Udostępnij
Skomentuj

Który telewizor lepszy - Samsung czy LG? Jaki wybrać?

Analizujemy oferty telewizorów od Samsunga i LG. Który producent ma do zaoferowania więcej?

Oczywiście bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka firma produkuje lepszy sprzęt. Wiele zależy bowiem od konkretnych modeli i naszych oczekiwań. Nieco innych urządzeń będziemy szukać wówczas, gdy chcemy postawić wyłącznie na zestaw podstawowych funkcji, bez wszelkiego rodzaju dodatków, chociażby w postaci systemu Smart, a nieco innych podczas zakupu telewizora naszpikowanego nowymi technologiami.

Polecone telewizory Samsung i LG

Do tego dochodzi również kwestia ceny, wymiarów, budowy etc. Istotnych parametrów jest mnóstwo, dlatego postanowiliśmy podejść do sprawy w sposób kompleksowy.

Jaki telewizor wybrać – Samsung czy LG?

Na początek warto przeprowadzić małą analizę ogólnej oferty obu producentów. Doskonale nada się do tego katalog produktowy naszego sklepu, w którym dostępnych po kilkadziesiąt modeli telewizorów Samsunga i LG. Na jakie modele możemy liczyć? Z jakich technologii korzystają? Jakie są ich parametry? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej tabelki.

Na wstępie warto zaznaczyć, że obie firmy gwarantują dostęp zarówno do urządzeń standardowych, jak i wyposażonych w mnóstwo ciekawych dodatków oraz technologii. Wszystko to sprawia, że warto omówić poszczególne kwestie osobno.

Jaki typ telewizora Samsung lub LG?

W kontekście sposobu i jakości generowanego obrazu, najważniejszą kwestią wydaje się rodzaj zastosowanego wyświetlacza. To od niego bowiem zależy głębia koloru, kontrast czy też kąty widzenia.

Zarówno w przypadku telewizorów LG, jak i Samsunga, większość telewizorów z niskiej i średniej półki cenowej dysponuje wyświetlaczami LED. Jest to obecnie pewnego rodzaju standard, który zapewnia przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Z pewnością warto zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z pełnym podświetleniem LED czy może tylko z częściowym, które objawia się tym, że ekran nie jest równomiernie oświetlony.

Jeżeli natomiast chodzi o półkę wysoką, możemy wybrać między dwoma technologiami. W przypadku Samsunga mowa o tak zwanych kropkach kwantowych, czyli o technologii QLED. Dzięki niewielkim kryształkom znajdującym się między filtrami kolorów a podświetleniem, możliwe staje się dostosowanie długości fal, co przekłada się na znacznie szerszą paletę barw. Obraz wydaje się bardziej realistyczny.

LG oferuje telewizory OLED. Technologia ta opiera się na diodach elektroluminescencyjnych, które nie muszą być podświetlane, ponieważ same generują światło. Zapewnia to niemal doskonałą czerń.

Który telewizor – Samsung czy LG? Rozdzielczość i przekątna ekranu

Przechodzimy do kolejnych niezwykle ważnych kwestii, które będą oceniane w zależności od naszych potrzeb. Na szczęście obie oferty pod tym względem są bardzo szerokie. Zarówno telewizory LG, jak i Samsung są bowiem oferowane w wersjach obsługujących rozdzielczości HD, Full HD i 4K.

Pierwsze dwie proponowane są wówczas, gdy zamierzamy oglądać przede wszystkim kanały telewizyjne. Jak wiadomo, dostawcy w swojej ofercie posiadają zazwyczaj kilkanaście-kilkadziesiąt programów HD, wyższe rozdzielczości są spotykane raczej rzadko. Na telewizory 4K warto decydować się wtedy, gdy zamierzamy również korzystać z serwisów streamingowych lub oglądać materiały dostarczane w inny sposób (np. poprzez odtwarzacz DVD). Nowe filmy i programy coraz częściej przygotowywane są w rozdzielczości 4K, dlatego warto z tego skorzystać.

Dobór przekątnej ekranu jest zależny od tego, jak blisko ekranu będziemy siedzieć. Zalecane wartości zostały podane w poniższej tabeli.

