Udostępnij
Skomentuj

Lampa sufitowa – jak zamontować?

Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu, by instalacja była bezpieczna, a sam żyrandol estetycznie wyglądał?

Co potrzebujemy, żeby zamontować lampę?

Zanim przystąpimy do montażu lampy sufitowej, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Co nam będzie potrzebne? Oczywiście lampa, a poza nią także:

  • śrubokręt z kontrolką przepływu prądu, czyli tak zwana próbówka, ewentualnie zwykły izolowany śrubokręt,
  • miernik prądu.
  • ostry nożyk,
  • ołówek,
  • wiertarka,
  • kołki rozporowe i śruby.

Jak widać, nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi, po czym możemy wnioskować, że podłączenie lampy sufitowej na własną rękę nie jest aż tak skomplikowaną czynnością, jak mogłoby się wydawać. Zanim jednak przystąpimy do prac, warto sprawdzić poprawność działania akcesoriów na zwykłym gniazdku. W ten sposób zadbamy o swoje bezpieczeństwo i prawidłowy montaż.

Jak samodzielnie zamontować lampę sufitową?

Jak zostało wspomniane, by zamontować lampę do sufitu wcale nie trzeba mieć elektrycznego wykształcenia. Wystarczy odrobina chęci. Aby cały proces przebiegł sprawnie, bezpiecznie i bez jakichkolwiek przeszkód, warto zachować odpowiednią kolejność działań i zastosować się do poniższych wskazów. Oto instrukcja krok po kroku, jak zamontować lampę do sufitu.

KROK 1. Wyłączenie bezpieczników i zadbanie o to, by w przewodach nie płynął prąd

To najważniejsze czynności, jakie należy wykonać, dzięki czemu montaż lampy sufitowej będzie bezpieczny. Przed przystąpieniem do prac należy w pierwszej kolejności wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za dany przewód, a za pomocą miernika zbadać, czy przy przewodach fazowych nie przepływa prąd.

KROK 2. Rozdzielenie i identyfikacja przewodów

Po wykonaniu pierwszego kroku możemy przejść do dalszych czynności. Zazwyczaj z sufitu zwisają trzy przewody: jeden neutralny, inaczej określany mianem zerowego, i dwa fazowe. W celu identyfikacji przewodów włączamy włącznik światła, a za pomocą próbówki lub miernika prądu dotykamy każdego z przewodów .W tym miejscu warto zaznaczyć, że kategorycznie zabrania się dotykania nieizolowanych przewodów dłońmi, jeśli bezpiecznik jest włączony. Grozi to porażeniem prądem.

Po upewnieniu się, że w przewodach nie płynie prąd, za pomocą ostrego noża zdejmujemy około 3-centymetrowy fragment izolacji z końcówek z każdego przewodu i rozdzielamy je w taki sposób, aby się nie dotykały. Następnie ponownie włączamy bezpieczniki.

Jeśli po dotknięciu przewodu za pomocą narzędzia następuje włączenie lampki lub wychylenie wskazówki, wówczas mamy do czynienia z przewodem fazowym. Gdy zaś nie dzieje się nic, najprawdopodobniej dotykamy przewodu zerowego. Jeżeli instalacja została prawidłowo wykonana, powinniśmy zidentyfikować dwa przewody fazowe i jeden neutralny. Dla ułatwienia rozpoznania ten ostatni zwykle izolowany jest tworzywem w kolorze niebieskim. Warto jednak upewnić się o tym za pomocą miernika.

Po rozpoznaniu przewodów wyłączamy bezpieczniki. Następnie za pomocą próbówki lub miernika ponownie sprawdzamy, czy w przewodach nie płynie prąd.

KROK 3. Przygotowanie otworów w suficie

Gdy bezpieczniki są wyłączone, możemy przystąpić do przygotowania miejsca na suficie, w którym zamontujemy lampę. W tym celu przykładamy ją do sufitu i za pomocą ołówka zaznaczamy na suficie punkty, w których mają się znaleźć otwory mocujące. Na tym etapie prac bardzo ważne jest upewnienie się, czy podczas robienia otworów nie przewiercimy przewodów zasilających lampę. Jeśli istnieje takie ryzyko, należy zmienić położenie lampy.

