Udostępnij
Skomentuj

Który sposób parzenia kawy jest najzdrowszy?

Jak parzyć kawę, aby była zdrowa? Co należy dodawać, a czego nie, by cieszyć się zdrowym napojem kofeinowym?

Kawa to dla wielu udany sposób na rozpoczęcie dnia. Ale czy aby na pewno jest ona zdrowa? Poznaj wszystkie właściwości zdrowotne kawy, co zrobić by była jak najzdrowsza oraz jaki sposób parzenia kawy jest najlepszy dla naszego organizmu.

Właściwości zdrowotne kawy – czy kawa jest zdrowa?

Kawa, wypijana w umiarkowanych ilościach (nie więcej niż sześć filiżanek dziennie), przynosi szereg rozmaitych korzyści i wywiera niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm. Kawa stanowi cenne źródło antyoksydantów odpowiedzialnych za spowolnienie procesów starzenia. Mowa tu jednak o zwykłej, czarnej kawie zaparzonej z dobrej jakości ziaren. Zawiera też wiele mikro- i makroelementów, między innymi sód, wapń, potas oraz magnez, jej głównym składnikiem jest zaś kofeina.

Ten organiczny związek chemiczny silnie oddziałuje na układ nerwowy, a przede wszystkim na korę mózgową. Wykazuje silne właściwości pobudzające, niweluje senność oraz zmęczenie, a co za tym idzie – poprawia pamięć i koncentrację. Sprzyja uwalnianiu hormonów wywołujących uczucie zadowolenia (serotoniny, dopaminy) – w efekcie zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję oraz obniża napięcie. W dodatku udowodniono, że regularne picie kawy hamuje rozwój komórek nowotworowych i wspomaga odchudzanie, przyspieszając proces spalania tłuszczu.

Która kawa jest mniej szkodliwa? Kawa sypana czy rozpuszczalna?

Niełatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie – wiele zależy od jakości ziaren wykorzystanych do jej przygotowania, a także samego sposobu parzenia. Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Powstaje ona zazwyczaj z surowca gorszego gatunku i może zawierać szereg niepożądanych substancji, na przykład nikiel, który przyjmowany w zbyt dużych ilościach powoduje reakcje uczuleniowe, między innymi alergiczne zapalenie skóry.

Natomiast tak zwana sypana kawa, parzona w sposób tradycyjny (zalana wrzątkiem) uwalnia szkodliwe związki eteryczne, zwane diterpenami, podnoszące poziom cholesterolu we krwi. Poza tym, fusy przedostające się do płynu podrażniają żołądek i pogarszają funkcje wątroby.

Jakie ziarna do kawy wybrać? Najlepsza kawa parzona

Istnieją różne rodzaje kawy, niemniej jednak rynek zdominowały dwa główne typy – arabika oraz robusta. Pierwszy z wymienionych gatunków ma podłużne, płaskie ziarna z widocznym szwem pośrodku układającym się w kształt litery s. Kawę arabikę docenią wszyscy wielbiciele łagodnych smaków z lekko wyczuwalną kwasowością oraz korzenną lub czekoladową nutą. Sprawdza się przy przygotowywaniu kaw mlecznych. Robusta natomiast może pochwalić się większą zawartością kofeiny (nawet do 5%). Ziarna przyjmują owalną formę, posiadają specyficzny prosty szew pośrodku i ostry, lekko gorzkawy smak.

Niebagatelne znaczenie ma nie tylko gatunek, ale również stopień wypalenia ziaren. Im dłużej przebiega wspomniany proces, tym bardziej wyczuwalna gorycz napoju. Dlatego najlepszym wyborem są kawy średnio palone. Cechuje je zbilansowany poziom kwasowości i wyważony smak. Entuzjaści delikatnych smaków natomiast z pewnością docenią kawy o jasnym stopniu palenia.

Jakie są sposoby parzenia kawy? Jak parzyć kawę, by była zdrowa?

