Udostępnij
Skomentuj

Jak działa pulsometr w zegarku sportowym i smartwatchu?

Pomiar pulsu to jedna z kluczowych funkcji w dobrym zegarku sportowym. Jak to działa? Jaki smartwatch wybrać?

Dobry zegarek sportowy, który ma wbudowany pulsometr, pomoże w kontrolowaniu tętna w trakcie aktywności fizycznych. Pomaga to w dobrym planowaniu treningu, jak również kontrolowaniu swoich wyników. To przede wszystkim możliwość zadbania o własne zdrowie. Zegarek z pulsometrem może znaleźć się na nadgarstku każdej osoby – niezależnie od wieku lub prowadzonej aktywności sportowej.

Polecane zegarki sportowe

Co to jest smartwatch?

Smartwatch Xiaomi można znaleźć na rękach wielu osób. Równie dużą popularnością cieszą się smartwatche Samsung, Huawei, Amazfit czy Garett. Należy mieć jednak pełną świadomość tego, czym są takie zegarki sportowe, aby móc wykorzystać wszystkie możliwości, jakie w nich drzemią.

Oto inteligentny zegarek, który jest w stanie zapewnić pełną kompatybilność ze smartfonem. To asystent dnia codziennego, który oprócz wskazywania bieżącego czasu jest w stanie zaoferować wiele innych funkcjonalności, na przykład możliwość zmierzenia przebytego dystansu, spalonych kalorii czy odbierania powiadomień ze smartfona. Tradycyjne zegarki powoli są zastępowane przez takie urządzenia, które nie są już postrzegane jako gadżet, ale wsparcie podczas wielu działań.

Jak działa zegarek sportowy z pulsometrem?

Smartwatch został wyposażony w specjalne czujniki, których zadaniem jest bieżąca kontrola przepływu krwi, co jest równoznaczne z monitorowaniem pracy serca. Pulsometr ma za zadanie mierzenie częstotliwości tętna. Umożliwia to wykrycie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i ewentualna reakcja, jeżeli stanowiłoby to zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Optyczne monitorowanie tętna możliwe jest dzięki czujnikowi, który może mieć zamontowane podświetlenie LED, jakie jest w stanie zapewnić delikatnie rozproszone światło.

Monitorowanie pulsu ważne jest podczas uprawiania sportu. Poziom tętna uzależniony jest od tego, z jakimi dokładnie ćwiczeniami ma się do czynienia. Jednak wiele osób stale monitoruje swoje tętno, ponieważ zmuszają ich do tego problemy zdrowotne. Dokładność smartwatcha w mierzeniu pulsu jest wysoka. Nie można się więc dziwić temu, że w ostatnich latach tego typu urządzenia są tak chętnie wybierane.

Czy smartwatch dobrze mierzy puls?

Tak, o ile na nadgarstku znajduje się zegarek, który jest w stanie wykonać pomiar optyczny. Od wewnętrznej strony zostaje umieszczony czujnik z diodami LED, które są w stanie wykonać pomiar pracy naczyń krwionośnych. Czujnik mierzy zmiany, jakie zachodzą w emitowanym świetle. Różnice spowodowane są zmianami, jakie zachodzą w czasie przepływu krwi, kiedy serce człowieka na bieżąco pracuje. Każde uderzenie serca jest na bieżąco monitorowane przez dobry zegarek sportowy, który zostaje wyposażony w czuły pulsometr.

Jakie są rodzaje pulsometrów?

