Ekspert Morele | 01:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaką kamerę IP kupić? Polecane kamery do monitoringu

Kamery IP cieszą się dużym zainteresowaniem jako kamery do monitoringu. Jak wybrać dobrą kamerę IP?

Kamery do monitoringu to znakomity sposób na utrzymanie kontroli i porządku, zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych przestrzeniach. Na rynku spotkasz wiele dostępnych opcji takich urządzeń.

Jaką kamerę IP wybrać?

Świetnym zamiennikiem kamer analogowych są właśnie kamery IP, spośród których wyróżnia się te bezprzewodowe oraz przewodowe. Sprzęty przewodowe wymagają podłączenia do routera, z kolei kamera bezprzewodowa Wi-Fi, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na uruchomienie za pomocą podłączenia do sieci Wi-Fi. To od Ciebie zależy, na jaki rodzaj się zdecydujesz, przy czym należy uwzględnić cel, jakiemu służyć ma ich użytkowanie oraz miejsce, w którym zostaną zainstalowane.

Kamera IP Hikvision pozwala na kontrolowanie sytuacji w każdym momencie. Nawet będąc w zupełnie innym mieście, możesz zobaczyć, co dzieje się w miejscu Twojej pracy czy zamieszkania. Dobrym rozwiązaniem są zwłaszcza ukryte kamery. Warto przy tym zwrócić uwagę już przy zakupie, czy dany sprzęt posiada możliwość uruchomienia za pomocą specjalnego czujnika ruchu. Dzięki temu kamera nie musi być ciągle włączona, a w inteligentny sposób sama się uruchomi i zasygnalizuje, że coś się wydarzyło w danym momencie. Aplikacje do kamer Wi-Fi umożliwiają Ci poruszanie się w przestrzeni w sposób zdalny za pomocą posiadanego sprzętu rejestrującego obraz. To kolejny element warty uwagi, dzięki któremu jesteś w stanie w inteligentny sposób kierować i kontrolować to, co dzieje się w określonym miejscu i czasie.

Warte uwagi są też kamery domowe czy mini kamera bezprzewodowa ukryta w taki sposób, który jest w stanie zapewnić anonimowość jej użycia. Szczególnie przydatna okazać się może w przypadkach wymagających zapisania pewnych wydarzeń z życia, zdobycia dowodu, zabezpieczenia się przed oskarżeniami itd.

Polecane modele kamer IP

Jak działa kamera do monitoringu?

Jak już to zostało wspomniane, kamery ip są przewodowe oraz bezprzewodowe. Przy zakupie weź pod uwagę, co w Twoim przypadku jest bardziej opłacalne. Jeszcze raz trzeba zaznaczyć, że kamera IP Wi-Fi działa właśnie za pomocą połączenia z tą siecią, natomiast już przewodowa wymaga sparowania z routerem za pomocą kabla.

Poza oczywistą funkcją stałego, ciągłego działania takich kamer (szczególnie jeśli chodzi o kamery IP zewnętrzne) warto przemyśleć kwestię zakupu kamery posiadającej czujnik ruchu, która uruchamia się automatycznie. Pomocne okazują się tutaj szczególnie wspomniane już aplikacje oraz program do kamery IP pozwalające na zdalne obsługiwanie urządzeń.

Zastosowanie kamery IP

W zależności od tego, czy interesuje Cię kamera IP D-Link Wi-Fi (lub przewodowa kamera IP zewnętrzna), czy też inny rodzaj, jak ukryta kamera Wi-Fi, należy wcześniej zapoznać się z dostępnymi na rynku urządzeniami. Nawet pomimo swojej uniwersalnej konstrukcji czy zastosowań, warto wziąć pod uwagę obudowę kamery. Monitoring obejmujący przestrzeń na zewnątrz domu czy firmy charakteryzuje się tym, że sprzęt rejestrujący obraz narażony jest na działanie czynników pogodowych, dlatego też lepiej, aby skonstruowany był z dobrej jakości materiału. Dobrze też uwzględnić cenę urządzeń oraz łatwość obsługi czy instalacji. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje fakt kompatybilności sprzętu z posiadanym routerem.

Kamery zewnętrzne są w stanie pomóc w kontrolowaniu tego, co dzieje się na Twojej posesji. Pozwala to na rejestr obrazu w przypadku, gdy czujesz się zagrożony lub po prostu stanowi ochronę przed ewentualnym włamaniem. Często można przy monitoringu korzystać z pomocy firm ochroniarskich, które są w stanie szybko zareagować w razie podejrzenia, że mogłoby dojść do niebezpiecznej sytuacji.

