Udostępnij
Skomentuj

Kiedy najlepiej pić kawę?

Odpowiadając na pytanie, kiedy najlepiej pić kawę ciężko nam wyobrazić sobie lepszą odpowiedź niż bez przerwy! No cóż, świat nie jest aż tak pięknym miejscem, aby to było możliwe. Jednak to właśnie filiżanka małej czarnej sprawia, że świat jest miejscem piękniejszym, a przynajmniej do przyjęcia. Dlatego dziś mamy dla Was artykuł, o tym ile i kiedy najlepiej pić kawę!

Jak przygotować kawę?

Kiedy najlepiej pić kawę?

Niewątpliwie najlepiej smakuje kawa prosto z włoskiej restauracji, a więc parzona w ekspresie ciśnieniowym. Jednym z takich ekspresów jest ekspres automatyczny Roma A10 Home posiadający wiele wbudowanych funkcji, pozwalających parzyć niesamowitą kawę. Jaką?

 • espresso,
 • americano,
 • latte,
 • i wiele innych!

Ekspres 4Swiss Roma A10 Home

Pozytywne skutki picia kawy

Codzienne picie kawy może bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Już od dłuższego czasu naukowcy twierdzą, że regularne – a nawet codzienne – spożywanie czarnego napoju pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób takich jak:

 • cukrzycy typu 2,
 • choroby Parkinsona,
 • chorób serca,
 • raka prostaty,
 • czerniaka,
 • depresji i zaburzeń nastroju,
 • marskości wątroby,
 • choroby krążenia,
 • czy także raka wątroby.

Parzenie kawy z mlekiem w ekspresie

Co sprawia, że ten niezwykle popularny napój jest tak zdrowy? Przede wszystkim fakt, że ma działanie przeciwzapalne oraz zawiera bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy. Te z kolei zapobiegają uszkodzeniom komórek, a w konsekwencji sprawiają, że organizm człowieka jest bardziej odporny na starzenie i powstawanie komórek rakowych.

Ważną informacją jest również to, że kawa pobudza do pracy ośrodkowy układ nerwowy oraz stymuluje pracę serca. Wielu kardiologów dostrzega wiele zalet jej pozytywnego działania.

Co więcej, przeprowadzone na grupie 170 000 osób badania wykazują, że osoby pijące od 1,5 do 3,5 filiżanek kawy dziennie są o 16-21% mniej narażeni na wystąpienie powyższych chorób niż ci, którzy kawy nie piją wcale.

Ciekawostką jest fakt, że pozytywnego działania doświadczają nie tylko ci pijący kawę z kofeiną, ale również ci pijący wersję bezkofeinową. Zatem pozytywne działanie kawy nie musi być i najprawdopodobniej nie jest powiązane z kofeiną.

Negatywne działanie kofeiny

Nieprzyjemności związane z piciem kawy wiązane są z kofeiną. Natomiast negatywne działanie kofeiny zostało udowodnione naukowo. Jednak patrząc pod kątem dobroczynnego działania kawy, jako napoju idealnego, negatywne skutki nie są odstraszające.

Przede wszystkim nadmiar kawy może powodować kołatanie serca, drżenie rąk, pobudzenie, czy bóle głowy. Spożywanie jej przed snem, może prowadzić do bezsennej nocy. Kofeina zawarta w kawie zwęża naczynia krwionośne, co może być problematyczne dla osób z nadciśnieniem.

Niemniej jednak wszystko sprowadza się do tego, aby pić kawę z umiarem i rozsądkiem.

Ile kaw dziennie?

Zatem ile kaw dziennie jest dla optymalną ilością dla organizmu człowieka? Badania wskazują na bezpieczną dawkę w wysokości maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie. Oczywiście biorąc pod uwagę, że osoba pijąca kawę jest zupełnie zdrowa. Jeśli 400 mg kofeiny nic ci nie mówi, podpowiadamy. Jest to równowartość 3-4 filiżanek kawy o pojemności 220 ml.

