Udostępnij
Skomentuj

Opaska zaciskowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu opasek zaciskowych, by dokonać właściwego wyboru?

Co to jest opaska zaciskowa?

Trudno znaleźć jedną definicje, ponieważ zakres jej wykorzystania jest naprawdę szeroki. Ujmując ją w sposób ogólny, należy podkreślić, iż jest wyposażona w specjalny mechanizm zapadkowy, który powoduje ucisk w miejscu, w którym została umieszczona opaska.

Najczęściej jedna z końcówek opaski jest specjalnie zwężana, tak aby umożliwić przemieszczenie jest przez drugą końcówkę, która służy do ściskania całości. W niektórych modelach na obu końcach opaski znajdują się specjalne otwory na śrubki. Tego typu rozwiązania wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle do montażu końcówek i złączy.

Jaką opaskę zaciskową wybrać?

Jak to zostało już wspomniane, rodzajów omawianego produktu jest naprawdę sporo, dlatego znajduje ona swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Wszystko to sprawia, że należy dokładnie przeanalizować konkretne modele, aby zakupić opaskę dostosowaną do naszych potrzeb.

Sposób wykorzystania nierozerwalnie związany jest z materiałem użytym do przygotowania opaski. Każde tworzywo nadaje się do konkretnych zadań. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • opaska zaciskowa na wąż – wykorzystywana do montażu końcówek i złączy w różnego rodzaju wężach przemysłowych. Wytrzymałość elementu łączeniowego w przypadku transportu cieczy i innych materiałów jest niezwykle istotna, dlatego najczęściej stosowana jest opaska zaciskowa metalowa, która gwarantuje przede wszystkim pewność łączenia.

Jeżeli mamy do czynienia z tak zwanym środowiskiem bezkorozyjnym, stosowane są opaski zwykłe. W przypadku przesyłu cieczy, metal, z którego została przygotowana opaska, musi zostać w sposób odpowiedni zabezpieczony. Dlatego też w takim wypadku najczęściej wykorzystywana jest opaska zaciskowa nierdzewna. Warstwą antykorozyjną pokryta jest nie tylko taśma opaski, ale również śruba i pozostałe elementy łączeniowe. Wszystko to jest gwarancją odpowiedniej ochrony.

  • opaska zaciskowa do przewodów i kabli elektrycznych – w tym przypadku poziom zabezpieczeń jest nieco mniejszy, dlatego wykorzystywana jest głównie opaska zaciskowa plastikowa lub nylonowa. Umożliwiają one złączenie kabli w tak zwane związki, a także zamontowanie ich do różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych. Bardzo często opaska zaciskowa do kabli wykorzystywana jest w celu przyłączenia do nich specjalnych osłon bądź tabliczek informacyjnych.

Tego typu produkty występują najczęściej w postaci znanej trytytki, a więc elastycznej obejmy, która posiada odpowiedni mechanizm zębatkowo-zapadkowy. Są to produkty stosunkowo tanie, jeśli jednak zamierzamy użyć ich na zewnątrz, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy tworzywo sztuczne, z którego zostały wykonane, zostało dodatkowo zabezpieczone przed wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Pamiętajmy także o tym, iż są to produkty jednokrotnego użytku – ich przerwanie możliwe jest bowiem tylko poprzez przecięcie listwy.

  • opaska zaciskowa do kołpaków – wyróżnia się konstrukcją podobną do produktów przeznaczonych do kabli elektrycznych. Wykorzystywana jest do montażu kołpaków samochodowych, dlatego występuje w specjalnie dostosowanych do nich kolorach. Wykonywana jest z plastiku, nylonu bądź poliamidu. Jest odporna na działanie promieni UV, a także różnego rodzaju olejów i tłuszczy.
  • opaska zaciskowa pierwsza pomoc – specjalny rodzaj opaski, stosowany przede wszystkim do tamowania intensywnych krwotoków kończyn. Przygotowana jest ze specjalnie wzmacnianego tworzywa sztucznego, a jej konstrukcja umożliwia sprawne i szybkie założenie na dowolną kończynę. W przypadku opaski zaciskowej do pierwszej pomocy najważniejszym elementem jest mechanizm zamknięcia. Powinien zostać on skonstruowany w taki sposób, aby uniemożliwiał przypadkowe rozpięcie opaski, na przykład podczas zahaczenia o różne przedmioty. Podczas zakupu tej opaski, zwróćmy również uwagę na ochronę przed otarciami oraz możliwość regulacji zacisku.

