Udostępnij
Skomentuj

Jaka karta dźwiękowa do gier? Która będzie najlepsza?

Jaka karta dźwiękowa do PC przeznaczonego do gamingu będzie najlepszym wyborem? Co zyskujemy, kupując taką kartę?

Karta dźwiękowa może być integralną częścią płyty głównej (karta zintegrowana), jak również odrębną jednostką wewnętrzną lub zewnętrzną do komputera. Wielu użytkowników pozostaje przy kartach zintegrowanych, inni decydują się na inwestycję w zakup oddzielnego urządzenia. Czy w 2023 roku, zakup dedykowanej karty dźwiękowej do gier ma rację bytu?

Odpowiedzi na to pytanie poznasz, zagłębiając się w lekturę niniejszego artykułu, który wyjaśni Ci wszelkie niewiadome związane z tym tematem.

Czym jest dedykowana karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa, zwana niekiedy kartą audio lub kartą muzyczną to rodzaj urządzenia, którego zadaniem jest generowanie i przetwarzanie wszelkiego dźwięku. Po zainstalowaniu jej, czy to przez port USB/USB-C lub PCie, przejmuje ona zadania związane z emisją dźwięku. Jeżeli Twoja płyta główna posiada moduł audio (zintegrowaną kartę dźwiękową), staje się ona „nieaktywna”, a wszystkie jej zadania przejmuje model dedykowany. Dotyczy to każdego rodzaju dźwięku – zarówno wejściowego (przykładowo z mikrofonu), jak i wychodzącego (wszystko to, co słyszysz z głośników).

Mówiąc dokładniej, jej zadaniem jest przetwarzanie sygnału cyfrowego do analogowego i na odwrót. Technicznie rzecz ujmując, obecność tego urządzenia można traktować jako opcjonalną, ale istnieją przypadki, gdy staje się ona niezbędnym podzespołem w PC. Warto nadmienić, że dedykowaną kartę dźwiękową kupuje się oddzielnie – stanowi odrębny podzespół.

Rodzaje kart dźwiękowych: zintegrowana i dedykowana

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, ze każdy z nas posiada kartę dźwiękową lub układ dźwiękowy. To, co je od siebie odróżnia to jednak forma i możliwości jakości audio, jakie oferuje. Karty dźwiękowo przede wszystkim dzielimy według dwóch rodzajów: zintegrowanych układów oraz dedykowanych. Jest tu więc wyraźne podobieństwo, jak w przypadku dedykowanych kart graficznych oraz modeli zintegrowanych na CPU.

  • Zintegrowana karta dźwiękowa – w odróżnieniu od wspomnianych wyżej układów iGPU, moduł audio znajduje się na płycie głównej. Praktycznie każdy obecnie produkowany model mobo jest wyposażony w układ audio (czyli zintegrowaną kartę muzyczną), znajdujący się zazwyczaj w lewym dolnym rogu od strony frontowej. Warto jednak zaznaczyć, że układ ten nie jest „kartą”, podobnie jak np. karta graficzna. Jest to moduł, znajdujący się na płycie głównej, który dla niewprawionego oka niczym szczególnym się nie wyróżnia.
  • Dedykowana karta dźwiękowa – sprzęt, który dokupujemy oddzielnie i sami montujemy go w naszym PC. Ten rodzaj karty dzieli się na kolejne dwa rodzaje: wewnętrzne oraz zewnętrzne karty dźwiękowe (omawiamy je w osobnym paragrafie). Dedykowana karta graficzna zapewnia lepszą jakość dźwięku niż moduł zintegrowany na płycie głównej, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Karta dźwiękowa dedykowana to dobre rozwiązanie dla melomanów, jednak jej zakup wiążę się z dodatkowymi kosztami. Na szczęście kartę muzyczną do komputera można dokupić w dowolnym czasie (niekoniecznie od razu), a wcześniej użytkować układ zintegrowany.

Zewnętrzne i wewnętrzne karty dźwiękowe

Pierwszy podział kart dźwiękowych jest już za nami, ale to jednak nie koniec. Dedykowane układy audio dzielą się jeszcze ze względu na interfejs, jakim komunikują się z płytą główną. Sprawia to, że wyróżniamy ich dwie osobne grupy: wewnętrzne oraz zewnętrzne, które omówimy teraz.

