Udostępnij
Skomentuj

Który telewizor jest lepszy Sony czy Samsung? Szczegółowe porównanie

Przychodzi Ci do głowy, żeby zamienić telewizor Sony na model Samsunga? Dowiedz się, kiedy tego nie robić.

Wybór telewizora warto poprzedzić zorientowaniem się w ofercie oraz zwróceniem uwagi na kluczowe parametry techniczne. Równie ważna może być jednak marka urządzenia, gdyż każda z firm oferuje określoną jakość, a także może korzystać ze specyficznych rozwiązań technologicznych. Sony vs Samsung to bardzo częste porównanie, jeśli chodzi o zakup telewizora. Który telewizor wybrać?

Polecane telewizory Samsung i Sony

Który telewizor lepszy Sony czy Samsung?

Nawet robiąc dokładniejsze porównanie jednego z ciekawszych i popularnych modeli Sony Bravia vs Samsung QLED, z system Tizen i procesorem Quantum 8K, możesz nie uzyskać satysfakcjonującej odpowiedzi. Wiele bowiem zależy od rozmiaru ekranu, podzespołów i różnic technologicznych. Samsung QLED, aby zyskał aprobatę w oczach użytkownika, musi dysponować odmiennym wyposażeniem, niż Sony Bravia z dobrej jakości ekranem LCD. Sprzęt od Sony z systemem OLED także trudno obiektywnie porównać z telewizorem, który Samsung wyposażył w kwantową technologię rozprowadzania światła.

Nie oznacza to, że porównanie telewizorów Sony i Samsung jest całkowicie niemożliwe lub bezowocne. Wręcz przeciwnie. Przygotowując się do zakupu nowego sprzętu, warto sprawdzać rankingi porównujące możliwości sprzętu obydwu producentów. Bardzo łatwo w nich znaleźć jeden z kluczowych parametrów, czyli cenę. Posługując się tego typu zestawieniem, wystarczy, że określisz swój budżet. W ten sposób łatwo znajdziesz dla siebie sprzęt producenta, który w przewidzianej przez Ciebie kwocie oferuje najwięcej.

Jeśli jednak liczysz, że w ten sposób określisz, który z interesujących Cię producentów jest bezwzględnie lepszy, możesz się rozczarować. Wśród tak zwanych średniaków, czyli telewizorów od dwóch i pół do trzech tysięcy złotych więcej proponuje Samsung. Za podobny sprzęt z logo Sony na obudowie trzeba wydać wyższą kwotę. Ale na pytanie o droższe rozwiązania, na przykład: telewizor 75 cali Sony czy Samsung, nie ma już tak oczywistej odpowiedzi. Różnica cenowa jest przysłowiowa i niemal niezależna od dostępnych funkcji.

Dlatego kryterium ceny powinno być istotne tylko w ograniczonym stopniu i pod pewnymi warunkami. Tańszy telewizor 50 cali może oznaczać, że brakuje mu istotnej cechy, bezpośrednio przekładającej się na jakość odtwarzanego obrazu, z której nie chcesz rezygnować. Czasem telewizor będzie tani, ponieważ maksymalna rozdzielczość, którą obsługuje to High Definitione, która dla Twoich celów będzie całkowicie wystarczająca. Wiele jest kwestią gustu i potrzeb.

Różnice pomiędzy telewizorami Sony i Samsung

Jest jednak kilka funkcji, które ma tylko sprzęt od Samsunga i takie, które zaoferować Ci może tylko telewizor Smart TV. Interesujący Cię producenci proponują w swoich urządzeniach różne systemy operacyjne. Warto pamiętać, że różnią się one nie tylko wizualnie. Kupując telewizor marki Sony, możesz spodziewać się Android TV. Samsung zaś proponuje własne, autorskie oprogramowanie o nazwie Tizen z interfejsem Smart HUB.

Telewizor z oprogramowaniem Tizen pozwala na wszystko, czego od Smart TV można wymagać. Z jego pomocą skorzystasz z przeglądarki internetowej i połączysz się z kilkoma popularnymi bibliotekami VOD, takimi jak Netflix, HBO czy Amazon Prime Video. Możesz liczyć także na dostęp do aplikacji portali społecznościowych. Największą zaletą wykorzystywanego przez Samsunga oprogramowania jest intuicyjne synchronizacja telewizora z internetem rzeczy, który znajduje się w jego zasięgu.

Na plus dla koreańskiego producenta policzyć można także fakt, że nie stara się on monopolizować Twojej domowej elektroniki. Każdy jego telewizor Samsung Smart TV rzeczywiście łatwiej jest połączyć z tabletem i smartfonem tej samej marki, ale nie jest to jedyna opcja. W menu znajdziesz także pomysłową funkcję Smart Thing, przy której użyciu jednorodnością producentów nie musisz się wcale przejmować.

Android TV, w który swoje produkty wyposaża Sony, działa podobnie. Jest też używany przez innych producentów. Stosuje go Philips, Xiaomi i Panasonic. Dlatego uchodzi za najlepiej przetestowany. Rzeczywiście, zdecydowanie największa liczba użytkowników sprzętu RTV właśnie z Android TV miała do czynienia. Ale nie każdy z tą samą jego wersją, co często tłumaczy skrajne opinie na temat oprogramowania instalowanego przez Sony.