Wartości te można obniżyć o około pół metra-metr wówczas, gdy mamy do czynienia z telewizorami wyposażonymi w matryce UHD 4K. Telewizor LG i Samsung 32 cale nie zapewni „kinowych” wrażeń podczas oglądania filmów, jednak sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Jeśli jednak zależy nam na lepszych doznaniach, należy celować w telewizory Samsung i LG 40 cali, 55 cali, a nawet w większe. Zwłaszcza gdy planujemy podłączyć to urządzenia konsolę do gier.

Funkcja Smart TV w telewizorach Samsung i LG

Telewizor coraz rzadziej wykorzystywany jest wyłącznie do obsługi telewizji kablowej, cyfrowej czy satelitarnej. Najczęściej stanowi on prawdziwe centrum multimedialne, które pozwala na łączność internetową i obsługę materiałów znalezionych w sieci.

Dotyczy to przede wszystkim rozmaitych aplikacji streamingowych, społecznościowych czy też multimedialnych, takich jak Netflix, Ipla, HBO GO, Facebook, Twitter, Spotify, Tidal etc. Możliwość instalacji i obsługi tych aplikacji zapewnia oczywiście system operacyjny, zainstalowany w telewizorach typu Smart.

W ofertach obu producentów znajdują się tego typu urządzenia. Różnią się one jednak rodzajem wykorzystywanego systemu. W przypadku Samsunga będzie to Tizen – popularne i dobrze oceniane oprogramowanie, które zapewnia dostęp do wszystkich najważniejszych aplikacji. Telewizory LG korzystają natomiast z systemu webOS, który również pod tym względem spisuje się dobrze. Przed wyborem konkretnego modelu, warto przejrzeć jego recenzje, by sprawdzić, jak system sprawuje się podczas codziennego użytkowania. Zawsze warto decydować się na modele z możliwie najnowszą wersją oprogramowania Smart TV.

Technologie i wejścia w telewizorach Samsung i LG

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dodatkach, na które rzadko zwracamy uwagę. Mowa tu między innymi o złączach i portach. Zarówno Samsung, jak i LG oferują telewizory wyposażone we wszystkie najważniejsze wejścia, a więc HDMI, USB oraz ewentualnie VGA. Zawsze warto sprawdzić jednak ich liczbę. Do tego dochodzi również łączność internetowa i Bluetooth, z której skorzystamy na przykład wówczas, gdy będziemy chcieli połączyć telewizor z urządzeniem mobilnym.

Osobną kwestią są wszelkiego rodzaju technologie poprawiające dźwięk i obraz. Jeśli zamierzamy wykorzystać telewizor do obsługi serwisów streamingowych lub do grania na konsoli, warto celować w modele HDR – szeroki zakres tonalny zapewni nam znacznie większy realizm generowanych kolorów. Obraz będzie żywszy, dzięki czemu jego jakość znacznie wzrośnie. Oczywiście potrzebne są do tego materiały i gry obsługujące tę technologię.

Co wybrać - TV Samsung czy LG?

Jak wspominaliśmy na początku, wybór nie jest prosty i oczywisty. Firma LG oferuje dostęp do telewizorów OLED, które gwarantują bardzo szeroką paletę barw, co przekłada się na wysoką jakość obrazu. Ceny najtańszych zaczynają się od około 5 tysięcy złotych.

Jeśli szukamy telewizora LG do 3000 zł, możemy liczyć na szeroki wybór modeli Smart TV 4K, które obsługują wiele przydatnych technologii, takich jak HDR, Clear Voice czy też Virtual Surround. Telewizory Samsunga charakteryzują się stabilnym systemem i dobrą obsługą aplikacji sieciowych. Na najwyższej półce znaleźć można telewizory QLED, które potrafią przykuć uwagę podwyższonym realizmem generowanych kolorów.

Niezależnie od tego, na jaki model chcemy się zdecydować, warto zapoznać się z jego recenzjami i testami, by sprawdzić, jak poszczególne funkcje sprawdzają się w rzeczywistości. Niezwykle istotne jest również dobranie sprzętu do swoich potrzeb i oczekiwań. Mowa tu przede wszystkim o przekątnej obrazu, rozdzielczości, a także dodatkowych funkcjach. Na nieco inny sprzęt zdecydują się gracze, niedzielni widzowie i miłośnicy najnowszych filmów.

Udostępnij
2,8
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

To odpowiedź na pytanie? Lepiej zrobić ranking calowy i w takim zestawieniu odpowiedzieć co jest najlepsze.
Specjalista Morele | 15:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.