Udostępnij
Skomentuj

Karta dźwiękowa Bluetooth – jak wybrać?

Zewnętrzne karty dźwiękowe Bluetooth pozwalają na stworzenie nowoczesnego systemu muzycznego.

Urządzenia uniwersalne są niezwykle cenione przez klientów, także w kategorii sprzętów dźwiękowych. Głównie ze względu na sporą swobodę zarządzania ich działaniem i możliwość wykorzystania na wiele różnych sposobów.

Polecane karty dźwiękowe

Wszystkie te kryteria spełnia karta muzyczna Bluetooth. Należy ona do kart zewnętrznych, podłączanych za pomocą portu USB. Wbudowany moduł bezprzewodowy pozwala na połączenie się z nią przy użyciu wielu urządzeń, na przykład smartfona czy też tabletu. Zaimplementowane systemy zapewniają stałą łączność.

Karta dźwiękowa z Bluetooth – zalety

Pod wieloma względami, omawiane urządzenie nie różni się specjalnie od standardowych kart dźwiękowych USB. Możemy ją podłączyć do laptopa czy też konsoli do gier, zyskując tym samym lepsze parametry generowanego dźwięku oraz możliwość wykorzystania wysokiej klasy głośników. Moduł Bluetooth pozwala jednak łączyć się z nią przy użyciu innych urządzeń.

Pełni ona więc funkcję adaptera, który posłuży między innymi do strumieniowania muzyki ze smartfonów bądź tabletów. Co ważne, na rynku dostępne są również karty Bluetooth pozbawione portów USB. Dysponują one standardowymi wejściami głośnikowymi. Dzięki temu, możemy połączyć je z zestawem grającym i sterować nim przy użyciu wspomnianych urządzeń zewnętrznych.

Wszystko to zapewnia ogromną swobodę zarządzania systemem grającym. Można obsługiwać go z każdego miejsca będącego w zasięgu łączności Bluetooth. Jeśli zakupimy kartę dźwiękową dobrej jakości, możemy liczyć również na jeszcze lepsze doznania podczas słuchania muzyki, oglądania filmów czy też grania w gry PC.

Zewnętrzna karta dźwiękowa Bluetooth – jak wybrać?

Z omawianymi urządzeniami wiąże się jednak pewien problem. Ze względu na sposób ich działania, łatwo dobrać coś, co okaże się po prostu niewystarczające. Mowa tutaj o tanich kartach, które wyróżniają się niewielkim zasięgiem działania, wykorzystaniem starych wersji modułu Bluetooth i kiepskimi parametrami generowanego dźwięku.

Biorąc to wszystko pod uwagę, konieczne okaże się dokładniejsze przeanalizowanie oferowanych na rynku urządzeń pod kątem wspomnianych kryteriów. Decydując się na modele Bluetooth, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, na jakim typie sprzętu na zależy. Mowa tutaj o sposobach podłączania.

Na rynku oferowana jest bowiem karta dźwiękowa USB Bluetooth, która jest typowym urządzeniem zewnętrznym, podłączanym przeważnie do laptopów, ale również wspomniane już karty z wejściami audio, które można podłączyć do głośników i różnych urządzeń grających. Niezależnie jednak od modelu, przed zakupem warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych. Jakich dokładnie?

