Udostępnij
Skomentuj

Kamera IP do domu – jaką wybrać? Czym się kierować?

Przy pomocy kamery IP można stworzyć dobrze funkcjonujący system monitoringu w domu. Jaką kamerę IP wybrać do zastosowań domowych?

Polecane Kamery IP

Zbudowanie systemu monitoringu w domu wcale nie musi być kosztowne. Dobrej jakości kamery IP wewnętrzne można nabyć już za niewiele ponad 100 zł. To niewielki koszt, kiedy główną rolę odgrywa bezpieczeństwo rodziny, a także posiadanego majątku. Monitoring wewnętrzny przyda się, szczególnie jeśli domownicy często podróżują lub całe dnie spędzają poza domem. Zainstalowana w mieszkaniu kamera IP pozwoli w pełni cieszyć się wymarzonymi wakacjami, bez nerwów o to, co dzieje się w domu. Dzięki tego typu urządzeniom doglądać domu można z każdego miejsca na świecie.

Kamery IP w domu – jak działa?

Czym tak właściwie jest kamera IP? Najprościej ujmując, jest to urządzenie, które pod względem konstrukcji przypomina kamerę USB. Wyposażona jest w obiektyw i światłoczułą matrycę, której zadaniem jest rejestrowanie obrazu. Zasadnicza różnica pomiędzy kamerami USB a kamerami IP dotyczy przekazywania obrazu. Ten w kamerach internetowych przesyłany jest do komputera, z kolei kamery IP udostępniają obraz w sieci. Co więcej, mogą być one wyposażone w dodatkowe funkcjonalności jak np. funkcję detekcji ruchu, a także funkcję przesyłania i zapisywania obrazu w chmurze.

Każda kamera IP ma swój własny adres sieciowy i zazwyczaj zawiera wbudowane: serwer WWW, serwer FTP, klienta FTP, klienta poczty elektronicznej, możliwość programowania, a także system zarządzania alarmami. To właśnie zastosowane technologie decydują o możliwościach danego modelu – zarządzaniu poprzez przeglądarkę internetową, możliwość zapisu obrazu na serwerze, a także ustawianie alarmów e-mail.

Podłączenie kamery IP do sieci lokalnej może odbywać się na dwa sposoby: przewodowo lub bezprzewodowo.

 • Kamery IP bezprzewodowe – do transmisji danych wykorzystują moduł Wi-Fi i są to rozwiązania o wiele wygodniejsze. Należy mieć jednak na uwadze, że wydajność sieci bezprzewodowej może być zbyt niska dla dużych rozdzielczości przesyłanego obrazu. Przykładowo – uzyskanie obrazu o rozdzielczości większej niż 640 x 480 wymaga użycia sieci Wi-Fi w standardzie 802.11n lub 802.11ac.
 • Kamery IP przewodowe – w ich przypadku podłączenie do sieci lokalnej realizowane jest za pomocą kabla sieciowego i gniazda RJ-45. Transmisja przewodowa wyróżnia się stabilnością i wysokimi prędkościami przesyłu danych, dzięki czemu możliwe jest tutaj używanie kamer IP o dużych rozdzielczościach np. 720p, 960p czy 1080p.

Kamera IP do monitoringu domu – czy warto?

Zainstalowanie systemu monitoringu w mieszkaniu niesie za sobą wiele korzyści. Biorąc pod uwagę, iż kamery IP do monitoringu domu nie należą do rozwiązań bardzo drogich, a wydatek ponoszony jest tutaj jednokrotnie, warto zainwestować w tego typu rozwiązanie. Aby dokładniej zobrazować możliwości kamer IP oraz stosowanych w nich zabezpieczeń, w poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze cechy tego typu urządzeń.