W sklepach znaleźć można inteligentne zegarki, które umożliwiają integrację ze smartfonem. Wyposażone one mogą być w różnego rodzaju pulsometry:

 • dwuczęściowe – należące do jednych z najdokładniejszych, jeżeli chodzi o prowadzone pomiary. Monitorowanie jest wykonywane przez czujnik, który zostaje umieszczony najczęściej na klatce piersiowej. Wykonany pomiar na bieżąco pokazywany jest na tarczy smartwatcha. Obydwa te urządzenia współpracują ze sobą za pomocą fal radiowych;
 • wbudowany w smartwatch – wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, jakie cieszy się największą popularnością. Zegarek wystarczy tylko mieć na swoim nadgarstku. Nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale także w trakcie spoczynku. Dokładność pulsometru jest nieco niższa, jednak nadal można uzyskać satysfakcjonujące wyniki;
 • smartwatch i dodatkowa opaska, która dedykowana jest dla rowerzystów – alternatywa podobna do rozwiązania dwuczęściowego. Opaska umieszczona jest dookoła klatki piersiowej. Zegarek można umieścić na kierownicy. Pozwoli on nie tylko na mierzenie pulsu, ale także ilości przebytych kilometrów.

Smartwatche z pulsometrem wybierane są nie tylko przez amatorów różnych aktywności fizycznych. W przypadku wielu osób zwyciężają wygoda i jakość wykonania. Jednak nie brakuje profesjonalistów, którzy wybierają smartwatche z opaską, jaka umieszczona jest na klatce piersiowej.

Ile kosztuje smartwatch z pulsometrem?

Tego typu zegarki oferowane są przez różnych producentów. Nie można jednak podać jednej ceny, ponieważ jest ona różna. Można jednak podać kilka przykładów, dzięki czemu wiele osób będzie świadomych tego, z jakimi kosztami zakupu muszą się liczyć:

 • Smartwatch GRAVITY GT1-6 – koszt około 170 złotych;
 • Smartwatch GRAVITY GT1-1 – koszt około 170 złotych;
 • Smartwatch PACIFIC 38-03 – koszt około 210 złotych;
 • Smartwatch GRAVITY GT1-4 – koszt około 170 złotych.

Jaki smartwatch z pulsometrem wybrać?

Taki, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Na pewno należy wybrać urządzenie, jakie będzie wyposażone w czujnik optyczny, który jest w stanie wykonać dokładny pomiar. Można postawić na zdecydowanie dokładniejszą opaskę, która jest kompatybilna z inteligentnym zegarkiem, jednak takie rozwiązanie nie odpowiada każdej osobie.

Należy na pewno sprawdzić dodatkowe funkcje, które sprzęt jest w stanie zapewnić – o ile komuś zależy na ich obecności. Nie bez znaczenia jest także aspekt wizualny – w szczególności, jeżeli mowa o kobietach, które zegarek traktują poniekąd jako element biżuterii, jaki ma stanowić dopełnienie dla całej stylizacji. W tym przypadku warto stawiać na zegarki, które oferowane są w uniwersalnych kolorach, na przykład czarny, granatowy, szary.

Wiele osób bierze także pod uwagę swoje możliwości finansowe, aby zakup ten nie wiązał się dla nich z koniecznością nadwyrężenia swojego budżetu.

Jak korzystać z zegarka z pulsometrem?

Zegarek z wbudowanym pulsometrem wystarczy tylko założyć. Najwygodniejsza z dostępnych opcji będzie już resztę robić samodzielnie. Smartwatch będzie monitorować puls z tej właśnie pozycji, na poziomie nadgarstka. Użytkownik będzie mógł w dowolnej chwili sprawdzić odczyt na tarczy zegarka. Pomiar jest wykonywany bez konieczności dodatkowych działań. Takie rozwiązanie jest polecane w szczególności dla tych osób, które trenują dla własnych przyjemności. Zdecydowana większość inteligentnych zegarków wykorzystuje takie rozwiązanie, które pozwala także na czerpanie z dodatkowych funkcjonalności.

Jakie są inne popularne funkcje zegarka z pulsometrem?

