Udostępnij
Skomentuj

Kosiarka elektryczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Nie ulega wątpliwości fakt, iż każdy trawnik wymaga regularnego koszenia. Jaki model będzie odpowiedni?

W innym wypadku jego stan po pewnym czasie będzie odzwierciedleniem prawdziwej rozpaczy. Dlatego też, aby dbać o swój kawałek zieleni, powinniśmy zastanowić się nad zakupem kosiarki. Spośród wszystkich dostępnych modeli na rynku, sporą popularnością cieszy się kosiarka elektryczna. Przede wszystkim dlatego, iż jej praca jest bardzo cicha, nie musimy również martwić się o wydzielanie przez nią spalin, czego z pewnością nie można powiedzieć o kosiarkach wyposażonych w napęd spalinowy.

Wspomnieć należy również o tym, iż urządzenia elektryczne są dużo wygodniejsze pod względem eksploatacyjnym. Niezwykle istotną kwestią jest także to, że bardzo dobrze sprawdzają się one w przypadku koszenia na skarpach i innych nierównościach terenu. Musimy oczywiście zdać sobie sprawę, że nie każda kosiarka elektryczna okaże się dla nas odpowiednia. Warto przed zakupem dokładnie przeanalizować dostępne możliwości.

Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?

Jest to dość poważny dylemat, przed którym staje każdy, kto chce kupić kosiarkę. Czym jednak różnią się modele wyposażone w napęd od tych bez napędu? Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż kosiarka elektryczna z napędem uwalnia nas od męczącej konieczności pchania urządzenia. Dzięki napędowi na koła musimy jedynie nim sterować, co oczywiście jest dużo wygodniejsze. Tego typu modele są w szczególności polecane w przypadku trawników o sporych powierzchniach.

Jeżeli chodzi natomiast o kosiarkę elektryczną bez napędu, to należy zwrócić uwagę na fakt, iż są one zazwyczaj lżejsze, gdyż nie posiadają przekładni kątowej. Wszystko to sprawia, że dużo można je z łatwością przenosić, co zaś sprawia, że tego typu modele dobrze sprawdzają się na trawnikach, na których mamy do czynienia z wieloma ciasnymi zakamarkami i zakrętami. Nie należy zapominać także o tym, iż kosiarki bez napędu są tańsze, także pod względem serwisowania.

W odpowiedzi na pytanie, jaka kosiarka elektryczna do trawy będzie najlepsza istotne jest również to, w jaki sposób jest ona zasilania. Na rynku spotkać można bowiem urządzenia różne. Najbardziej podstawowym typem jest kosiarka elektryczna, która zasilana jest za pomocą kabla elektrycznego. Jej działanie jest oczywiste – podłączamy przewód do gniazdka i kosimy. Jest to rozwiązanie tanie, jednak nie zawsze wygodne. Przede wszystkim dlatego, że ogranicza nas długość kabla (którą co prawda można zwiększyć dzięki przedłużkom), który dodatku może nam przeszkadzać w koszeniu.

Ich konstrukcja opiera się na połączeniu silnika z nożem tnącym. Sprawia to, że powinniśmy zwrócić uwagę, czy kosiarka jest wyposażona w zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika oraz tak zwane sprzęgło przeciążeniowe, które chroni silnik przed uszkodzeniem w przypadku zablokowania noża tnącego.

Dużo lepszym rozwiązaniem okaże się z pewnością wybór kosiarki elektrycznej zasilanej akumulatorowo. Dzięki akumulatorom litowo-polimerowym nie musimy ich podłączać do kontaktu, co oczywiście zwiększa komfort ich użytkowania. Podkreślić należy jednak fakt, iż są one zazwyczaj cięższe od urządzeń z kablem. Co jakiś czas będziemy musieli także wymienić akumulator, który, rzecz jasna, musi być przez nas ładowany.

Na rynku dostępne są także kosiarki hybrydowe, które, w przypadku rozładowania akumulatora, można podłączyć do sieci. Jest to więc rozwiązanie pośrednie, za które jednak przyjdzie nam oczywiście dopłacić.

