Udostępnij
Skomentuj

Kosiarka do ogrodu - jak wybrać? Jaka będzie najlepsza?

Żaden ogród nie może obejść się bez odpowiedniej kosiarki, dzięki której będzie on wyglądał o niebo lepiej.

A to nie zawsze jest takie łatwe. Wszystko przez ogromne zróżnicowanie kosiarek ogrodowych dostępnych na rynku. Producenci starają się spełnić oczekiwania wszystkich klientów, dlatego w sklepie znajdziemy kosiarki o różnych napędach, odmiennych systemach tnących czy zróżnicowanych budowach.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze mnóstwo parametrów, które mają przełożenie na sposób pracy urządzenia. Kwestii wartych naszej uwagi jest naprawdę sporo, dlatego postaramy się je omówić, tak aby ostateczna decyzja odnośnie konkretnego modelu kosiarki okazała się prawidłowa.

Kosiarka do ogrodu – jaki rodzaj zasilania?

Jest to pierwsza ważna decyzja, jaką musimy podjąć. Rodzaj zasilania przekłada się bowiem na sposób użytkowania urządzenia. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

KOSIARKA RĘCZNA. Najbardziej podstawowy i najtańszy (cena waha się od 150 do około 350 złotych) typ omawianych produktów. Zazwyczaj posiada noże listwowe, które są montowane w mechanizmach bębnowych, walcowych lub cylindrowych. Jej użytkowanie jest dosyć męczące, ponieważ musimy wykonywać to własnymi rękami. Jeżeli chcemy nadać kosiarce większej mocy, powinniśmy energicznie wyprostować ręce, tak aby nabrała ona odpowiedniej szybkości.

Nie oznacza to jednak, że sam proces koszenia doprowadzi do uszkodzenia struktury trawnika. Trawa zostanie obcięta w sposób jak najbardziej prawidłowy, będziemy zmuszeni jednak wykonać więcej pracy. Wszystko to sprawia, że kosiarka ręczna nadaje się przede wszystkim do trawników o niewielkich rozmiarach i wszędzie tam, gdzie konieczne jest ścinanie precyzyjne. 

Do głównych zalet kosiarki ręcznej należy cicha praca, niskie koszty eksploatacyjne oraz brak negatywnych skutków dla przyrody. Podczas zakupu kosiarki ręcznej, zwróćmy uwagę na parametry takie jak:

 • szerokość cięcia – dla zapewnienia sobie komfortowej pracy, zdecydujmy się na urządzenie o szerokości cięcia oscylującej wokół granicy 40 centymetrów,
 • regulacja wysokości koszenia – bardzo ważna funkcja, która pozwoli nam dostosować długość trawnika. W większości modeli sterowanie wysokością odbywa się za pomocą specjalnych śrub, które regulują ten parametr od 12 do 44 milimetrów,
 • dodatkowe funkcje – wspomnieć w tym miejscu można chociażby o samoostrzących się ostrzach oraz koszu na skoszoną trawę.

KOSIARKA SPALINOWA. Ze względu na sporych rozmiarów silnik oraz wykorzystanie benzyny i oleju, charakteryzuje się stosunkowo dużą wagą. W pełni rekompensują to jednak zwiększone możliwości urządzenia, a także nieograniczone kablem działanie, dzięki któremu kosiarka spalinowa idealnie nadaje się do pracy na trawnikach dużych.

Wspomnieć należy również o tym, iż kosiarka ogrodowa spalinowa zalecana jest do szczególnie wysokiej trawy – jej mechanizm tnący poradzi sobie z nią bez problemu. To właśnie mobilność, zwiększona moc oraz szerokie możliwości pracy są największymi zaletami urządzeń spalinowych. A co z wadami? Poza wspomnianą wagą, podkreślić należy generowanie szkodliwych dla środowiska spalin, duży poziom hałasu i stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne.

KOSIARKA ELEKTRYCZNA. Jest napędzana za pośrednictwem energii elektrycznej pochodzącej z gniazdka, dlatego posiada kabel, który ogranicza nasze możliwości. Jeżeli nie jest on wystarczająco długi bądź nie posiadamy stosownego przedłużacza, kosiarka ogrodowa elektryczna posłuży nam do pracy na stosunkowo niewielkim terenie. Co prawda, na rynku można spotkać urządzenia wyposażone w akumulator, jednak jego pojemność i możliwości zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia.