  • Karta dźwiękowa wewnętrzna – rodzaj karty muzycznej, montowany w slocie kart rozszerzeń – czyli w gnieździe PCIe. Ten rodzaj kart ograniczony jest w zasadzie do PC, ponieważ jej rozmiary nie pozwalają na podpięcie do laptopów, notebooków etc. Podłączając kartę dźwiękową do slotu PCIe, jest ona w stanie komunikować się z płytą główną Urządzenia takie jak głośniki i słuchawki podpinamy do niej z tyłu obudowy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku GPU.
  • Karta dźwiękowa zewnętrzna – zwana niekiedy kartą dźwiękową USB. Jest ona zazwyczaj mniejsza niż model wewnętrzny, jednak wyróżnia ją coś innego. Mianowicie podłączamy ją do portu USB lub USB-C. W ten sposób taki model karty dźwiękowej jest znacznie poręczniejszy i bardziej mobilny niż ten montowany do gniazda PCIe.

Wybór konkretnego rozwiązania warto uzależnić od indywidualnych preferencji. Jeśli szukamy karty dźwiękowej do komputera stacjonarnego i nie planujemy przepinać jej do innych sprzętów, to z powodzeniem możemy wybrać kartę wewnętrzną. Jeśli zaś mamy kilka komputerów i chcemy mieć swobodę w stosowaniu karty muzycznej, to warto wybrać model zewnętrzny.

Warto wiedzieć!

Podpinasz słuchawki lub głośniki do wejścia Mini Jack na froncie swojej obudowy? To bardzo poręczne, ale wiąże się to z gorszą jakością audio. Dlaczego? Biorąc pod uwagę to, że zintegrowany moduł audio znajduje się w najdalszej części od portu (zazwyczaj lewy dolny róg płyty głównej), sygnał musi przejść całą długość urządzenia, aby do niego dotrzeć. Oznacza to, że po drodze jest on zakłócany przez inne sygnały i jego jakość ulega pogorszeniu. Przepięcie słuchawek do panelu I/O płyty głównej poprawi jakość dźwięku.

Zintegrowana karta dźwiękowa – wady i zalety

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest popularność tego rozwiązania i oszczędność, jaką możemy poczynić, stawiając na to rozwiązanie. Kupując płytę główną, możemy mieć 100% pewności, że nasz model będzie wyposażony w moduł audio. W ten sposób możemy zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zakup podzespołu, który będzie miał większe znacznie dla gracza.

Niestety, rozwiązanie to ma swoje wady. Przede wszystkim moduł audio nie będzie w stanie dostarczyć najwyższej jakości dźwięku. Owszem, lwia część ludzi będzie i tak zadowolona z możliwości, ale w wielu zastosowaniach zintegrowany układ nie będzie wystarczający. Ma to związek, z tym że ze względu na ograniczoną przestrzeń na płycie głównej, sekcja audio nie ma tak wysokiego priorytetu jak inne moduły. Wiele dodatków niezbędnych do wytworzenia najwyższej jakości dźwięku nie może być zaimplementowana na płycie głównej, ponieważ po prostu nie ma na to miejsca.

Dedykowana karta dźwiękowa – wady i zalety

Układ audio dokupowany oddzielnie przejmuje zadania modułu na płycie głównej i wykonuje swoją pracę nieporównywalnie lepiej. Ma na to wpływ szereg rozwiązań, które razem skutkują emisją znacznie lepszego pod względem jakości dźwięku. Składa się na to między innymi stosunek sygnału do szumu, znacznie niższy współczynnik zawartości harmonicznych, lepszą rozdzielczość bitową dźwięku (24-bit/192 kHz) i wiele więcej. To wszystko sprawia, że dedykowana karta dźwiękowa rozkłada na łopatki zintegrowany moduł audio – i dotyczy to nawet najsłabszych dedykowanych modeli w ofercie. Zaletą (choć znikomą) jest również odciążenie procesora z obliczeń, ponieważ te są wykonywane przez dedykowany procesor karty dźwiękowej.

