Udostępnij
Skomentuj

Jaką kamerę IP kupić? Polecane kamery do monitoringu

Kamery IP cieszą się dużym zainteresowaniem jako kamery do monitoringu zewnętrznego. Jak wybrać kamerę IP?

Kamery do monitoringu to znakomity sposób na utrzymanie kontroli i porządku, zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych przestrzeniach. Na rynku spotkasz wiele dostępnych opcji takich urządzeń.

Chcesz czuć się bezpiecznie na własnym terytorium? Zastanawiasz się jaka kamera do monitoringu podwórka będzie odpowiednia? W naszym poradniku znajdziesz wszystkie podstawowe informacje na temat kamer IP.

Jaką kamerę IP wybrać?

Świetnym zamiennikiem kamer analogowych są właśnie kamery IP, spośród których wyróżnia się te bezprzewodowe oraz przewodowe. Sprzęty przewodowe wymagają podłączenia do routera, z kolei kamera bezprzewodowa Wi-Fi, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na uruchomienie za pomocą podłączenia do sieci Wi-Fi. To od Ciebie zależy, na jaki rodzaj monitoringu się zdecydujesz, przy czym należy uwzględnić cel, jakiemu służyć ma jego użytkowanie oraz miejsce, w którym zostanie zainstalowany.

Kamery IP Hikvision – jak również urządzenia monitorujące innych popularnych marek – pozwalają na kontrolowanie sytuacji w każdym momencie. Nawet będąc w zupełnie innym mieście, możesz zobaczyć, co dzieje się w miejscu Twojej pracy czy zamieszkania. Dobrym rozwiązaniem są zwłaszcza ukryte kamery. Warto przy tym zwrócić uwagę już przy zakupie, czy dany sprzęt posiada możliwość uruchomienia za pomocą specjalnego czujnika ruchu. Dzięki temu kamera nie musi być ciągle włączona – w inteligentny sposób sama się uruchomi i zasygnalizuje, że coś się wydarzyło w danym momencie. Aplikacje do kamer Wi-Fi umożliwiają Ci poruszanie się w przestrzeni w sposób zdalny za pomocą posiadanego sprzętu rejestrującego obraz. To kolejny element warty uwagi, dzięki któremu jesteś w stanie w inteligentny sposób kontrolować to, co dzieje się w określonym miejscu i czasie.

Warte uwagi są też kamery domowe czy mini kamera bezprzewodowa ukryta w taki sposób, który jest w stanie zapewnić anonimowość jej użycia. Szczególnie przydatna okazać się może w przypadkach wymagających zapisania pewnych wydarzeń z życia, zdobycia dowodu, zabezpieczenia się przed oskarżeniami itd.

Jak działa kamera do monitoringu? Jak podłączyć kamerę IP?

Jeszcze raz warto zaznaczyć najistotniejszą kwestię związaną z tym, jaka kamera do monitoringu podwórka okaże się najlepsza. Na rynku dostępne są kamery IP przewodowe oraz bezprzewodowe. Przy zakupie weź pod uwagę, co w Twoim przypadku jest bardziej opłacalne. Różnica polega na tym, że kamera IP Wi-Fi działa za pomocą połączenia bezprzewodowego z siecią, natomiast drugi wariant wymaga już sparowania z routerem za pomocą kabla.

Poza oczywistą funkcją stałego, ciągłego działania takich kamer (szczególnie jeśli chodzi o kamery IP zewnętrzne), należy przemyśleć zakup kamery posiadającej czujnik ruchu, która uruchamia się automatycznie. W połączeniu ze wspomnianymi już aplikacjami oraz programami do kamery IP (do zdalnego obsługiwania urządzeń), taki sprzęt zapewni Ci w pełni kontrolować obszar, pomimo Twojej nieobecności w danym miejscu.

Wbrew pozorom podłączenie kamery do monitoringu zewnętrznego nie jest trudne. Wystarczy ustalić, w jaki sposób ma być zasilana kamera IP (bezpośrednio z przewodu UTP lub z zewnętrznego zasilacza), zaplanować rozmieszczenie kamer. Następnie pozostaje kamerę wpiąć w kartę sieciową komputera lub do routera i skonfigurować adres IP. Wszelkie informacje dotyczące poprawnego uruchomienia kamery do monitoringu domu czy innego miejsca, powinny być szczegółowo opisane przez producenta urządzenia.

