Udostępnij
Skomentuj

Czym jest krokomierz? Jak działa licznik kroków?

Krokomierz może się okazać przydatny podczas każdej aktywności fizycznej. Sprawdź, co to jest i jak działa!

Sposób działania krokomierza i jego rodzaje

Krokomierz, inaczej zwany także licznikiem kroków lub pedometrem, to elektroniczne urządzenie, którego zadaniem jest mierzenie liczby kroków stawianych podczas wykonywania różnych aktywności fizycznych. Oczywiście nie każdy pedometr to krokomierz z GPS na telefon, istnieją również bardziej archaiczne wersje tego urządzenia pomiarowego. Tradycyjne liczniki kroków zawdzięczają swoje działanie specjalnemu wahadle na sprężynie, który przewodzi impulsy elektryczne. Wahadło przemieszcza się pod wpływem ruchów właściciela krokomierza i wpływa na styki układu wejściowego mikroprocesora. To z kolei umożliwia odczytanie danych w postaci liczby przebytych kroków.

Jak działa krokomierz? Dlaczego warto z niego korzystać?

Niewielki rozmiar, postać zegarka noszonego na ręce lub aplikacja na telefon. To tylko część zalet charakteryzujących krokomierz. Jak działa pedometr? Najważniejszym elementem tego urządzenia jest tzw. czujnik akcelerometru. Dzięki niemu licznik kroków potrafi odczytać prędkość, z jaką porusza się dana osoba. Ten parametr, w połączeniu z kierunkiem, w którym następuje ruch (odczytanym dzięki funkcji GPS), pozwala obliczyć pożądaną wartość liczbową – wykonane kroki. Z krokomierza da się korzystać podczas biegania, uprawiania sportów zimowych, gry w koszykówkę, trekkingu oraz treningu fitness. Możesz go nosić także w trakcie wykonywania zwykłych codziennych czynności, na przykład w czasie spacerowania z psem.

Polecane pulsometry i krokomierze

Dlaczego warto korzystać z krokomierza?

Licznik kroków na rękę lub też aplikacja liczenia kroków zainstalowana w telefonie to bardzo praktyczny gadżet dla osób lubiących aktywność fizyczną. Dzięki urządzeniu możesz monitorować efektywność treningów i sprawdzać, jak w miarę ćwiczeń poprawia się Twoja kondycja. Krokomierz pomaga także w ustalaniu nowych sportowych celów oraz ich realizacji. Aplikacja liczenia kroków lub też licznik kroków na rękę może informować o:

  • dotychczasowych aktywnościach
  • progresie treningowym (na podstawie ustalonych celów)
  • przebytych kilometrach
  • spalonych kaloriach

Z pedometra możesz korzystać sam lub ze znajomymi – nic tak nie zbliża, jak wspólne ćwiczenie i porównywanie wyników! Urządzenie dostarcza również cennych wskazówek dotyczących planowania treningów, zdrowego stylu życia i diety.

Ile kosztuje licznik kroków?

Zgodnie z zaleceniami WHO każdy człowiek powinien w ciągu dnia robić przynajmniej dziesięć tysięcy kroków. To bardzo ważne dla ogólnego zdrowia i kondycji fizycznej. Czy urządzenie, które pomoże Ci w spełnieniu tego celu, jest drogie? Okazuje się, że niekoniecznie. Licznik kroków kupisz w cenie już od 10 złotych, w zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby względem sprzętu i jego możliwości. Prosty krokomierz z licznikiem kalorii, który będzie obliczał dodatkowo liczbę przebytych kilometrów, możesz kupić już za 10 – 15 złotych. Urządzenie to jest małe i poręczne i da się je umocować w dowolnej części garderoby. Dla aktywnych osób lubiących muzykę, dostępny jest nieco bardziej rozbudowany gadżet – krokomierz z mp3. Za taki sprzęt zapłacisz jednak o wiele więcej, bo około 70 – 150 złotych (w zależności od marki i modelu).

Krokomierze i pulsometry Garmin GPS w formie praktycznej opaski lub zegarka kupisz natomiast za około 300 zł. Urządzenie to można sparować ze specjalnie dedykowaną aplikacją na telefon i w ten sposób monitorować wykonywane każdego dnia czynności fizyczne. Takie oryginalne i interaktywne pedometry znajdziesz między innymi w ofercie dużych firm zajmujących się produkcją smartfonów – Xiaomi, Huawei oraz Samsung. Swoje wersje telefonu z krokomierzem oraz oryginalnych sportowych opasek smart wypuściły na rynek także marki Maxcom oraz HONOR.