Brzmi fantastycznie? Ma to jednak swoje wady – przede wszystkim cena, ponieważ za solidną kartę dźwiękową w formie dedykowanej trzeba zapłacić od około 500 złotych w górę. Stawiając na to rozwiązanie, koszta rozszerzają się, ponieważ by docenić maksimum jakości, musimy dokupić wysokiej jakości głośniki lub słuchawki. Największą wadą tego urządzenia jest jednak to, że nie są one dla wszystkich. Większość użytkowników nie potrzebuje tak zaawansowanego urządzenia, jak wysokiej jakości dedykowana karta audio. Czy wśród nich znajdują się również gracze?

Jaka karta dźwiękowa do PC?

Porównywaliśmy już karty dźwiękowe do kart graficznych. Tak, jak przejście z iGPU na GPU wiąże się z ogromnym skokiem wydajności, tak ta sama zasada nie ma miejsca w przypadku audio. Nie zaprzeczamy temu, że dedykowane układy audio oferują nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku, niż te zintegrowane na płycie. To wszystko nie ma jednak znaczenia w przypadku graczy. Wszystkie obecnie produkowane układy audio na płytach głównych są wystarczająco wydajne, by z powodzeniem samodzielnie odpowiadać za oprawę audio dla graczy.

Czas, gdzie oddzielna karta dźwiękowa była niezbędnym akcesorium PC, dawno odeszły do przeszłości. Obecnie ich rolę z powodzeniem przejęły płyty główne. Naszym zdaniem są one wystarczające, by zapewnić odpowiednią jakość dźwięku dla graczy. Szumy i zakłócenia będą praktycznie niewychwytywane podczas grania a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na ważniejsze elementy gamingowego PC (jak GPU, kości RAM lub procesor).

karta dźwiękowa

Dedykowane karty dźwiękowe mają jednak swoje zastosowania. Są niezbędnym elementem do zapewnienia najwyższej jakości audio w produkcji filmów, muzyki, dla osób nagrywających podcasty, operujących dźwiękiem, wreszcie również dla melomanów. Słowem dla każdego, kto musi wycisnąć każdą odrobinę przewagi, jaką zapewnia technika, by osiągnąć najwyższą możliwą jakość. Urządzenie tego rodzaju zapewnia im nie tylko najlepsze brzmienia, ale umożliwia też podłączenie wielu peryferiów i narzędzi związanych z audio – bez obaw o utratę jakości.

Nic rzecz jasna nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na model dedykowanej karty muzycznej, ale dla większości graczy będzie to niepotrzebne. Dopóki nie masz nic wspólnego z produkcją muzyki lub jej przetwarzaniem w wysokiej jakości, zakup karty dźwiękowej do grania będzie raczej przesadą. W zupełności wystarczy Ci układ na płycie głównej – lepszej jakości mobo oferują również lepsze moduły audio, na co warto jest zwracać uwagę.

Dylemat gracza: karta muzyczna czy dobrej jakości słuchawki, co wybrać?

Wybór w takim przypadku może wydawać się trudny, ponieważ dedykowana karta muzyczna, jak i dobrej jakości słuchawki potrafią kosztować podobnie. Naszym zdaniem wybór jednak powinien być jeden: rekomendujemy dla graczy słuchawki gamingowe z wyższej półki. Posiadanie karty dźwiękowej z pewnością wpłynie na jakość generowanego audio, ale nie jest to czymś absolutnie niezbędnym do gamingowych pecetów.

Bez jej wsparcia, nawet topowe headsety gamingowe nie eliminują w 100% szumów, ale to żaden problem. Producenci stosują inne rozwiązania, które sprawiają, że te peryferia zapewniają naprawdę wysoką jakość audio bez wsparcia karty dźwiękowej. Oprócz samego audio redukują również znacznie szumy i zakłócenia, co sprawia, że zakup tego peryferium staje się znacznie bardziej oczywisty.

Co więcej, zakup karty muzycznej i połączenie jej ze słuchawkami niskiej jakości, to bardzo zły pomysł. Jakość audio będzie ograniczona przez możliwości tanich słuchawek, które zazwyczaj nie oferują wiele. W ten sposób nasz zakup będzie pozbawiony sensu, ponieważ by cieszyć się możliwościami karty, koniecznością będzie dokupienie odpowiednich peryferiów. Tym samym sprawia to, że koszty rosną.