Po zaznaczeniu punktów należy za pomocą wiertarki wywiercić otwory w suficie i umieścić w nich kołki rozporowe. W przypadku standardowych lamp sufitowych najczęściej wystarczają dwa kołki rozporowe o wymiarach 6x60 mm. W niektórych modelach producenci przewidują cztery miejsca. Warto się do tego dostosować, zwłaszcza jeśli kupiliśmy dużą i ciężką lampę.

Cztery kołki rozporowe powinny zostać zamontowane także wtedy, gdy podłoże, w którym instalujemy lampę jest słabe. Co więcej, wówczas warto zastosować nieco większe elementy mocujące, na przykład 8x80 mm.

KROK 4. Podłączenie przewodów do lampy

Zdecydowana większość dostępnych na rynku lamp wyposażona jest w specjalną kostkę, która ułatwia właściwe podłączenie przewodów. Jeżeli wybrany przez nas model takowej nie ma, nic straconego. Kostkę można bowiem z łatwością dokupić w markecie budowlanym. To niewielki plastikowy element, pozwalający na połączenie dwóch przewodów elektrycznych. Aby to zrobić, wystarczy poluzować śrubkę znajdującą się w kostce, a następnie wpuścić pod nią końcówkę przewodu i dokręcić.

Jest to o tyle proste, że w większości kostek dostępnych na rynku to producenci zaznaczają, w którym miejscu należy umieścić przewody fazowe, a w którym neutralny. Wystarczy zatem postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji, łącząc przewody instalacji elektrycznej z ich odpowiednikami w lampie. I gotowe!

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że przestrzega się przed bezpośrednim połączeniem przewodów aluminiowych z miedzianymi. Między tą parą metali zachodzi bowiem reakcja, w wyniku której utworzone elektrony niszczą kontakty, czego na pewno chcemy uniknąć. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z takiego połączenia.

Przewody aluminiowe łączy się z miedzianymi za pomocą śruby z nakrętką, między którymi montuje się stalową podkładkę. W sklepach budowlanych dostępne są także specjalne elementy łączeniowe, dzięki którym zamocujemy przewody przez odpowiednio skonstruowane tulejki, wykorzystując w tym celu śruby.

KROK 5. Sprawdzenie poprawności działania lampy

Po podłączeniu przewodów należy włączyć bezpieczniki celem sprawdzenia poprawności działania lampy. Jeśli żarówki się zaświecą, wszystko jest w porządku i możemy przejść do dalszych czynności. Jeśli nie, należy sprawdzić:

  • poprawność podłączenia przewodów w kostce,
  • sprawność lampy i żarówki.

Zbadać należy również to, czy w przewodach płynie prąd. Na tym etapie prac warto delikatnie zamocować lampę, by nie wisiała tylko na kablach, gdy będziemy sprawdzać poprawność łączenia. Dotyczy to zwłaszcza dużych i ciężkich lamp.

KROK 6. Izolowanie przewodów

Jeżeli lampa świeci, możemy przejść do izolowania przewodów. W tym celu ponownie wyłączamy bezpiecznik, a następnie szczelnie owijamy przewody za pomocą taśmy izolacyjnej. Pamiętajmy, że każdy przewód musi być owinięty osobno. W przeciwnym razie dojdzie do zwarcia.

Czy jednak taka izolacja jest potrzebna? Jak najbardziej. Stanowi bowiem dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią i ewentualnym zwarciem.

KROK 7. Dokręcenie lampy do sufitu

Po zaizolowaniu przewodów pora na przykręcenie lampy do sufitu. Przykładamy ją zatem do wcześniej wywierconych otworów, następnie chowamy przewody, a następnie przykręcamy śruby. Pamiętajmy, że użyte śruby muszą idealnie dopasowane do kołków rozporowych. Zbyt szerokich zwyczajnie nie wkręcimy, a zbyt długie będą wystawać. Z kolei zbyt wąskie i zbyt krótkie śruby nie będą odpowiednio rozpierać kołka. Jest to ryzykowne zwłaszcza w przypadku dużych i ciężkich lamp.

Jak zamontować lampę na sufit z płyt kartonowo gipsowych?

Obecnie dużą popularnością cieszą się sufity podwieszane wykonane z płyt kartonowo-gipsowych. Jak na takiej konstrukcji zamocować oświetlenie. Najprostszym rozwiązaniem są w tym wypadku niewielkie reflektorki ledowe. Ważą one niewiele, toteż bez problemów możemy je osadzić bezpośrednio w płytach k-g. W tym przypadku otwory na oświetlenie robi się już w zamontowanym suficie podwieszanym przy pomoc piłki ręcznej lub specjalnej otwornicy.