Parzenie kawy po turecku – niezdrowe. Latte również nie wywiera zbyt dobrego wpływu na organizm. Czy zatem istnieje jakikolwiek rodzaj małej czarnej, który zasługuje na miano zdrowego? Oczywiście, że tak! Tym zaszczytnym mianem może poszczycić się kawa z ekspresu ciśnieniowego. Co w niej takiego niezwykłego? Niebagatelne znaczenie ma sposób przygotowywania wspomnianego napoju. Proces ekstrakcji ziaren trwa stosunkowo krótko – nie są one narażone na długi kontakt z gorącą wodą i zachowują wszystkie cenne właściwości. Same zaś nie uwalniają żadnych szkodliwych związków w przeciwieństwie do innych sposobów parzenia kawy.

Parzenie kawy w kawiarce również nie jest szalenie niezdrowe. Takie przygotowanie napoju sprawia, że kawa ma w sobie mniej przeciwutleniaczy. Oprócz tego zakup kawiarki jest znacznie bardziej opłacalny – za sprzęt do przygotowywania kawy zapłacimy o wiele mniej niż za ciśnieniowy ekspres do kawy.

Kawa z mlekiem czy bez? Które rozwiązanie jest lepsze? Przywołany dylemat naprawdę bardzo trudno rozstrzygnąć. Jedna kwestia nie ulega wątpliwości – dodatek mleka wpływa na smak kawy, a także jej wartości odżywcze. Latte ma w sobie ponad 50 kalorii więcej niż zwykła mała czarna. Dlatego powinny z niego zrezygnować osoby dbające o linię i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Co więcej, mleko osłabia działanie kofeiny, rozcieńczony napój nie pobudza już tak mocno, a połączenie obu wspomnianych substancji utrudnia trawienie i zaburza procesy metaboliczne.

Jaki wpływ na zdrowie ma filtrowanie kawy?

Ogromny wpływ na zdrowie ma fakt dobrego przefiltrowania kawy. Brak filtracji sprawia, że napój ma w sobie substancje, które podwyższają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zwiększają one ryzyko zawału serca i przedwczesnej śmierci.

Zastosowanie filtra nie kosztuje dużo, a może uchronić nas przed tymi szkodliwymi substancjami. Przy okazji sprawi on, że wypicie takiej kawy okaże się zdrowsze, niż pominięcie filiżanki małej czarnej w ciągu dnia. Badania potwierdzają, że osoby pijące przefiltrowaną kawę charakteryzują się mniejszym odsetkiem śmieci z przyczyn chorób sercowo-naczyniowych oraz innych, niezależnych przyczyn.

Picie przefiltrowanej kawy (od jednej do czterech filiżanek dziennie) może poprawić Twoje zdrowie! Korzystaj śmiało z ekspresu ciśnieniowego i używaj filtrów do kawy, a z pewnością nie pożałujesz. W taki sposób przyswoisz wszystkie właściwości zdrowotne wynikające z picia kawy, a w dodatku nie dostarczysz sobie żadnych szkodliwych substancji.

Najzdrowsza kawa, czyli jaka?

Odpowiedź jest prosta: pita w umiarkowanych ilościach i przygotowywana na bazie naturalnych, sprawdzonych składników. Jeśli lubisz latte lub kawę parzoną w tradycyjny sposób turecki, nie musisz z niej od razu rezygnować. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać z liczbą filiżanek. Szczególną ostrożność powinny natomiast zachować przyszłe mamy, kobiety w okresie karmienia piersią oraz osoby z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.

A według Ciebie, jaka kawa parzona jest najlepsza? Jakie sposoby przygotowania kawy są Twoimi ulubionymi? Czy wiesz już, jak parzyć kawę, by była zdrowa? Czy pamiętasz, co zrobić, aby kawa była jeszcze zdrowsza? Koniecznie zdradź nam swoje metody parzenia kawy!

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.