Jaki krokomierz kupić?

Aplikacje do mierzenia kroków i krokomierze są najczęściej wykorzystywane przez sportowców oraz osoby, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną. Z urządzeń korzysta się także po to, by wspomóc dietę odchudzającą. Jaki rodzaj krokomierza zakupić dla siebie lub bliskiej osoby? Wiele zależy od potrzeb oraz od tego, jaki sport uprawia przyszły właściciel pedometra. Jeśli na przykład zależy nam na liczniku kroków na górskie wypady, dobrze jest wybierać sprzęty wielofunkcyjne wyposażone dodatkowo np. w kompas. Co jest lepsze? Pedometr przypinany do odzieży czy krokomierz w telefonie? Jeśli posiadasz odpowiedni budżet, spokojnie możesz sobie pozwolić na zakup oddzielnego urządzenia do mierzenia kroków, nie będziesz wtedy uzależniony od takich czynników jak zasięg czy też pojemność baterii. Chyba że nie przepadasz za noszeniem ze sobą zbyt wielu rzeczy i gadżetów, wtedy lepiej sprawdzi się licznik kroków – aplikacja. Niezależnie od tego, czy wybór padł na licznik kroków w telefonie czy też krokomierz w zegarku bądź na opasce, przed zakupem zawsze warto sprawdzić opinie odnośnie wypatrzonego modelu. Dzięki temu dowiesz się, z jakimi ewentualnymi problemami spotykają się najczęściej jego użytkownicy. Czytając recenzje danego produktu, możesz poznać także najważniejsze zalety i korzyści płynące z zakupu.

Jak zainstalować krokomierz w telefonie?

Jeśli nie rozstajesz się z komórką, warto zainstalować krokomierz w telefonie. Jak działa taki program? Poza samym liczeniem kroków, może podawać użytkownikowi wiele cennych informacji, np. przeliczać spalone kalorie. Dużą zaletą pedometra jest to, że na pomiar kroków nie ma wpływu pozycja urządzenia. Niezależnie od tego, gdzie trzymasz licznik kroków – w kieszeni, w ręce, w plecaku czy w specjalnym pasku na ramieniu – odczyt będzie zawsze poprawny. Jak zainstalować licznik kroków w telefonie? Wystarczy w tym celu skorzystać z darmowych lub płatnych aplikacji, które monitorują aktywność właściciela telefonu. By zainstalować taki program, należy wejść do Sklepu Google Play i w pole wyszukiwania wpisać hasło: aplikacja krokomierz, licznik kroków lub aplikacja do mierzenia kroków. Następnie wybierasz interesującą Cię opcję i ją instalujesz na telefonie za pomocą zielonego przycisku Instaluj.

Poznaj najpopularniejsze aplikacje do mierzenia kroków

Spośród różnorodnych aplikacji do mierzenia kroków dostępnych na rynku, zdecydowanie wyróżniają się dwie: Google Fit oraz Endomondo. Ta pierwsza, opracowana przez Giganta z Mountain View to prawdziwa platforma do śledzenia zdrowia i monitorowania aktywności fizycznych. Program jest kompatybilny z różnymi urządzeniami i działa w tle na wielu popularnych systemach operacyjnych takich jak: Android, Wear OS i iOS.

Aplikacja do krokomierza Google Fit posiada wiele ciekawych funkcji – to zarazem licznik kroków i kalorii. Program wyświetla także tętno użytkownika oraz prezentuje wykresy aktywności – zbiorcze oraz z podziałem na poszczególne dni i rodzaje wykonywanych ćwiczeń. Plusem jest pełna polska wersja językowa, minusem natomiast to, że software nie rejestruje przebytych w trakcie treningu tras. W takiej roli zdecydowanie lepiej sprawdzi się Endomondo. Aplikacja do liczenia kroków to zdecydowanie najpopularniejszy program dla fanów aktywności na świeżym powietrzu, w szczególności biegaczy. Software pozwala planować cele, rejestrować treningi, sprawdzać statystyki i wyciągać na ich podstawie wnioski. Dodatkowy plus stanowi funkcja zapisywania przebytych tras, a to wszystko dzięki wbudowanemu nadajnikowi GPS. Czy Endomondo jest lepsze od Google Fit? Oba programy mają swoje wady i zalety. Werdykt pozostawiamy Tobie!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.