Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Który sposób parzenia kawy jest najzdrowszy?

Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki aromatycznej małej czarnej? Sprawdź, która kawa jest najzdrowsza!

Kawa to dla wielu udany sposób na rozpoczęcie dnia. Ale czy aby na pewno jest ona zdrowa?

Czy kawa jest zdrowa? Jakie są korzyści picia kawy?

Kawa, wypijana w umiarkowanych ilościach (nie więcej niż sześć filiżanek dziennie), przynosi szereg rozmaitych korzyści i wywiera niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm. Mała czarna stanowi cenne źródło antyoksydantów odpowiedzialnych za spowolnienie procesów starzenia. Zawiera też wiele mikro- i makroelementów, między innymi sód, wapń, potas oraz magnez, jej głównym składnikiem jest zaś kofeina.

Ten organiczny związek chemiczny silnie oddziałuje na układ nerwowy, a przede wszystkim na korę mózgową. Wykazuje silne właściwości pobudzające, niweluje senność oraz zmęczenie, a co za tym idzie – poprawia pamięć i koncentrację. Sprzyja uwalnianiu hormonów wywołujących uczucie zadowolenia (serotoniny, dopaminy) – w efekcie zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję oraz obniża napięcie. W dodatku udowodniono, że regularne picie kawy hamuje rozwój komórek nowotworowych i wspomaga odchudzanie, przyspieszając proces spalania tłuszczu.

Która kawa jest mniej szkodliwa? Kawa sypana czy rozpuszczalna?

Niełatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie – wiele zależy od jakości ziaren wykorzystanych do jej przygotowania, a także samego sposobu parzenia. Kawa rozpuszczalna powstaje zazwyczaj z surowca gorszego gatunku i może zawierać szereg niepożądanych substancji, na przykład nikiel, który przyjmowany w zbyt dużych ilościach powoduje reakcje uczuleniowe, między innymi alergiczne zapalenie skóry.

Natomiast tak zwana sypana kawa, parzona w sposób tradycyjny (zalana wrzątkiem) uwalnia szkodliwe związki eteryczne, zwane diterpenami, podnoszące poziom cholesterolu we krwi. Poza tym, fusy przedostające się do płynu podrażniają żołądek i pogarszają funkcje wątroby.

Polecane kawy mielone

Kawa z mlekiem czy bez? Które rozwiązanie jest lepsze?

Przywołany dylemat, podobnie jak ten poprzedni, naprawdę bardzo trudno rozstrzygnąć. Jedna kwestia nie ulega wątpliwości – dodatek mleka wpływa na smak kawy, a także jej wartości odżywcze. Latte ma w sobie ponad 50 kalorii więcej niż zwykła mała czarna. Dlatego powinny z niego zrezygnować osoby dbające o linię i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Co więcej, mleko osłabia działanie kofeiny, rozcieńczony napój nie pobudza już tak mocno, a połączenie obu wspomnianych substancji utrudnia trawienie i zaburza procesy metaboliczne.

Jak parzyć kawę by nie szkodziła?

Kawa po turecku – niezdrowa. Latte również nie wywiera zbyt dobrego wpływu na organizm. Czy zatem istnieje jakikolwiek rodzaj małej czarnej, który zasługuje na miano zdrowego? Tak. Tym zaszczytnym mianem może poszczycić się kawa z ekspresu ciśnieniowego. Co w niej takiego niezwykłego? Niebagatelne znaczenie ma sposób przygotowywania wspomnianego napoju. Proces ekstrakcji ziaren trwa stosunkowo krótko – nie są one narażone na długi kontakt z gorącą wodą i zachowują wszystkie cenne właściwości. Same zaś nie uwalniają żadnych szkodliwych związków.

Jakie ziarna do kawy wybrać?

Istnieją różne rodzaje kawy, niemniej jednak rynek zdominowały dwa główne typy – arabica oraz robusta. Pierwszy z wymienionych gatunków ma podłużne, płaskie ziarna z widocznym szwem pośrodku układającym się w kształt litery s. Cafe Arabica docenią wszyscy wielbiciele łagodnych smaków z lekko wyczuwalną kwasowością oraz korzenną lub czekoladową nutą. Sprawdza się przy przygotowywaniu kaw mlecznych. Z kolei robustę charakteryzuje większa zawartość kofeiny (nawet do 5%). Ziarna przyjmują owalną formę, posiadają specyficzny prosty szew pośrodku i ostry, lekko gorzkawy smak.

Niebagatelne znaczenie ma nie tylko gatunek, ale również stopień wypalenia ziaren. Im dłużej przebiega wspomniany proces, tym bardziej wyczuwalna gorycz napoju. Dlatego najlepszym wyborem są kawy średnio palone. Cechuje je zbilansowany poziom kwasowości i wyważony smak.

Najzdrowsza kawa, czyli jaka?

Odpowiedź jest prosta: pita w umiarkowanych ilościach i przygotowywana na bazie naturalnych, sprawdzonych składników. Jeśli lubisz latte lub kawę parzoną w tradycyjny sposób turecki, nie musisz z niej od razu rezygnować. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać z liczbą filiżanek. Szczególną ostrożność powinny natomiast zachować przyszłe mamy, kobiety w okresie karmienia piersią oraz osoby z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 21:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.