Udostępnij
Skomentuj

Lampa na podczerwień – wszystko o domowej terapii lampą leczniczą

Lampy na podczerwień mogą być pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Dowiedz się więcej o ich zaletach.

Leczenie za pomocą światła jest doskonale znane od wielu lat – po raz pierwszy zostało użyte do leczenia gruźlicy pod koniec XIX wieku. Z biegiem czasu, lekarze zaczęli zastanawiać się nad zastosowaniem i pozytywnymi efektami, które mogą płynąć z innych rodzajów promieniowań. Omawiany tu przykład podczerwieni, bliskiej podczerwieni oraz światła czerwonego, znajduje wiele zastosowań w przypadku medycyny estetycznej, leczeniu schorzeń, a nawet ran. Oto najważniejsze informacje na temat lamp na podczerwień.

Czym jest terapia promieniowaniem podczerwonym?

W najprostszym ujęciu jest to stosowanie światła emitowanego przez urządzenie na skórę, pozwalając mu przy tym wniknąć w głębsze partie naszych tkanek. Nie musisz się przy tym obawiać oparzeń, gdyż fale cechuje niska moc, stąd nie są one w stanie wywołać taką reakcję. To jak głęboko promieniowanie dociera, uzależnione jest od długości fal. W omawianym temacie wyróżniamy światło czerwone, bliskiej podczerwieni i podczerwone. To właśnie ten ostatni rodzaj charakteryzuje się najgłębszą penetracją. Dzieje się tak dlatego, że im większa długość fali promieniowania, tym większe możliwości penetracji skóry.

Światło czerwone, bliskiej podczerwieni i podczerwień – różnice

W zasadzie jedyne co różni te trzy typy promieniowania to głębokość wnikania oraz widzialność. Pozostałe aspekty są, czyli ich wpływ na organizm pozostaje taki sam, różnice są tylko w możliwościach. Pierwszy przykład, czyli światło czerwone definiuje fala o długości od 627 nm do 780 nm. Jest to światło widzialne dla nas, które możemy zobaczyć gołym okiem. Bliska podczerwień to 800 nm do 2500 nm. Podczerwień może natomiast osiągać długość fali nawet do 1 milimetra. Zarówno bliska podczerwień oraz sama podczerwień i ich fale nie są widoczne gołym okiem. Każdy rodzaj promieniowania oddziałuje na skórę i różnice, jakie je cechują to głębokość, do jakiej mogą one dotrzeć.

Jak działa leczenie lampą na podczerwień?

Urządzenie, które jest w stanie emitować omawiane typy promieniowania, zostaje skierowane na naszą skórę – jakie procesy zaczynają wtedy zachodzić? Promieniowanie dociera do mitochondriów, czyli wyspecjalizowanych komórek, które wchodzą w skład organizmu człowieka. Komórki te określane są także jako „generatory mocy”, gdyż produkują organiczne związki, które dostarczają energii do komórki. Mitochondria pochłaniają promieniowanie, co doprowadza do ich stymulacji i wytwarzania jeszcze większej ilości energii. W tym procesie wydziela się ciepło, które również ma korzystny wpływ na nasz organizm.

Przykład oddziaływania lampy na podczerwień to jednak kolejny dowód na to, jak mało wiemy o organizmie ludzkim. Sam wpływ na mitochondria i mechanizm działania nie został jeszcze poznany, stąd nie do końca wiadomo, dlaczego podczerwień ma pozytywny wpływ na komórki. Eksperci uważają jednak, że nawet zwykłe promieniowanie czerwone może prowadzić do naprawy komórek, przez co te stają się zdrowsze. Im wyższy zakres fal stosujemy, tym komórki położone głębiej mają szansę na regenerację.

Wiadomo jednak o skutkach, jakie przynoszą takie terapie. Oprócz poprawy kondycji naszych komórek pobudzane są także zakończenia nerowowe wraz z termoreceptorami, a nawet poprawa lokalnej przemiany materii! Do tego możemy przypisać także poprawę samopoczucia, działanie przeciwbólowe, rozluźnienie, a nawet naprawę rozregulowania zegara biologicznego.

Na jakie dolegliwości pomaga terapia podczerwienią?