Zastosowanie kamery IP

W zależności od tego, czy interesuje Cię kamera IP D-Link Wi-Fi (lub przewodowa kamera IP zewnętrzna), czy też inny rodzaj, jak ukryta kamera Wi-Fi, należy wcześniej zapoznać się z dostępnymi na rynku urządzeniami. Nawet pomimo swojej uniwersalnej konstrukcji czy zastosowań, warto wziąć pod uwagę obudowę kamery. Monitoring obejmujący przestrzeń na zewnątrz domu czy firmy charakteryzuje się tym, że sprzęt rejestrujący obraz narażony jest na działanie czynników pogodowych, dlatego też lepiej, aby skonstruowany był z dobrej jakości materiału. Dobrze też uwzględnić cenę urządzeń oraz łatwość obsługi czy instalacji. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje fakt kompatybilności sprzętu z posiadanym routerem.

Kamery zewnętrzne są w stanie pomóc w kontrolowaniu tego, co dzieje się na Twojej posesji. Pozwala to na rejestr obrazu w przypadku, gdy czujesz się zagrożony lub po prostu stanowi ochronę przed ewentualnym włamaniem. Ponadto przy monitoringu często można korzystać z pomocy firm ochroniarskich, które są w stanie szybko zareagować w razie podejrzenia, że mogłoby dojść do niebezpiecznej sytuacji.

Naturalnie Kamery IP nie muszą być montowane jedynie do monitoringu zewnętrznego. Równie ważny jest monitoring wewnętrzny. Kamery zamontowane w domu (również te ukryte) są pomocne przy zachowaniu bezpieczeństwa domowników. Innym przykładem są placówki publiczne. Sprzęt zainstalowany wewnątrz budynków stanowi istotny element ochrony danych w firmie. Ponadto, w razie ewentualnego włamania czy kradzieży, zarejestrowany obraz może posłużyć jako dowód w sprawie, a co za tym idzie w odzyskaniu utraconych rzeczy czy schwytaniu winnego.

Rodzaje kamer do monitoringu

Wyróżnia się kamery domowe, ukryte, przewodowe czy bezprzewodowe. Ogólnie mówi się o kamerach analogowych, które są klasycznymi urządzeniami, jednak ich nowoczesnym zamiennikiem są kamery IP. Dzięki nim jesteś w stanie z dowolnego miejsca na Ziemi kontrolować, co dzieje się na terenie twojej posesji (prywatnej lub biurowej). Dodatkowe usługi ze strony firm ochroniarskich pozwalają na szybką reakcję w razie np. włamania. Jednocześnie warto wspomnieć, że widząc, jakie zdarzenia zachodzą w Twoim domu, możesz także wyłączyć światło lub zamknąć bramę wjazdową, korzystając z innych aplikacji typu Smart Home.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie lepsza – klasyczna czy ukryta? Z jednej strony ukryta kamera IP sprawia, że nieproszony gość nie jest świadomy tego, że jego czyny zostaną zarejestrowane. Z drugiej strony sama widoczność monitoringu zewnętrznego może zniechęcić włamywacza do próby wtargnięcia na teren. Trudno zatem jednoznacznie wskazać, która opcja będzie korzystniejsza. Jest to bardziej kwestia indywidualna.

Ze względu na typ obudowy i zastosowanie należy wyszczególnić kilka rodzajów kamer do monitoringu. Są to przede wszystkim kamery:

  • bullet (tubowe) – jeśli zastanawiasz się, jaka kamera do monitoringu zewnętrznego będzie odpowiednia, to z pewnością jedną z opcji są kamery tubowe. Zapewniają widoczność na długich dystansach, a do tego są wodoodporne. Mają cylindryczną obudowę, a obiektyw jest nieruchomy i zwrócony w jednym kierunku;
  • dome (kopułkowe) – stosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Wyróżniają się półkolistym kształtem;
  • box – są to niewielkie kamery, które sprawdzą się w miejscach, gdzie potrzebny jest monitoring o kompaktowych wymiarach;
  • PTZ –  skrót od pan-tilt-zoom, co oznacza, że mają najwięcej funkcji sterowania. Mogą się obracać, nachylać, a do tego pozwalają przybliżyć obraz. W związku z tym kamera PTZ jest w stanie zastąpić nawet kilka klasycznych urządzeń do monitoringu;
  • szybkoobrotowe – szczególnie praktyczne do monitoringu dużych obiektów. Obracają się we wszystkich kierunkach, czyli w zakresie 360 stopni.

