Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Koszulki na karty - Jak dobrać rozmiar protectora? Jaki najlepszy?

Dlaczego warto stosować zabezpieczenia na karty? Kiedy warto kupić koszulki na karty?

Czym są osłonki na karty?

Osłonki dla kart, inaczej protectory, to wykonane z przeźroczystego, plastikowego materiału pokrowce na karty do gry. W zależności od modelu, protektory bywają twarde lub nieco bardziej elastyczne. Ich zadaniem jest chronienie kart przez wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Ochraniacze na karty znaleźć można w różnych rozmiarach, przeważnie od 6x4 cm do 14x7 cm. Przechowywać w nich można wszelkiego rodzaju karty do gry, takie jak Karty Pokemon bądź Magic, a także inne, w zależności od rozmiaru koszulek.

Przed czym chronią koszulki na karty?

Ochraniacze dla kart kolekcjonerskich chronią karty przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Są szczególnie wskazane w przypadku kart, z których korzysta się na bieżąco, gdyż w trakcie gry może dojść do wytarcia się grafik, powyginania, a nawet złamania lub przerwania karty.

Oprócz ochrony przed zniszczeniami mechanicznymi, ochraniacze na karty kolekcjonerskie chronią również przed kurzem oraz blaknięciem kolorów z powodu nadmiaru słońca i wystawianiu kart na działanie powietrza. Odpowiednie zabezpieczenie kolekcjonerskich egzemplarzy sprawia, że pozostają nienaruszone i cały czas wyglądają jak nowe.

Zalety stosowania ochraniaczy na karty

Dzięki korzystaniu z koszulek na karty, bez obaw można wykorzystywać je do gier. Utwardzane protektory zapewniają ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Trzymanie kart w koszulkach sprawia również, że dużo łatwiej jest zachowywać wśród nich porządek, a także doskonały stan kart. Zabezpieczając je, zyskuje się pewność, że nie stracą one swojej wartości kolekcjonerskiej.

Kiedy i jakie ochraniacze na karty wybrać?

Na ochraniacze do kart najlepiej zdecydować się, jeśli chce się zachować dobrą jakość produktów. Są one również niezbędne z punktu widzenia kolekcjonerskiego.

By odpowiednio wybrać osłonki na karty, należy zwrócić uwagę na ich najważniejsze cechy, które pomogą zapewnić najlepsza ochronę:

  • Materiał – solidnie wykonany, utwardzany, nie zawierający kwasów (np. PVC), które mogą negatywnie oddziaływać na karty
  • Wielkość – przed wyborem koszulek na karty należy się upewnić, że ich rozmiar będzie odpowiedni do kart. Rozmiary dzielą się na trzy główne grupy: Mayday, Fantasy Flight Games oraz Ultrapro
  • Przeźroczystość – przed wyborem osłonek dobrze jest zorientować się, jak duża jest ich przeźroczystość. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku kart, których używa się czynnie do gier.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 05:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.