  • Łączność bezprzewodowa. Zaczynamy od kwestii najważniejszej w przypadku omawianych kart dźwiękowych. Jeśli zależy Wam na stabilnej i skutecznej wymianie danych metodą bezprzewodową, powinniście celować w urządzenia obsługujące możliwie jak najnowszy moduł Bluetooth. Zapewnią one efektywne działanie oraz odpowiednią współpracę z każdym sparowanym urządzeniem. Kolejnym parametrem, na którzy trzeb zwrócić uwagę, jest zasięg działania łączności bezprzewodowej. Producenci podają ją w metrach – dobrej jakości karty dźwiękowe przeważnie zapewniają stabilną łączność na dystansie około 10 metrów. Może być ona oczywiście zakłócana przez różnego rodzaju przeszkody, takie jak chociażby ściany.
  • System dźwięku. Podobnie jak w przypadku standardowych kart dźwiękowych, także w tym przypadku warto sprawdzić, ile głośników może zostać podpiętych do karty. Modele najtańsze przeważnie obsługują systemy 2.0 lub 2.1, pozwalające na wykorzystanie dwóch głośników i subwoofera (w systemie 2.1). Jeśli jednak zależy Wam na stworzeniu bardziej rozbudowanego zestawu muzycznego, powinna Was zainteresować karta dźwiękowa 5.1 Bluetooth lub karta dźwiękowa 7.1. Tego typu urządzenia okażą się dobrym wyborem do słuchania muzyki, oglądania filmów i grania.
  • Pasmo przenoszenia. Parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu każdej karty dźwiękowej. Określa on bowiem częstotliwość generowanych sygnałów dźwiękowych – mowa tu zarówno o tonach niskich, jak i wysokich. Podstawowe pasmo przenoszenia wynosi od 20 Hz do 20 kHz, jednak na rynku znaleźć można karty zapewniające lepsze basy bądź wyższe dźwięki.
  • Częstotliwość próbkowania. W tym przypadku chodzi o skuteczność przemiany sygnału analogowego na cyfrowy. Łatwo więc można się domyślić, że im wyższa częstotliwość próbkowania, tym lepiej. W podstawowych kartach dźwiękowych parametr ten wynosi 48 kHz, modele ze średniej półki wyróżniają się próbkowaniem na poziomie 96 kHz, a w przypadku najdroższych częstotliwość wynosi 192 kHz.
  • Stosunek sygnału do szumu. Powinien być wysoki, jeśli zależy Wam na czystym dźwięku wysokiej jakości, bez żadnych zakłóceń. Karty dźwiękowe Bluetooth wykorzystywane do słuchania muzyki i grania wyróżniają się stosunkiem sygnału do szumu na poziomie przynajmniej 100 dB.
  • Kompatybilność. Podłączając kartę dźwiękową do komputera, warto sprawdzić, z jakim systemem operacyjnym jest w stanie współpracować. Na rynku pełno jest modeli dostosowanych zarówno do systemu Microsoft Windows, jak i macOS czy też Linux.
  • Sposób wykonania. Jak już wspominaliśmy, najtańsze produkty mogą okazać się słabej jakości. Zarówno pod względem działania, jak i jakości wykonania. Są one przeważnie wyposażane w obudowy wykonane z cienkich tworzyw sztucznych, które nie są specjalnie odporne pod względem mechanicznym, przez co szybko ulegają uszkodzeniu. Wszystko to sprawia, że warto celować co najmniej w średnią półkę cenową. Wiele o jakości wykonania karty dźwiękowej dowiemy się także z komentarzy i opinii klientów, którzy mieli okazję wypróbować konkretne modele. Często wskazują oni na ewentualne mankamenty.

Dobrej jakości karty dźwiękowe obsługują również wiele technologii, które odpowiadają między innymi za redukcję szumów czy też zwiększenie jakości dźwięku. Warto więc dokładnie czytać opisy interesujących nas produktów, by dowiedzieć się, na jakie rozwiązania zdecydowali się producenci.

Karta dźwiękowa Bluetooth – jaka cena?

Kryterium ceny nie powinno być dla nas najważniejsze, jednak nie można ukrywać, że nie ma ono kompletnie znaczenia. Tak jak już jednak zostało wspomniane wcześniej, zakup modeli najtańszy wiąże się tylko z pozornymi oszczędnościami. Co prawda, zyskujemy sprzęt za niewielkie pieniądze, jednak jego parametry szybko sprawią, że będziemy rozczarowani jakością dźwięku, jaką zapewnia, a także małym zasięgiem działania i kiepską transmisją bezprzewodową. Do tego dochodzi niewielka odporność na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników zewnętrznych. Wszystko to może sprawdzić, że po pewnym czasie będziemy musieli jeszcze raz rozglądać się za nową kartą.

Dobrej jakości karty dźwiękowe Bluetooth zakupimy już za około 100 złotych. W przypadku urządzeń oferujących dodatkowe technologie, rozbudowany system dźwięku i dobre wykonanie, cena wynieść może od 150 złotych do nawet tysiąca złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.