Udostępnij
Skomentuj

Kosiarka spalinowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Chcąc doprowadzić przydomowy trawnik do porządku, potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia kosiarka spalinowa.

Zapewni ona skuteczne działanie, a przy tym będzie łatwa w obsłudze, poręczna i bezawaryjne. Wszystkie te kryteria są niezwykle ważne, dlatego też finalną decyzję zakupową trzeba podjąć w oparciu o dokładną analizę dostępnych opcji. Ostateczna decyzja będzie uzależniona przede wszystkim od rodzaju silnika, sposobu pracy, a także dostępnością dodatkowych funkcji, które ułatwiają pracę na nierównym terenie. Oferta kosiarek jest bardzo szeroka, dlatego wybór z pewnością nie będzie prosty.

Kosiarka spalinowa - dlaczego spalinowa?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kosiarek, jednak główny podział obejmuję kosiarkę spalinową, ręczną oraz elektryczną. W przypadku nie dysponujemy ogromnych rozmiarów trawnikiem, kosiarka spalinowa będzie najlepszym wyborem. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo wygodna w użyciu. Nie musimy zmagać się z ciągnącymi się kablami, które skutecznie utrudniają pracę.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kupić kosiarkę małą czy może dołożyć trochę więcej pieniędzy i zakupić urządzenie większe. Większa kosiarka zawsze będzie wyborem lepszym. Dlaczego? Przede wszystkim pracuje ona szybciej i dokładnie. Do tego wszystkiego należy dodać, iż bez problemu poradzi sobie przy nieco dłuższej trawie. Wszystko to sprawia, że im większe urządzenie, tym lepiej.

Polecane kosiarki spalinowe

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

W przypadku wyboru silnika, najważniejszym parametrem będzie jego moc, która przekłada się także na długość noża i szerokość noża. W przypadku większych trawników, należy zainwestować w urządzenie o konkretnej mocy. W innym wypadku kosiarka często będzie się zapychać, a jej praca pozostawi sporo do życzenia.

Jaka moc w kosiarce spalinowej będzie odpowiednia? Najoptymalniejszym wyborem wydają się być kosiarki o mocy w przedziale od 4 do 6 KM. Takie parametry najczęściej łączone są z szerokością koszenia około 50 centymetrów. Jest to wartość wystarczająca, aby objąć sporą powierzchnię trawy. Pamiętajmy także o tym, iż kosiarki z napędem potrzebują nieco większej mocy, dlatego bierzmy to pod uwagę przy wyborze konkretnych urządzeń.

Istotną kwestią podczas wyboru kosiarki jest to, czy posiada ona silnik dwu czy czterosuwowy. Kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym wykorzystuje zdecydowanie więcej paliwa, a także emituje więcej hałasu i spalin. Mimo to, ma więcej mocy i jest lżejsza, dlatego dobrze sprawdza się na nierównym terenie. Kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym emituje mniej spalin, jednak nie można nią komfortowo manewrować.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać - z napędem czy bez?

Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ przełoży się na komfort pracy. W przypadku urządzeń wyposażonych w napęd na koła, koszenie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ nie trzeba jej pchać. Jedyną czynnością, jaką musimy wykonywać, jest sterowanie urządzeniem, tak aby kosiło tam, gdzie tego potrzebujemy.

Kosiarka spalinowa z napędem zazwyczaj oparta jest na funkcjonowaniu przekładni kątowej. Czasem spotkać można również przekładnie ślimakową bądź wał kardana, jednak są to rozwiązania droższe. Jeżeli zastanawiamy się nad odpowiedzą na pytania, jaka kosiarka na nierówny teren, warto zdecydować się na urządzenia wyposażone w napęd na tylne koła, które są zazwyczaj większe. Dzięki temu sterowanie kosiarką będzie łatwiejsze. Polecana jest w szczególności kosiarka spalinowa z rozrusznikiem elektrycznym. Dzięki tej funkcji uruchamianie urządzenia odbywa się za pomocą przyciśnięcia jednego guzika.

W przypadku kosiarki spalinowej bez napędu, kryterium decydującym jest najczęściej ich nieco niższa cena. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziemy produktów wysokiej jakości. Wręcz przeciwnie. Zaletą kosiarek bez napędu jest również ich niższa waga, co także ma przełożenie na komfort koszenia – zwłaszcza podczas skręcania bądź cofania. Największa różnica widoczna jest w przypadku trawników, na których trzeba wykonywać dużo skrętów. Kosiarka bez napędu sprawdzi się również na terenach niewielkich, gdzie nie potrzebujemy wspomagania. Pamiętać należy również o tym, że kosiarka z napędem związana jest także z większymi kosztami serwisowania, gdyż po prostu więcej elementów może wymagać naprawy.

Ciekawym wyborem może okazać się również kosiarka spalinowa z mulczowaniem. Funkcja ta odpowiada za rozdrabnianiu ścinanej trawy. Dzięki temu w pewnych ilościach pozostawia na trawniku, dzięki czemu może się rozłożyć i wydzielić substancje, które zdecydowanie pomagają w pielęgnacji trawy. Rozdrobniona trawa pełni więc funkcję skutecznego nawozu. Korzyści korzystania z tego typu kosiarki jest sporo. Przede wszystkim jesteśmy w stanie lepiej zadbać o nasz trawnik, oszczędzamy również sporo czasu i energii potrzebnej do zbierania trawy.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Jeżeli chodzi o producentów kosiarek spalinowych, jest ich sporo, jednak większą uwagę powinniśmy poświęcać sprawdzonym i renomowanym firmom. Dlatego też trafnym wyborem okaże się kosiarka spalinowa NAC, kosiarka spalinowa Honda, kosiarka spalinowa Stiga, kosiarka spalinowa Makita bądź kosiarka spalinowa Oleo-Mac. Przedsiębiorstwa dostarczają na rynek zróżnicowane urządzenia, które wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym nasz trawnik będzie prezentował się nad wyraz okazale.

Bardzo atrakcyjnym wyborem okaże się z pewnością kosiarka spalinowa z koszem. Bardzo ułatwia on prace, gdyż nie musimy potem zbierać trawy. Warto więc decydować się na urządzenia wyposażone w możliwe największy kosz. Często podnoszonym pytaniem jest również to, jaka obudowa w kosiarce spalinowej. Oczywiście powinniśmy omijać szerokim łukiem obudowy plastikowe, przede wszystkim z tego względu, iż są one nietrwałe. W przypadku metalu uważajmy jednak na to, aby została ona ocynkowana. W innym wypadku kosiarka może zostać zniszczona przez proces korozji.

Jaka kosiarka spalinowa do 1000 złotych?

Podana wyżej kwota zazwyczaj wystarczy, aby zakupić urządzenie dobrej jakości. W takim przedziale cenowym możemy sobie pozwolić na kosiarkę wyposażoną w kosz, regulację wysokości koszenia oraz spore, najczęściej 20-centymetrowe koła.

Często, dla znalezienia pewnych oszczędności, kupowane są kosiarki, których silniki są importowane, na przykład z Chin. W takim przypadku powinniśmy dwa razy zastanowić się zanim podejmiemy decyzję. Najlepiej prześledzić opinie internautów, dzięki którym zyskamy pełną ocenę konkretnych rozwiązań.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.