Kamery zamontowane w domu (również te ukryte) są pomocne także przy zachowaniu bezpieczeństwa domowników. Sprzęt zainstalowany wewnątrz budynków stanowi istotny element ochrony danych w firmie. Ponadto, w razie ewentualnego włamania czy kradzieży, zarejestrowany obraz może posłużyć jako dowód w sprawie, a co za tym idzie w odzyskaniu utraconych rzeczy czy schwytaniu winnego.

Rodzaje kamer do monitoringu

Wyróżnia się kamery domowe, ukryte, przewodowe czy bezprzewodowe. Ogólnie mówi się o kamerach analogowych, które są klasycznymi urządzeniami, jednak ich nowoczesnym zamiennikiem są kamery IP. Dzięki nim jesteś w stanie z dowolnego miejsca na Ziemi kontrolować, co dzieje się na terenie twojej posesji (prywatnej lub biurowej). Dodatkowe usługi ze strony firm ochroniarskich pozwalają na szybką reakcję w razie np. włamania. Jednocześnie warto wspomnieć, że widząc, jakie zdarzenia zachodzą w Twoim domu, możesz także wyłączyć światło lub zamknąć bramę wjazdową, korzystając z innych aplikacji typu Smart Home.

Jak podłączyć kamerę IP?

W zależności od tego, z jakim rodzajem kamery masz do czynienia, sprzęty instaluje się w określony sposób. Przy kamerach bezprzewodowych należy podłączyć je do zasilania, chyba że mają jego własne źródło. W tym przypadku powinieneś podłączyć sprzęt z Wi-Fi i udostępnić obraz, co da Ci możliwość jego podglądu na wybranym komputerze czy telefonie.

Natomiast kamery przewodowe wymagają podłączenia ich do sieci za pomocą złącza, a także do zasilania. Nie możesz zapomnieć o właściwym skoordynowaniu urządzeń. Konfiguracja jest w tych przypadkach niezbędna. Chodzi tu m.in. o zmianę ustawień sieciowych.

Polecane modele kamer IP

Spośród dostępnych na rynku kamer do monitoringu, warto polecić przede wszystkim:

  • Kamerę IP Overmax Kamera zewnętrzna IP CAMSPOT 4.6 IP66 – to kamera zewnętrzna Wi-Fi obrotowa z funkcją podłączenia do RJ-45. Posiada m.in. wyspecjalizowany tryb nocny. Można też skorzystać z odczytu kart micro SD. Jest to kamera IP POE, więc może być zasilana przy pomocy złącza RJ-45. Ponadto nagrywanie odbywa się w jakości HD, a użytkownik ma możliwość otrzymania zdjęć w sposób automatyczny na maila dzięki specjalnemu czujnikowi.
  • Kamera IP Xblitz Kamera IP ISEE 2 WIFI-XBLITZ ISEE – nadaje się głównie do wykorzystania wewnątrz budynku. Również i w tym przypadku masz do czynienia z trybem nocnym, ale dodatkowo wyposażono kamerę w opcję nagrywania dźwięku (posiada mikrofon).

Inne akcesoria Smart Home

Oczywiście nie należy zapominać, że w dzisiejszych czasach rozbudowane możliwości dostępu do przeróżnych akcesoriów znacznie ułatwiają codzienne czynności. Warto tu wspomnieć np. o istnieniu specjalnych przyssawek, które są w stanie zapewnić Ci w pewien sposób kierowanie domem z dowolnego miejsca na Ziemi.

Załóżmy, że jesteś na wakacjach na drugim końcu kraju lub za granicą – ciężko byłoby w miarę szybko wrócić specjalnie po to, żeby się upewnić, czy wyłączyłeś wszystkie światła w domu. Warte uwagi jest sterowanie głosem czy ręką. Wyobraź sobie, że nie potrzebujesz już pilota, ponieważ jesteś w stanie przełączyć program za pomocą swojej dłoni lub głosu. Chcesz posłuchać ulubionej piosenki, ale nie masz siły szukać jej w Internecie czy na płycie, skorzytaj z mocy własnego głosu i wydaj polecenie dotyczące odtworzenia konkretnego utworu.