Polecane modele dedykowanych kart dźwiękowych

Jeżeli jednak zależy Ci na zakupie dedykowanej karty dźwiękowej, przygotowaliśmy kilka polecanych modeli. Zadowolą one nie tylko graczy, ale będą wspaniałym rozwiązaniem np. dla melomanów, zapewniając najwyższą jakość audio.

Creative Sound Blaster AE-7

Jedna z najlepszych kart dźwiękowych dostępna na rynku. Oferuje między innymi SNR na poziomie 127 dB oraz jakość wychodzącego audio na poziomie 32-bit/384 kHz. Same te parametry sprawiają, że jakość generowanych dźwięków powala, a to jeszcze nie wszystko. Układ ten zarządza potężny procesor Sound Core3D, a na jej płytce PCB zintegrowano wzmacniacz słuchawkowy o wydajności 600 omów. Pracuje on z konwerterem DAC ESS SABRE-class 9018, zapewniając najwyższą możliwą immersję dźwiękową.

Poza tym Creative Sound Blaster AE-7 oferuje wiele portów i wejść – mamy tu na użytek kilka portów Mini Jack, złącze optyczne TOSLINK, dwa porty Jack 6,3 mm. Nie ma w jej przypadku obaw, że czegoś nie będziemy w stanie podpiąć. Owszem, taka ilość opcji wiąże się z wysoką ceną, ale jeżeli szukamy absolutnie topowego rozwiązania, propozycja od Creative nie ma sobie równych.

Interfejs
PCIe
Rodzaj
Wewnętrzna
System dźwięku
5.1
Cena
około 930 zł

Creative Sound Blaster AE-7

Creative Sound Blaster Z SE

Ciekawa propozycja, która daje wiele od siebie i co ważne, jest rozsądnie wyceniona. Zapewnia wyjściowe audio o jakości 24-bit/192 kHz i 116 dB SNR, co daje wysoką jakość dźwięki, bez wypalania dziury w naszym portfelu. Ciekawym dodatkiem jest obecność Audio Stream Input/ Output (ASIO), technologii, której zadaniem jest minimalizowanie wszelkich opóźnień audio. Na panelu I/O mamy tu pięć portów 3,5 mm Mini Jack, każdy pokryty warstwą złota i dwa porty optyczne TOSLINK.

Interfejs
PCIe
Rodzaj
Wewnętrzna
System dźwięku
5.1
Cena
około 370 zł

Creative Sound Blaster Z SE

Asus XONAR SE

Za około 200 złotych otrzymujemy ciekawą propozycję dla graczy od firmy Asus. Wysoka jakość wykonania współgra tu z możliwościami – SNR na poziomie 116 dB i jakość 21-bit/192 kHz to coś, co zapewni maksymalne doznania dźwiękowe w grach. Za prawidłowe działanie odpowiada procesor audio Cmedia 6620A, jednak Asus zastosował w przypadku XONAR-a kilka swoich osobistych trików z rękawa. Mowa tu o autorskim Hyper Groundingu, technologii, która znacznie redukuje wszelkie zakłócenia i szumy do niezauważalnego poziomu.

Asus XONAR SE wyposażono w cztery złącza Mini Jack 3,5 mm i jedno S/PDIF. To bardzo dobry wybór dla osób szukających taniej karty dźwiękowej, która oferuje możliwości, jakie zapewniają te urządzenia. Asus XONAR SE to jedna z najlepszych z punktu widzenia kosztów, jak i możliwości, kart dźwiękowych na rynku.

Interfejs
PCIe
Rodzaj
Wewnętrzna
System dźwięku
5.1
Cena
około 200 zł

Asus Xonar SE

Wiesz już, czy zakup karty muzycznej dla gracza będzie właściwym ruchem. Urządzenia te, choć niezbędne wyposażenie dla wybranych profesji, nie stanowią aż tak palącego zakupu z punktu widzenia gracza. Jeżeli jednak chciałbyś zostać posiadaczem karty audio, nasze rekomendacje będą pomocne w wyborze.

Udostępnij
4,4
9 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.