów. Należy jak najlepiej dopasować sprzęt do swoich potrzeb i preferencji.

Parametry na które warto zwrócić uwagę to:

  • Procesor

Jest to najważniejszy element komputera. Od niego przede wszystkim zależy wydajność oraz to, w jaki sposób będą działać programy i gry zainstalowane w systemie. Na rynku znajdziemy dwóch producentów procesorów ‒ Intel oraz AMD. Przy wyborze odpowiedniego układu należy zwrócić szczególną uwagę na generację procesora oraz liczbę rdzeni. Te parametry mają istotny wpływ na płynność działania systemu i programów.

  • Pamięć RAM

Pamięć RAM to nieodzowna część nie tylko komputera, lecz także smartfonów i tabletów. Jednak nie sama jej obecność jest ważna. Najważniejsza jest ilość pamięci, którą posiada dane urządzenie. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Jednak nie każde czynności wykonywane na komputerze będą potrzebowały dużych ilości pamięci. Podobnie jak w przypadku procesora, liczba ta wpływa przede wszystkim na płynność systemu i programów.

  • Dysk

Jeśli przechowujesz dużą liczbę zdjęć, filmów lub programy i gry, których używasz, mają duże wymagania sprzętowe, na pewno ważną kwestią będzie dobór odpowiedniego dysku. Wyróżniamy dwa podstawowe: HDD oraz SSD. Niewątpliwie lepsze są dyski SSD. Przede wszystkim ze względu na szybkość. Odpalanie programów jest dzięki temu płynniejsze. Należy też zaznaczyć, że są one odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a ich praca znacznie cichsza.

  • Wielkość monitora i rodzaj matrycy

Wyróżniamy matryce błyszczące, matowe oraz z ekranem dotykowy. Najważniejsza jednak jest zastosowana technologia. Standardowa TN cechuje się niższą ceną, a co za tym idzie, musisz liczyc się z pewnymi ograniczeniami, na przykład w kwestii głębokości kolorów. Ten model matryc nam tego nie zagwarantuje. Jednak bardzo dobrze sprawdzi się dla graczy, Przede wszystkim ze względu na czas reakcji. Dobry laptop najczęściej posiada matrycę IPS. Cechuje się ona bardzo dobrą jakością i głębią obrazu oraz szerokimi kątami widzenia. Wielkość monitora to Twoja indywidualna decyzja. Najczęściej można spotkać laptop 13.3 cali oraz ultrabook 13 cali. Trzeba mieć oczywiście na uwadze fakt, że im więcej cali wybierzesz, tym urządzenie będzie automatycznie większe.

Wskazane parametry są bardzo ważne zarówno przy wyborze laptopa, jak i ultrabooka. Jednak, aby można było nazwać komputer ultrabookiem, musi on spełnić pewne wymagania:

  • Jak sam przedrostek wskazuje, urządzenie musi być bardzo cienkie. Grubość nie może przekraczać 21 mm;
  • Waga komputera nie może być większa niż 2 kg;
  • Bateria musi zapewnić pracę przez minimum 6 godzin;
  • Posiadać dysk SSD i niskonapięciowy procesor Intel;
  • Wchodzić w stan uśpienia w nie więcej niż 3 sekundy;

Dla kogo ultrabook, a dla kogo laptop?

Laptop 13 cali sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które często podróżują oraz takich, które cenią sobie mobilność urządzenia. Na pewno będzie też doskonałym rozwiązaniem dla studentów. Jeśli chodzisz na wykłady i robisz notatki na komputerze, na pewno wygodniej będzie Ci zabrać ze sobą urządzenie, które zmieścisz do torebki lub plecaka. Sprawdzi się również użytkownikom ze świata biznesu. Cienkie i eleganckie ultrabooki na pewno przykują oko każdego estety. Jest to także gratka dla osób, które lubią innowacyjne rozwiązania i nowinki techniczne.

Laptop dla gracza to o wiele lepsze rozwiązanie. Każdemu graczowi zależy na tym, aby móc się cieszyć z jak najlepszej jakością zarówno grafiki, jak i dużą wydajnością systemu. O ile nowe ultrabooki mogą sprostać w mniejszym lub większym stopniu wymaganiom gier, które są teraz dostępne, to warto podejść do tematu w dłuższej perspektywie czasowej. Ultrabooki często bowiem posiadają zintegrowane podzespoły, których nie możesz rozbudować. Laptop gamingowy powinien mieć przede wszystkim mocne parametry, takie jak posiada np. laptop MSI lub laptop HP.

Jeśli komputer ma Ci posłużyć tylko jako urządzenie, z którego będziesz korzystać w domu na co dzień w celu słuchania muzyki, oglądania seriali oraz przeglądania internetu — w tym przypadku też lepiej postawić na laptop.

Co wybrać ‒ ultrabook czy laptop?

Jeśli już wiesz, jakie są różnice między ultrabookiem a laptopem oraz do jakich celów będziesz używać nowego sprzętu, kwestią wartą omówienia jest cena. Przez wymagania, które musi spełnić ultrabook oraz zastosowaną technologię, jego cena bywa większa niż cena laptopa, który ma takie same parametry. Ale nie ma co się dziwić, skoro jest to innowacyjne rozwiązanie dla wymagających klientów. Jednak na rynku można znaleźć tani ultrabook do 2000 zł. Dlatego nie trzeba się bać, że w każdym przypadku cena będzie wysoka.

Jeśli nie jesteś graczem i zastanawiasz się ‒ ultrabook czy laptop? Co lepsze? Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wszystko zależy od tego czego wymagasz od sprzętu i ile pieniędzy jesteś w stanie na niego przeznaczyć. Do pracy w biurze, która wymaga od Ciebie spotkań z klientami i częstych wyjazdów na pewno lepszą opcją będzie urządzenie, które jest lekkie i zajmuje mało miejsca. Dużą grupą sympatyków ultrabooków są również graficy komputerowi, inżynierowie czy projektanci. A wszystko to ze względu na ich wytrzymałą baterię, dzięki której jesteś w stanie pracować przez ponad 6 godzin bez potrzeby ładowania.

Jaki ultrabook wybrać? A może jeszcze nie zdecydowałeś, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze? Najlepiej zacząć od określenia budżetu, którym dysponujesz, i określenia twoich indywidualnych wymagań i oczekiwań wobec sprzętu, anastępnie poszperać wśród ofert producentów. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety. Dlatego bez wzgledu na to, na które urządzenie się zdecydujesz, pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić ranking ultrabooków i ranking laptopów.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.