Udostępnij
Skomentuj

Jak zabezpieczyć dom? Jakie czujniki wybrać? - Praktyczne porady.

Jak wybrać czujnik temperatury, czadu i kamerę do monitorowania mieszkania?

Polecane Kamery IP

Strata mieszkania, domu czy też jego wyposażenia jest bolesnym ciosem. Jeszcze gorzej, gdy podczas pożaru lub rozprzestrzeniania się czadu we wnętrzu domu znajdują się ludzie, którzy mogą doznać uszczerbku na zdrowiu. Jednak wielu niebezpiecznym sytuacjom można zapobiec montując w domu odpowiednie czujniki.

Dzięki niemu można spokojnie położyć się spać – detektory wykryją zagrożenie i odpowiednio wcześnie poinformują o tym mieszkańców. W takim razie pozostaje pytanie jak zabezpieczyć dom przed pożarem, czadem lub złodziejami, by czuć się spokojnie i komfortowo we własnych czterech kątach?

Zabezpieczenie domu przed wydarzeniami losowymi

Oczywiście najważniejszą ochroną przed pożarem czy ulatnianiem się gazu jest prewencja tzn. systematyczny przegląd najważniejszych instalacji w domu. Jednak nie zawsze profilaktyka zapobiegnie nieszczęściu, dlatego też warto mieć w domu najważniejsze czujki, które wykryją dym, czad czy zmianę temperatury.

Czujniki dymu

Czujniki dymu mają bardzo prostą zasadę działania, która sprowadza się do uruchomienia alarmu (dźwiękowego oraz optycznego) w momencie wykrycia zagrożenia – w tym przypadku dymu. Wyróżnia się dwa rodzaje czujek:

  • jonizacyjne (izotopowe) – reagują niezwykle szybko, nawet na niewielką ilość dymu. Alarm uruchamia się w momencie połączenia cząstek dymu ze zjonizowanymi cząsteczkami powietrza.
  • optyczne – świetnie sprawdzają się w przypadku pojawienia się dużych ilości ognia. W tym przypadku w urządzeniu znajdują się czujniki fotoelektryczne, które uruchamiają alarm, gdy cząstki dymu zaczną rozpraszać dochodzące do nich światło.

W ofercie można znaleźć urządzenia, które wykorzystują oba mechanizmy.

Gdzie zamontować czujnik dymu?

Niezależnie od typu urządzenia, montaż czujki jest bardzo prosty i nie wymaga posiadania fachowej wiedzy. Najlepiej umieścić je w pomieszczeniach szczególnie narażonych na możliwość wystąpienia pożaru. U niektórych będzie to sypialnia (jeśli ktoś pali papierosy), u innych salon z kominkiem. Należy natomiast unikać takich pomieszczeń jak kuchnia oraz garaż, gdzie dym jest naturalnym produktem czy to podczas gotowania, czy odpalania silnika samochodu. Nie zaleca się również umieszczania czujek przy oknach czy klimatyzatorach.

Ponadto w pokojach, w których zostanie zamontowany detektor, należy wybrać prawidłowe miejsce. Idealny jest sufit, jako że dym rozprzestrzenia się w szybkim tempie do góry.

Czujniki temperatury

Jako że czujniki dymu nie nadają się do kuchni, producenci wymyślili inny sposób na wykrycie zagrożenia. W pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć i naturalną ilość dymu tworzonego podczas gotowania, montuje się czujniki temperatury. Urządzenia włączają alarm, gdy w kuchni zostanie wykryta zbyt wysoka temperatura.

Czujniki czadu

Odpowiadają za wykrycie obecności tlenku węgla. Najczęściej czad stanowi problem w mieszkaniach o kiepskiej wentylacji, w których do ogrzewania wykorzystuje się piecyki naftowe, grzejniki gazowe czy piece kaflowe. Należy także uważać w kotłowniach, w których jako opał stosuje się węgiel lub drewno.

Aby działanie czujnika czadu było skuteczne należy zamontować go na jednej ze ścian w zagrożonym pomieszczeniu na wysokości ok. 150 cm od podłogi.