Udostępnij
4,8
3 oceny
13 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

Przydałoby się jeszcze jakieś zestawienie jaką kamerkę najlepiej wybrać. Ostatnio montowałem w pracy kamerę do biura Xblitz Ready, bardzo łatwa konfiguracja myślę, że większość osób by sobie z nią poradziła. A co do CMOS to według mnie przetwornik 1/4 nie wypada tak źle, jakość obrazu w ciemnym pomieszczeniu i tak jest bardzo dobra i można sporo wychwycić.
Przy wyborze kamer IP Wifi ważna jest kamera oraz aplikacja, która decyduje o funkcjach kamery IP Wifi oraz współpracy z windows i smartfonem. Testowałem parę firm i na głowę bije wszystkich aplikacja Orllo Monitoring (aż do 81 kamer) oraz kamery IP Wifi zewnętrzne i wewnętrzne z pamięcią do 128GB! Naprawdę polecam. Na ich stronach jest podgląd video online na żywo z kamer IP Wifi. Można zrobić test przed wyborem kamery.
Ale ordynarna reklama Orllo
Masz rację w sprawie kamery Orllo i ich aplikacji. Mam jedną z ich kamer. Kamera posiada swoje zasilanie /bateria/ jak również zasilana z sieci. Kamera ma slot na kartę SIM obojętnie jakiej sieci. Posiada slot na kartę SD. Konfiguracja jest tak prosta że chyba dziecko z przedszkola by sobie poradziło. Alarm z zarejestrowanej przez czujkę detekcji przychodzi na obojętnie jaki wpiszemy nr telefonu czy smartfona jako połączenie telefoniczne i jednocześnie SMS o wykrytym ruchu. Obraz zapisywany jest na kartę SD i w chmurze. Kiedy chcemy możemy w każdej chwili oglądać co się dzieje na naszej nieruchomości lub altance. Podczas wykrycia ruchu na bieżąco widzimy na smartfonie co tam się dzieje i możemy porozmawiać ze złodziejem gdyż kamera posiada mikrofon i głośnik. Przydatną funkcją jest wysłanie SMS gdy jest zanik prądu w gniazdku i gdy prąd powturnie pojawi się w gniazdku.
chmure
A Ty Janusz chyba pracujesz dla tej firmy, bo ten komentarz az smierdzi na kilometr. Owszem, kamery tej firmy sa w porzadku, ale Twoje zaangazowanie w komentarz swiadczy o niezlych profitach finansowych majacych scisly zwiazek wlasnie z ta firma.
Posiadam kamere ORLLO-ROCAM NC500, ogolnie kamera dziala dobrze ale mam problem z dostepem zdalnym za pomoca aplikacji na iphona. Lacze sie do kamery ale czesto z duzymi problemami jak juz sie polacze to rozlacza mnie (tylko gdy robie to przez GSM/LTE po wifi wszystko dziala dobrze)
Miałem kamerę overmax camspot 3.3 i nie potrafiłem jej zmusić do wysyłania powiadomień o alarmach, a po aktualizacji oprogramowania ucegliła się. Teraz mam podobną ale Mediatech MT 4052 chyba - z powiadomieniami jest dużo lepiej, ale mam podgląd poniżej jednej klatki na sekundę!
Także znowu rozglądam się za kamerą...
ja tam wybralem orllo i jestem zadowolony poniewaz aplikacja jest ciagle rozwijana, klient czuje sie dobrze potraktowany i kamery mozna testowac przed zakupem (wszystkie maja do wglądu przez apkę). Ceny też są rózne i można wybrać coś dla siebie. Mam 4 kamery tej marki i warto
co do kamer mediatech i overmax, aplikacja jest niedopracowana, ale kamery same w sobie dobre
pzdr
ze tak powiem ORLLLOOOO mocno poleciał ... pewnie przedstawiiele dostali nakaz napisania czegos.... dobrego o produktach
Ja mam kamerkę trochę do innych celów. Dzięki Xblitz iSee mam podgląd cały czas na mojego niemowlaczka. Trochę obawiałam się żeby spała w drugim pokoju ale nie chcemy z mężem uczyć żeby spała z nami, tak przynajmniej widzę co się u Majeczki dzieje
Ja zamontowałem przed domem za donicza Xblitza iSee i czuje się zdecydowanie bezpieczniej. Zawsze mam podgląd kto przychodzi i widze już kto jest przed brama
Ja mam kamerki z firmy Foscam w domu i na firmie , żadnego problemu z nimi nie mam , producent jest na rynku sporo lat. Najważniejszy była dla mnie prostota instalacji i podgląd na telefonie . Skanuje kod z kamery QR i łącze się z kamerą