Jaka opaska zaciskowa? Rodzaje

Poza konkretnym przeznaczeniem, a także materiałem, z jakiego omawiane produkty zostały stworzone, powinniśmy zwrócić również uwagę na ich konstrukcję, wielkość i sposób użycia. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • opaska zaciskowa mini – produkt o bardzo małym rozmiarze, który wykorzystywany jest do łączenia przewodów o niewielkiej średnicy,
  • opaska zaciskowa szczękowa – wykorzystywana głównie w przemyśle. Jest dodatkowo wzmacniana poprzez specjalny mechanizm łączeniowy. Należy do kategorii opasek zaciskowych stalowych,
  • opaska zaciskowa sprężysta/sprężynowa/samozaciskająca – charakteryzuje się mechanizmem automatycznego zaciskania przy zmianie temperatury. Stosowana jest w wężach, należących do systemów grzewczych i chłodniczych,
  • opaska zaciskowa z podwójnym zamkiem – stosowana do połączeń szczególnie narażonych na działanie sił odśrodkowych,
  • opaska zaciskowa otwieralna – dzięki specjalnemu mechanizmowi, można użyć jej więcej niż jeden raz,
  • opaska ślimakowa – specjalny typ opasek, które mogą być wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i rolnictwie czy ogrodnictwie. Wyróżniają się przede wszystkim konstrukcją. Wykonane są ze stalowej taśmy, na powierzchni której znajdują się wyżłobione, asymetryczne otwory. Łączone są one ze śrubą znajdującą na drugim końcu opaski, która zostaje następnie przykręcona. Jest to bardzo sprawny i wytrzymały mechanizm, który gwarantuje wysoką jakość łączenia.

Wszystko to sprawia, że opaska zaciskowa ślimakowa bardzo często stosowana jest przy wykonywaniu instalacji wodnych, gazowych i powietrznych oraz w motoryzacji. Do użytku przemysłowego produkowana jest zazwyczaj opaska ślimakowa wzmocniona – gwarantuje ona bowiem ochronę przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, korozją oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Opaska ślimakowa posiada różne zakresy stosowania, podawane w milimetrach. Biorąc to pod uwagę, wymienić można między innymi takie produkty jak: opaska ślimakowa 6-10, 10-16 mm, 12-22 mm, 32-50 mm, 60-80 mm czy chociażby 200-220 mm. Istnieje także możliwość zakupu opaski ślimakowej na metry.

Ile kosztuje opaska zaciskowa?

Koszt pojedynczego produktu uzależniony jest od jego budowy i zastosowania. Najtańsze opaski zaciskowe kupimy już za złotówkę. Jeżeli chcemy jednak skorzystać z opasek dodatkowo wzmacnianych i zawierających solidne mechanizmy łączeniowe, będziemy musieli zapłacić od kilku do kilkunastu złotych.

Zdecydowanie najdroższe są opaski ślimakowe przeznaczone do użytku przemysłowego. Ich cena często oscyluje w granicach od 60 do około 90 złotych. Istnieje również możliwość zakupu opasek w zestawie po kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset sztuk.

Jaka firma opaski zaciskowej?

Jeżeli chcemy mieć pewność solidności wykonania opasek, powinniśmy zainteresować się produktami takich firm jak: EPM, Norma, Neo, Topex, Bradas, Krzys-Pol, Vorel, Koelner, Flo, Corona i Modeco.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.