Zdecydowaną zaletą urządzeń elektrycznych jest ich niższa cena, cichsza praca i brak redukowania szkodliwych dla przyrody spalin. Ich możliwości są jednak ograniczone, dlatego nie powinny być wykorzystywane do bardzo długiej trawy.

Jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza?

Podczas jej zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • rodzaj silnika – wymienić możemy dwa podstawowe rodzaje: dwusuwowy i czterosuwowy. Jaki silnik okaże się najlepszy? Pierwszy z nich jest zdecydowanie głośniejszy, generuje także dużo większą ilość spalin, a do prawidłowego działania wymaga zastosowania specjalnej mieszanki paliw. Jest jednak lżejszy, dlatego powinien być wykorzystywany na trudnym terenie. Silnik czterosuwowy jest cichszy i mniej szkodliwy dla środowiska. Sprawia jednak, że kosiarka jest bardzo ciężka. Producenci wykorzystują również silniki dieselowe, które jednak montowane są przede wszystkim w traktorkach i kosiarkach samojezdnych.
 • moc silnika – chcąc dysponować kosiarką, która sprawdzi się na zróżnicowanym terenie, decydujmy się na urządzenia z silnikiem o mocy od 4 do 6 KM.
 • szerokość koszenia – w przypadku trawników wąskich, zupełnie wystarczająca okaże się szerokość z przedziału 40-50 centymetrów. Kosiarki i traktorki o większej szerokości roboczej przeznaczone są do trawników o rozmiarach ponad 500 m2.
 • wysokość koszenia – powinna być regulowana za pomocą specjalnego mechanizmu – centralnego bądź w oparciu o dźwignię.
 • obudowę – szczególnie polecane są urządzenia zabezpieczone przed działaniem rdzy oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Warto decydować się na kosiarki z ocynkowanej blachy, która zdecydowanie wydłuża ich żywotność.
 • dodatkowe funkcje – wspomnieć należy między innymi o koszu na skoszoną trawę oraz tak zwanym mulczowaniu. Związane jest ono ze specjalnym rozdrabnianiem trawy, która dzięki temu szybko się rozkłada, przekazując roślinom i trawie wartości odżywcze.

Jaka kosiarka spalinowa do 1000 złotych? Dysponując takim budżetem, bez problemów znajdziemy kosiarkę z wygodną regulacją wysokości koszenia, silnikiem o mocy 4 KM, sporych rozmiarów koszem na trawę i szerokością koszenia w okolicach 50 centymetrów. Szczególnie polecana jest kosiarka spalinowa NAC – producent ten dostarcza na rynek zarówno urządzenia do małych ogrodów, jak i do pracy w bardziej zaawansowanych warunkach.

Polecane kosiarki do ogrodu

Jaka kosiarka elektryczna okaże się najlepsza?

Zwrócić powinniśmy uwagę na następujące parametry:

 • moc silnika – najsłabsze urządzenia charakteryzują się mocą poniżej wartości 1000W i powinny być wykorzystywane do jak najmniejszych trawników. Chcąc pracować na sporej powierzchni, powinniśmy zaopatrzyć się w kosiarkę o mocy od 1200W do 2000W.
 • obudowa – podobnie, jak w przypadku urządzeń spalinowych, powinna być wykonana ze stali zabezpieczonej przed działaniem korozji.
 • szerokość koszenia – bardzo dużo kosiarek elektrycznych może pracować na szerokości mniejsze niż 40 centymetrów. Za urządzenia bardziej zaawansowane przyjdzie nam zapłacić w okolicach 1000 złotych.
 • regulacja koszenia – występuje w trzech odmianach – centralnej, na osi i z użyciem dźwigni.

Jaka kosiarka elektryczna do 300 złotych? Wbrew pozorom, kwota ta wystarczy, aby zakupić kosiarkę o mocy około 1200W i szerokości koszenia ponad 30 centymetrów. Takie parametry okażą się w zupełności wystarczające dla urządzeń przeznaczonych do pracy w niewielkich, przydomowych ogródkach.

Jaka kosiarka do ogrodu – spalinowa czy elektryczna?