Jaka kamera do monitoringu zewnętrznego? Polecane modele

Dalej masz problem z ustaleniem tego, jaka kamera do monitoringu podwórka lub wnętrza obiektu będzie odpowiednia? Poniżej podajemy przykładowe modele, które mogą ułatwić Ci podjęcie decyzji. Spośród dostępnych na rynku kamer do monitoringu, warto polecić najpopularniejsze urządzenia. W kwestii producentów bardzo dobrą opinią cieszą się przede wszystkim: kamera IP Xiaomi, Hikvision, Dahua i TP-Link. To właśnie ich produkty będą stanowiły przykład.

Kamera IP Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P

Największym bestsellerem jest obecnie kamera IP Xiaomi. Model Mi Home Security Camera, jak sama nazwa wskazuje, ma zastosowanie do wewnątrz budynku i jest urządzeniem pozwalającym na pełny obrót 360 stopni. Urządzenie wyposażone jest w czujnik ruchu, a także filtr podczerwieni, który umożliwia nagrywanie w nocy. Kamery IP Xiaomi charakteryzują się również tym, że bardzo łatwo jest skonfigurować urządzenie z aplikacją na smartfony. Zdecydowanie jest to model godny polecenia – inne korzyści to łączność bezprzewodowa i wysoka rozdzielczość obrazu.

Kamera IP TP-Link Tapo C200

Kolejny przykład to kamera od TP-Link. W tym przypadku również mamy do czynienia z urządzeniem bezprzewodowym do użytku wewnętrznego, pozwalającym na obrót obiektywu o 360 stopni. Tapo C200 wyróżnia m.in. zaawansowany tryb nocny (wykrywa każdy ruch w odległości do 9 metrów) i zdumiewająca jakość wideo. Jest to bardzo zbliżona propozycja w porównaniu do kamery IP Xiaomi.

Kamera IP Dahua technology IPC-A46P

Liczysz na jeszcze lepszy obraz z nagrań? Jest Ci to w stanie zapewnić kamera IP Dahua Technology. IPC-A46P charakteryzuje się rozdzielczością 2k QHD, czyli podwójnym obrazem FullHD 1080P. Oprócz tego model ten dysponuje trybem nocnym, automatycznym śledzeniem oraz detekcją ruchu. Kamera służy do monitoringu wewnętrznego i jest bezprzewodowa.

Kamera IP Hikvision DS-2CD1021-I/2.8MM/E

Podane przykłady dotyczą zabezpieczenia wnętrza danego obiektu. Pozostaje jednak pytanie: jaka kamera do monitoringu zewnętrznego? Ostatni przykład może pomóc w odpowiedzi, ponieważ kamera IP Hikvision DS-2CD1021-I/2.8MM/E to model o zastosowaniu na zewnątrz. Jest to model naścienny, o łączności przewodowej. Posiada m.in. tryb nocny i detekcję ruchu. W kwestii wytrzymałości to wykazuje się normą IP67.

Inne akcesoria Smart Home

Oczywiście nie należy zapominać, że w dzisiejszych czasach rozbudowane możliwości dostępu do przeróżnych akcesoriów znacznie ułatwiają codzienne czynności. Warto wspomnieć o tym, że kamery do monitoringu bardzo dobrze współgrają z innymi rozwiązaniami Smart Home.

Załóżmy, że jesteś na wakacjach na drugim końcu kraju lub za granicą – ciężko byłoby w miarę szybko wrócić specjalnie po to, żeby się upewnić, czy wyłączyłeś wszystkie światła w domu. Z technologią Smart Home nie stanowi to już żadnego problemu. Dzięki kamerom sprawdzisz, co się dzieje w mieszkaniu. Nowoczesne rozwiązania pozwolą Ci natomiast kontrolować urządzenia domowe całkowicie zdalnie.

Ponadto warte uwagi jest sterowanie głosem czy ręką. Wyobraź sobie, że nie potrzebujesz już pilota, ponieważ jesteś w stanie przełączyć program za pomocą swojej dłoni lub głosu. W pierwszej kolejności warto jednak zacząć od zakupu kamery IP. Mamy nadzieję, że wiesz już mniej więcej, jaka kamera do monitoringu zewnętrznego lub wewnętrznego sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Udostępnij
4,9
4 oceny
13 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