W przypadku innych rodzajów oświetlenia jest nieco inaczej. Jak zamontować lampę wiszącą, gdy sufit wykonany jest z płyt k-g? Oczywiście możemy przywiesić za pomocą plastikowych kołków rozporowych i wkrętów przeznaczonych do płyt k-g, jednak takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w przypadku lekkich modeli. Ciężkich lamp nie da się zamontować w ten sposób. Wówczas w miejscu, gdzie oświetlenie ma być zainstalowane, na profilach metalowego rusztu układa się kawałki płyt wiórowych, mocując je za pomocą blachowkrętów.

Dzięki takiej konstrukcji po wykończeniu sufitu lampę mocuje się standardowo do płyt wiórowych, a nie do płyt g-k. Z uwagi na to, że są one ułożone na metalowych profilach ciężar oświetlenia rozkłada się na większą powierzchnię. Gdy zaś wieszamy bardzo ciężki żyrandol, patent ten nie znajdzie zastosowanie. Wówczas konieczne będzie przymocowanie oświetlenia do stropu za pomocą specjalnego haka, który jedynie przylega do powierzchni sufitu wykonanego z płyt kartonowo gipsowych.

Jak zamontować lampę natynkową?

Innym coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach, jest oświetlenie natynkowe. Jak je prawidłowo zamontować? Tego typu rozwiązania są przeznaczone do instalacji w sufitach podwieszanych. Z uwagi na swój niewielki ciężar mogą być montowane tak jak reflektorki, czyli bezpośrednio do płyty kartonowo-gipsowej.

Pamiętajmy jednak, by przed montażem sprawdzić wielkość obciążenia przekazywanego przez daną lampę natynkową. Jeżeli jego wartość przekroczy normę (0,06 kN przy płycie o grubości 12,5 mm), wówczas konieczna będzie instalacja dodatkowych profili wzmacniających na suficie podwieszanym.

Jak zamontować lampę na styropianie?

Z montażem lamp na styropianie zwykle mamy do czynienia, gdy instalujemy oświetlenie zewnętrzne na elewacji budynku ocieplonego styropianem. Wymaga to trwałego i pewnego łączenia. Lampy znajdujące się poza domem są bowiem narażone na działanie czynników zewnętrznych. Muszą być zatem odpowiednio zamocowane.

O ile zasady bezpieczeństwa dotyczące wyłączania/włączania bezpieczników i łączenia przewodów lampy z przewodami instalacji elektrycznej są takie same jak wyżej wymienione, o tyle nieco inaczej wygląda kwestia samego montażu elementu do styropianu. Jest to bowiem wymagający materiał.

Największą różnicą jest to, że potrzebujemy innych kołków rozporowych. Najlepiej jeśli będą to kołki poliamidowe (nylonowe) przeznaczone do mocowań w elewacjach styropianowych oraz piankach poliuretanowych. Tego typu elementy oznaczane są symbolem FID50, przy czym liczba ta określa grubość płyty, do której kołek jest przeznaczony.

Jak zamontować lampę z czujnikiem ruchu?

Lampę z czujnikiem ruchu zwykle montuje się na zewnątrz budynku. Jeżeli zatem zamierzamy zainstalować ją na ocieplonej elewacji, wówczas zastosowanie znajdują zasady dotyczące montażu oświetlenia na styropianie (piance poliuretanowej). Chodzi tu głównie o zastosowanie odpowiednich kołków rozporowych po to, by lampa była stabilna, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków.

Gdy zaś lampę z czujników montujemy wewnątrz budynku (na przykład na klatce schodowej), wówczas należy kierować się wytycznymi jak podczas montażu lampy sufitowej. Wówczas wszystko powinno odbyć się bez przeszkód.

Podsumowując, montaż lampy sufitowej nie jest skomplikowaną czynnością. Zachować musimy jednak pewne środki ostrożności i w odpowiednich momentach włączać i wyłączać bezpieczniki w przewodach. W przeciwnym razie możemy zostać porażeni prądem. Jeżeli nie mamy pewności co do naszych umiejętności, lepiej zatrudnić fachowca.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.