Zabezpieczenie domu przed włamaniami

Czujka magnetyczna

Montuje się ją w drzwiach (najczęściej od pokoju). Konieczne jest również założenie ukrytego magnesu. Gdy drzwi lub okno zostaną otworzone, odległość pomiędzy czujką a magnesem zwiększy się, a tym samym zostanie uruchomiony alarm.

Czujka ruchu

Czujka ruchu jest odpowiedzialna za wykrycie pojawienia się ruchu pod nieobecność właścicieli. Gdy w domu znajdują się zwierzęta można poszukać modelu detektora, który nie zareaguje na ruch zwierzęcia ważącego maksymalnie 15 kg. Innym rodzajem czujki, stosowanym przede wszystkim na zewnątrz domów jednorodzinnych jest czujka ruchu podłączona do oświetlenia. Gdy detektor wykryje ruch, zapala się lampa. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy, gdyż wystarczy przebiegający kot lub pies by urządzenie zaalarmowało właścicieli domu. Są także podobne czujki przeznaczone do wnętrza mieszkania.

Kamery obserwacyjne

Dzięki taniejącemu sprzętowi, monitoring coraz częściej pojawia się w prywatnych domach, a nie tylko w instytucjach publicznych czy bankach. Zamontowanie kamer w mieszkaniu czy na posesji pozwoli kontrolować dom, a tym samym wykryć ewentualne włamanie. Obecnie dostęp do podglądu z kamer można mieć z dowolnego miejsca na świecie, co jednocześnie uczyni urlop czy pobyt w pracy spokojniejszym.

Nie trzeba od razu decydować się na zaawansowany monitoring nadzorowany przez agencję ochrony. Na rynku można znaleźć wiele tańszych, ale skutecznych urządzeń podłączanych do sieci domowej.

Jak działa kamera IP?

W przeciwieństwie do prostej kamerki internetowej, kamera IP jest samodzielnym urządzeniem wyposażonym w zaawansowaną elektronikę. Aby móc się z nią połączyć, a tym samym zobaczyć rejestrowany obraz, konieczna jest znajomość przypisanego do kamery adresu IP.

Kamera IP może być podłączona do sieci na dwa sposoby:

  • kablem sieciowym
  • bezprzewodowo za pomocą modułu WiFi

Obraz rejestrowany za pomocą kamerki może być oglądany przez komputer lub tablet podłączony do sieci lokalnej lub poprzez specjalną stronę www, udostępnioną w internecie.

Aby nie wpatrywać się w monitor w wyczekiwaniu na niepokojące oznaki, producenci wyposażają kamery IP w funkcję detekcji ruchu. Jest to duże ułatwienie – gdy kamera wykryje zmianę w kolejnych zarejestrowanych klatkach obrazu, wyśle odpowiednią informację do właściciela domu za pomocą:

  • wiadomości e-mail
  • SMS-s
  • MMS-a

Niektóre modele uruchamiają dodatkowo alarm dźwiękowy w postaci syreny. Kamery IP mogą być również:

  • zewnętrzne – ich cena jest wyższa od urządzeń montowanych wewnątrz mieszkania
  • wewnętrzne – jak sama nazwa wskazuje są montowane wewnątrz budynku.

Kamery IP mogą być ponadto wyposażone w:

  • możliwość rejestrowania obrazu w nocy za pomocą podczerwieni
  • możliwość zmiany położenia obiektywu

Aby móc zarządzać wieloma kamerami IP, a dodatkowo nagrywać i przechowywać obraz na dysku, konieczne jest dokupienie oddzielnego urządzenia – rejestratora.

Podsumowanie

Jak ważna jest ochrona domu, każdy na pewno zdaje sobie sprawę – niezależnie czy przed pożarem czy potencjalną kradzieżą. Obecnie na rynku znajduje się szeroka oferta urządzeń, zaczynając od prostych czujek po zaawansowany monitoring. Ich ilość oraz rodzaj zależy od wielkości domu, posesji, mieszkania i oczywiście budżetu. Jednak już co najmniej jedna, dwie czujki pozwalają spokojnie zasypiać w łóżku czy wyjeżdżać na urlop.

Udostępnij
4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.