Udostępnij
Skomentuj

Gra planszowa Kolejka - zasady, recenzja, porady jak grać

Kolejka to niezwykle wciągająca gra osadzona w realiach PRL-u.

Gracze stoją w kolejce do sklepu i muszą uzbierać towary z listy zakupów. Gra powstała w 2011 roku i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród dzieci i dorosłych. Jak grać w grę, gdzie ją kupić i ile kosztuje gra Kolejka?

Gra planszowa Kolejka

Od momentu wydania gry w 2011 roku, Kolejka doczekała się już 8 edycji, nie tylko na rynku polskim. Gra dostępna jest w kilku językach. Kolejkę wydał Instytut Pamięci Narodowej. Gra powstała we współpracy z historykami. Od 2014 roku wydawcą kolejki jest Trefl. Gra pozwala przenieść się w realia lat 80tych. Kolejka jest bardzo dobrze opracowana pod względem graficznym. Na kartach gry można zobaczyć prawdziwe zdjęcia produktów dostępnych w polskich sklepach w latach PRL-u.

Recenzja gry Kolejka

 • Pudełko z grą zawiera dwie tekturowe plansze, pionki w ośmiu kolorach, karty kolejki w 5 kolorach, karty list zakupów, karty towarów, karty dostawy towarów i karty pomocy graczy oraz książeczkę z instrukcją. Instrukcja gry zajmuje 11 stron i dokładnie opisuje jak grać w Kolejkę, pozostała część książeczki to najczęściej zadawane pytania, zdjęcia i felieton.
 • Gra jest wykonana bardzo solidnie z dbałością o najmniejsze szczegóły. Opakowanie gry przypomina pakunek zawinięty w papier, wyglądający jak pochlapany, z odciśniętymi śladami po kubkach z kawą. Zdjęcia i obrazki na kartach i w instrukcji pozwalają graczom poczuć się jak w czasach PRL-u. Drewniane pionki, które stanowią rodzinę gracza także dodają grze niezwykłego charakteru.
 • Każdy gracz ma na celu zdobycie towarów ze swojej listy zakupów. Gra naprawdę wciąga i wymaga niemałego zaangażowania. Gracze muszą planować ruchy z wyprzedzeniem. Oprócz dążenia do zdobycia swoich towarów przez przepychanie się w kolejce, ważnym elementem jest też przeszkadzanie innym graczom.
 • Istotną rolę w grze odgrywają spekulanci, czyli pionki, które nie należą do żadnego gracza, ale ustawiane są na końcu każdej kolejki, a w wyniku przepychanek mogą ostatecznie stanąć na początku kolejki i po otwarciu sklepu zabrać towar.
 • Im więcej graczy, tym rozgrywka jest bardziej dynamiczna. Gra charakteryzuje się dużym poziomem losowości, dlatego przy 5 lub 6 graczach nie da się przewidzieć, kto może wygrać, tym bardziej, że na początku rozgrywki gracze w ciemno wybierają sklep, w którym staną. Przepychanki możliwe są dzięki kartom kolejki, które opisane są w bardzo zabawny sposób. W kolejce można przepchnąć się np. dzięki konieczności odebrania dziecka z przedszkola, można też podejrzeć karty dzięki uprzejmości kolegi z komitetu. Gracze wypychają innych z kolejki lub np. ogłaszają remanent i zamykają dany sklep.
 • Gra jest bardzo ciekawa. Jest w dużym stopniu losowa, lecz wymaga również od graczy planowania i strategii, która ułatwi zdobycie towarów i przeszkodzi innym graczom w osiągnięciu ich celu.

Zasady gry Kolejka

Kolejka to gra dla osób od 12go roku życia. Minimalna ilość graczy to 2óch - jednak wtedy rozgrywka bywa nudnawa i dość przewidywalna. Maksymalna ilość graczy to 5. Można dokupić dodatek do gry, tzw. Ogonek, dzięki któremu w grę może grać 6ciu graczy. Rozgrywka trwa średnio około godziny.

 • Gra podzielona jest na kilka tur (dni), w których są fazy. Każda tura to jeden dzień. Pierwszego dnia w pierwszej fazie gracze ustawiają swoje pionki w wybranych sklepach. Sklepy są jeszcze puste, więc gracze ustawiają pionki w ciemno. Celem graczy jest zdobycie wszystkich towarów z karty Listy Zakupów, którą gracze losują przed rozstawieniem  pionków. Rozstawianie rozpoczyna gracz, który ma kartę Listy zakupów z najwyższym numerem. Każdy gracz po kolei ustawia jeden pionek przed sklepem. Na planszę trzeba wyłożyć wszystkie pionki. Po rozstawieniu pionków na końcu każdej kolejki stawia się spekulanta. Jak grać w grę planszową Kolejka w kolejnych fazach?
 • Każdy gracz ma karty kolejki, odwrócone tak, aby nikt ich nie widział.
 • Druga faza gry to dostawa towarów do sklepu. Z kart dostawy trzeba wziąć trzy karty, położyć je na środku planszy i wyłożyć karty z towarami do odpowiednich sklepów - w ilości podanej na kartach dostawy.
 • Instrukcja gry nakazuje teraz przejść do trzeciej fazy, którą są przepychanki. Każdy z graczy bierze po trzy karty ze swojego stosu kart kolejki. Gracze po kolei zagrywają jedną kartą i od razu wykonują czynność z karty lub pasują. Faza trwa do momentu wyłożenia przez każdego gracza wszystkich trzech kart kolejki lub spasowania.
 • Kolejna faza to otwarcie sklepów. Jeśli dany gracz jest pierwszy w kolejce, to zabiera swój towar i pionek do siebie. Karty z towarami muszą być widoczne dla innych graczy. Jeśli spekulant jest pierwszy, to jego towar przenosi się w odpowiednie miejsce na bazar, a spekulanta stawia się na końcu kolejki.
 • Następna faza to wymiana towarów na bazarze. 2 swoje towary można wymienić na jeden z bazaru. Istnieje też możliwość wymiany towaru 1:1 o ile przekupka stoi przy interesującym nas towarze. Na bazarze wymiany mogą dokonać tylko ci gracze, którzy ustawili tam swój pionek w pierwszej fazie.
 • Ostatnia faza to robienie porządków na planszy. Drugą turę zaczyna kolejna osoba. Następny dzień  zaczyna się od fazy 1, czyli od rozstawienia zabranych pionków w kolejkach. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zdobędzie wszystkie towary.

Gdzie kupić grę Kolejka?

Gra jest niezwykle popularna i można ją dostać w wielu sklepach z zabawkami, a także w sklepach specjalizujących się w sprzedaży gier planszowych. Nasz sklep także ma w swojej ofercie tę popularną grę. Oprócz gry, można też dokupić dodatek umożliwiający grę sześciu graczom (Ogonek). Cena gry jest różna w zależności od sklepu. Sprawdź naszą ofertę. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.