Zalety i wady kamer IP do domu

Zalety

 • są łatwe w montażu oraz podłączeniu do sieci lokalnej,
 • ich konfiguracja odbywa się poprzez przeglądarkę internetową lub dedykowane oprogramowanie,
 • pozwalają na podgląd z każdego miejsca na świecie tego, co aktualnie dzieje się w domu,
 • mogą pełnić funkcję elektronicznej niani dla najmłodszych (często wyposażone są w detektory ruchu), a także system zdalnej opieki nad osobami starszymi czy system nadzoru nad pozostawionymi w domu zwierzętami,
 • pozwalają kontrolować pracę sprzątaczki lub opiekunki do dziecka,
 • za ich pomocą łatwo wychwycić najważniejsze momenty z życia domowników jak np. pierwsze kroki dziecka, a dzięki możliwości zapisu i przesłania obrazu można zachować te chwile na dłużej,
 • wbudowane systemy detekcji ruchu oraz dźwięku, a także możliwość ustawienia powiadomień e-mail pozwalają lepiej chronić dom, szczególnie w czasie wyjazdów – delegacji lub wakacji.

Wady

 • modele wyposażone w zaawansowane technologie są nieco droższe,
 • niektóre osoby mogą mieć problem z konfiguracją kamer IP,
 • na rynku dostępnych jest wiele urządzeń o słabej jakości, dlatego zakup dobrej kamery IP może być nieco kłopotliwy.

Najlepsza kamera IP do domu – czym kierować się podczas zakupu?

Kupując kamerę IP do zastosowań domowych, warto przeprowadzić research i zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Na jakie parametry zwrócić największą uwagę?

 • Przeznaczenie kamery IP. Proponowane przez producentów urządzenia mogą być stosowane w domu lub na zewnątrz. Kamera IP zewnętrzna do domu instalowana jest w celu monitorowania posesji. Tego rodzaju urządzenia wyróżniają się większą trwałością, a także lepszą klasą szczelności, na którą składają się pyłoszczelność oraz wodoszczelność. Kamery IP wewnętrzne nie posiadają dodatkowej ochrony, nie są to też urządzenia dodatkowo wzmacniane przed uszkodzeniami mechanicznymi, a to z kolei ma przełożenie w cenie. Kamery IP do użytku wewnątrz domu są tańsze.
 • Rozdzielczość. Oferowana przez kamerę rozdzielczość decyduje o jakości obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Standardem w najnowszych kamerach IP jest rozdzielczość Full HD, a więc 1920 x 1080.
 • Rodzaj przetwornika. Większość kamer IP dostępnych w sprzedaży wyposażona jest w przetworniki CMOS, rzadziej spotkać można rozwiązania z przetwornikami CCD. Przetworniki CMOS doskonale sprawdzają się podczas użytkowania w dzień lub przy dobrym oświetleniu w nocy. Sam typ przetwornika to jednak nie wszystko. Znaczenie ma również jego rozmiar, który definiuje wielkość przekątnej przetwornika. Wśród kamer IP spotkać można rozwiązania z przetwornikami o wielkości 1/4-1/2 cala.
 • Kąty widzenia. To wartość informująca o tym, jak szeroki kąt widzenia ma kamera IP. Im wyższa wartość, tym większy obszar jest w stanie monitorować urządzenie.
 • Mikrofon i głośnik. Znacznie większą funkcjonalnością charakteryzują się kamery, które oprócz rejestrowania obrazu są w stanie również nagrywać dźwięk. Niektóre modele oprócz mikrofonu wyposażone są także w głośnik. Kamery IP z mikrofonem oraz głośnikiem najlepiej sprawdzają się w przypadku urządzeń przeznaczonych do opieki nad dziećmi oraz osobami starszymi.
 • Funkcje kamery IP. Nowoczesne kamery sieciowe mają szereg dodatkowych funkcji, które decydują o ich możliwościach i wydajności. Obrotowa głowica, tryb nocny, obsługa kart pamięci czy detektor ruchu to tylko niektóre z nich. Kamera obrotowa IP do domu pozwala na monitorowanie dużego obszaru, bez konieczności zakupu dodatkowych urządzeń. Tryb nocny pozwala monitorować dom również w nocy, a w specyfikacji danego urządzenia powinna widnieć informacja o zasięgu widoczności po zmroku. Jedną z najbardziej pożądanych funkcji dodatkowych w kamerach IP jest detektor ruchu, który pozwala wychwycić nietypowe wydarzenia w kontrolowanych pomieszczeniach, a połączony z funkcją powiadomień, wysyła również odpowiednie komunikaty na podany adres e-mail.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.