Ważne jest jednak aby znać swój organizm. Wiedzieć, po jakiej dawce kawy zaczniemy odczuwać wspomniane skutki uboczne. Inną kwestią jest też sposób przygotowania kawy oraz sposób picia. Na przykład kawa wypita na pusty żołądek może spowodować spotęgowanie jej efektów i zwiększyć siłę skutków ubocznych.

Niektóre metody parzenia kawy sprawiają, że kawa jest mocniejsza – np. parzenie w wyższej temperaturze. Znowu stopień palenia ziaren, również zwiększa ilość kofeiny w filiżance. Najważniejsze zatem jest znać swój organizm.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Wiemy już wszystko o tym, jak parzyć kawę i jakie ma skutki, zarówno pozytywnego działania, jak i negatywnego. Odpowiedzmy sobie zatem w jakich godzinach najlepiej pić kawę.

Najlepszym momentem na wypicie kawy jest czas około 2 godziny po przebudzeniu. Właśnie wtedy spada poziom kortyzolu we krwi i organizm człowieka lepiej reaguje na kawę. Wtedy też zazwyczaj czujemy pierwsze objawy zmęczenia w pracy. Z pomocą przychodzi filiżanka ulubionego napoju.

Według wielu źródeł najlepsza pora dnia na wypicie kawy to:

 • pomiędzy godziną 9:00 – 11:30
 • oraz w godzinach popołudniowych 13:00 – 17:30

Dlaczego akurat w tych godzinach? Po pierwsze dlatego, że organizm wydziela mniej wspomnianego kortyzolu, który jest nazywany często hormonem stresu. Podwyższone wydzielanie kortyzolu w godzinach porannych (8:00 – 9:00 oraz 12:00-13:00) powoduje, że prozdrowotne właściwości kawy mogą być blokowane.

Picie kawy w sytuacji, kiedy kortyzol jest wysoki, może też powodować rozdrażnienie i jeszcze zwiększać poziom kortyzolu co negatywnie wpływa na organizm.

Picie kawy zaraz po przebudzeniu

Czy nawyk picia kawy zaraz po przebudzeniu jest zdrowy?

Istnieje wiele mitów na temat picia kawy zaraz po przebudzeniu. Jednym z nich jest mit, o tym, że napój ten wpływa negatywnie na żołądek. Nie zostało to jedna potwierdzone w badaniach. Napar z ziaren kawy pobudza jednak wydzielanie soku żołądkowego, a więc może przyspieszać trawienie. Nie powinno to jednak szkodzić na błonę śluzową wyścielającą żołądek.

Picie dużej ilości kofeiny na pusty żołądek może powodować skutki niepożądane wskazane w niniejszym artykule.

Picie kawy przed snem

Czy picie kawy 6 godzin przed snem jest zdrowe?

Kiedy wypić ostatnią kawę? Tak jak pisaliśmy wyżej, ostatnią kawę powinniśmy wypić przed godziną 17:00. Przede wszystkim na negatywny wpływ kortyzolu, ale również na to, iż wypicie kawy w późniejszych godzinach może sprawić, że będzie nam bardzo ciężko zasnąć w nocy.

Dlatego też pić kawy bezpośrednio przed pójściem spać nie rekomendujemy. Jej spożycie na co najmniej 6 godzin przed snem zapewnia to spokojny i zdrowy sen.

Podsumowanie

Kawa to naturalny zastrzyk energii dla naszego organizmu. Dzięki właściwościom prozdrowotnym oraz dużej ilości składników mineralnych kawa jest rekomendowana nawet przez lekarzy kardiologów. Należy pamiętać o tym, by nie pić kawy zaraz przed snem, oraz w połączeniu z medykamentami, ponieważ może ona wpłynąć na wchłanianie leków do organizmu.

Pamiętając o powyższym, możemy cieszyć się niesamowitym smakiem i właściwościami najwspanialszego napoju, jakim jest kawa.

Ekspres parzy dwie kawy jednocześnie

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.