Ostateczna decyzja uzależniona jest od wielkości obszaru roboczego oraz naszych możliwości finansowych. Jeżeli bowiem potrzebna jest nam kosiarka do dużego ogrodu, która będzie charakteryzowała się sporą mocą, a my jesteśmy w stanie wydać nieco więcej, najlepszym wyborem okaże się kosiarka spalinowa. Pamiętajmy jednak o tym, iż będzie ona cięższa i głośniejsza od urządzeń elektrycznych, a także będzie generowała nieprzyjemne spaliny.

Kosiarka elektryczna jest natomiast przeznaczona do małych ogrodów – ma mniejszą moc i jest ograniczona przez kabel. Do tego wszystkiego nie powinna być wykorzystywana przy długiej trawie. Z drugiej strony jest lżejsza, cichsza, tańsza i nie emituje niekorzystnych dla środowiska związków.

Kosiarka z napędem czy bez?

Skoro już wiemy, jaki rodzaj zasilania będzie najlepszy w przypadku określonych warunków, warto zastanowić się nad kolejną sporną kwestią, a mianowicie, czy powinniśmy zakupić kosiarkę z napędem czy bez.

KOSIARKA OGRODOWA Z NAPĘDEM. Tego typu urządzenie wyróżnia się tym, iż nie musi go pchać, by skosić trawnik. Porusza się ono bowiem samoczynnie, my zaś powinniśmy jedynie ustalać kierunek jazdy kosiarki. Wszystko to sprawia, że praca z kosiarką z napędem jest bardzo komfortowa i szybka. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku trawników bardzo dużych rozmiarów.

Należy podkreślić jednak fakt, iż kosiarki wyposażone w napęd są ciężkie, dlatego w przypadku wyłączonego napędu sterowanie nimi jest bardzo utrudnione. Sama praca będzie dla nas także wyzwaniem w przypadku trawników z wieloma zakamarkami i trudno dostępnymi miejscami – z powodu wyższej wagi, będziemy musieli się sporo natrudzić, by dokładnie skosić trawnik.

KOSIARKA OGRODOWA BEZ NAPĘDU. W tym przypadku kosiarka wprawiana jest w ruch siłą naszych mięśni – jeżeli więc chcemy skosić trawę, musimy się nieco natrudzić. Nie będzie to jednak trud zbyt duży, ponieważ kosiarki bez napędu są zazwyczaj dużo lżejsze, co sprawia, że manewrowanie nimi jest zdecydowanie prostsze. Wszystko to sprawia, że są polecane do ogrodów z wieloma zakamarkami.

Kosiarki bez napędu są tańsze – mniejsze są również koszty eksploatacyjnej, gdyż po prostu mniej elementów może się zepsuć. Ich wadą jest mniejszy komfort pracy w przypadku trawników dużych.

Kosiarka – jaki napęd?

Mechanizm napędzający kosiarkę może zostać wykonany na 2 różne sposoby – za pomocą przekładni ślimakowej bądź kątowej. Konstrukcja pierwszej z nich opiera się na wykorzystaniu koła zębatego i wirnika śrubowego. Mechanizm ten ma tendencje do samohamowności, dlatego jest używany coraz rzadziej.

Stabilniejszą pracę zapewnia przekładnia kątowa, która zbudowana jest z paska i napędzających go kół zębatych. W najdroższych kosiarkach spotkać możemy tak zwany wał kardana, który jest bardzo wytrzymały, jednak powoduje spory wzrost ceny urządzenia.

Oczywiście kosiarki dzielimy również na te z napędem na przednią i tylną oś. Pierwszy rodzaj zalecany jest do trawników prostych, bez większych zakrzywień terenu. Jeśli pracujemy jednak w trudnych warunkach, zakupmy kosiarkę z napędem na tył.

Pozostałe rodzaje kosiarek

Poza wymienionymi rodzajami kosiarek, na rynku znajduje się również kosiarka traktorek do ogrodu i kosiarka samojezdna. W pierwszym przypadku dysponujemy pojazdem wyposażonym w bardzo mocny silnik i wygodny fotel, na którym możemy się usadowić. Traktorki przeznaczone są przede wszystkim do bardzo dużych trawników. Jeżeli chodzi natomiast o kosiarkę, która sama kosi, to jest to robot koszący wykonujący za nas całą pracę. Wyposażony jest w specjalny programator, za pomocą którego ustawiamy urządzenie. Tego typu kosiarki są bardzo wygodne, jednak kosztują od 5 do 10 tysięcy złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.