Udostępnij
Skomentuj

Który wybrać - mikrofon pojemnościowy czy elektretowy?

Zarówno mikrofony pojemnościowe, jak i elektretowe mają szerokie spektrum zastosowań.

Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej jako mikrofon do wokalu, a które do zastosowań domowych?

Mikrofony elektretowe wykorzystywane są powszechnie w telefonach komórkowych, komputerach czy też domofonach. Te niewielkich rozmiarów urządzenia bywają stosowane również przez profesjonalistów jako mikrofony studyjne oraz mierniki poziomu dźwięku. Mikrofony pojemnościowe to z kolei delikatne i precyzyjne modele, które wychwytują każdy, nawet najcichszy dźwięk. Często mówi się o nich, że są bezlitośnie dokładne. Wysoki poziom czułości oraz szerokie pasmo przenoszenia częstotliwości sprawiają, że mikrofony pojemnościowe zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie liczy się jakość rejestrowanego sygnału. Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy mikrofonami pojemnościowymi i elektretowymi?

Jak działa mikrofon pojemnościowy?

Mikrofony pojemnościowe – obok mikrofonów dynamicznych – stanowią jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań spośród oferty sprzętów do rejestracji dźwięku. Urządzenia te zbudowane są z ruchomych okładek oraz siatki membranowej, które ładowane napięciem polaryzującym, wytwarzają specjalny rodzaj kondensatora. Jego pojemność zmienia się podczas drgań membrany powodowanej falą akustyczną.

Niewątpliwą zaletą mikrofonów pojemnościowych jest ich wysoka czułość, a także szybka reakcja na transjenty i szerokie pasmo przenoszenia częstotliwości. Wszystkie te elementy składają się na rejestrowanie sygnału z mnóstwem detali. Mikrofony pojemnościowe charakteryzują się wysoką jakością, która odzwierciedlenie znajduje również w ich cenie.

Zalety i wady mikrofonów pojemnościowych

 • Są lekkie i delikatne,
 • charakteryzują się wysoką czułością oraz szybką reakcją na transjenty, przez co są w stanie zarejestrować nawet ciche dźwięki oraz detale, zmiany tonów itp.
 • mają szerokie pasmo przenoszenia, są idealne do nagrywania wokalu oraz instrumentów akustycznych,
 • ich pełny potencjał można wykorzystać w studiach nagraniowych, w których panują idealnie warunki akustyczne,
 • dostępne są jako urządzenia ze złączami XLR oraz USB.
 • Nie należą do urządzeń odpornych ani na uszkodzenia mechaniczne, ani na niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • są drogie,
 • do działania potrzebują dodatkowego zasilania fantomowego (48 V).

Polecane mikrofony pojemnościowe

Jak działa mikrofon elektretowy?

Mikrofony elektretowe są jedną z odmian mikrofonów pojemnościowych. Wyglądem przypominają niewielki kondensator i składają się z membrany oraz nieruchomych okładek. Membrana w tego typu urządzeniach wykonana jest ze spolaryzowanej folii elektretowej, pokrytej warstwą metalu. Cienka powłoka metalowa stanowi jedną z dwóch okładzin kondensatora, drugą jest sztywna płytka. Ciśnienie akustyczne oddziałuje na membranę, powodując zmianę pojemności kondensatora. W niektórych modelach warstwą elektretową pokrywa się nieruchomą okładkę, a membrana wykonana jest wówczas z najlepszych materiałów o właściwościach mechanicznych i cieplnych.

Zalety i wady mikrofonów elektretowych

 • Są łatwe i tanie w produkcji, stanowią jedne z najtańszych modeli na rynku,
 • używa się ich przede wszystkim jako mikrofonów powierzchniowych, konferencyjnych, a także mikrofonów w telefonach komórkowych, komputerach, aparatach, domofonach, interkomach oraz podsłuchach,
 • lepszej jakości modele elektretowe wykorzystuje się w miernikach poziomu dźwięku klasy1, a także w mikrofonach do wokalu,
 • dostępne są jako modele ze złączami XLR, jack 3,5 mm oraz przewodowymi końcówkami,
 • jak wszystkie mikrofony pojemnościowe, tak i urządzenia elektretowe wyróżniają się wysoką czułością oraz długoterminową stabilnością,
 • dodatkowo modele te są odporne na wilgoć, wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne.
 • Wśród realizatorów dźwięku nie cieszą się popularnością, często uważane są za urządzenia gorszej jakości,
 • podobnie jak klasyczne mikrofony pojemnościowe również wymagają dodatkowego zasilania, w tym przypadku wystarcza jednak napięcie 1 V.

Który mikrofon lepszy? Pojemnościowy czy elektretowy?

Mikrofon pojemnościowy elektretowy czy zwykły? Które z tych urządzeń jest warte uwagi? Wybór konkretnego rozwiązania uzależnić trzeba od planowanego zastosowania mikrofonu oraz budżetu, jakim się dysponuje. Niewątpliwie mikrofony elektretowe są tańsze niż modele pojemnościowe, jednak pod względem jakości wygrywają te drugie.

Jeśli mikrofon kupowany jest z myślą o profesjonalnych zastosowaniach np. do nagrywania wokalu lub rejestrowania instrumentów akustycznych, warto sięgnąć po model pojemnościowy. Do zastosowań amatorskich w domu lub w firmie w zupełności wystarczą mikrofony elektretowe. Sprawdzą się świetnie jako mikrofon do komputera, mikrofon konferencyjny, powierzchniowy czy krawatowy.

Gdzie jeszcze można wykorzystać mikrofony elektretowe? Tego typu urządzenia bardzo często stanowią element systemów monitoringu. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz odporności na wilgoć można umieścić je praktycznie wszędzie. W połączeniu z równie niewielkimi kamerami doskonale sprawdzają się w przypadku obserwacji trudnych miejsc.

Jaki mikrofon pojemnościowy USB? Jak podłączyć mikrofon pojemnościowy do komputera?

Zarówno zwykłe mikrofony pojemnościowe, jak i mikrofony elektretowe podłączyć można do komputera lub konsoli. Dzięki temu służą nie tylko do nagrywania wokalu czy instrumentów albo jako elementy systemu monitoringu, ale można używać ich również do videorozmów, do prowadzenia wirtualnych potyczek oraz do nagrywania vlogów.

Aby podłączyć mikrofon do komputera, musi być on wyposażony w odpowiednie złącze. W przypadku mikrofonów są to zazwyczaj: jack 3,5 mm, USB oraz XLR.

 • Mikrofon pojemnościowy XLR – to tradycyjne rozwiązanie, w którym urządzenie wyposażone jest jedynie w złącze XLR. Aby można było podłączyć mikrofon do komputera, należy zastosować zewnętrzny interfejs audio. Jak wiadomo, mikrofony pojemnościowe wymagają również doprowadzenia dodatkowego zasilania fantomowego (48 V), często dostarczane jest ono przez wspomniany interfejs. Podłączenie mikrofonu pojemnościowego XLR do komputera sprowadza się więc do podpięcia urządzenia (za pomocą kabla XLR) do interfejsu audio, a następnie wpięcia interfejsu do portu USB PC lub laptopa.
 • Mikrofon pojemnościowy USB – poza komponentami znajdującymi się w standardowym mikrofonie pojemnościowym wyposażony jest również w przedwzmacniacz oraz konwerter analogowo-cyfrowy. W tym przypadku nie ma już potrzeby podłączania interfejsu audio ani dodatkowego źródła zasilania. Mikrofon USB pojemnościowy podpina się bezpośrednio do portu USB komputera, instaluje sterowniki i można go używać od razu.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.