Funkcjonalny smartwatch to podstawa. Pozwala na wykorzystanie pełni możliwości. Wśród dostępnych zegarków, jakie obecnie można otrzymać, występować mogą znaczne różnice. Należy więc sprawdzić funkcje, które jest on w stanie zapewnić. Wśród popularnych funkcji można wymienić:

 • wodoszczelność – dla miłośników pływania i nurkowania na dużych głębokościach;
 • monitorowanie snu – pozwala na wykrycie na przykład bezdechu sennego, który jest groźny dla zdrowia i życia człowieka. Pozwala na kontrolę jakości snu i wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości, jakie mogą zakłócać odpoczynek;
 • GPS – lokalizator pozwala zmierzyć długość przebywanej trasy i planowanie kolejnych tras treningowych;
 • powiadomienia – tak, aby nie było konieczności sięgania po smartfon, jeżeli ten znajduje się z dala od użytkownika;
 • Bluetooth – pozwala na parowanie smartwatcha z innymi urządzeniami;
 • monitorowanie parametrów treningowych – użytkownik będzie wiedział jaką liczbę kalorii udało mu się spalić, jaki dystans przebył, ile wykonał kroków oraz wiele innych.

Są takie osoby, które sprawdzają dodatkowe funkcje, czyli stoper, minutnik, kalendarz, kompas, budzik i alarm.

Jaka aplikacja do smartwatcha z pulsometrem?

W wielu przypadkach producenci smartwatchy są w stanie zapewnić aplikacje, które dedykowane są dla danego urządzenia. Przykładem może być Xiaomi, który zapewnia aplikację Mi Fit. Do wyboru są także uniwersalne aplikacje, które są w stanie współpracować z różnymi smartwatchami.

Jedna z nich to WearOS by Google (Android Wear). Popularne rozwiązanie, które pozwala także na korzystanie z pomocy Asystenta Google. Użytkownik może na bieżąco kontrolować nie tylko swoje zdrowie, ale także samopoczucie za pomocą generowanych raportów. Aplikacja możliwa jest do pobrania z Apple Store oraz z Google Play.

Da Fit rozwiązanie kompatybilne z iOS oraz z Android. To dzięki tej aplikacji będzie można sprawdzić swoje tętno, wykonaną liczbę kroków i wiele innych parametrów. To na podstawie tych danych aplikacja będzie w stanie wygenerować wskazówki, jakie pomogą zapewnić lepsze wyniki oraz pomogą w ochronie zdrowia. Intuicyjna w obsłudze pomaga uporządkować wszystko w jednym miejscu.

Wearfit / Wearfit 2.0 możliwa do pobrania z Apple Store oraz Google Play. Tętno, saturacja, ciśnienie krwi sprawdzane są nie tylko w ciągu dnia, ale także podczas spoczynku. Aplikacja pozwala na ocenę zdrowia psychicznego i fizycznego. Zapewnia ona holistyczne podejście do każdej aktywności, a także zapewnia dodatkowe funkcjonalności, na przykład budzik lub personalizacja usług telekomunikacyjnych.

Jak połączyć smartwatch z telefonem?

W tym celu przydaje się parowanie obydwu tych urządzeń, które jest bardzo łatwe w wykonaniu. Można to wykonać w kilku krokach:

 1. Włączenie modułu Bluetooth w smartfonie. W zdecydowanej większości przypadków zegarki sportowe już tego nie wymagają.
 2. Należy wejść w aplikację, która dedykowana jest do obsługi smartwatcha.
 3. Pozostaje wyszukać sprzęt i nawiązać z nim połączenie, które nazywane jest parowaniem.
 4. Niektóre przypadki wymagają weryfikacji za pomocą hasła, które wyświetli się na ekranie smartwatcha/smartfona.
 5. Po potwierdzeniu połączenie pomiędzy obydwoma urządzeniami zostanie nawiązane.

Potem pozostanie tylko dokończenie konfiguracji, która pomoże ustawić poszczególne funkcje (w kolejności), a także wybór tarczy zegarka.

Zegarki sportowe z pulsometrem to funkcjonalny dodatek, który warto wykorzystać. Ich cena może i jest wysoka, jednak nie na tyle, aby nie można było pozwolić sobie na zakup. Alternatywą dla tak rozbudowanych urządzeń są mniejsze opaski fitness i smartbandy.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.