Płynność działania oraz funkcjonalność Android TV bywa bowiem różna nawet w przypadku kilku modeli telewizorów tego samego producenta. Także w odbiornikach marki Sony możesz spotkać się z różnymi generacjami systemu operacyjnego Android. Nawet w przypadku modeli produkowanych w tym samym miejscu i czasie. Niezbyt szczegółowe sprawdzenie, którą z nich dysponuje interesujący Cię model sprzętu, potrafi sprawić zawód.

Pewne niedostatki, nawet w kwestii multimediów, mogą znacznie ograniczyć funkcjonalność sprzętu. Na przykład aplikacja YouTube to doskonałe źródło nagrań w rozdzielczości 4K oraz 8K. Przestanie nią być, jeśli Twój Android TV nie będzie dysponował wersją aplikacji, która odtwarza ultra rozdzielczości. Fakt, że masz telewizor 4K, nie wystarczy. Jeśli aplikacja nie ma takiej opcji, obraz uratuje tylko polaryzacja obrazu do jakości Ultra HD.

Zarówno Tizen Samsunga, jak i Android TV oferowany przez Sony, ma swoich szczerych wyznawców oraz krytyków. Koreańskie rozwiązanie uchodzi za bardziej estetyczne i nie jest to kwestia gustu, a braku dodatkowego oprogramowania bazowego dla sprzętu. Użytkownicy Android TV mają do czynienia zarówno z jego interfejsem, jak i dodatkowym oprogramowaniem telewizora, które bardzo często po prostu źle wygląda.

Z technikaliów obydwu producentów różni standard podzespołów, które są wykorzystywane w słabszych modelach telewizorów. Samsung ma na przykład zdecydowania mniej oporów, żeby dostosowywać jakość procesorów w sposób pozwalający na uzyskanie niższej ceny. Japoński producent rzadziej sobie na takie rozwiązania pozwala. Inne też ekrany samoemisyjne znajdziesz w telewizorach Sony i Samsunga. Ten pierwszy nie stosuje kwantowych rozświetleń matryc QLED, a wśród telewizorów od koreańskiego producenta nie znajdziesz modeli z matrycami OLED.

Podobieństwa w telewizorach Sony oraz Samsung

Chociaż technologie OLED i QLED różnią się diametralnie, to standard obrazu, jaki obydwaj producenci uzyskują, jest bardzo podobny. Telewizor Samsung 4K QLED obsługuje ultra rozdzielczości z taka samą głębią barw i przejrzystością, co model Sony 4K OLED. Producenci podobnie też podchodzą do wachlarza funkcji, w które wyposażają swoje telewizory. Tańsze i mniejsze gabarytowo modele ich autorstwa dysponują masywniejszymi ekranami LCD. Żeby w ich sprzęcie pojawił się panel OLED lub QLED, sam telewizor musi mieć ekran o przekątnej powyżej 50 cali.

Ta sytuacja może się za chwilę zmienić. Samsung bowiem już w 2019 roku zaprezentował telewizor QLED 48 cali, ale trudno mówić tutaj o wyraźnej zmianie trendu. Szczególnie że jest to model, który nie należy do budżetowych. Brak odpowiedzi ze strony Sony oraz innych znaczących producentów sprzętu RTV wydaje się oznaczać, że nie jest to ścieżka, która będzie się spektakularnie rozwijać. Tym bardziej, że tylko duży rozmiar ekranu pozwala na dostępność rozdzielczości Ultra HD i dostateczne wykorzystanie możliwości płaskich ekranów OLED i QLED.

Inne ważne funkcje w telewizorach Sony oraz Samsung

Który telewizor 65 cali (Sony czy Samsung) będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy, jest zależne od tego, do czego planujesz wykorzystywać swój nowy zakup. Jeśli będzie to tylko odbiór sygnału telewizyjnego, za przewodnika wystarczy Ci Twój gust. Jeśli planujesz korzystać z multimediów internetowych, istotne staną się detale. Android TV ma więcej aplikacji, ale nie posiada biblioteki Amazona. Liczba ważnych niuansów rośnie, im bardziej Twój nowy telewizor ma być inteligentny i który system operacyjny lepiej się w przypadku Twoich planów sprawdzi.

Co ostatecznie wybrać – TV Sony czy TV Samsung?

Dobrej odpowiedzi na to pytanie nie da Ci nikt, oprócz Ciebie. Czasem przychodzi czas na zmiany, a nowy system operacyjny i diametralnie różny interfejs mogą być dobrym urozmaiceniem codziennej rozrywki. Zabawę masz gwarantowaną, niezależnie od tego, czy przesiądziesz się z Samsunga na Sony, czy odwrotnie. Jeśli jednak przyzwyczajenie jest Twoją drugą naturą, możesz być spokojny. Jakość i tak jest po Twojej stronie. Znajdziesz ją w ramach oferty ulubionego producenta.

Udostępnij
4,1
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.