Udostępnij
Skomentuj

Kamera internetowa w laptopie jako monitoring - czy warto?

Kamery internetowe są coraz częściej wykorzystywane jako domowy monitoring. Czy to dobre rozwiązanie?

Monitoring domu coraz częściej traktowany jest jako konieczność, a rzadziej jako fanaberia. Wynika to z faktu, że ludzie korzystają z pomocy opiekunek do dzieci, sprzątaczek, ale też zwyczajnie obawiają się włamania czy kradzieży. Czy musisz jednak stosować specjalny sprzęt? Nie, wystarczy zwykły monitoring z kamerki internetowej. Jest to tanie i bardzo praktyczne rozwiązanie. W tym celu wykorzystaj chociażby laptop z wbudowaną kamerą jako monitoring. Nie musisz martwić się zakupem drogich urządzeń – wystarczy, że wykorzystasz to, co już posiadasz.

Polecane kamery internetowe

Jak zrobić monitoring z kamery internetowej?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz prowadzić monitoring z kamery laptopa, to skorzystaj z prostych narzędzi. Jednym z nich jest specjalny program, który ściągniesz na swój komputer. W przypadku braku wbudowanej kamery można użyć sprzętu podłączonego za pomocą USB. Z kolei kamera IP stosowana jako kamera internetowa daje zdecydowanie więcej możliwości. Wymaga ona dostępu do sieci lokalnej, ale ma też takie funkcje jak np. detekcja ruchu czy opcja wysyłania powiadomień na skrzynkę mailową. Można zastosować także kamerę sportową jako internetową, co wymaga odpowiedniego oprogramowania.

Konfiguracja kamery internetowej jako monitoringu

Sposób zbudowania monitoringu w domu to nie tylko bezpieczeństwo domowników, ale też wygoda. Nie musisz w tym celu korzystać z pomocy specjalistów, wystarczą naprawdę najprostsze rozwiązania. Jeśli nie posiadasz kamery wbudowanej w laptopa, to możesz kupić zwykłą kamerę USB C. Koszty sprzętu nie są duże, przykładowo prosta kamera internetowa Xiaomi kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych. Nieco droższe są kamery Logitech. W przypadku sprzętu typu IP, konfiguracja może odbywać się poprzez przeglądarkę internetową lub specjalne oprogramowanie. Ustawienie narzędzi jako monitoringu nie powinno sprawić Ci większych trudności.

W sprzedaży dostępne są również kamery internetowe Wi-Fi, które dedykowane są właśnie do monitoringu. Niektóre z takich urządzeń są bardzo małe, co ma ułatwić śledzenie. Często nazywa się po prostu kamerkami szpiegowskimi, bo bardzo trudno je wykryć. Najczęściej wyposażone są one w detektor obrazu, a bezprzewodowa łączność Wi-Fi pozwala na aktualny dostęp do monitoringu. W praktyce zatem widzisz obraz online, niezależnie od tego, gdzie w danej chwili akurat jesteś.

Wady i zalety używania kamery internetowej jako monitoringu

Kamera internetowa jako monitoring w domu to bardzo dobre, a zarazem niedrogie rozwiązanie. Pozwala kontrolować sytuację, nawet jeśli znajdujesz się poza miejscem zamieszkania, co gwarantuje bezpieczeństwo oraz Twój spokój. Największą zaletą monitoringu z kamery laptopa, jest kamuflaż, który sprawia, że potencjalny włamywacz czy nieodpowiedzialna opiekunka do dziecka nie są w stanie zauważyć, że są śledzeni. Teoretycznie każdy niemal laptop ma wbudowaną kamerkę, a więc łatwo wykorzystać to narzędzie. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, ale też może przydać się w przyszłości jako ewentualny materiał dowodowy.

Oprócz niewątpliwych zalet stosowania kamerek internetowych jako monitoringu warto wspomnieć także o wadach. Jedną z nich mogą być koszty, szczególnie wówczas, gdy zastosujesz bardziej zaawansowane rozwiązania. Przykładowo sprzęt GoPro jako kamera internetowa wymaga konfiguracji, ale też kosztuje więcej niż zwykłe tego typu urządzenia. Wynika to z faktu, że dostosowany jest do trudnych warunków, w których uprawia się sport wyczynowy. Z kolei kamera internetowa Creative to mniej wymagające rozwiązanie, ale też bardziej zróżnicowane cenowo. Inną wadą monitoringu z laptopa jest także fakt, że ciągłe działanie sprzętu wymusza większe zużycie energii.

Czy warto używać kamery internetowej jako monitoringu?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto używać kamery internetowej jako monitoringu, pomyśl, czego od takiego sprzętu oczekujesz. Tego typu rozwiązanie szczególnie polecane jest osobom, które są często poza domem, a w mieszkaniu zatrudniają pracowników wykonujących obowiązki w czasie ich nieobecności. Oczywiście monitoring domu ma zapobiegać także ewentualnym włamaniom, a właściwie pokazywać obraz online, dzięki czemu można złapać złodzieja na gorącym uczynku. Pozwala na to aktualny streaming z kamery internetowej, a więc fakt, że możesz połączyć się ze sprzętem niemal w każdej chwili i zobaczyć, co dzieje się wewnątrz Twojego mieszkania.

Wybierając najbardziej odpowiednią dla siebie kamerę internetową, zwróć uwagę na parametry oraz możliwości sprzętu. Jednym z najważniejszych aspektów kamerek jest typ podłączenia. Większość z nich korzysta z łącza USB, ale w ofercie sprzedażowej znajdują się też kamerki z komunikacją Wi-Fi. Zasilanie sprzętu odbywa się także najczęściej poprzez porty USB. Szczególnie ważnym parametrem każdej kamerki internetowej jest rozdzielczość nagrywanego obrazu. Im większa, tym lepsze efekty pracy sprzętu. Z kolei wbudowany w kamerkę mikrofon nie jest powszechny, ale przydatny. Umożliwia nie tylko prowadzenie swobodnych rozmów online, ale także nagrywa głos, co może również stanowić doskonały dowód, gdy zadaniem kamery internetowej jest monitoring.

Jeśli zdecydujesz się na kamerę internetową, która ma służyć Ci do monitoringu domu, zastanów się, czy na pewno potrzebujesz sprzęt drogi i zaawansowany technologicznie. Przykładowo kamera internetowa 1920 × 1080 cechuje się wysokimi parametrami pracy. W ofercie sprzedażowej możesz znaleźć bardzo wiele różnych modeli, które nie są zbyt drogie, ale rozwiążą problem monitorowania mieszkania. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem są oczywiście kamerki wbudowane w ekran laptopa.

Udostępnij
2,0
6 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Tekst reklamowy, zero merytorycznej treści.
"Jak podłączyć?"
"Potrzebujesz program na {komputer} (odnośnik do sprzedawanych PCtów)"
No sh*t Sherlock
Specjalista Morele | 02:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.