Moc i wyposażenie

Istotnym parametrem definiującym kosiarki elektryczne jest moc ich silników. Analizując dostępne urządzenia na rynku można wywnioskować, iż wyróżniają się one mocą w przedziale od 700 do nawet 2000 W. Oczywiście ostateczny wybór uzależniony jest od tego, jakich rozmiarów trawnik posiadamy, czy będziemy kosić trawę sporych rozmiarów oraz czy będziemy musieli zmagać się z wieloma nierównościami.

Wszystko to sprawia, że kosiarki elektryczne o mocy poniżej 1000 W powinny być wybierane tylko wówczas, gdy nie będą ona zbytnio przeciążane, np. do małego ogródka. W innych przypadkach nie ma sensu wydawać na nie pieniędzy, ponieważ w dość krótkim okresie ulegną one zniszczeniu. Jaka moc kosiarki elektryczne będzie więc najodpowiedniejsza? Optymalnym wyborem będzie model o mocy około 1200 W.

Jaka obudowa w kosiarce elektrycznej powinna nas zainteresować? Najczęściej mamy do czynienia z tworzywami sztucznymi, które powinny dać sobie radę z użytkowaniem w normalnych warunkach. Warto jednak zainteresować się także obudowami stalowymi. Dopilnujmy tego jednak, aby była to stal ocynkowana, gdyż warstwa cynku ochroni ją przed niszczącym działaniem korozji.

Niezwykle korzystnym rozwiązaniem okaże się również kosiarka elektryczna z koszem. Przede wszystkim dlatego, iż dzięki niemu nie będziemy musieli trawy grabić, co jest czynnością czasochłonną. Przed zakupem sprawdźmy jednak pojemność kosza, tak aby był on w stanie pomieścić większość trawy z naszego trawnika.

Polecane kosiarki elektryczne

Kosiarka elektryczna – jaki producent?

Wielu konsumentów stara się za wszelką cenę znaleźć oszczędności, które jednak w wielu sytuacjach mogą obrócić się przeciwko nam. W kosiarkach najtańszych stosowane są bowiem materiały, które wyróżniają się krótką żywotnością, co zaś sprawia, że po kilku miesiącach przyjdzie nam kupować nową kosiarkę.

Dlatego też warto decydować się na urządzenia sprawdzonych producentów. Z pewnością godna polecenia będzie kosiarka elektryczna Stiga czy kosiarka elektryczna Gardena. Warto zainteresować się także kosiarkami elektrycznymi NAC, kosiarkami elektrycznymi Makita i kosiarkami elektrycznymi Bosch.

Jaka kosiarka elektryczna do 300 zł?

Czy istnieje szansa znalezienia dobrego sprzętu w tej cenie? Okazuje się, że tak. Udowadnia to wspomniana wcześniej firma NAC, która posiada w swojej ofercie model o mocy 1200 W i szerokości koszenia 32 centymetrów za 219 złotych.

Zwrócić uwagę warto również na urządzenia firmy FAWORYT-Krysiak, Vulcan, SKIL oraz Verto. Pamiętajmy jednak, iż są to kosiarki bez napędu, sporo z nich posiada jednak przyzwoitą szerokość (około 32 cm), mocy powyżej 1000 W oraz kosz na trawę, dlatego z pewnością sprawdzą się na niewymagającym terenie.

Jaka kosiarka elektryczna do 400 zł?

Zwiększenie limitu cenowego o 100 złotych sprawia, że możemy zacząć się rozglądać za modelami posiadającymi szerokość koszenia nawet do 40 centymetrów, co jest już wynikiem przyzwoitym.

Produkty takich firm jak Bosch, poza koszem, posiadają również możliwość regulowania wysokości koszenia oraz moc w okolicach 1400 W. Dzięki temu skosimy dużo większy trawnik.

Jaka kosiarka elektryczna do 600 zł?

W tym przypadku nasze możliwości wyboru są jeszcze szersze. Być może nadal będziemy mieć trudności w znalezieniu kosiarki z napędem, jednak z pewnością możemy liczyć na dużo solidniejszą budowę oraz zwiększone parametry podstawowe z mocą od 1600 do 1800 W.

Wspomnieć warto również o wielu dodatkowych funkcjach, takich jak chociażby prasowanie zbieranej trawy, napęd E-Drive, możliwość sprawdzania stanu napełnienia pojemnika na trawę czy chociażby wygodna regulacja koszenia przy krawędzi trawnika.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.