Udostępnij
Skomentuj

Kompas - jak działa? Jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Kompas to podstawowy element w wyposażeniu m.in. wędrowca, turysty, narciarza.

Kompas wskaże właściwy kierunek, gdy inne metody określenia drogi zawiodą. Kompas to znany od lat przyrząd do nawigacji i wyznaczania kierunku. To niewielkie urządzenie pozwala określić położenie użytkownika względem czterech stron świata. W zestawie z mapą, jest bardzo pomocny przy odnajdywaniu drogi i nawigowaniu do określonego celu.

Kompas – budowa

Najpopularniejszy typ to kompas magnetyczny, który jest zbudowany ze wskazówki magnetycznej umieszczonej na podziałce kątowej (tak zwanej róży wiatrów) i zamkniętej w pojemniku, który bywa najczęściej wypełniony alkoholem (co zapobiega drganiom igły). Jednak to nie jedyny typ, jaki można nabyć. Drugim, również dość popularnym wariantem, jest kompas elektroniczny. To urządzenie o zdecydowanie bardziej skomplikowanej budowie i zupełnie innym działaniu – kompasy cyfrowe wykorzystują do działania sygnał wysyłany przez satelity, a niektóre bywają zintegrowane z nawigacją GPS.

Kompas a busola – czy to to samo?

Kompas i busola to nazwy urządzeń, które bywają stosowane wymiennie, ale w rzeczywistości dotyczą dwóch, odmiennych urządzeń.

 • Kompas – jest uproszczony względem busoli. Służy jedynie do wskazywania kierunków świata. Dysponuje igłą magnetyczną oraz podziałką z kierunkami geograficznymi.
 • Busola – to bardziej zaawansowany sprzęt. Służy do nawigowania, wytyczania kierunków świata oraz do określania kątów kierunkowych (azymutu). Jej budowa jest bardziej złożona. Busola posiada igłę z blokadą, podziałkę z kierunkami oraz stopniami geograficznymi oraz przyrządy celownicze (muszka, szczerbinka, zwierciadło, linijka oraz wskaźnik północ-południe). Posługiwanie się busolą daje więcej możliwości, ale trzeba znać podstawy nawigacji, by wykorzystać jej potencjał.

Kompas magnetyczny czy elektroniczny?

Oba rozwiązania mają swoje zalety i pewne mankamenty. Niektórzy podróżnicy i sportowcy sięgają po oba urządzenia. Jeśli chcemy wybrać jedno z nich, warto poznać wszystkie zalety i wady tych modeli.

Kompas magnetyczny

ZALETY

 • Tradycyjny, prosty w obsłudze.
 • Niezawodny, niezależny od pogody i elektroniki.
 • Poręczny, niewielki, niedrogi.
 • Łatwo dostępny.

WADY

 • Należy użytkować go wraz z mapą.
 • Nawigowanie przy jego pomocy może być trudne i mniej dokładne.
 • Jego działanie może być zakłócane przez urządzenia elektroniczne, silne magnesy, a nawet linie energetyczne.

Kompas magnetyczny lub busola to rozwiązania survivalowe, niezależne od niepogody, deszczu i mgły. Urządzeniom tym nie wyczerpie się bateria ani nie zawiedzie elektronika, której po prostu nie posiadają. Dlatego są to sprzęty cenione przez tych, którzy potrzebują urządzeń niezawodnych, na każdą pogodę i na każdą sytuację.

Warto wiedzieć!

Kompas i busola nawigują w odniesieniu do bieguna magnetycznego, którego położenie różni się nieznacznie od bieguna geograficznego. Różnica ta jest zwana deklinacją magnetyczną.

Kompas cyfrowy

ZALETY

 • Nawiguje bezbłędnie w oparciu o dane z satelity.
 • Może być zsynchronizowany z nawigacją GPS.
 • Jest bardzo dokładny.
 • Ułatwia orientację w terenie.
 • Jego działania nie zakłócają magnesy, metalowe przedmioty i linie energetyczne.

WADY

 • Elektronika może ulec uszkodzeniu i wówczas model cyfrowy jest bezużyteczny.
 • Nie jest to sprzęt typowo survivalowy.
 • Może źle działać podczas wiatru, burzy lub mgły.

Każdy, kto wybiera się na dłuższą wyprawę w teren i chce mieć pewność, że trafi do celu, powinien rozważyć wybór obu typów oraz mapy tradycyjnej.

Do jakich aktywności przydaje się kompas?

Kompas przydaje się w wielu sytuacjach. To narzędzie do nawigowania w górach, w terenie, podczas wędrówki, a nawet jazdy na nartach. Warto zabierać go ze sobą na wszelkie wyjazdy, a szczególnie te niezorganizowane, gdy jesteśmy zdani sami na siebie i na naszych towarzyszy. Choć obecnie prawie każdy smartfon czy zegarek może posiadać funkcję kompasu i nawigowania, to jednak tradycyjny model będzie wyjściem awaryjnym, gdy wyczerpią się baterie lub stracimy zasięg.

Warto wiedzieć!

Jeśli przebywając na półkuli północnej kupiliśmy kompas, nie będzie on działał poprawnie na półkuli południowej. Niektóre kompasy posiadają nawet odpowiednie oznaczenia (na przykład NE/SE – czyli dla półkuli północnej lub południowej), które wskazują, dla jakiej półkuli wyprodukowano ten konkretny kompas.

W ofercie kompasów nie brak urządzeń specjalistycznych. W sklepach można znaleźć:

 • Kompasy survivalowe i wojskowe – wykonane z solidniejszych materiałów, odporne na skrajne czynniki atmosferyczne, pył czy uderzenia.
 • Kompasy miniaturowe (na przykład montowane na kciuku) – to modele płytkowe, dobre dla biegaczy i rowerzystów.

Wiele mówi się o tym, że model magnetyczny nie jest tak do końca dokładny – duże znaczenie ma tutaj deklinacja magnetyczna, która jest powiązana z nieco innym usytuowaniem bieguna magnetycznego względem geograficznego, jak również jakość wykonania kompasu i igły. Jak wobec tego wybrać kompas do biegów na orientację? Uczestnicy biegów na orientację sięgają najchętniej po dwa typy: płytkowy oraz miniaturowy (norrkompas zakładany na kciuk). W tej sytuacji liczy się zdolność urządzenia do błyskawicznego ustalania kierunku północnego. Sprzęt do tej dyscypliny powinien również umożliwiać orientowanie się na azymut (kąt kierunkowy).

Czy warto zapłacić więcej za kompas?

Choć podstawowe modele kosztują niewiele, warto rozważyć zakup modelu z wyższej półki. Czy będzie porządniejszy?

 • Kompas dobrej marki, z nieco wyższej półki będzie wykonany z lepszych materiałów, a to przełoży się na jego wytrzymałość.
 • Nie bez znaczenia jest także dokładność wskazań, która może być odrobinę lepsza w markowych kompasach.
 • Jeśli chodzi o kompasy elektroniczne, to często wyższa cena oznacza lepszą funkcjonalność, trwałość czy odporność na warunki atmosferyczne.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.