Przydałoby się jeszcze jakieś zestawienie jaką kamerkę najlepiej wybrać. Ostatnio montowałem w pracy kamerę do biura Xblitz Ready, bardzo łatwa konfiguracja myślę, że większość osób by sobie z nią poradziła. A co do CMOS to według mnie przetwornik 1/4 nie wypada tak źle, jakość obrazu w ciemnym pomieszczeniu i tak jest bardzo dobra i można sporo wychwycić.
Przy wyborze kamer IP Wifi ważna jest kamera oraz aplikacja, która decyduje o funkcjach kamery IP Wifi oraz współpracy z windows i smartfonem. Testowałem parę firm i na głowę bije wszystkich aplikacja Orllo Monitoring (aż do 81 kamer) oraz kamery IP Wifi zewnętrzne i wewnętrzne z pamięcią do 128GB! Naprawdę polecam. Na ich stronach jest podgląd video online na żywo z kamer IP Wifi. Można zrobić test przed wyborem kamery.
Ale ordynarna reklama Orllo
Masz rację w sprawie kamery Orllo i ich aplikacji. Mam jedną z ich kamer. Kamera posiada swoje zasilanie /bateria/ jak również zasilana z sieci. Kamera ma slot na kartę SIM obojętnie jakiej sieci. Posiada slot na kartę SD. Konfiguracja jest tak prosta że chyba dziecko z przedszkola by sobie poradziło. Alarm z zarejestrowanej przez czujkę detekcji przychodzi na obojętnie jaki wpiszemy nr telefonu czy smartfona jako połączenie telefoniczne i jednocześnie SMS o wykrytym ruchu. Obraz zapisywany jest na kartę SD i w chmurze. Kiedy chcemy możemy w każdej chwili oglądać co się dzieje na naszej nieruchomości lub altance. Podczas wykrycia ruchu na bieżąco widzimy na smartfonie co tam się dzieje i możemy porozmawiać ze złodziejem gdyż kamera posiada mikrofon i głośnik. Przydatną funkcją jest wysłanie SMS gdy jest zanik prądu w gniazdku i gdy prąd powturnie pojawi się w gniazdku.
chmure
A Ty Janusz chyba pracujesz dla tej firmy, bo ten komentarz az smierdzi na kilometr. Owszem, kamery tej firmy sa w porzadku, ale Twoje zaangazowanie w komentarz swiadczy o niezlych profitach finansowych majacych scisly zwiazek wlasnie z ta firma.
Posiadam kamere ORLLO-ROCAM NC500, ogolnie kamera dziala dobrze ale mam problem z dostepem zdalnym za pomoca aplikacji na iphona. Lacze sie do kamery ale czesto z duzymi problemami jak juz sie polacze to rozlacza mnie (tylko gdy robie to przez GSM/LTE po wifi wszystko dziala dobrze)
Miałem kamerę overmax camspot 3.3 i nie potrafiłem jej zmusić do wysyłania powiadomień o alarmach, a po aktualizacji oprogramowania ucegliła się. Teraz mam podobną ale Mediatech MT 4052 chyba - z powiadomieniami jest dużo lepiej, ale mam podgląd poniżej jednej klatki na sekundę!
Także znowu rozglądam się za kamerą...
ja tam wybralem orllo i jestem zadowolony poniewaz aplikacja jest ciagle rozwijana, klient czuje sie dobrze potraktowany i kamery mozna testowac przed zakupem (wszystkie maja do wglądu przez apkę). Ceny też są rózne i można wybrać coś dla siebie. Mam 4 kamery tej marki i warto
co do kamer mediatech i overmax, aplikacja jest niedopracowana, ale kamery same w sobie dobre
pzdr
ze tak powiem ORLLLOOOO mocno poleciał ... pewnie przedstawiiele dostali nakaz napisania czegos.... dobrego o produktach
Ja mam kamerkę trochę do innych celów. Dzięki Xblitz iSee mam podgląd cały czas na mojego niemowlaczka. Trochę obawiałam się żeby spała w drugim pokoju ale nie chcemy z mężem uczyć żeby spała z nami, tak przynajmniej widzę co się u Majeczki dzieje
Ja zamontowałem przed domem za donicza Xblitza iSee i czuje się zdecydowanie bezpieczniej. Zawsze mam podgląd kto przychodzi i widze już kto jest przed brama
Ja mam kamerki z firmy Foscam w domu i na firmie , żadnego problemu z nimi nie mam , producent jest na rynku sporo lat. Najważniejszy była dla mnie prostota instalacji i podgląd na telefonie . Skanuje kod z kamery QR i łącze się z kamerą
Specjalista Morele | 04:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.