Choć z pewnością wiele jest jeszcze do odkrycia w sprawie pozytywnego wpływu lamp na podczerwień na samopoczucie człowieka, dysponujemy informacjami, które pozwalają nam określić, w jakich przypadkach będą one pomocne. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • Szeroko rozumiane bóle oraz łagodzenie ran – badacze uważają, że regularne stosowanie lamp na podczerwień może wyeliminować konieczność posługiwania się tabletkami przeciwbólowymi. Naświetlanie może być pomocne w przypadku chronicznych bólów głowy, bólów żuchwy oraz mięśni. Co ciekawe, stosowanie lampy na podczerwień wprost na ranę przyspiesza jej leczenie i regenerację uszkodzonej skóry.
  • Wypadanie włosów – promienie z zakresu czerwonego mogą być pomocne w przypadku łysienia androgenowego. Badania donoszą, że regularne stosowanie tego rodzaju urządzeń na głowie przez 24 tygodnie u wybranej grupy kobiet i mężczyzn, doprowadziło do wyrośnięcia mocniejszych włosów.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów – naświetlanie lampami na światło bliskiej podczerwieni lub podczerwieni może doprowadzić do zmniejszenia natężenia bólów spowodowanych przez osteoartrozę.
  • Problemy ze skórą – stosowanie lamp na podczerwień bywa pomocne w problemach skórnych, prowadząc do jej wygładzania i odmłodzenia. Badacze dowodzą, że światło czerwone i jego wyższe zakresy sprawdzają się w takich przypadkach jak zmarszczki, złoszczenia, blizny po trądziku, uszkodzenia skóry po promieniowaniu UV, a nawet oparzenia niskiego stopnia.
  • Demencja – 12 tygodni regularnego stosowania terapii promieniowaniem bliskiej podczerwieni na głowę i przez nos, sprawiło, że osoby cierpiące na otępienie zyskały nie tylko na lepszej pamięci. Wśród innych pozytywnych efektów wymieniono także ulepszony sen oraz zmniejszoną częstotliwość podatności na rozdrażnienie.

Przeciwwskazania stosowania lamp na podczerwień

Choć z reguły, naświetlanie tego rodzaju promieniowaniem uznawane jest za bezpieczne, zawsze należy do niego podchodzić po konsultacji z lekarzem. Istnieją również pewne wyjątki, w przypadku których lekarze odradzają stosowania tej terapii. Wśród nich znajdziemy m.in. nowotwory, poważne stany zapalne skóry oraz jej infekcje, a także okres regeneracji po wdrożonej radioterapii. Do tego dochodzi także miażdżyca oraz ewentualny przeszczep – w jego okolicy skóra jest słabsza, co może prowadzić do zbyt głębokiego wnikania promieni. Warto pamiętać także o tym, że kobietom w ciąży jest ona odradza w szczególności. Koniecznie pamiętaj o tym, aby skonsultować chęć podjęcia tej terapii ze swoim lekarzem rodzinnym.

Czy lampy na podczerwień mogą wywoływać efekty uboczne?

Omawiana terapia wykorzystuje promienie, które cechuje niski poziom mocy oraz temperatury, stąd oparzenia skóry lub inne uszkodzenia nie są możliwe. Nie powinniśmy mylić ich z promieniami UV oraz naświetlaniem, które stosowane jest np. w solarium. Czy oznacza to, że lampy na podczerwień nie wywołują żadnych efektów ubocznych? Nie, ale są one po prostu rzadkością.

Wśród nich najpoważniejszym jest zbyt silne wysuszanie oraz podrażnienie rogówki, dlatego należy pamiętać o zastosowaniu specjalnych okularów ochronnych. Zbyt silne promieniowanie może doprowadzić do przebarwień lub starzenia się skóry, dlatego przed zakupem warto sprawdzić moc lampy. Natomiast, choć same oparzenia nie wchodzą w grę, zbyt częste stosowanie może prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry, a nawet stanu zapalnego. Stąd też bardzo ważny jest umiar i posiadanie wiedzy na temat tego stosowania tego rodzaju urządzeń – tego dowiesz się od swojego lokalnego lekarza.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.